Skocz do zawartości
AndyN

Wc Rev. 3.0 By Andyn (kompletne A64) (56k Warning)

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawi mnie, jak wypadł by na tle tych dwóch bloczków, produkt Misia. Chodzi mi o przepływ oczywiście.

AndyN, może kupisz i sprawdzisz :D

Teoretycznie mógłbym robić testy przepływu bloczków.

 

W układzie testującym miałbym samą pompkę, miernik przepływu oraz testowany bloczek. Wskazania miernika odczytywałby panel, który mam w kompie. A całość byłaby zasilana starym zasilaczem komputerowym 250W, który leży u mnie na półce. Nie musiałbym rozbierać dokumentnie układu żeby zrobić takie testy. Ale wodę z WC musiałbym spuszczać i częściowo je rozbierać

 

Skrobnę maila do Swissflow z pytaniem jak przeliczyć wskazania miernika na przepływ w L/h. Chcę się upewnić, że sposób z tego wątku jest poprawny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak kogoś interesuje to taki czujnik przepływu można dostać w Polsce TU, ale jest dość drogi ok 360 PLN.

 

Sorry za OT, ale widziałem że ludziska o to tu pytają, więc może się komuś się przyda.

 

Pozdrawiam

HawkEye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz te bloki, dokładny miernik i jesteś na etapie testowania to warto byłoby sprawdzić podłaczenie równoległe bloku na chipset i na grafikę, to by chyba zmniejszyło opory przepływu. Tylko znowu wtedy przydałby się blok na cpu z dwoma wylotami... Coś typu: wąż 10mm do cpu, z cpu 2 węże 8mm do nb i gpu, z nb i gpu trójnik łączący te 2 węże 8mm w jeden 10mm i na końcu pompka/chłodnica. A tak wogóle to w czym przeszkadza to że przepływ wynosi 6000 a nie 9000? Wpływa to jakoś zauważalnie na temperatury?

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bart3d

 

Ale połączenie równoległe przy tych akurat bloczkach gdzie XC-1 jest bardziej restrykcyjny niż Abadon Pro najprawdopodobniej spowodowałoby, że znacznie więcej wody płynęłoby przez GPU niż przez chipset co miałoby swoje przełożenie na skuterczność chłodzenia

 

Na temperatury nie wiem czy wpływa, całość złożyłem wczoraj ok. 10.00 PM i nie miałem czasu by cokolwiek sprawdzić.

 

6000 czy 9000 może wpływu na temperatury, w tej akurat konfiguracji WC, nie mieć wpływu (co stawia pod znakiem zapytania sesnsowność montowania pompek CO CWU o wielkich przepływach) ale na "komfort" pracy pompki pewnie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AndyN: szkoda, że mi nie odpowiedziałeś...

 

Te wartości 5000 i 6000 też są przekłamane bo zrobiłeś MOD eheima. A zmiana wielkości łopatek MUSI mieć wpływ na wydajność. Więc ciężko stwierdzić o ile nowy blok jest lepszy od alpacoola (w sensie przepływu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem to ta chłodniczka to ciut za mało na CPU,GPU i chipset.U siebie celowo ominołem chipset(nie widzę potrzeby,pasywnie też świetnie działa)szkoda na to energii.

Andyn po zapakowaniu tego: http://www.svc.com/ac-mx-1.html

Dołączona grafika

temp. rdzenia w radku spadła znacznie (z 38 na starcie do 34-35C) wiec może w tym kierunku ,nie wykluczam że całą reszte tez dopracowałem.Sama pasta przypmina oryginalne smarowanie ATI i trzeba troche tego nałożyć co by się wycisnęła i ułożyła.

