Skocz do zawartości
dem

Athlon X2 - Wszystko O Dwurdzeniówkach Amd

Rekomendowane odpowiedzi

Była juz o tym mowa - róznice biorą się z nieprawidłowej kalibracji czujników temp rdzeni.

Ja poprostu biore pod uwage średnią z tych 2 temp. - mam jakis obraz temp w miare realny bo na odczyty z mobo czesto nie ma co liczyc.

Pozdr,.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 05_03_1992

hmmm ustawilem w biosie 1,28v (testuje 2700 narazie good) i napiecie skacze 1,264-1,28, w idle chyba 1,22

czy x2 mają jakieś automatyczne "regulatory" ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm ustawilem w biosie 1,28v (testuje 2700 narazie good) i napiecie skacze 1,264-1,28, w idle chyba 1,22

czy x2 mają jakieś automatyczne "regulatory" ??

Nie popprostu błąd odczytu programu u mnie jest tak samo, raz jest 1.392 a raz jest 1.325 więc nie ma się czym martwić.

U mnie cały czs kondensatory syczą ;] ;].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy temperatury nie są za wysokie?? chodzi mi głównie o mosfety dfi, czy takie tempy moga byc na codzien??

 

Było otym już wcześniej, mosfety są mocno obciążone i daja tak odczyt, możesz dać jakies nawiew na mosfetty napewno nie zaszkodzi. Po prostu układy zasilania dostają mocno w dupe przy x2....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie x2 3800 Toledo idzie na 2600 na napieciu 1,425v w biosie ( DFI SLI DR ) w CPU-Z pokazuje 1,376v.

 

Na mniejszyn napieciu Prime wywala sie. Mam temp w stresie max 61 stopni jak widac na zdjeciu.

Chłodzenie ThermalRight XP-90 + wydajny cooler. Widze ze duzo osob ma nizsze temp i wyzej kreci procka nawet na nizszym napieciu ale za to na chlodzeniu wodnym lub ew na Nindzy.

 

Czy lepsze chlodzenie pozwoli mi wyzej podkrecic procka (na 2700 idzie ok ale jak dam napiecie w biosie 1,45v) dajac mu mniejsze napiecie. Czy jest sens zmienic chlodzenie na lepsze np. SCYTHE INFINITY? ew WC? Czy jest pewnosc ze jak zmienie chlodzenie to bede mial lepsze osiągi na nizszym napieciu.

post-7994-1157784377_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy lepsze chlodzenie pozwoli mi wyzej podkrecic procka (na 2700 idzie ok ale jak dam napiecie w biosie 1,45v) dajac mu mniejsze napiecie. Czy jest sens zmienic chlodzenie na lepsze np. SCYTHE INFINITY? ew WC? Czy jest pewnosc ze jak zmienie chlodzenie to bede mial lepsze osiągi na nizszym napieciu.

Powiem Ci tak: u mnie na wc oraz dfi moje toledo lata na 2,95ghz przy def v, natomiast u kumpla na a8n-sli dlx oraz tt silent tower potrzeba wyzszego v aby osiągnąć te mhz. Czyli chłodzenie zawsze coś daje, wyższe mhz przy tym samym v lub mniejsze v przy tych samych mhz.

 

@toolboy - czy jeśli schłodził byś jakoś lepiej te mosfety, to czy nie spadło by v potrzebne na 3ghz?

Edytowane przez banti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@toolboy - czy jeśli schłodził byś jakoś lepiej te mosfety, to czy nie spadło by v potrzebne na 3ghz?

Wczesniej mialem na nie puszczona 120 przy otwartej budzie i nie zauwazylem korelacji miedzy T mosfetow a vcore.

Ale na wszelki wypadek sprawdze jeszcze przy 3GHz. U Ciebie ma to jakis wplyw na OC?

(dla jasnosci T PWMIC bez dodatkowego chlodzenia nie przekracza u mnie 6x*C)

Edytowane przez toolboy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie x2 3800 Toledo idzie na 2600 na napieciu 1,425v w biosie ( DFI SLI DR ) w CPU-Z pokazuje 1,376v.

