Skocz do zawartości
shadow1221

Wszystko O - Samsung SpinPoint SATA II

Rekomendowane odpowiedzi

Pozostaje pytanie co jest przyczyną tego hałasu który występuje u niektórych posiadaczy samsungów.

Wg mnie to nie jest kwestia silnika(ja mam nidec, a wiec ten "cichszy") ale głowic. Za kazdym razem slysze jak dysk dokonuje operacji odczytu zapisu i ten uciazliwy halas nie jest ciagly tylko wlasnie uzalezniony od tego co robi dysk.

Prawie Ameryke odkryles, ze dysk bardziej wibruje i halasuje jak jest zawalony odczytem na maxa. Powinni Ci przyznac medal.

 

Zaprawde powiadam po raz kolejny mam dwa takie dyski i przy uzyciu hutil mozna je sprowadzic do poziomu nieslyszalnosci. Poza tym u mnie slabo obudowa przenosi wibracje bo z grubej blachy jest i dyski w typowej chieftecowej zatoczce sa przykrecone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze po krotce bo widze ze zielony jestes. 160JJ i SP2004C to prawie jedna bajka. Oba maja dwa talerze i 4 glowice. Wiadomo 2004C wiekszy jest. Mi sie udalo kupic 160JJ z gwarancja za 270zl jednego, drugiego za 250zl. Chulaja w raidzie i wbrew temu co niektorzy tu pisza sa bardzo cichce, a w Hutil ustawilem je na medium ( mozna dac jeszcze silent i bede maksymalnie ciche ). Wydajnosc w raidzie porazajaca, sam sie zdziwilem.

 

Seagate zawsze mial dobre dyski. Barracuda 7200.9 jest naprawde super ale tylko 120/160 jesli chodzi o wydajnosc, bo maja nowa technologie - 1 talerz i 2glowice. To owocuje lepsza wydajnoscia. 200GB ma juz dwa talerze, wiec jesli zalezy Ci na wydajnosci to nie warto go brac.

 

Wszystko zalezy jakie cele sobie stawiasz.

Tak powiadasz ? Pewnie "cichutkie" chlodznie na radeonie Ci za to wcale nie przeszkadza i w ogole nie zaglusza dysku :D.

skąd ta ironia?

 

nie brak na tłiku postów o uciazliwym zgrzycie dobywajacym sie z szajsungów -wystaczy poszukać

 

co Ty mozesz wiedziec o chłodzniu na radeonie?? pewnie tyle co wyczytałes wiec spiesze Cie poinformowac ze z trybie 2D mam wicherek ustawony na 10% obr- wtedy jest kompletnie niesłyszalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bartezjusz co do HD160JJ to jest naprawde cichy, mam go ustawionego w trybie quiet i jest rewaelacyjny, co naważniejsze w porównaniu do poprzedniego maxtora 80gb 8mbcache (model nie pamietam) to nie przenosi drgań na obudowę, a zestawik mam naprawdę cichy, więc mam porównanie, oczywiście przy defragmentacji, przenoszeniu plików między partycjami trochę sobie pomruczy ale nie jest to jakieś specjalnie uciążliwe i głośne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to znaczy że same z siebie padły te partycje czy przy zmianie ich rozmiaru, bo u mnie jeden przypadek sie zdarzył kiedy zmieniałem rozmiar partycji nagle znikły obydwie i kiszka, ale generalnie jak nic nie kombinuje z partycjami to wszystko jest wporzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W koncu przyszedl czas na wymiane dysku i wybor padl na Samsunga . Jak na razie jestes bardzo zadowolony . Lozysko Nidec , dysk cichutki . Nie wiem jak jest z wydajnoscia pracy . Na razie przerzucalem stary dysk na ten i troche to trwalo .

 

tak ot -> ile maksymalnie powinno trwac przerzucanie ~60GB danych (zdjec , progsow , obrazow itp) z dysku Ata 133 na obecnego samsunga ? System chodzil na samsungu i nie wiem czy to wina maxtora czy samsunga ale trwalo to chyba z dobre 30min :blink:

 

Tutaj screen z HD Tach , moze ktos cos niepokojacaego zauwazy , bo przyznam szczerze , ze nawet nie wiem na jaka wydajnosc mam liczyc :lol: :lol:

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zależy od fragmentacji dysku źródłowego, jak i docelowego. Wyroki czy szybko czy wolno najlepiej ferować po tym drobnym zabiegu, tj defragmentacji dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ot -> ile maksymalnie powinno trwac przerzucanie ~60GB danych (zdjec , progsow , obrazow itp) z dysku Ata 133 na obecnego samsunga ? System chodzil na samsungu i nie wiem czy to wina maxtora czy samsunga ale trwalo to chyba z dobre 30min :blink:

 

Tutaj screen z HD Tach , moze ktos cos niepokojacaego zauwazy , bo przyznam szczerze , ze nawet nie wiem na jaka wydajnosc mam liczyc :lol: :lol:

 

http://miregio.pl/tweak/hdtach.JPG

Cienko dosyć...