Edytowane przez Racuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie ciekawi jak sie ma bloczek misia do tego alphacoola i xc1. Wydaje sie ze jezeli chodzi o flow-kill to nie powinien on wypadac zle (dosc pusty w srodku). Co wiecej jest dostepny latwo i od dawna. Zastanawiam sie czemu nie wybrales tego bloku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie ciekawi jak sie ma bloczek misia do tego alphacoola i xc1. Wydaje sie ze jezeli chodzi o flow-kill to nie powinien on wypadac zle (dosc pusty w srodku). Co wiecej jest dostepny latwo i od dawna. Zastanawiam sie czemu nie wybrales tego bloku?

W skrócie? Jakość wykonania i niezawodność konstrukcji. Nie chciałem mieć potopu w komputerze :? A z tym były problemy. Nie chcę ryzykować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, trzywiatrakowa chłodnica klasy Extreme?

 

Muszę pomierzyć, czy z obecnym sposobem mocowania by się zmieściła

 

Myślałem przez moment o tym, ale to kolejne wydatki ... :(

Raczej,opyl blok na chip i zapodaj cus ala heatpipe lub zalman ale tego to trza kroić itp. testowałem heatpipe na chip ale rurki i cały radiator wystawały za wysoko i przy zamykaniu boku miałbym problem........

Dołączona grafika

W końcu zapodałem cuś ala zalman ale niziutki i szeroki.

Edytowane przez Racuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrobnę maila do Swissflow z pytaniem jak przeliczyć wskazania miernika na przepływ w L/h. Chcę się upewnić, że sposób z tego wątku jest poprawny.

AndyN, post niżej HawkEye podał link do sklepu Elfy, tam jest troszke inna wersja tego miernika,

ale sama informacja co do impulsy / litr się potwierdza - ten na Elfie ma 5700 impulsów/l.

 

Masz 6000 obr / min czyli około 1L na minute, ergo koło 60 na godzinę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) Masz 6000 obr / min czyli około 1L na minute, ergo koło 60 na godzinę.

Heh, czyli 1/10 nominalnej wydajności pompki ... :)

 

--------------------

 

Jak do tej pory ten modowany wirnik się sprawdza. Pompka jak na razie jest cichuteńka (taka jaka być powinna)

 

--------------------

 

Dodałem prezentację pps którą dostałem od Swissflow na temat SF800

 

The SwissFlow 800 sensor gives approx. 6000 pulses per liter/per minute. This means that if use 3 liter per minute, the SwissFlow sensor will give 3x 6000 pulses = 18000 pulses per /minute .

Swissflow_pres_origineel.zip

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem już dość tego Eheima, szczegóły tutaj: http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=201226

 

Kupiłem nowy (całe WC do niego dostosowane, rezerwuar, inna pompa nie wchodziła w grę), dziś go zamontuję, zobaczymy. Jedynie ten modowany wirnik zamontuje w tej nówce.

 

Tą starą popmkę rozkręcałem niedawno, włożyłem palec w korpus tam gdzie obraca się wirnik. Jest wyczuwalna nierówność, której nie ma ta nowa. Może dlatego trzeszczał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AndyN -> może to jednak inny terkot niż mój ; D w sumie ten czas który miałeś pompkę w układzie dla obciążonej blokami pompeczki może mieć zły wpływ ;x Jak z resztą zwykle. Ta komora powinna być gładziudka ; P (sam u siebie wkładałem sic!)

 

Powiedz czy nówka cicho chodzi.

Edytowane przez baban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Kupiłem nowy (całe WC do niego dostosowane, rezerwuar, inna pompa nie wchodziła w grę), dziś go zamontuję, zobaczymy. Jedynie ten modowany wirnik zamontuje w tej nówce.

(...)

AndyN już napisał dlaczego nie chce innej pompki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że dobrze zrobiłeś AndyN dając jeszcze jedną szansę eheimowi. Sam w drugim wc mam od ładnych 3(?) lat eheima 1260 i sprawuje się wręcz wzorowo- szybkie odpowietrzanie, cicha praca etc.

 

Trafiłeś na wadliwy egz, z tego nowego mam nadzieję, że będziesz zadowolony!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(..) Trafiłeś na wadliwy egz, z tego nowego mam nadzieję, że będziesz zadowolony!

