Skocz do zawartości
piterq1991

Na Jakie Partycje Podzielić Dysk?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dziś zakupiłem dysk 200gb seagate sata za 400zł. Ile utworzuć partycji i po ile gb??

Na dysku będą mp3, gry, filmy, programy i obrubka filmu z kamery. Za wszelkie odpowiedzi dzięki.

Edytowane przez piterq1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

po co informowales o cenie, ma to jakis zwiazek z wielkoscia partycji?

 

systemu nie bedzie, jaki format plikow chcesz uzyc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie nie wiem czy opłaca nię dzielic na duze partycje czy na małe

 

czy jak sie podłączy dysk sata a drugi dysk ata ustawi się na slavea to sata będzie na masterze??

Edytowane przez piterq1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość freddy9

Ja bym podzielił tak:

 

C: 3GB (system)

S: 1GB (swap file) (lepiej zapodać więcej np. 1.5-2GB)

F: 50GB (program files)

M: 146GB (filmy, mp3, streaming z kamery)

 

a jako D: ustaw sobie cd-rom

 

 

Tylko musisz sobie ustawić , chyba 'zmienne srodowiskowe', zeby defaultowy 'program files' i 'moje dokumenty' byly na partycji F:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość freddy9

Partycje przeznaczoną na swapa sformatuj jako FAT16 (najszybszy)

 

Inne możesz dać NTFS, ale tam gdzie będziesz przechowywał duże pliki, (np filmy, muza) może być spokojnie FAT32 i ustaw największy cluster size Wtedy jak najlepiej wykorzystasz miejsce, a poza tym odczyt będzie szybszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym podzielił tak:

 

C: 3GB  (system)

S: 1GB (swap file) (lepiej zapodać więcej np. 1.5-2GB)

F: 50GB  (program files)

M: 146GB  (filmy, mp3, streaming z kamery)

 

a jako D:  ustaw sobie cd-rom

Tylko musisz sobie ustawić , chyba 'zmienne srodowiskowe',  zeby defaultowy 'program files' i 'moje dokumenty'  byly na partycji F:

1511257[/snapback]

C: NTFS

S: FAT16 max 2GB

F: NTFS

M: NTFS

 

na S plik wymiany i wszystkie tempy (w tym ie), na C tylko system, na F jw. (wsztkie programy i gry).

 

moim zdanie jest to najlepszy podzial i sam w ten sposob podzielilbym dysk ;b

 

Podzieliłem tak:

System c 15bg

Dysk d 85,6

Dysk e 85,6

Wszystkie NTSF

wez to popraw ;b

Edytowane przez baka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak tak radzicie.

tylko do czego to "S: 1GB (swap file) (lepiej zapodać więcej np. 1.5-2GB)"

czemu cd-rw na d?? i jak to zrobić

co jak mam dwa napedy??

 

Tylko musisz sobie ustawić , chyba 'zmienne srodowiskowe',  zeby defaultowy 'program files' i 'moje dokumenty'  byly na partycji F:

jak to zrobic

 

cluster size

co to jest??

 

a i mam 187gb. 13gb zabrał dysk dla siebie

 

muszą byc partycje f: i m: nie mogą być e: i f:??

gdzie się ustawia te litery

Edytowane przez piterq1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

nie sluchaj freddy9 amator i tyle cos gdzies zobaczyl i pisze glupoty, od kiedy duze partycje robi sie na fat32, a zwlaszcza jesli bedziesz przechowywal duuuze pliki, w tym wypadku tylko ntfs, no chyba ze lubisz czasem stracic jakies pliki, generalnie mozesz olac jego porade z gory na... podobnie informacje o rozmiarze klastra, tez nie bedzie ci potrzebna!

Edytowane przez artur.c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym podzielil tak :

 

c: - 20gb ntfs

/ - 20gb ext3

swp - 512mb lnxswp

d: - reszta ntfs/fat32

 

 

ale jak to mowia, dziel jak chcesz i rządź.

 

po jakimś czasie i kilku reinstalkach sam będziesz wiedział co dla Ciebie najlepsze.

