Skocz do zawartości
Linux_novice

Problem Z Klawiatura I Polskimi Znakami

Rekomendowane odpowiedzi

Mam maly problem:

 

1. z konsola pod X-y mianowicie z klawiatura tzn kiedy wlanczam np ekg i wciskam ALT+2 bo chce przeskoczyc na kolejne okno to nic sie nie dzieje a co do polskich znakow prawy ALT dziala OK a po nacisnieciu lewego wyskakuja jakies krzaczki :| Klawiatura w KDE jest ustawiona na polska

 

2. czy ktos moze mi powiedziec jak zainstalowac polskie znaki w KDE

 

3. jak ustawic w trybie tekstowy klawiature tak aby polskie znaki w klepywac tylko z prawym ALT-em

 

 

PS

Moja dystrybucja Debian Sarge

Sory za tak banalne pytania ale moj NICK chyba wszystko tlumaczy :]

Edytowane przez Linux_novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krutka piłka żeby pisac po polskiemu na konsoli normalnej:

 

#:loadkeys pl

 

a żeby widzieć polskie czciaki:

 

#:setfont -m 8859-2 iso02.16

 

a co kde nie wiem nie kożystam ale powinieneś sprawdzić jakie są ustawienia w konfigu samych Xsów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz nikt nie ma nic do powiedzenia ??

1462387[/snapback]

zainstaluj polskie fonty ttf np. systemowe z jedynie słusznego systemu operacyjnego( można zainstalować bezpośrednio z \windows\fonts, jeśli masz zainstalowany ten system) - nie znam debiana sarge ale w większości dystrybucji wystarczy- w kde - zaznaczyć wybrane fonty a po kliknięciu prawym klawiszem myszy pojawi się opcja zainstaluj czcionki a następnie trzeba zmienić w centrum sterowania czionki systemowe, bodajże w sekcji wygląd ale piszę to w pracy a tu nie mam kde. Czcionek i języka konsoli proponuje nie zmieniać a jeśli już to proponuje uruchomić instalator systemu - przynajmiej w woody'm jak dobrze pamiętam jest taka możliwość ( chyba sysinstall ale nie jestem pewny) i zmienić ustawienia globalne klawiatury w ten sposób unikniesz chaosu w systemie, a w samych x-ach proponuje: xfree86config(dla xfree86) ew. xorgconfig i ustawić właściwy język lub gdy używasz kart ati z firmowymi sterownikami to fglrxconfig

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do 1 pytania:

poskakalem troche po stronkach i dorwalem kilka ciekawych parametroww do ATERM-a:

"term -title 'HAL9000 Terminal' -sl 3000 -tr +sb -si -sk -fade 70 -sh 60 -fn -misc-fixed-medium-r-normal-*-*-120-*-*-c-*-iso8859-2 -g 130x50+20-0 -fg \#cecece"

czytalem manuala aterma ale nie bardzo wiem jak zlozyc to do kupy i wpisac w

".Xresources"

 

 

Czy ktos moglby mi pomoc ?? Pewnie znajdzie sie jeszcze pare osob, ktorym sie to przyda

 

co do pytania 2 wystarczylo tylko zinstalowac paczke z czciankami :D "apt-get install msttcorefonts"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O mechanizmie Resources można poczytać, używając komendy man X. Generalnie sprawa jest prosta - spójrz np. tutaj: http://dredzik.death.pl/files/Xresources

Musisz w swoim katalogu domowym utworzyc plik o nazwie .Xresources i umieścić tam ustawienia zgodnie ze schematem z podanego linku i zgodnie z nazwami z manuala do aterm.

Czyli np. opcja -sl 3000 w .Xresources będzie wyglądać tak:

aterm*saveLines:      3000

Możesz wywoływać aterma z opcjami, które podałeś, bez używania Xresources. Tworzysz sobie w używanym przez siebie window managerze/środowisku przycisk/pozycję menu czy inny typ "uruchamiacza" i w polu komendy wpisujesz to wszystko, co podałeś we wcześniejszym poście (czyli "aterm -title 'HAL9000 Terminal' -sl 3000 (...)).

Edytowane przez bigfan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...