 

Na mniejszyn napieciu Prime wywala sie. Mam temp w stresie max 61 stopni jak widac na zdjeciu.

Chłodzenie ThermalRight XP-90 + wydajny cooler. Widze ze duzo osob ma nizsze temp i wyzej kreci procka nawet na nizszym napieciu ale za to na chlodzeniu wodnym lub ew na Nindzy.

A co to za seria tego Toledo? Jakoś słabo się kręci.

Ja mam chłodzenie chyba gorsze, a jednak uzyskujem nieco lepsze efekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka to seria. Ale jest to jeden z pierwszych Toledo jakie wyszly. Kupiony w grudniu 2005 roku. Ale idzie tez wyzej. Na 2700 kreci sie spoko ale na napieciu 1,45v w biosie. Ale wtedy temp sa juz wysokie.

 

A co do chłodzenia - czy cos pomoze zmiana na SCYTHE INFINITY? Bo 180 zl to nie tak malo. A ThermalRight XP-90 nie jest przeciez najgorszy.

Edytowane przez Lysyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro to Toledo z 2005 to wiele wyjaśnia. One jeszcze nie miały takiego OC. Zobacz do 1 posta, tam jest zestawienie oc dla X2. Te z 2005 najczęściej nie są najlesze.

 

Ja bym chyba sobie infinity darował, bo nawet jak wycisznisz z niego 100 MHz więcej to czy to jest warte 180 pln?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Undervoltingu część dalsza- nie spodziewałem sie tak dobrych rezultatów. Następne testy już na Ninja

 

2310651[/snapback]

Zaczalem wiec sie zastanawiac nad WC. Czytam o chlodzeniu jakie ma 05_03_1992.

Czyli majac ok 400 zl mozna cos fajnego sklecic?

 

za 300zł też. Ceny WC spadły ostatnio na łeb, na szyje :lol:

 

w kazdym razie - WC tylko jeśli masz do tego dryg, chęci i możliwości. Musisz chcieć bo jest z tym dużo roboty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@toolboy

Ja maks jaki miałem to 50*C na mosfetach i pwm, mam tam 12x12 co sobie lekko wieje na mem i reszte dookoła, na pwm nakleiłem pocięty radiatorek od p4 o wymiarach (gotowy) 7x2x5 cm (dlxszerxwys) i nawet bez jakiegos tam nawiewu mam niskie temp na pwm.

@majkel84 no fajny wyniczek, dałeś mi motywacje żeby sprawdzić jak mój sobie radzi poniżej 1,3v :wink:

Jedynie te temp troche wysokie... ciekawe co zdziałasz na ninji :wink:

Edytowane przez banti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@majkel: jakie masz chłodzenie? Temperatury są troszke za wyskokie według mnie, ale wynik ok próbuj niżej ;].

 

Co do wc to ja złożyłem swoje za około 230zł z wysyłkami i to jeszcze na gpu mam wode...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

@majkel: jakie masz chłodzenie? Temperatury są troszke za wyskokie według mnie, ale wynik ok próbuj niżej ;].

 

Co do wc to ja złożyłem swoje za około 230zł z wysyłkami i to jeszcze na gpu mam wode...

AC Freezer 64

 

zrobiłem troche przewiewu w budzie i to rezultaty

Dołączona grafika

 

a co do WC to właśnie masz racje- tanio można mieć fajny zestawik :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

widze majkel że obniżałeś z tych 2800mhz? :wink:

no ale wyniczek i tak jest fajny, musze tylko jutro znaleść troche czasu to może uda mi się coś podobnego zrobić :wink:

tak, bo bootowałby chyba nawet na 3GHz, gorzej ze stabilnością :lol:

 

dodam tylko że już na bardzo małych napięciach ~1,1V już nie jest tak różowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, bo bootowałby chyba nawet na 3GHz, gorzej ze stabilnością :lol:

 

dodam tylko że już na bardzo małych napięciach ~1,1V już nie jest tak różowo

majkel - ZNALAZŁEM :P

nie mam tylko koszyka do mocowania (ale może się okazać że to też kwestia czasu ;))

3Ghz w windzie chce zobaczyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

pare dni temu przesiadlem sie z Venica 3000+ na X2 4200+ (jak w podpisie). Nie zamierzam krecic go jakos specjalnie mocno, narazie chodzi na 2400, blokuja mnie pamieci i zasilacz, tak sadze. Od polowy sierpnia sledze ten watek i zaciekawilo mnie dzialanie programiku Core Temp Beta. Moje temperatury po nocnym liczeniu na screenie.