 

hdtach.JPG

http://forum.purepc.pl/index.php?act=Attac...pe=post&id=4133

 

Na sprzęcie z podpisu + XP64. Na windzie 32bit bursta mam 230, reszta bez zmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i troche racji w tym jest ale ten halas da sie wyeliminować poprzez alternatywny montaż dysku. Ja na wstepie nie wkladalem go do obudowy tylko przykrecilem do radiatorkow z zasilacza i wbilem to w styropian, i polozylem na gabce, wiec z gory wykluczam ta mozliwosc.

Poza tym jesli juz to halas powodowany przez wibracje jest bardziej podobny wlasnie do halasu silnika. A wiekszosc "skarżących" sie zwraca uwagę na "terkotanie", rzężenie", itp a to wg mnie troche inna kategoria halasu, bardziej sklaniajaca do "oskarżenia" głowic.

 

Prawie Ameryke odkryles, ze dysk bardziej wibruje i halasuje jak jest zawalony odczytem na maxa. Powinni Ci przyznac medal.

 

Zaprawde powiadam po raz kolejny mam dwa takie dyski i przy uzyciu hutil mozna je sprowadzic do poziomu nieslyszalnosci. Poza tym u mnie slabo obudowa przenosi wibracje bo z grubej blachy jest i dyski w typowej chieftecowej zatoczce sa przykrecone.

Hmm, no prawie. Spóźniłem się jednak z 500 lat. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego że dysk podczas wyteżonej pracy siłą rzeczy głośniej pracuje. Miałem już w życiu do czynienia z kilkoma dyskami, u mnie siedzial wczesniej maxtor i wiem ze dysk zamontowany w mojej budzie potrafi pracować O WIELE ciszej i mieć niższe temperatury przy tak samo wyteżonej pracy.

Zastanów się więc i powścignij nieco język bo to że TY masz 2 ciche egzemplarze nie znaczy że każdy Samsung musi być cichutki. Nie tylko ja zgłaszam zastrzeżenia, a Twoje powtarzanie że przecież Twoje samsungi w raidzie nie halasuja nie sprawią że moj pojdzie po rozum do głowy i zacznie pracować cichutko.

Zdecydowana większosc internautów chwali sobie te samsungi wiec go kupilem, mimo że od poczatku nie brakowało także głosów krytyki. Mój jest następny. I dlatego próbuje dowiedzieć sie co moze byc tego ew. przyczyna po to aby każdy czytajacy ten temat zdobył jak najszersza wiedze na temat tych dysków.

Edytowane przez voyteckk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym jesli juz to halas powodowany przez wibracje jest bardziej podobny wlasnie do halasu silnika. A wiekszosc "skarżących" sie zwraca uwagę na "terkotanie", rzężenie", itp a to wg mnie troche inna kategoria halasu, bardziej sklaniajaca do "oskarżenia" głowic.

Czy masz może na myśli rodzaj takiego buczenia biorący się właśnie z owych wibracji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nagrałem te dźwięki. Nie bierzcie pod uwagę szumu w tle bo jego przyczyna sa wentylatory a nie dysk twardy.

Przy najblizszej okazji dodam do porównania starego maxtora. Musze mu jednak zapewnić mniej "szumiace" otoczenie bo w tej chwili pracuje maszynie gdzie wiejace wiatraki nie pozwalają mi na uchwycenie jego dzwieku.

 

Nagrania dokonałem dyktafonem z irivera ifp 799, z odległości kilku centymetrów.

 

Jeśli jest jakaś osoba dysponująca w miarę porządnym dyktafonem która ma tego samsunga to prosze o zamieszczenie pliku do porównania

samsung_hd160jj.MP3

samsung_hd160JJ_2.MP3

Edytowane przez voyteckk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cienko dosyć...

