Skocz do zawartości
shadow1221

Wszystko O - Samsung SpinPoint SATA II

Rekomendowane odpowiedzi

Ma pytanie odnosnie dysku Samsung 250GB (sp2504c) na SATA II.. Korzystając z google znalazłem to - http://www.heise.de/newsticker/meldung/62189 I teraz mam pytanie ... Będąc dziś w sklepie byłem bliski kupna wspomnianego dysku, ale sprzedawca jak i ta niemiecka stronka wzbudziły pewne obawy odnośnie sensownosci kupienia przeze mnie tego dysku. Bowiem posiadam płytę ASUS'a z chipsetem południowym VT8237. I chciał bym teraz uzyskać opinnie ludzi, którzy mają taki, bądź inny dysk samsunga na SATA II podłaczonego do pł. z mostkiem VIA880. Czy poza koniecznością wymuszenia wolniejszego trybu nie widać jakichś ograniczeń powodowanych przez te chipsety? Wspomne tylko, że nie znam niemieckiego i ta stronka wydaje mi się raczej bardzo tajemnicza i wyłapałem z niej informacje, które ciężko sklepać do kupy ;)

Na jakimś polskim forum znalazłem tylko jeden wątek dot.(w tym przypadku wykrywania..) dysku na tym chipsecie(płyta nawet ta sama co moja - asus A7V880), ale coś nikt tej osobie nie pomogł... ;). Wolę się upewnić... czy warto kupować go w przypadku posiadania przeze mnie takiej mernej płyty, by cieszyć się z wysokich osiągów nowego dysku(bliskich tym z testów) ;)

Edytowane przez Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek przecież bez problemu możesz oddać taki dysk, jeśli okaże się - odpukać - że jest niekompatybilny z Twoją płytą. 10 dni testów i pomiarów i już wsio wiadomo. No stress, no complications :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze chce wziac go na pare rat.. ;) Bo ma byc na nie dobra oferta... Dlatego wolał bym sie upewnic czy wszystko było by dobrze, bo jak nie moze dali by mi moze możliwośc wymiany jego na inny(o WD tez cos wspomnieli na tej stronce) .. wiec było by zle bo nie specjalnie chce hitachi czy tez seagate'a. Dowiem sie.. ale poki co chciał bym poznac mozliwa opinnie uzytkownikow bo chce go kupic i chce sie cieszyc z posiadania jego z bardzo duzymi osiagami ;)

Kyle: dajesz mi nadzieje.. ;)

 

Dzieki i pozdrawiam

Edytowane przez Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kupiłem tego samsunga ( SP2504C). Ma zworkę do wymuszania trybu SATA (I), dlatego nie sądze, żebyś miał jakieś kłopoty.

A ja kupiłem HD160JJ i nie ma dołączonej zworki. A powinien mieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem niestety; poza tym ważne jest nie to, czy ma zworkę, tylko czy ma możliwość ograniczenia trybu do sata 150

Dijkstra a jak jest z ta elektronika ? Jest w jakis sposob zaslonieta ? BTW: Zadowolony jestes z tego dysku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam 2 x 160JJ samsungi spiete w Raida. Zapierniczaja fajnie. Ustawilem im w noise guardzie medium i sredni przesyl 102mb/s a burst 258mb/s. Zjadaja 2x wd raptor zywcem. Tylko mam tradycyjny problem z ich wielkoscia. Powinna wynosci kolo 148GB na dysk. Jest kolo 130 bodajze. Service Pack 2 jest ( winde z takim mam od razu ), LBA 48bit zalaczone, stery do nf4 z raidem i sata sa + przy instalce stery zapodalem do raida dolaczone do DFI. No i juz nie wiem co mam robic. Jak ktos ma jakies doswiadczenia / pomysly prosze o info, najlepiej na PW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z ich qltura pracy? Nie wpadają w wibracje, a co za tym idzie generują hałas na obudowie?

Wiesz co, na medium pracuja tak, ze w ogole mi to nie przeszkadza, lekkie burczenie jest. Zaznaczam, ze mam na silnikach Nidec oba, czyli wg ludzi te gorsze i naprawde jestem zaskoczony.

Moze ktos jednak pomoze mi i powie jak mam odzyskac stracone na nich miejsc :<. Maja 128GB w raidzie a powinny o 20 GB wiecej kazdy wg mojej wstepnej oceny.

(2x 160JJ )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dijkstra a jak jest z ta elektronika ? Jest w jakis sposob zaslonieta ? BTW: Zadowolony jestes z tego dysku ?