 

Dołączona grafika

 

Zauwazylem ze temperatura ktora Core nazywa core2 jest rowna z tym co speedfan zczytuje z diody. Zasadniczo chodzi mi o to ktora temp z core jest blizsza prawdzie czy pierwsza wyzsza czy ta nizsza, to po piersze.

 

Po drugie, poniewaz jestem ciekawski z natury, to zastanawialem sie na takim pomyslem : jesli zapuscic prime tylko na jednym rdzeniu w paru kopiach to ten jeden rdzen powinien sie teoretycznie bardziej grzac i skoro teraz sa jakies roznice w odczytach mimo ze rdzenie sa blisko siebie to powinny sie one zmniejszyc kiedy rdzen1 dostanie w tylek a rdzen0 bedzie idle. /Jak pomyslalem tak zrobilem, po godzinie prime'a (2 kopie na "rdzeniu1" ktory byl chlodniejszy obciazenie drugiego=idle) nic sie nie zmienilo rdzen1 dalej nie przekracza 44st a rdzen0 dalej ma ok50 (maks co widzialem to 56) Moze sobie zle kombinuje ale gdzies na DFI bylo napisane ze te diodki z ktorych czyta Core sa w roznych miejscach proca i moja hipoteza jest taka ze byc moze to co jest temp core 1 to jest temperaturka z innego miejsca a to co core2 z jeszcze innego, reasumujac ze moze to nie sa wcale temperatury poszczegolnych rdzeni.

 

Poza ta sprawa mam jeszcze takie pytanie: czy u was na CPU-Z tez zmieniaja sie co jakis czas czas odczyty bus speed i szybkosci proca u mnie oscyluje to na procku w granicach 5 MHz.

 

Na koniec pozdrowienia dla wszystkich i prosze o wyrozumialosc, to moj pierszy post tutaj.

Edytowane przez CyC_Benito

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem czujniki które odczytują temp są w procesorze.

Przyczyną róznych odczytów jak na moje rozumowanie mogą być:

a) nie bardzo precyzyjnie zeskalowane tych czujników,

b) nie dokładne przyleganie IHS do samego jądra procesora i gorsze odbieranie ciepła w jakimś punktowym miejscu,

c) rdzenie pomimo że są na jednym kawałku krzemu mogą być róznie wykonane (chodzi mi o błedy w strukturze krzemowej) może być tak że jeden ma wyższe temp dlatego, że na jeden rdzen traci się więcej energii by go zasilić. Zaobserwować to możesz np przy włączonym Orthosie SP2004 (dla 2 rdzeni) przy wysokej częstotliwości wysypuje się jako pierwszy rdzeń który zazwyczaj ma wyższa temperature. Więc coś w tym musi być.

Możesz również to sprawdzić np przez undervoltage (obniżenie napięć procesora) np znajdując max częstotliwość pracy procesora dla napięcia 1,1V. zobaczysz sobie któremu rdzeniowi potrzeba jako pierwszemu wiecej papu. (oczywiście temu który ma wyższa temp.)

 

Odczyty z róznych programów mogą być rózne, trudno określić które są do końca przwdziwe (tj zgodne z ustawieniem w BIOSIE)

U jednych np smartguardian pokazuje nierealne odczyty a u innych są jak najbardziej wiarygodne,

podobnie masz z core temp, Everest Ultimate Edidttion 2006 (Everest Home Edition) i CPU-Z

U mnie rówież w CPU-Z w wersji 1,36 są duże rozbieżności (skoki o ok 4-5 mhz) np. Magistrala HT ma ok 997-998mhz we wcześniejszych wersjach nie było aż takich róznic (HT1000).

Edytowane przez gmt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...