Czy wadliwy egzemplarz? Ona ma ponad dwa lata, właśnie udała się na emeryturę :D Co najwyżej będzie używana do spuszczania wody z akwarium żony :lol: Albo ją sprzedam na Allegro

 

Nowa pompka z modowanym wirnikiem zamontowana. Jak się sprawuje będę wiedzieć za kilka dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z akwarium to niezły pomysł, utop dziada, który napsuł Ci tyle krwi ;) A co do wadliwości... jak już pisałem, mój egz działa z tym samym wirnikiem 24h/7 już 3latka i wciąż jest cicho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) jak już pisałem, mój egz działa z tym samym wirnikiem 24h/7 już 3latka i wciąż jest cicho.

Może dlatego? Nie była zbyt często wyłączana w przeciwieństwie do mojej. Ehh, to tylko domysły ...

 

-------------

 

Mam zagwozdkę innego typu. Jeszcze z tym starem Eheimem zauważyłem stopniowy spadek przepływu. Średnia wskazań czujnika spadała stopniowo z ok. 6 tys. na ok. 5 tys. Wczoraj po założeniu nowej pompki mam to samo :blink: Jest ok. 5 tys.

 

O so chozi? :blink: :?:

 

Chyba wiem o so chozi: :?

 

Mam w układzie wskaźnik przepływu. Od jakiegoś czasu mogłem zaobserwować, że spada mi średni przepływ w układzie :blink: Zacząłem przyglądać się poszczególnym elementom WC. I okazało się, że pomiędzy żeberkami przy króćcu wlotowym bloczka na CPU nazbierało się sposobu brudu, paprochów.

Sytuacja zaczyna się robić poważna, przepływ spadł z 6 tys. na ok. 4,6 tys. obr/m (z 60 na 46 l/h) :mur:

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed czyszczeniem bloku przepływ wyglądał tak:

Dołączona grafika

 

Wyjąłem bloczek, wystarczyło go przepłukać, nie było potrzeby rozkręcania. Po oczyszczeniu przepływ wygląda tak:

Dołączona grafika

 

Lepiej ale nie idealnie. Nie mam pomysłu co może ograniczać przepływ :? (na początku średnia wynosiła ok 6 tys. obr/min)

 

---------------------------

 

Na tym nowym Eheimie, mimo że od połączenia Niemiec parę ładnych lat upłynęło, nadal jest napis "Made in W. Germany" :D :lol:

 

---------------------------

 

Wysłałem maila do Eheim z pytaniem jaki jest bezpieczna maksymalna temperatura wody dla Eheima 1048

 

Oto odpowiedź:

The pump 1048 is made for water with a temperature from 5°C up to 35°C.

Hmmm, woda .... Zapytam o borygo .....

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym nowym Eheimie, mimo że od połączenia Niemiec parę ładnych lat upłynęło, nadal jest napis "Made in W. Germany" :D :lol:

na moim tez ;]

 

 

a co do temperatury pracy pompy .. to w tej chwili w moim wc woda ma od 30* w nocy do 34 w dzien .. (temp wody mierze czujnikiem z ag3 ktory jest przyklejony do reza tasmą izolacyjna)

jakbym mial akwarium watpie czy bylaby duzo mniejsza ... wiec wydaje mi sie ze podali troche z pupy te info

Edytowane przez Chaos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakbym mial akwarium watpie czy bylaby duzo mniejsza ... wiec wydaje mi sie ze podali troche z pupy te info

I tu sie mylisz :)

Mam akwarium od ponad 10 lat. Latem sa problemy z temperaturami, ale przy nieodogrzewanym zbiorniku maksymalnie co mi sie udalo zaobserwowac to 29-30C. Ale bylo naprawde wyjatkowo goraco w pomieszczeniu. Normalnie w upalne letnie dni temperatura dochodzi do jakichs 25-27C i juz uznaje to za znacznie podzyzszona. Srednia w ciagu roku to 20-22C. Mam niewielkie akwarium ~100 litrow.