Nie, elektronika jest na wierzchu. Jestem zarąbiście zadowolony z tego dysku - szybki, tani i wogóle go nie słychać (NIDEC). No i działa bez problemu na cudownym mobo za 230zł - na drugi raz dwa razy się zastanowie, zanim wyśmieje jakąś płytę 'za nazwę'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mam pytanie dijkstra troche moze nie zwiazane z tematem ale chce kupic praktycznie identyczny zestaw jak masz - sempron + asrock na uli + samsung 250 sata II i nie wiem co na to powie linux - czy uzywasz na tym sprzecie i jezeli tak to czy obylo sie bez komplikacji ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do plyty Asrock, wiesz co dla Ciebie jest sufitem, dla mnie jest podloga. Nie oddalbym DFI za zadna, ale to zadna inna plyte, chyba ze SLI-dr expert, bo ma drugi kontroler raida :].

 

CO DO WIELKIEGO PROBLEMU Z ILOSCIA MIEJSCA NA TYCH DYSKACH. Rozwiazalem go w koncu i wbrew dywagacja na temat instalowania sp2 i sterow do raida wystarczy sciagnac Hutil ze strony www.samsunghdd.com. Bardzo przydatny tool, ktory pozwala tez na ustawienie glosnosci ( a co z tym sie wiaze szybkosci dysko ). Polecam poziom medium - to tzw zloty srodek, dyski sa slyszalne, ale nie tak by to przeszkadzalo i maja dobra wydajnosc.

 

Moj radzik ma w koncu 2 x 150 Gb, czyli tak jak powinno byc...

 

Problem solved

Edytowane przez De_Xter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, elektronika jest na wierzchu. Jestem zarąbiście zadowolony z tego dysku - szybki, tani i wogóle go nie słychać (NIDEC). No i działa bez problemu na cudownym mobo za 230zł - na drugi raz dwa razy się zastanowie, zanim wyśmieje jakąś płytę 'za nazwę'.

Dzieki Dijkstra za odp. :D Umocinilem sie w przekonaniu ze jak juz zdecyduje sie na nowy dysk to bedzie to wlasnie Samsung SP2504C, lepiej wybrac nie mozna :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Dijkstra za odp. :D Umocinilem sie w przekonaniu ze jak juz zdecyduje sie na nowy dysk to bedzie to wlasnie Samsung SP2504C, lepiej wybrac nie mozna :D

 

Mozna, 2 x 160JJ, to duzo lepsza opcja jak masz mozliwosc spiac w raida 0. Chyba, ze Ci kompletnie na szybkosci nie zalezy tylko wielkosc sie liczy.

Ahhh, nie masz :]. To bierz 250, ale koniecznie zajrzyj na www.samsunghdd.com i sciagnij Hutil - ustawisz sobie glosnosc dysku i pare innych [ciach!]lek.

Jak bedziesz mial problem z wielkoscia ( niektorym za mala wykrywa pojemnosc w tym ja tak mialem ), to zalatwisz to wlasnie tym programem, bo nie jest to wina softu, w biosie juz tak to widzi. Tylko ten tool pomaga. Poza tym tylko wychwalac te dyski.

Chociaz 160GB z tego co slyszalem warto 7200.9 barracudy ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span>, bo ma jeden talerz 160GB a nie 2 x 80, wiec lepszy czas wyszukiwania i sredni transfer. Ale to tylko 120 i 160, a Ciebie widze wieksza pojemnosc interesuje.

Edytowane przez De_Xter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mam pytanie dijkstra troche moze nie zwiazane z tematem ale chce kupic praktycznie identyczny zestaw jak masz - sempron + asrock na uli + samsung 250 sata II i nie wiem co na to powie linux - czy uzywasz na tym sprzecie i jezeli tak to czy obylo sie bez komplikacji ?

Zdaje się, że ULI zrobiło stery pod linuxa, ale to oczywiście nie gwarantuje, że wszystko będzie działać. Mam co prawda gentoo, które czeka, aż się nim zajmę, ale na chwilę obecną nie poradzę sobie z jego instalacją, więc nie mam jak sprawdzić.

 

Po więcej info ewentualnie spróbuj udać się do tematu o ULI, jakkolwiek nie pamiętam, czy ktoś używał linuxa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepszy samsung 160jj czy Segate 7200.9???

Pod względem wydajności - Seagate, ciszy już nie. Seagate optymalizuje juz swoje dyski od pewnego czasu pod kątem wydajności, to jest priorytetem. Zatem poziom generowanego halasu zszedł na dalszy plan.

