Skocz do zawartości
F!lip`

Pentium 3 - Kręcenie Przez Fsb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym podkręcić swój procesor z 600 na 800Mhz. Moja płyta główna to:

Procomp BVC3A na chipsecie VIA VT82C693A Apollo Pro133.

Mój procesor podkręciłem w biosie na 660Mhz i działa bez problemu, gdy więcej - działa, ale się wiesza, do 700mhz nie odpala wcale. Ponoć się tak dzieje dlatego, bo jest jakaś blokada na płycie (zworki). Nie mam go pokręconego przez FSB, a słyszałem, że dzięki tej metodzie mogę znacznie bardziej podkręcić procka. Wiadomo żeby fsb 133 poszło bez zgrzytów musze to zrobić zworką.

Tutaj dokładniejsze info o mojej płycie: screen

Tutaj o procesorze:

screen 2

Już próbowałem podkręcić za pomocą zworki na 650Mhz (mniej niż mam teraz)

i komputer nie odpalał - pcspeaker się pluł. Nic się nie spaliło, ani popsuło, bios - ok.

Przed podkręcaniem załadowałem domyślne ustawienia biosu. Co się stało, że komp się nie uruchamiał - nie wiem. Wyciągałem kabel od zasilacza, wyjmowałem bateryjke, zmieniałem ramy na inne sloty, resetowałem bios przez przez zworke i dalej mi piszczał (monitor się przy tym nie włączał). Zaniosłem do informatyka i on to zrobił. Jednak, jak pisałem - nic się nie stało, a kręciłem, żeby wystartował jako 650Mhz. Pisze to po to, by trochę naświetlić wam, jak to wygląda.

Tutaj podaje link z manuala na temat fsb:

manual

Będe wdzięczny za pomoc.

 

pozdrawiam

Edytowane przez F!lip`

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tja zworki może na AUTO ustaw, potem w bisoie podnoś delikatnie fsb i dodaj więcej v-core (ale ostrożnie to napięcie rdzenia) 2 i to najważniejsze FAQ czytaj. Potem podkręcaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tja zworki może na AUTO ustaw, potem w bisoie podnoś delikatnie fsb i dodaj więcej v-core (ale ostrożnie to napięcie rdzenia) 2 i to najważniejsze FAQ czytaj. Potem podkręcaj

1478347[/snapback]

ale na auto jak ustawić i czy to coś da ?

W biosie nie mam tej opcji do podnoszenia fsb i v-core, jedynie mam opcje CPU Host/PCI Clock, gdzie ustawiłem na 109/36Mhz (tak mam podkręcone bez zmieniana zworek).

Edytowane przez F!lip`

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w bios masz max 109/36 :>? hym, zostaje ci drut mod aby podwyrzszyć  napięcie na procesor i ustawienie zworek na 133. Czytaj FAQ i szukaj.

1478417[/snapback]

Nie mam max. 109/36Mhz - mam więcej, ale jak pisałem wyżej działa albo niestabilnie, albo wcale nie startuje. Czytaj uważniej. FAQ czytałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to drut mod i podwyższanie fsb w bios.

1478477[/snapback]

możesz dokładniej opisać ? :) Drut mod - zmiana ustawień za pomocą zworek ? ;p

Jeśli tak, to jak zmienić i co mi doradzasz patrząc na mój 1wszy post. Chodzi o uszkodzenie sprzętu lub gdy się powtórzy sytuacja z pcspeakerem co zrobić.

Edytowane przez F!lip`

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym sie rozni podkrecenie magistrali z biosu czy zworkami na plycie? Jesli Ci nie wstaje proc to masz albo za maly vcore albo to juz kres plyty badz samego procka. Zwieksz delikatnie napicie minimalnie, najmniej jak tylko sie uda podniesc wyzej i zaobserwoj zaminy. Jesli nie sproboj wiecej. Badaj Czy procek nie jest za goracy, jesli radiator parzy to wyluzuj. Swoja droga Apollo 133 to padaka z definicji a do krecenia to juz zenada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym sie rozni podkrecenie magistrali z biosu czy zworkami na plycie? Jesli Ci nie wstaje proc to masz albo za maly vcore albo to juz kres plyty badz samego procka. Zwieksz delikatnie napicie minimalnie, najmniej jak tylko sie uda podniesc wyzej i zaobserwoj zaminy. Jesli nie sproboj wiecej. Badaj Czy procek nie jest za goracy, jesli radiator parzy to wyluzuj. Swoja droga Apollo 133 to padaka z definicji a do krecenia to juz zenada.

1478513[/snapback]

mój komp ogólnie to żenada :D dlatego chce z niego coś jeszcze "wyskrobać".