 

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rób żadnych swapów, albo specjalnych partycji dla pamięci. Bo to ci nic nie da, wode z mózgu Ci robią.

 

Przy tak szybkich komputerach !

 

Ja mam Sata 120 gb

 

 

c:/ windows i program file = 9 GB

d:/ gry, filmy, muzyka = 60 GB

e:/tu sciagam rozne rzeczy, obrabiam = 30 GB

f:/ instalki programow, moje dokumenty = 5 GB

 

Wszystko na NTFS oczywiscie. To na oko ile co zajmuje moze byc plus minus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dzieli się dysku na swap , temp itp C jest aktywny i szybciej pracuje. Swap i temp powinny się znajdować właśnie na C z tego powodu :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość freddy9

Swap powinien być odzielną partycją. Wtedy wogóle odpada problem defragmentacji pliku wymiany, przez co odczyt jest dużo szybszy.

 

poza tym lepiej żeby Swap był bardziej po środku dysku (talerzy) niż w ich skrajnym położeniu. Wtedy głowica dysku ma w miare jednakową odległość do pozostałych obaszarów.

A to można tylko uzyskać przeznaczając na Swap odzielną partycję.

 

Co do literek.. to oczywiście dowolne :D natomiast to co podałem wydaje się być logicznym nazewnictwem:

C: system, bo tak musi być :D

S jak Swap

F jak Files , czyli robimy tam sobie program files

M jak Multimedia, czyli filmy, p2p, muza

D jak CD-drive

 

Cluster size określa się podczas formatowania dysku (zależy jakim programem)

Dla partycji M proponuje 32kB, dla dużych plików to nie ma znaczenia, natomiast odczyt będzie szybszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swap powinien być odzielną partycją.  Wtedy wogóle odpada problem defragmentacji pliku wymiany, przez co odczyt jest dużo szybszy.

 

poza tym lepiej żeby Swap był bardziej po środku dysku (talerzy) niż w ich skrajnym położeniu. Wtedy głowica dysku ma w miare jednakową odległość do pozostałych obaszarów.

A to można tylko uzyskać przeznaczając na Swap odzielną partycję.

W którym komputer świecie to przeczytałes?

 

Oddzielna partycja nic nie da! Trzeba oddzielnego dysku żeby zauwazyć wzrost wydajności.

 

Problem defragmentacji pliku wymiany? Wiesz na czym polega defragmentacja? Na składaniu pliku w całość żeby chodziło szybciej! NIE myl fragmentacji z defragmentacją!.

Do tego plik ustawiony na stałą wielkośc(najlepsze ustawinie) nie fragmentuje się!.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rób żadnych swapów, albo specjalnych partycji dla pamięci. Bo to ci nic nie da, wode z mózgu Ci robią.

:D to spróbuj zrobić plik wymiany pod pingwinem.. ;)

 

podobno slusznie jest ustawic windowsowy plik stronnicowania (hehe to juz nie jest jak kiedyś w win swpfile ;) na partycji innej niz systemowa.

No i polecam czyszczenie pagefile'a przy wychodzeniu z systemu, chwile dluzej system sie zamyka ale znikaja wszystkie z niego smieci.

 

oczywiscie dal wingrozy odzielnej partycji na pagefile nie rób :D

 

peace.

Edytowane przez skee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj ludzie, faktycznie robicie chłopakowi wodę z mózgu.

Na postawione przez siebie pytania oczekuje odpowiedzi ale też chce wiedzieć DLACZEGO (i chwała mu za to). A co robi większość? - pisze w stylu " zrób tak i tak, bo ja tak mam i to jest najlepsze a tamtych nie słuchaj bo są głupi". No comments.

 

Ja postaram się przedstawić Piterq-owi mój pogląd na temat i dlaczego tak robię.

 

Po kolei.

 

Generalnie zgadzam się z ogólnym podejściem do tematu podanym przez Freddy'ego. Chociaż z pewnymi wyjątkami a nadawanie oznaczeń partycjom na zasadzie skojarzeń trochę mnie rozbawiło. No bo co będzie jak ktoś ma słabą pamięć lub słabo kojarzy - bedzie się zastanawiał czy F to od file, filmu a może free hardcore sex :).

