Skocz do zawartości
Mardok

Ogniwo i pobor mocy !!!

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem sobie ogniwo Peltiera o mocy 74W (TEC 74 W). Posiadam 2 zasilacze 300 watowy ATX i 200 watowy AT. Chciałbym to ogniwo podłączyć do zasilacza AT, ale mam już tam podłączone:

 

- 2 x Neon (2x3W)

- 5 x Wentylator 80x80 (od 0,50 W do 1,8 W więc w najgorszym wypadku 9W)

- 16 x dioda 3V (nie znam dokładnego poboru mocy)

- 2 x dioda laserowa (nie znam dokładnego poboru mocy)

 

Moje pytanie jest następujące czy owy zasilacz (200W AT) wytrzyma podłączenie ogniwa, czy też lepiej zaopatrzyć się w kolejny zasilacz lub też zmienić konfiguracje poszczególnych elementów (np. podłączyć do 300W ATX)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na moje oko to bym nie był taki pewny... ten zasilacz AT to dla 12V ma pewnie 10 Amper... a sam pelt jako że jest 6A to powinien miec jakies 8 ;) różne skoki sie zdażają... i anomalia... Wiec moze wytrzymac ale pewnosci nie ma... Patrz na prąd a nie na ilość W... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie 100% ze padnei zasilka

widzialem taka akcje na wlasne oczy z zasilka 230W po odpaleniu mego peltka bez wlaczonego kompa chodzilo ale zasiola sie podgrzala

kolega wlaczyl kompa z durniem 1@1.33 Ghz i temp od 15 st zaczela szybko rosnac i przy 37 poszly iskry z zasilacza i wywalilo korki

zasilacz teoretycznei daje 200W na wszystkich anpieciach i musial by na 12V dac z 80W i przynajmnije 8A a te zasilki starsze At dawaly ok 6A ma 12V zreszta sam sprawdz ale pojdzie Ci zasilacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze musisz znac Imax i Vmax tego TECa, a w naszym przypadku Imax wystarczy. Znalazlem 2 TECi, jeden 72W (Imax=8.5A) i 73W(Imax=8A), wiec roboczo zalozmy, ze Imax twojego bedzie te 8 amperow. Nie wiem tez jak z tym twoim zasilaczem, ale moj 200W AT ma na 12V zaledwie 8A. Jezeli tak jest tez w twoim przypadku, nie masz co nawet probowac.

 

Jesli natomiast ma 10A, to musisz tez sprawdzic, czy faktycznie owe 10A moze ci dac, czyli czy moc na +12V jest 120W, jesli nie, jak wyzej.

 

Moc liczysz ze wzoru P = U * I, te twoje wiatraki i inne bajery to razem liczmy 18W (przesadzam, ale margines bezpieczenstwa byc musi), czyli 1.5A, wiec musisz miec zasilacz, ktory na 12V da ci prad przynajmniej 10A i to da go faktycznie, czyli moc na 12V musi byc rowna 120W!!!

 

Aha, chyba rozumiesz, ze zasilajac swojego TECa w ten sposob w efekcie bedziesz mogl nim odebrac tylko jakies 55W...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze możliwosc zamienic TEC 73W na TEC 53W który potrzebuje 6A wiec czy na tym byloby juz OK bo ostatecznym wyjsciem byloby zalozenie TEC 33W on potrzebuje zaledwie (w porównaniu do powyzszych) 3,9A tu chyba zasilka by nie marudzila ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak wlasciwie po co ci ten TEC?

 

Wiec jesli to jest ten o 8A to teoretycznie zasilacz dalby rade, ale wiele tez zalezy od jego jakosci, no i jego zywotnosc raczej by ulegla delikatnemu skroceniu, jesliby mial pracowac na pelnej parze.

Z 6A nie powinno byc natomiast problemu, nawet z reszta rzeczy, ktora tam masz podlaczona...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...