Czyli nie ma żadnego znaczenia, jak będa powkładane zworki, czy będe kręcił w Biosie ? Ja słyszałem, że zworki na płycie blokują i dopiero odpowiednio ustawione umożliwiają kręcenie bardziej fsb. Ponoć teraz więcej niż 700Mhz nie ma szans wycisnąć, bo jest ta blokada (i rzeczywiście, przy 672mhz (czy jakoś tak) komp działa, ale niestabilnie), dopiero po ustawieniu zworek ruszy z jakąs tam wartością. Jak zwiększyć napięcie, nie mam opcji w biosie, która by to umożliwiała ?

To jest też zastanawiające czemu komp mi teraz działa na 660Mhz (kręcone w biosie), a przy zmianie zworek na 650Mhz nie ruszył - w 1wszym poście napisane jest dokładniej, jak to wyglądało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo w Biosie masz odrazu na 133 i cos nie wyrabia. Masz tez zworki do ustawiania napiecia. Na screene ze zworkami na od FSB masz czesc stronu CPU Voltage Regulation. Wklej ja cala i powiem ci jak ustawic aby zwiekszyc napiecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu pisalem na temat jego plyty glownej.

 

No wiec tak - te mobo ma niezablokowany dzielnik agp/pci przez co rosnie wraz z fsb. Dzielnik powinien sie przestawic na wyzszy w momencie zmiany zworki na mobo na 133mhz ale w manualu nie ma podane dokladne jak to zmienic... Tzn jest wspomniane ale dokladnego opisu gdzie jest ta zworka nie ma !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to drut mod i podwyższanie fsb w bios.

1478477[/snapback]

Ciekawi mnie, co też tym drut modem chcesz ustawiać na Socket 370? Może mnożnik, który od wieków jest na intelu zablokowany? Napięcie? Pewnie i by można, tak jak jest to w przypadku płyt z Socket A, ale...

Widział ktoś drut moda dla s370 (w języku obcym to będzie "pin mod")?

Nie wykluczam, że da się, ale jakoś nie przypominam sobie czegoś takiego.

Może jak by się opis pinów procesora zobaczyło.

 

I dlaczego mi się wydaje, że ten temat jednak nie pasuje do tego działu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wawrzol: Kto Ci powiedzial ze VIA Apollo 133 Pro to padaka :? Mialem ta plyte i P3@5x100 krecilem na 5x140 i wszystko stabilnie.

 

@Filip: Z tego co pamietam to zwora pozwalajaca na 3 ustawienia 100/133/Auto powinna znajdowac sie na srodku z prawej strony PCB. (kolo zworek zmiany mnoznika)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie, co też tym drut modem chcesz ustawiać na Socket 370? Może mnożnik, który od wieków jest na intelu zablokowany? Napięcie? Pewnie i by można, tak jak jest to w przypadku płyt z Socket A, ale...

Widział ktoś drut moda dla s370 (w języku obcym to będzie "pin mod")?

Nie wykluczam, że da się, ale jakoś nie przypominam sobie czegoś takiego.

Może jak by się opis pinów procesora zobaczyło.

 

I dlaczego mi się wydaje, że ten temat jednak nie pasuje do tego działu...

1486062[/snapback]

 

Ano widziałem, na przykład u kumpla na celku 600 który teraz idzie na 900.

A dla zainteresowanych dokładniejsze informacje

http://www.overclockers.com/tips630/index02.asp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś mi wskazać gdzie są te zworki, jestem ślepy i nigdzie nie widze nazwy JP6, jedynie JP2 zauważyłem.

Zdjęcie płyty by się przydało, zacofany kraj i nikt nie ma apratu cyfrowego :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra problem rozwiązany, zworki znalezione - działa bez niczego :) (thx deonet)

Ale w 3DMarku przybyło mi zaledwie 30 punktów od wyniku z przed kręcenia :(

Deonet pisał mi, że to wina tego, że mam SDRAMy i powinienem je ustawić na 133MHz.

Szukałem tej opcji w BIOSie, ale nie ma. Jedynie znalazłem coś takiego: "Bank 0/1 DRAM Timing" - ustawione na Normal; do wyboru mam: Medium/Fast/Turbo/SDRAM 10ns/SDRAM 8ns. Tak samo jest przy Bank 2/3 DRAM Timing i Bank 4/5 DRAM Timing.

Może o to chodzi ? Oprócz tego kręciłem w BIOSie wyżej niż 800Mhz i przy dotarciu do jakiejś tam wartości komp odpala bez niczego, system się ładuje i gdy dochodzi do momentu, kiedy system się ma załadować - raz wyskoczył bluescreen, a raz, że brakuje jakiegoś pliku, naciśnij jakiś klawisz, by kontynuować - naciskam i pisze można bezpiecznie zamknąć komputer :D Na mniejszym taktowaniu tego nie ma, czy to jest wina systemu (Win98), czy koniec możliwości kręcenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...