Ja mam kilkanaście partycji, sporo ale musiałem tak zrobić. Z kompa w domu korzystają 4 osoby, dwoje dorosłych i dwójka dzieciaków. Przy małej ilości partycji część była użytkowana wspólnie i miałem dość ciągłego słuchania sprzeczek w rodzaju "a po co zainstalowałeś to g. szkoda miejsca, gdzie jest mój jakiś tam plik znowu ktoś go skasował itp, itd". Nadałem oznaczenia partycjom w stylu:dysk Mamy,filmy Ani, gry Macieja .....I teraz mam święty spokój - każdy wie gdzie ma swoje bez ogłądania się na literki i robi z tym co chce. Żeby było śmieszniej to dodam że zainstalowałem 3 systemy. Jeden tylko dla mnie do pracy i eksperymentów, drugi dla żony i córki( też do eksperymentów bo z czystym sumieniem mogę stwierdzić że użytkowanie systemu przez niektóre kobiety to jeden wielki eksperyment), trzeci tylko do gier.

Co do swapu, tu zażarte dyskusje trwają od jakiegoś czasu.Nico dodał że przy szybkich komputerach to nie ma znaczenia.Trochę nie tak, można się zgodzić że przy przekroczeniu pewnej prędkości, załóżmy niech to będzie 2 GHz, szybkość procesora nie ma już zbyt wielkiego wpływu na ogólną szybkość pracy systemu ponieważ głównym hamulcowym jest dysk. Wydzielenie swapu z partycji systemowej dawało zauważalne efekty przy starszych dość wolnych dyskach, przy dzisiejszych konstrukcjach nie jest to tak istotne o ile się nie walczy o każdą sekundę. U mnie w pracy, na co dzień przebywam z kilkoma informatykami, swego czasu też były mocne boje na argumenty. Zdania są podzielone po połowie, część a zwłaczcza ci zblazowani informaty co na codzień używają linuxa a windę sporadycznie mówią "a po co i tak nie widzę różnicy, po cholere mam się jeszcze męczyć z jakimś dodotkowym podziałem"Pozostali stosują bo są perfekcjonistami i dla nich szykość i porządek w systemie jest najważniejsza.

Ja wydzielam swap ale z czysto praktycznego względu.

Na partycję systemową oprócz pliku wymiany przerzucam foldery TEMP i Temporary Internet Files, jest ona generalnie przeznaczona na wszelkie śmieci.

Dodatkowo przenoszę na inną partycję folder Moje dokumenty. Zauważ że w tych trzech folderach odbywa się największy ruch, rozpakowują się instalowane programy, ciągle się pakują tymczasowe pliki z netu a w dokumentach kasujesz lub zapisujesz na szybko podręczne pliki. Po miesiącu, dwóch na partycji systemowej robi się nieźle poszatkowany bajzel co mozna zobaczyć po odpaleniu defragmentatora. Głowice dyskowe nieźle dostają po d. co z pewnością ma wpływ na ogólną trwałość napędu. Oczywiście można częściej defragmentować tylko po co , ja należę do tych bardziej leniwych i lubię sobie upraszczać życie.

 

Nie lubię reinstalacji windowsa i nie robię tego- szkoda mi czasu , zresztą nie znam nikogo z bardziej zaawansowanych użytkowników kompa kto by to robił(pomijam coniektórych forumowiczów chwalacych się że robią to co kilka dni).

System stawiam raz, w najbardziej optymalnej dla mnie konfiguracji, robię obraz partycji a potem w razie potrzeby odtwarzam. W kilka minut mam świeżutki, dziewiczy system.

I po to były te wcześniejsze zabiegi, chodzi o to aby obraz zajmował najmniej miejsca.