 

hdtach.JPG

http://forum.purepc.pl/index.php?act=Attac...pe=post&id=4133

 

Na sprzęcie z podpisu + XP64. Na windzie 32bit bursta mam 230, reszta bez zmian.

Hmm tak sie zastanawiam czy przypadkiem nie mam go ustawionego na tryb "Silent" i przez to dysk ma taka a nie inna wydajnosc .

 

Chcialem to sprawdzic ale nie mialem akurat flopa przy sobie :lol: i jedyne co na necie znalazlem to Ultimate Boot Cd na ktorym hutil jest . Natomiast problem polega na tym , ze wyszukuje on dyski samsunga tylko na kanalach PATA :blink: I nie mialem zbytnio czasu aby doszukiwac sie w samym Hutil (przyznam szczerze , ze nawet nie widzialem tam takiej opcji) opcji , ktora poszerzylaby wyszukiwanie o kanaly SATA :(

 

Jeszcze zastanawiam sie nad kwestia sterownikow do mobo -> Czy zmiana na najnowsze moze wniesc jakas zmiane w wydajnosci , czy raczej bedzie to bardzo niewydoczny przyrost ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm tak sie zastanawiam czy przypadkiem nie mam go ustawionego na tryb "Silent" i przez to dysk ma taka a nie inna wydajnosc .

 

Chcialem to sprawdzic ale nie mialem akurat flopa przy sobie :lol: i jedyne co na necie znalazlem to Ultimate Boot Cd na ktorym hutil jest . Natomiast problem polega na tym , ze wyszukuje on dyski samsunga tylko na kanalach PATA :blink: I nie mialem zbytnio czasu aby doszukiwac sie w samym Hutil (przyznam szczerze , ze nawet nie widzialem tam takiej opcji) opcji , ktora poszerzylaby wyszukiwanie o kanaly SATA :(

 

Jeszcze zastanawiam sie nad kwestia sterownikow do mobo -> Czy zmiana na najnowsze moze wniesc jakas zmiane w wydajnosci , czy raczej bedzie to bardzo niewydoczny przyrost ?

Daje Ci w załączniku hutila, który na 100% widzi sata2 i działa, bo sam go używałem. Proponuje znaleść obraz (np. .ima) dowolnej bootowlanej dyskietki (np. win98), wypalić w nero CD z emulacją flopa z tymże obrazem w boosectorze, a na CD wrzucić rozpakowanego hutila i zabootować sobie z płytki, po czym odpalić hutila z CD - jakkolwiek nie pamiętam, czy hutil nie potrzebuje możliwości zapisu, więc może być konieczność albo użycia dosa z obsługą ntfs, albo kopiowanie do ramdrive (bo pewie partycji FAT nie posiadasz). Tyle że w tym wypadku ramdrive dyskietki z win 98 będzie zdaje się za mały.

Jeżeli owo ultimate boot CD = hiren's boot CD, to w wersji 7.4 na 100% nie widzi tych dysków, ale jest już wersja 7.7 - nie wiem, jak na niej.

 

Inna sprawa, że w trybie silent wydłuża się seek time, nie wiem, czy odczyt spada, ale na pewno nie burst, bo to nie hałasuje :P

Inne drivery na pewno sprawdzić warto - na pierwszym sterowniku, jakiego użyłem (ze strony producenta mobo) dysk miał wogóle bursta na poziomie ATA133 co do joty, za równo na XP 64bit jak i 2K - po prostu dali ciała, dopiero kolejna wersja została poprawiona.

 

Jeszcze inna sprawa, że o ile się nie mylę Ty masz kontroler zintegrowany z chipsetem, ja mam osobny onboardowy na magistrali PCIE - wcale bym się nie zdziwił, gdyby takie rozwiązanie było minimalnie szybsze, ale tutaj snuję tylko przypuszczenia.

HUTIL.zip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy posiadacze samsunga hd160jj maja sredni zapis w hdtach na poziomie 48-50 mb/s ?? u mnie jest 48.8... troszke marnie jak na moj gust :-/

Edytowane przez meilbox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za dotychczasową pomoc. Jestem w zasadzie zdecydowany kupic (w sumie to nawet dziś ;) ) tego samsunga 250GB, ale ciekawi mnie jedno.. Pomijam fakt wibracji, który wystepuje u niektórych ale przynajmniej jenda osoba wspomniała o możliwej utracie danych podczas przesuwania partycji. Więc? ;) Bardzo możliwe jest, że po jakimś czasie.. dokonam jakiejś zmiany w ustawieniu partycji.. dlatego pytam. A moze ktoś z posiadaczy chciał by coś poprawic w PM? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze, ale to zawsze przy przesuwaniu partycji dowolnym programem może się coś powalić. Ryzyko tym większe, im więcej w nich grzebiesz i więcej programów używasz. Ja od lat używam PM i jeszcze nigdy nie miałem kłopotów, poza jednym przypadkiem gdy padła partyca przy konwersji z logical na primary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory, ale mi poniżej 59 średnio nigdy nie wyszło jak pamiętam.

