Skocz do zawartości
neoski

Aurox - Problem Z /var/gdm I Gdm.conf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Przy ładowaniu systemu, gdzieś w 2/3 paska, nagle wyskakuje taka informacja:

Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to /var/gdm but this does not exist. Please correct gdm configuration /etc/x11/gdm/gdm.conf and restart gdm.

Jak to nareperować? Próbowałem z konsoli linux rescue, ale niestety nie znam się za bardzo na tym i nie wiem jak otworzyć ten plik i go edytować. Poza tym polecenie cd i dir, nie pokazuje folderu (var/gdm), ani pliku (gdm.conf). Ustawienie chmod na 750 niestety nic nie dało. Również utworzenie tego folderu, który niby nie istnieje nic nie daje. Sprawdzając w Windowsie programem Explore2fs dysk linuxa wszystko jest w porządku, plik i folder istnieje.

 

Tutaj daję chyba ten najważniejszy wycinek z pliku gdm.conf.

...

ServAuthDir=/var/gdm

...

Wszystko się wydaje, a jednak linux odwala swoje fochy. Jak mnie jeszcze coś wkurzy w tym niby genialnym systemie to wypieprze go na złom. Więcej z nim problemów niż z Windowsem. Dzięki z góry za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech. Więcej problemów jest z windowsem. Tylko trzeba umieć czytać.

 

mkdir /var/gdm powinno pomóc.

Umiem czytać i to też nie pomogło. 1:0 dla Windy :rolleyes:.

 

 

Czy po utworzeniu katalogu dalej pojawia się ten sam błąd?

Czy na pewno utworzyłeś katalog /var/gdm - inaczej mówiąc, czy na pewno utworzyłeś podkatalog gdm w katalogu /var?

Tjw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by sprawdzić, z jakimi uprawnieniami działa gdm i czy jest grupa o nazwie gdm w systemie. Jeśli jest, to pewnie /var/gdm powinien należeć do grupy gdm (polecenie chgrp). Tak jest na Debianie, sprawdź u siebie (grupy są w pliku /etc/groups a ps aux pokaże Ci listę procesów i użytkownika "na jakim" działa dany proces).

 

BTW. dir to tylko alias dla polecenia ls (dla wygody windziarzy)- przyzwyczaj sie raczej do ls :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umiem czytać i to też nie pomogło. 1:0 dla Windy :rolleyes:.

Tjw.

1439650[/snapback]

Co to jakis pojedynek? Przecie wiadomo który OS jest lepszy tylko niektórzy sie do niego nie nadaja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po co takie głupie odpowiedzi? Na pytanie, co lepsze, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Poleć Linuksa mojemu koledze programiście, to Cie wyśmieje i razem z Eclipse (bo to na dobrą sprawę jedyne duże środowisko programistyczne działające na linuksie) wyśle na drzewo. Nie widzę powodu, żeby wszczynać kolejną bezsensowną dyskusję nad tym, co jest lepsze a co gorsze. Lepiej pomóżmy koledze w rozwiązaniu problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by sprawdzić, z jakimi uprawnieniami działa gdm i czy jest grupa o nazwie gdm w systemie. Jeśli jest, to pewnie /var/gdm powinien należeć do grupy gdm (polecenie chgrp). Tak jest na Debianie, sprawdź u siebie (grupy są w pliku /etc/groups a ps aux pokaże Ci listę procesów i użytkownika "na jakim" działa dany proces).

Znalazłem taki wpis w pliku group:

gdm:x:42:

mode drwxrwx---

user => read | write | excute | suid

group => read | write | excute | sgid

other => read | write | excute

 

BTW. dir to tylko alias dla polecenia ls (dla wygody windziarzy)- przyzwyczaj sie raczej do ls :-)

Oka :). Postaram się.

 

Co to jakis pojedynek? Przecie wiadomo który OS jest lepszy tylko niektórzy sie do niego nie nadaja...

To był tylko mały żart. Każdy ma swoje upodobania i ja na razie próbuje się przerzucić na linuxa, ale niestety nie za bardzo mi to wychodzi.