Gdyby Cię to interesowało to dodatkowo( gdy już mam zainstalowane wszystkie potrzebne sterowniki i drivery, przeniesione plik - wymiany,foldery i zmienne systemowe oraz użytkownika):

- wyłączam przywracanie systemu

- wyłączam hibernację

- czyszczę folder Prefetch

- kosz ustawiam na minimalną wielkość

Następnie czyścimy i defragmentujemy rejestr a na koniec defragmentujemy całą partycję. Do robienia obrazu najczęściej używam Ghosta 2003. Możesz też użyć Drive Image lub Acronis True Image.Plik obrazu z czystego systemu bez dodatkowych programów zajmuje mi ok 850MB. Dodatkowo zrobiłem sobie obraz z systemem po zainstalowaniu wszystkich używanych na co dzień programów. Teraz mam pełen komfort, gwizdam na wszelkie awarie systemu.

Do tego dorosłem po kilku latach ciągłych zmagań z naprawą, odtwarzaniem zaginionych plików sys i reinstalacją systemu w końcowym efekcie.

Jeśli chcesz to możesz skorzystać z moich doświadczeń, jeśli nie to życzę wytrwałości w bojach z tym systemem.

 

Uff, ale natrułem.

Sorry jeśli trochę przydługo, chciałem dobrze :).

 

pozdrawiam

 

ps

 

Moje wypociny tworzyłem rano i jakoś zapomniałem od razu wrzucić na forum a teraz widzę że posty narastają.

Oczywiście sgj ma racje, na osobnym dysku byłoby najlepiej.

 

@piterq

 

Partycji swap się nie robi tylko zmuszasz system do przeniesienia pliku wymiany na wskazaną przez Ciebie partycję.

Inaczej.

Widzę że masz już dysk podzielony.Najlepiej jak na plik wymiany przeznaczysz pierwszy dysk logiczny tuż za partycją systemową( patrząc od początku dysku). Przyjmijmy że jest to D.

Wedź w panel sterowania, potem system>>zaawansowane>>wydajność>> ustawienia>>zaawansowane>>pamięć wirtualna>> zmień. Zaznaczasz literkę dysku C i następnie >bez pliku stronicowania< ustaw. Na partycji sys nie ma już pliku.

Następnie zaznaczasz literkę na której ma być ten plik czyli my przyjeliśmy D. klikasz >rozmiar niestandardowy< i wpisujesz swoją wartość np 1000MB. Znowu >ustaw< i OK

 

po restarcie plik wymiany będzie tam gdzie chcesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj ludzie, faktycznie robicie chłopakowi wodę z mózgu.

Na postawione przez siebie pytania oczekuje odpowiedzi ale też chce wiedzieć DLACZEGO (i chwała mu za to). A co robi większość? - pisze w stylu " zrób tak i tak, bo ja tak mam i to jest najlepsze a tamtych nie słuchaj bo są głupi". No comments.

 

Ja postaram się przedstawić Piterq-owi mój pogląd na temat i dlaczego tak robię.

 

1519266[/snapback]

Oj ludzie przeczytajcie to uważnie w pełni się zgadzam (też tak robię ) zastosujcie te porady bo są prawie perfekcyjne (widze tu podejście informatyczne do sprawy) ułatwi wam to życie serio. PS: jeśli ktoś zna jakies lepsze ustawienie partycji (patrz quote) to niech się wypowie bo temat jest ciekawy a może coś da się jeszce zyskac na wydajności :ploom: Edytowane przez boxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja moge dodać od siebie tyle, żeby na zgrywanie filmików z kamerki itp przeznaczyć osobną partycję około 60-80GB. Jak wiadomo, filmy zgrywane z cyfrówki w DV zajmują troszkę (godzina filmu 13GB). Ja mam taki dwie partycje na 2 dyskach (razem 130GB) + jeden cały pożyczony dysk (40) więc polecam dać troszke więcej jeśli chcesz sie bawić montażem video na poważnie. Ja sam w przyszłości przerzucam się w tym celu na jakiegoś ładnego raida i SATA (niestety na razie brak funduszy).

 

Odnośnie swapa to miałem tak zrobione raz, teraz akurat nie mam i nie widze większej różnicy w wydajności, ale kłócić się nie będę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...