Skocz do zawartości
lizard77

"chemiczne Polerowanie Elementów Z Miedzi"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Szperając po allegro w poszukiwaniu nie za bardzo wiadomo czego (w pracy:)

natknąłem się na coś takiego i mam pytanie jak w temacie czy to nie jakaś lipa.

No i jeszcze "przepis na doskonałą pastę polerowniczą dołączę do przepisu polerowania chemicznego"

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=51317394

Zet to nie majątek może warto spróbować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja jak jeszcze zajmowalem sie nagrzewnicami to polerowalem je zgadnijcie czym :) Kwasem azotowym 65% (stężony) bardzo ładnie czyści wszystkie zakamarki, wystarczy pozniej tylko AutoMaxem przeleciec i błyszczy sie jak psu jajca :) tylko nie wolno przesadzis z kąpielą w kwasie bo na nagrzewnicy osadzi sie czarne "coś" albo nagrzewnica sie rozpuści :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w kazdym miescie powinien byc sklad chemiczny, tam tego maja m3 :)

jak jestes hardkorowiec to siarkowy VI mozesz z akumulatora ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span>, ale moze byc wtedy kiepskiej jakosci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja jak jeszcze zajmowalem sie nagrzewnicami to polerowalem je zgadnijcie czym :) Kwasem azotowym 65% (stężony) bardzo ładnie czyści wszystkie zakamarki.........

1451850[/snapback]

Z kąd nabrać takiego kwasiku? (już nie aktualne dzięki)

Właśnie oglądam Twojego Big Towerka - moje gratulacje!!!

Jeszcze mam pytanko: jak tam sie sprawują AKASY? (mam zamiar sobie takie sprawić ze dwie)

 

 

ale lipa naciagacz  :lol:  :lol:  :lol:

1451865[/snapback]

"Po czym wnosisz?" - sprawdziłeś, że nie działa czy co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja jak jeszcze zajmowalem sie nagrzewnicami to polerowalem je zgadnijcie czym :) Kwasem azotowym 65% (stężony) bardzo ładnie czyści wszystkie zakamarki, wystarczy pozniej tylko AutoMaxem przeleciec i błyszczy sie jak psu jajca

No głupoty trochę opowiadasz. Skoro potem poprawiałeś pastą polerską to to nie miało nic wspólnego z polerowaniem chemicznym. Polerowanie chemiczne służy ostatecznemu perfekcyjnemu wykończeniu już po wszelkich zabiegach mechaniczno-polerskich i pozwala uzyskać tak idealne "lustro" jakiego nie da się osiągnąć samą pastą polerską.

 

 

Niestety nie znam metod na chemiczne polerowanie miedzi i jej stopów, ale może ktoś będzie zainteresowany polerowaniem aluminium - zaraz poszukam i wrzucę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie znam metod na chemiczne polerowanie miedzi i jej stopów, ale może ktoś będzie zainteresowany polerowaniem aluminium - zaraz poszukam i wrzucę.

1451962[/snapback]

oo to fajnie sie składa bo ostatnio szukałem takiego czegoś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

voila

 

Polerowanie chemiczne aluminium

 

Polerowaniu chemicznemu poddaje się przedmioty w celu rozjaśnienia powierzchni oraz nadania im połysku.

 

Samą metodą polerowania chemicznego, zwanego też często wybłyszczaniem, nie można jednak powierzchniom aluminium nadać pełnego, lustrzanego połysku. Możemy to porównać ze zwykłym, mechanicznym polerowaniem stalowego przedmiotu nieszlifowanego, a obrobionego poprzednio jedynie grubym pilnikiem, gdy błyszczące miejsca są poprzecinane bardzo licznymi, głębokimi rysami.

 

Jeżeli powierzchnia przedmiotu była poprzednio starannie wypolerowana mechanicznie, to proces chemiczny spowoduje jej rozjaśnienie, wybłyszczenie i wygładzenie.

 

Polerowanie chemiczne jest procesem prostym, szybkim i nie wymagającym stosowania żadnych dodatkowych urządzeń. Polega bowiem ono na parominutowej kąpieli w gorących roztworach wybłyszczających. Skład tych roztworów oraz warunki pracy mogą być różne. Do polerowania chemicznego są stosowane roztwory o następującym składzie:               

 

1)

woda                                                  200 ml,

azotan sodowy NaNO3                          150 g,

azotyn sodowy NaNO2                          150 g,

wodorotlenek sodowy NaOH                    250 g.

