Skocz do zawartości
KarteKpL

Problemy Z Siecia :(

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nie wiem czy nie pomylilem działów ale wydaje mi sie ze jest on odpowiedni. Sytuacja polega na tym że posiadamy sieć osiedlową która składa sie z 4 userów połaczonych między sobą kablem oraz 2 połączonych drogą radiową. Problem polega na tym, że gdy nadchodzi burza jeden ze swithów do którego połączony jest kabel 1 usera mający 115 metrów 2-giego usera mający 128 metrów kabel idący od routera mający 30 metrów oraz podłączony jest acces point (odpowiada za polączenie drogą radiową) paka sie . Kable te to skrętka 5 kategori zawnetrzny. Wszystko pracuje prawidlowo jednak gdy za pierwszym razem nadeszla burza spalily sie 2 switche i niektorym sieciowki w komputerach. Uznalismy ze byly to slabe switche. Po zakupie nowych przy nadejsciu kolejnej burzy sytuacja sie powtorzyla jednak spalil sie tylko 1 switch. Nie wiemy jaki powod jest takiego zdarzenia. Zauwazylismy ze z kabli strzela prąd i latwo o porazenie. Nasza siec tworza 3 bloki stojące obok siebie i kable sa poprowadzone dachami. Jezeli ktos moze nam poradzic na ten problem bardzo bym byl wdzieczny :)

 

POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma 100% recepty na zebezpieczenie sieci, której gałęzie (kable) są również prowadzone na zewnątrz budynków (dachy, przewieszki itp.) :-|

 

1. Czy kable prowadzone na zewnątrz są ekranowane oraz ich ekran jest uziemiony ?

2. Czy wszystkie urządzenia (switche, routery i komputery) są podłączone poprzez listwy z uziemieniem ?

 

Warto zainwestować w zabezpieczenia typu ProtectNet jest to swego rodzaju filtr przepięciowy. Takie zabezpieczenie jest dość drogie i zazwyczaj potrzeba kilka takich filtrów, bo trzeba je założyć po każdej stronie kabla (początek/koniec). Nowe urządzenie kosztuje od 70-90 zł http://pc.emarket.pl/pricelist/item.aspx?pid=C0700088 . Jeżeli mam żyłkę elektronika to można samemu porobić takie zabezpieczenia.

 

Tu są schematy:

http://www.dronet.pl/dronet/img/protect1.gif

http://www.dronet.pl/dronet/img/protect2.gif

 

Reasumując..

 

1. Wszystkie urządzenia powpinajcie w listwy z uziemieniem.

2. Kable prowadzone na zewnątrz wymieńcie na ekranowane i dobrze zróbcie uziemienie ekranów!

3. Wzdłuż kabli zewnętrznych (w jakieś odległości od skrętki) połóżcie po 2-3 dobrze uziemione linki drutu. W czasie burzy będą one ściągały ewnetualne wyładowania-funkcja piorunochronu.

4. Jak macie kase to zakupcie/zróbcie ProtectNet'y

Edytowane przez PartyBOY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Sorry za odgrzebywanie dinozaura ale mam pytanie w temacie i nie chciałem zakładać kolejnego tematu...

nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi na to pytanko

 

Jaka jest maksymalna długość skrętki ??

Bo mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych i odległości między domkami są spore (200m to norma)

 

a co do tematu to mój kumpel miał podobną sytuację- paliły mu się sieciówki itp.. Tłumaczył mi że była to różnica potencjałów między budynkami i problemy zniknęły gdy przy każdym budynku założył na skrętce takie coś jak bezpiecznik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...