Edytowane przez Palmer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod względem wydajności - Seagate, ciszy już nie. Seagate optymalizuje juz swoje dyski od pewnego czasu pod kątem wydajności, to jest priorytetem. Zatem poziom generowanego halasu zszedł na dalszy plan.

 

nie zgodzę sie

 

moj szajsung 2004c w trybie seek rzezi dosc uciązliwie (zreszta jak i 7 egz które miałem wczesniej -zarówno na nidec jak i jvc), pod wzgledem głosnosci stanąc koło hitachi nie moze

 

nowa barka 9. oprócz lepszej wydajnosci zapewnia tez lepsze doznania "akustyczne"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam, i zdecydować się nie mogę. Chciałem kupić dysk 200 GB na Sata oczywiście, ale czytając ten temat zaczynam zastanawiać się nad Samsungiem SP2504C. Ogólnie zależy mi żeby dysk był w miarę cichy a przy tym miał dobrą wydajność oraz żeby służył mi jak najdłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna, 2 x 160JJ, to duzo lepsza opcja jak masz mozliwosc spiac w raida 0. Chyba, ze Ci kompletnie na szybkosci nie zalezy tylko wielkosc sie liczy.

Ahhh, nie masz :]. To bierz 250, ale koniecznie zajrzyj na www.samsunghdd.com i sciagnij Hutil - ustawisz sobie glosnosc dysku i pare innych [ciach!]lek.

Jak bedziesz mial problem z wielkoscia ( niektorym za mala wykrywa pojemnosc w tym ja tak mialem ), to zalatwisz to wlasnie tym programem, bo nie jest to wina softu, w biosie juz tak to widzi. Tylko ten tool pomaga. Poza tym tylko wychwalac te dyski.

Chociaz 160GB z tego co slyszalem warto 7200.9 barracudy ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span>, bo ma jeden talerz 160GB a nie 2 x 80, wiec lepszy czas wyszukiwania i sredni transfer. Ale to tylko 120 i 160, a Ciebie widze wieksza pojemnosc interesuje.

Dokladnie wole wiekszy dysk, 160 Gb to troszke malo, dlatego 250 Gb bedzie dobrym wyborem jak dla mnie. Wydajnosc nie gra ogromnej roli, juz bardziej sie dla mnie liczy aby dysk byl w miare cichy. Wiekszosc z Was pisze ze dyski sa ciche wiec nie widze minusów jak narazie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja juz sie pogubiłem w tych waszych wypowiedziach.Zdaje sie na wasze propozycje dysku do 200gb.Idealna by byla 250gb SP2504c ale niestety fundusze sa ograniczone.Mam teraz WD80-z ktrego jestem bardzo zadowlony ale ciasno strasznie mi sie zrobilo.Dysk powinien byc pzyszlosciowy-w zasadzie to rzadko sie dysk wymienia i w miare cichy .I dlatego prosze o propozycje,moje wygladaja nastepujaco:

 

SAMSUNG 160GB HD160JJ 7200 SATAII 8MB CACHE-ok 300zł

 

SAMSUNG 200 GB, 8MB, SATA-2, NCQ - SP2004C-ok 300zł

 

Segate 7200.9

 

Czy wogole cos innego proponujecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja juz sie pogubiłem w tych waszych wypowiedziach.Zdaje sie na wasze propozycje dysku do 200gb.Idealna by byla 250gb SP2504c ale niestety fundusze sa ograniczone.Mam teraz WD80-z ktrego jestem bardzo zadowlony ale ciasno strasznie mi sie zrobilo.Dysk powinien byc pzyszlosciowy-w zasadzie to rzadko sie dysk wymienia i w miare cichy .I dlatego prosze o propozycje,moje wygladaja nastepujaco:

 

SAMSUNG 160GB HD160JJ 7200 SATAII 8MB CACHE-ok 300zł

 

SAMSUNG 200 GB, 8MB, SATA-2, NCQ - SP2004C-ok 300zł

 

Segate 7200.9

 

Czy wogole cos innego proponujecie?

Moze po krotce bo widze ze zielony jestes. 160JJ i SP2004C to prawie jedna bajka. Oba maja dwa talerze i 4 glowice. Wiadomo 2004C wiekszy jest. Mi sie udalo kupic 160JJ z gwarancja za 270zl jednego, drugiego za 250zl. Chulaja w raidzie i wbrew temu co niektorzy tu pisza sa bardzo cichce, a w Hutil ustawilem je na medium ( mozna dac jeszcze silent i bede maksymalnie ciche ). Wydajnosc w raidzie porazajaca, sam sie zdziwilem.