 

Temperatura roztworu 90-100°C, czas zanurzenia 3-5 mi-

nut.

 

2)

Kwas fosforowy stężony H3PO4                    75 ml,

kwas siarkowy o stężeniu 60-procentowym H2SO4  25 ml.

 

Temperatura roztworu 110C, czas zanurzenia 0,5-2 minuty.

 

3)

Woda                                          20 ml,

kwas fosforowy stężony H3PO4                    80 ml,

kwas azotowy o stężeniu 60-procentowym HNO3    5 ml.

 

Temperatura roztworu 75-85°C, czas zanurzenia 10-15 minut.

 

4)

Woda                                      15  ml,

kwas fosforowy stężony H3PO4                  75  g,

kwas azotowy o stężeniu 60-procentowym HNO3  2,5 g,

kwas octowy lodowaty CH3COOH                8,5 g.

 

Temperatura roztworu około 100°C, czas polerowania 2-6 minut.

 

 

Ze względu na wywiązujące się podczas polerowania chemicznego dużo ilości szkodliwych par i gazów (pary kwasów, tlenki azotu itp.) proces ten najlepiej przeprowadzaj na otwartej przestrzeni.

 

Wypolerowane przedmioty trzeba natychmiast bardzo starannie wypłukać w zimnej wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm ciekawe tylko czy tez wszystkie skłądniki można dostać tak od ręki w sklepie, ale w normalnych ilościach, bo jak chciałem ostanio kupic cos z chemicznego to mialem wybór 0,5 litra albo 5 litrów, a potrzeblowałem 50mg :|

Edytowane przez L.S.K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lizard77=> Kwas kupilem w hurtowni chemicznej (13zł za litr, jak chcesz moge Ci sprzedac litr bo mi sie ostał :) ), Akasy są świetne, wogole ich nie słychać, polecam

 

NAZIR=> Nie mowie ze polerowalem kwasem tylko czyściłem z wszelkich brudów w zakamarkach bo pastą było raczej ciezko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to chyba na wage jest wszystko, zreszta ludzie u mnie czasem sie pluja ze niby niezabezpieczone zbiorkniki chce napelniac itp, w sumie powinno im to zwisac jak ja to transportuje jesli to nie jest niebezpieczne (ok 25l podchlorynu ~~ [takie czysciwo co do basenu sie wlewa])

 

[edit]

no tak se przypomnialem - oni maja takie szesciany o boku kolo ponad metra i do tego podlaczaja cos w rodzaju weza z pistoletem (toto takie jak na stacji paliw) wiec 50mg moze byc ciezko tak odmierzyc :D

Edytowane przez tukamon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj strzal to:

kwas fosforowy (H3PO4, nie wiem czy to tak sie nazywa) (5/10)

metanol(3/10)

kwas azotowy(2/10)

Temperatura kapieli 70 stopni

Czas kapieli... tego nie wiem :) byle nie za dlugo, kwas azotowy z miedzia sie nie lubia, a ze kwas ma jaja a miedz jest mientka to kwas w tym starciu zawsze wygrywa :)

Edytowane przez pbuda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja wam powiem ze moim zdaniem naj mniej roboty i zachodu da kupienie w elektroniku(w kazdym jednym bedzie dostepny) kwas spejclany w proszku do wytrawiania miedzi, jak nasypiemy stosunkowo malo i do goracej wody damy to napewno nam miedzianej nagdzewnicy nie zje a osadu z niej sie pozbedziemy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) To raczej nie jest kwas (ale nieistotne).

 

2) Testowałem na pokrywie zbiornika nagrzewnicy - po nasyceniu roztworu miedzią zaczyna się ona wytrącać jako tlenek miedzi (jak mniemam) i wszystko pokrywa się śliczną (choć w tym przypadku raczej niechcianą) patyną. Dzięki temu fantastycznemu udogodnieniu musiałem po raz drugi czyścić pokrywę mechanicznie. :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...