No i po co takie głupie odpowiedzi? Na pytanie, co lepsze, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Poleć Linuksa mojemu koledze programiście, to Cie wyśmieje i razem z Eclipse (bo to na dobrą sprawę jedyne duże środowisko programistyczne działające na linuksie) wyśle na drzewo. Nie widzę powodu, żeby wszczynać kolejną bezsensowną dyskusję nad tym, co jest lepsze a co gorsze.

W sumie to ja sprowokowałem i mogłem się spodziewać odpowiedzi na to mało wnoszące do problemu, a dużo dla M$ bójców.

 

Lepiej pomóżmy koledze w rozwiązaniu problemu.

Podoba mi się ta wypowiedź. Mogę się jescze mylić, ale sądzę, że panuje tu lepsze środowisko niż na waszym konkurencie :). Edytowane przez neoski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykladowy wynik dzialania komendy ls -al:

drwxr-x---   3 root root 4096 Mar 22 10:00 .
Wlascicielem katalogu jest root, grupa to tez root. Kolega na Debianie dla katalogu /var/lib/gdm ma te same uprawnienia ale grupa ownera to gdm. Czyli w teorii powinno byc tak:

drwxr-x---   3 root gdm 4096 Mar 22 10:00 .
Byc moze Twoj gdm ma problem z tym katalogiem, bo jego wlascicielem jest grupa root i grupa gdm nie ma do niego dostepu (others nie ma zadnych praw). Sprawdz te grupe (ls -al /var/gdm) i sprobuj zmienic grupe wlasciciela na gdm (chgrp).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale nie mogę zmienić grupy z root.root na root.gdm, ponieważ taka grupa nie istnieje. Sprawdzałem poleceniem chown root.gdm /var/gdm i chgrp root.gdm /var/gdm.

 

Jak się zalogować przez komendę su w tym linux rescue? Zrobiłem to przed chwilą, ale jakoś nie wiem jak, bo za dużo wpisywałem komend, a ani jednej mi nie pokazało, że jest prawidłowa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No napisales wyzej, ze istnieje grupa gdm.

 

Wklej wynik komendy: cat /etc/group | grep gdm i komendy: chgrp gdm /var/gdm

 

Co do trybu rescue to zazwyczaj od razu zostajesz zalogowany jako root. Zazwyczaj widac to po znaku zachety - $ dla zwyklego uzytkownika, # dla superuzytkownika.

 

Staraj sie opisywac dokladnie, co robiles; wklejac polecenia i komunikaty. Wtedy latwiej bedzie diagnozowac problem. Bywa, ze ktos zla skladnie polecenia wpisuje i ma pretensje do wszystkich, ze nie dziala.

Edytowane przez bigfan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No napisales wyzej, ze istnieje grupa gdm.

Bo w pliku istnieje, a normalnie jak wpisuje chgrp root.gdm /var/gdm to mówi, że nie istnieje.

 

Wklej wynik komendy: cat /etc/group | grep gdm i komendy: chgrp gdm /var/gdm

Ok, zrobię to.

 

Co do trybu rescue to zazwyczaj od razu zostajesz zalogowany jako root. Zazwyczaj widac to po znaku zachety - $ dla zwyklego uzytkownika, # dla superuzytkownika.

Nie jestem logowany jako root ponieważ nie widzę wszystkich katalogów na dysku jak wpisuje polecenie ls.

 

Staraj sie opisywac dokladnie, co robiles; wklejac polecenia i komunikaty. Wtedy latwiej bedzie diagnozowac problem. Bywa, ze ktos zla skladnie polecenia wpisuje i ma pretensje do wszystkich, ze nie dziala.

Pretensji nie mam do nikogo. Możliwe, że to ja cały czas chrzanię, ale zapewniam, że wpisuje po pare razy jedno polecenie sprawdzając czy aby napewno dobrze je wpisałem.

 

To jest moja mała sugestia, ale z doświadczenia z innymi problemami wiem, że rozwiązywanie tego typu spraw lepiej wychodzi gadając przez gadu gadu lub tlen. Tutaj może to się ciągnąć długo i namiętnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chgrp root.gdm /var/gdm jest bledne. Podaje sie tylko nazwe grupy czyli chgrp gdm /var/gdm - polecam lekture manuala.

 

Nie jestem logowany jako root ponieważ nie widzę wszystkich katalogów na dysku jak wpisuje polecenie ls.

Powyzszego nie rozumiem. Wstukaj polecenie id lub whoami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...