Inna sprawa ze jaki to ma wplyw na pompke i tak nie wiadomo :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniższe zdjęcia pokazują, że mieszanka borygo różowego i wody demineralizowanej powodują korozję ścieżek PCB :mur:

 

Minimalnie nieszczelny był jeden króciec od bloczka na GPU. Wystarczyła mała kropelka .... Te zielonkawe punkciki to korozja :mur: :mad:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Rada dla każdego WC-towca: "Dbaj o szczelność układu" :?

 

Zmywacz acetonowy i będę próbował to doczyścić. I serwis .... Qrwa! :cry: (dobrze że ta MSI ma zintegrowaną dźwiękówkę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmywacz acetonowy i będę próbował to doczyścić. I serwis .... Qrwa! :cry: (dobrze że ta MSI ma zintegrowaną dźwiękówkę)

A to cuś to Creative X-Fi ? jeśli tak to współczuje i życzę powodzenia w serwisowaniu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniższe zdjęcia pokazują, że mieszanka borygo różowego i wody demineralizowanej powodują korozję ścieżek PCB :mur:

 

Minimalnie nieszczelny był jeden króciec od bloczka na GPU. Wystarczyła mała kropelka .... Te zielonkawe punkciki to korozja :mur: :mad:

 

OBRAZKI TU BYLY :)

 

Rada dla każdego WC-towca: "Dbaj o szczelność układu" :?

 

Zmywacz acetonowy i będę próbował to doczyścić. I serwis .... Qrwa! :cry: (dobrze że ta MSI ma zintegrowaną dźwiękówkę)

dlatego mam zawsze polozony na X-FI kawalek papierowego recznika ;]

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

wole dmuchac na zimne ... niz kupowac nowa karte ... tym bardziej ze teraz pewnie nie mial bym takiej okazji jak kupowalem na poczatku roku ..

a 500-600zl za dzwiekówke drogą nie chodzi ..

Edytowane przez Chaos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniższe zdjęcia pokazują, że mieszanka borygo różowego i wody demineralizowanej powodują korozję ścieżek PCB :mur:

 

Minimalnie nieszczelny był jeden króciec od bloczka na GPU. Wystarczyła mała kropelka .... Te zielonkawe punkciki to korozja :mur: :mad:

Rada dla każdego WC-towca: "Dbaj o szczelność układu" :?

 

Zmywacz acetonowy i będę próbował to doczyścić. I serwis .... Qrwa! :cry: (dobrze że ta MSI ma zintegrowaną dźwiękówkę)

mnie tez juz pare razy pocieklo ;) na kompa ale jeszcze czegos takiego nie mialem wiekszosc wytczek ostatnio nawet kompala sie w roztworze petrygo z woda ale nic takiego u siebie nie zaobserwowalem :/ moze dlatego ze czesc z tych lutow u Ciebie pokryta jest zlotem ? jesli karta nie bedzie dzialac odrobina cierpliwosci i napewno serwis przejdzie ;]

 

hmm

juz chyba gdzies pisalem ze rozowe jest bardziej zrace od niebieskiego ale nie wiedzialem ze do takiego stopnia ;|

 

powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmywacz do paznokci pomógł, właściwie nie ma śladu, wszystko zeszło. Jeszcze nie sprawdzałem czy działa

 

Chaos, miałem takie zabezpieczenie, jakaś stara faktura czy papier toaletowy ;) Ale coś mnie podkusiło i wywaliłem :mur:

 

Karta ma dwuletnią gwarancję ale:

* zrobiłem a'la Chaos - żeby wyjąć taśmę łączącą kartę z panelem muszę wyjąć płytę -> rozkręcać całego kompa

* karta kupowana na Allegro w jakimś sklepie z Mazur -> tam wysyłać?

 

Ktoś wie jak wygląda procedura serwisowa w przypadku Creative? Wysyła się do sklepu czy do Creative?

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...