Ale ty masz model 250GB a z tego co wiem to one sa juz szybsze od 160tek.

 

 

UWAGA !!!

 

Bardzo proszę wszystkich użutkowników którzy mają samsungi a szczególnie tych którzy mają model HD160JJ o przesłuchanie nagrań które zamieściłem w tym poście i skomentowanie ich.

Tyle osób chwali się że te dyski są cichutkie więc porównajcie swój dysk z moim i napiszczie czy faktycznie ten halas dla tego dysku to jakaś dysfunkcja, czy po prostu jestem przewrażliwiony.

Pliki ściagnęło juz kilkanaście osób... czekam na komentarze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę wszystkich użutkowników którzy mają samsungi a szczególnie tych którzy mają model HD160JJ o przesłuchanie nagrań które zamieściłem w tym poście i skomentowanie ich.

Chodzi Ci o szum czy stukanie głowic? Głowice jak dla mnie w normie, szum jakiś mocny. Jakby padnięte łożysko w kole samochodowym ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja mam sp2004c i muszę powiedzieć, że mój dysk podobnie charczy. Wydajność dysku podobna jak u heat (184MB/s). Miałem sobie RAIDA zrobić ale aż się boje charczenia dwóch takich dysków.

 

PS: Dysk jest u mnie najbardziej wyróżniającym się dźwiękiem dlatego, że nie buczy tylko chrobocze.(zwłaszcza przy defragmentacji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o szum czy stukanie głowic? Głowice jak dla mnie w normie, szum jakiś mocny. Jakby padnięte łożysko w kole samochodowym ;-)

Chodzi mi o stukanie głowic. Ja wiem że każde głowice taki dzwiek wydaja podczas pracy ale chyba nie w takim natezeniu ze mimo owego szumu o którym wspomniałeś nadal ten dysk slysze siedzac przed kompem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja mam sp2004c i muszę powiedzieć, że mój dysk podobnie charczy. Wydajność dysku podobna jak u heat (184MB/s). Miałem sobie RAIDA zrobić ale aż się boje charczenia dwóch takich dysków.

Mam raida zrobionego na tych dyskach od okolo 3 miesiecy i jak na razie nie narzekam. Slysze je przy odczycie czy zapisie ale mi to osobiscie nie przeszkadza i nawet polubilem ten dzwiek... ;) Edytowane przez Disruptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam raida zrobionego na tych dyskach od okolo 3 miesiecy i jak na razie nie narzekam. Slysze je przy odczycie czy zapisie ale mi to osobiscie nie przeszkadza i nawet polubilem ten dzwiek...

Może i masz trochę racji ale czasem marzę o ciszy. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysmienicie.. nic dodac, nic ujac ;) Jesli kupisz go i okaze sie ze nalezysz do tych pechowcow ktorzy maja głosniejszy egzemplarz(?) albo pro prostu jestes tak przeczulony to trudno.. Ja jak i wielu uwazam ten dysk cichy i bardzo wydajny.

A propo.. ;) Napisze krotko, bo temat od ilus dni nie był "napastowany".. ;) - wreszcie go mam! ;) oto porownanie z moim obecnym caviarem..

 

Dołączona grafika

Wiem ze nie wypada za rewelacyjnie.. ale jeszcze coś pokombinuje ;)

Edytowane przez Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad Samsungiem 160jj lub Segatem 7200.9

1. Szybszy jest Segate z tego co prawicie, a czy różnica jest dużą ?

2. Który w końcu jest głośniejszy? bo widzę że są sprzeczne opinie ?

3. A jak by oba zawiesić na tych "gumach" to który jest cichszy ?

4. jaki jest koszt tych "gum" ?

 

P.S. Tak w ogóle to bym wolał coś jeszcze mniejszego i tańszego ale nie wiem czy te 80-tka Samsuga / Segata są dużo wolniejsza od swych większych braci ?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez albercikk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...