 

Seagate zawsze mial dobre dyski. Barracuda 7200.9 jest naprawde super ale tylko 120/160 jesli chodzi o wydajnosc, bo maja nowa technologie - 1 talerz i 2glowice. To owocuje lepsza wydajnoscia. 200GB ma juz dwa talerze, wiec jesli zalezy Ci na wydajnosci to nie warto go brac.

 

Wszystko zalezy jakie cele sobie stawiasz.

 

nie zgodzę sie

 

moj szajsung 2004c w trybie seek rzezi dosc uciązliwie (zreszta jak i 7 egz które miałem wczesniej -zarówno na nidec jak i jvc), pod wzgledem głosnosci stanąc koło hitachi nie moze

 

nowa barka 9. oprócz lepszej wydajnosci zapewnia tez lepsze doznania "akustyczne"

Tak powiadasz ? Pewnie "cichutkie" chlodznie na radeonie Ci za to wcale nie przeszkadza i w ogole nie zaglusza dysku :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje pytanie co jest przyczyną tego hałasu który występuje u niektórych posiadaczy samsungów.

Wg mnie to nie jest kwestia silnika(ja mam nidec, a wiec ten "cichszy") ale głowic. Za kazdym razem slysze jak dysk dokonuje operacji odczytu zapisu i ten uciazliwy halas nie jest ciagly tylko wlasnie uzalezniony od tego co robi dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje pytanie co jest przyczyną tego hałasu który występuje u niektórych posiadaczy samsungów.

Wg mnie to nie jest kwestia silnika(ja mam nidec, a wiec ten "cichszy") ale głowic. Za kazdym razem slysze jak dysk dokonuje operacji odczytu zapisu i ten uciazliwy halas nie jest ciagly tylko wlasnie uzalezniony od tego co robi dysk.

Najprawdopodobniej przyczyną są wibracje dysków Samsung. Na ten elemnt nie zwraca się zupełnie uwagi, a jest to, jakby nie było, jednak ze składowych hałasu, która daje o sobie znać dopiero po wmontowaniu dysku do obudowy komputera. Zalecam dokładne przeczytanie tego wątku, który niedawno pojawił sie na grupie dyskusyjnej pl.comp.pecet.

Aby zachęcić do lektury podam może jedną z ostatnich wypowiedzi w innym temacie tej samej grupy:

> Dysk kupowałem w czerwcu i byłem ostro wkurzony po montażu bo opinie o

> samsungu były, że jest cichy a tu takie rozczarowanie.

 

No wlasnie, to jest to o co mi chodziło. On jest cichy sam w sobie,

i jesli wisi w powietrzu na gumowych nitkach to nic nie slychac :-)

Po prostu sprawę wibracji się przyjęło pomijać, a potem człowiek

kupuje i płacze.

 

@bartezjusz

Podtrzymuję to, co napisalem wcześniej. Wprawdzie nie testuję dysków osobiście, ale zdaję się na opinie użytkowników i na takie natrafiłem mimochodem na forum SPCR. Oto wybrane, niektóre z nich w oryginalne (przepraszam, że nie przetłumaczę, ale nie mam zwyczajnie na to czasu, jednak zrozumienie nie powino nastręczać trudności):

 

PATA vs SATA is usually the key. Seagate's PATA drives are set for quiet seek; the SATA drives are set for max performance. This has been repeated to me many times by Seagate reps, and generally confirmed by experience -- my own and others'. Within that generalization, there are variances, of course.

----------

Looking at the 7200.9 line, I notice all the 16mb versions are listed as being louder than the 8mb versions.

----------

I got the Seagate 7200.9 160GB IDE single platter and this hd has a very loud sound witch comes from the vibration i think(i am not sure though).My old maxtor 60gb is a lot better but not perfect.I am very dissapointed by the seagate and i got it back the next day i got it.

I think i must try the Samsung 160GB SATA.Is this a relatively quiet drive?

----------

But I wonder if that newer 7200.9 160GB produce the same annoying idle-buzz-noise as older 7200.7 & 8?

I don't know if I should stay with Seagate or swtich to different brand. I cannot accept that self diagnostic noise of Seagate's anymore.

----------

Hey fellows I am just sharing my experience with you.

The Seagate 7200.9 160GB IDE model has also a high pitch whine that i forgot to mention before because the main source of noise is the vibration.I tried to put the hd on the floor(on a soft cloth) and the sound of the vibration didn't go away.If anyone has the same hd please tell us your experience.

 

Ja jednak zdecydowałem się na Samsunga HD160JJ. Jest cichy, a jeśli chodzi o wibracje... cóż, to prawda :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...