Skocz do zawartości
Rezker

Bezpieczeństwo W Linuxie

Rekomendowane odpowiedzi

witam!!!

Na wstępie przepraszam za zadawanie głupich pytań,ale o ile na windowsie znam się dosyć dobrze,o tyle w linuxie jestem kompletnie zielony(niedawno zacząłem korzystać z Mandrake`a 10 i pomimo,że nie jest to łatwy do nauczenia się system,chce się w nim troche"wyrobić")Chciałbym konkretnie,jak wygląda sprawa z bezpieczeństwem w sieci na tym systemie?Wiem,źe jest wbudowany firewall,ale nie wiem,jak sie do niego dobrać :mur: :mur: :mur: Jak wygląda sprawa z wirusami?

Proszę o wszelkie przydatne uwagi w tym temacie i z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wirusow nie ma, o tyle o ile. mozesz sobie winem odpalac windowsowe jak chesz ;)

bezpieczenstwo jest calkiem dobre. polecam jakies programy do budowania firewalli np: firewall builder badz kmyfirewall takie ladne i w gui, albo od razu do konkretow i man iptables :D

 

doradzam powertowanie stron, tam jest mnostwo tutoriali info etc etc na temat linuxa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firewall w Linuksie to najczęściej iptables (następca ipchains). Są graficzne narzędzia do konfiguracji iptables - na przykład Firewall Builder. Ogólnie w przypadku typowego komputera do domu bez funkcji serwerowych wystarczy pozamykać wszystkie niepotrzebne porty. Dla chcących sie bardziej zabezpieczyć (tudzież żyjących w bardziej tętniących hakerskim życiem sieciach) pozostaje konfiguracja firewalla (a potem przybywa w domu komputerów, bo jeden jest dedykowanym firewallem, inny IDSem etc. ;-) - żartuję).

 

Co do wirusów, to niestety mało tego pod Linuksa. Przez parę lat używania przeróżnych linuksów nie zastanawiałem się, czy na dysku nie siedzi jakieś złośliwe stworzonko, czyhając na zdrowie mojego systemu (niezależnie od tego backupy przyjacielem człowieka). Odmienna architektura systemu i bądź co bądź mniejsza popularność linuksa jako produktu typowo biurkowego sprawia, że o robakach i innych ustrojstwach nawiedzających nasz komputer można zapomnieć. Tutaj można o tym trochę poczytać (choć nie najświeższy to news) http://hedera.linuxnews.pl/_news/2002/05/17/_long/1268.html

 

W przypadku serwerów sprawa ma się trochę inaczej i kwestiami bezpieczeństwa należy się raczej mocno przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...