Skocz do zawartości
Blast3r

Duron 800 + Via K7vza - Fsb 133 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przeszukalem na forum multum takich tematow i niestety nie dawaly jednoznacznej odpowiedzi na kilka moich pytan.

 

Moj sprzet: Duron Splitfire 800 MHz (8x100MHz) bez laczonych/przecinanych mostkow ani drut modow / ECS K7VZA rev.3 KT133A najnowszy bios / 2xSDRAM 256MB PC133.

 

#1. W instrukcji i na plycie pisze, ze wspiera ona FSB 133 MHz. Czy przestawienie zworek na plycie na 133 (teraz mam na 100) da mi wzrost wydajnosci ogolnej pracy systemu ?

 

#2. Czy moj Duron moze chodzic na FSB 133 ?

 

#3. Planuje podkrecenie procka, kupilem juz wiekszy radiator i wiatraczek, zwiekszylem w miare wiedzy i mozliwosci cyrkulacje i dochodze do jednego pytania: Czy jest sens bawic sie w to podkrecanie ? W Chipie wyczytalem, ze mozna poprawic prace tego durka nawet o 25% (w co nie chce mi sie notabene wierzyc). Wiem, ze polecicie mi testowanie samodzielne, ale chce miec blade pojecie czy warto. W kilku tematach okazalo sie, ze ludzie staneli na 950 MHz bez zmiany chlodzenia, a niektorzy twierdzili, ze z zamalowanymi mostkami czy jakims drut modem wyciagaja nawet 1200 MHz...

 

#4. Gdyby Duron chodzil na FSB 133 to lepsze jest ustawienie 8x100 czy 6x133 ?

 

Jeszcze raz powtarzam, ze ten na pierwszy rzut oka powtarzajacy sie temat zostal napisany po przeszukaniu wczesniejszych postow na podobne tematy. Prosze o szybka odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzrost bedzie symboliczny. Jezeli wogole sie odpali, to bedziesz musial podniesc napiecie do 1,85V(poprzez proste zamalowanie mostkow ołówkiem).

Temp podskoczy strasznie itd, itd. ...... da ci to 106x MHz. czyli ok 260 wiecej. ale ogolna wydajnosc platformy podskoczy o kilka %(napewno nie o 25 :( ).

Zawsze mozna sprawdzic i potestowac ale istnieje ryzyko ze sie wiecej niepodniesie.

Fajnie jakbys mial znajomego z lepsza plyta i zmiana FSB o 1MHz i potestowal wczesniej proca zeby znalesc jego granice, a pozniej dopiero u siebie.

Jest bios ktory umozliwia taka zmiane na tej plycie ale przy podkrecaniu FSB podkreca sie PCI i AGP wiec istniej ryzyko uszkodzenia innych podzespoów. Wiec tylko zostaje zmiana na 133MHz.

Przy szybszej magistrali i mniejszym mnozniku bedzie wydajnie. Jak masz mozliwosc zabawy mostkami to daj FSB na 133MHz i ustaw mniejszy mnoznik.

 

A moze wymiana na starego Athlonika na magistrali 133MHz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze wymiana na starego Athlonika na magistrali 133MHz .

1518777[/snapback]

A czemu nie na nowego, tzn. T-breda? albo Durona Applebreda?

 

Co się zaś tyczy właściwego pytania, to na tej płycie, z tym prockiem będzie ciężko uzyskać fsb 133, aczkolwiek jest to (raczej) możliwe. Oczywiście niemal każde ustawienie procka na fsb 133 będzie wydajniejsze niż 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crazy_Ivan nie planuje narazie nic zmieniac, bo kolo pazdziernika bede mial calkowicie nowy lepszy sprzet.

 

Wiec radzicie przetestowac na lepszej plycie najpierw ? Powiedzcie mi jeszcze czy jesli polacze te mostki (odblokuje mnoznik) to automatycznie podniesie sie napiecie do 1,85V tak jak pisal luki_pc, czy to inne mostki ?. Skoro tak mowicie, to zaloze ten lepszy wiatrak i radiator i pobawie sie na innej plycie. Jak wlacze u siebie na plycie obsluge FSB 133 (zworkami) to procek od razu podskoczy do 133 ? Bo w takim razie musialbym od razu zmniejszyc mnoznik (?). Hmm znajomi mowili mi, ze ten procek bez jakiegos piekielnego grzania powinien na 950MHz pracowac stabilnie.

 

Prosze jeszcze o opinie czy warto sie tym bawic zanim zaczne.

 

EDIT:

Jest bios ktory umozliwia taka zmiane na tej plycie ale przy podkrecaniu FSB podkreca sie PCI i AGP wiec istniej ryzyko uszkodzenia innych podzespoów. Wiec tylko zostaje zmiana na 133MHz.

Luki zdaje sobie sprawe, ze podzespoly tez dostana kilka MHz wiecej, ale czytalem, ze kilka jeszcze nic nie zaszkodzi. Poza tym co myslisz o odblokowaniu mnoznika, zalozeniu nowego chlodzenia, probie ustawienia FSB 133 MHz, podniesieniu napiecia jesli bedzie konieczne i zostawieniu mnoznika na 8x (ew. zmiany na 7,5x ?) ?? No bo chyba gdy powieksze FSB to musze mnoznik zmniejszyc zeby nie uszkodzic ? tak ? Zalezy mi na pracy na ok. 1GHz (na stabilnej pracy), jesli moje szanse sa male to dajcie znac to nawet nie bede ryzykowal...

Edytowane przez Blast3r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przestawieniu zworką fsb na 133 masz od razu takie, więc na 99,9% proc nie wstaie (musiał by się wydarzyć cud). Musisz więc podnieść vcore albo zmniejszyć mnożnik (albo jedno i drugie :razz: ), przy tej płytce zostaje Ci tylko majstrowanie przy mostkach na cpu. Trochę zabawy i ryzyka z tym jest, ale no risk no fun. Przyczym wydajność jakoś specjalnie się nie poprawi, co najwyżej Twoje samopoczucie :wink: :-P .

Edytowane przez Crazy_Ivan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luki_pc mowil zebym szukal lepszej plytki do tych testow a akurat kumpel ma Biostara M7VKA-ACAXF/0K 2047009045 - z urwanym zaciskiem do radiatora i ukruszonym AGP. Nie wiem dokladnie jaki jest model tej plyty ani nie mam instrukcji, numery przepisalem ze slotu PCI. Chipset jak widze to VT82C686A. Powiedzcie jeszcze na ktorej plycie mam to testowac ?

 

Crazy_Ivan - czyli najpierw odblokowac mnoznik, zwiekszyc napiecie a potem przestawic zworki na 133 ? Powiedz mi czy taktyka ta jest dobra : najpierw ustawie mnoznik na np. 5x, zwieksze napiecie i wtedy ustawie 133 FSB i dopiero pozniej bede jechal do gory mnoznikiem (i napieciami o ile bedzie trzeba) az dojde do najwyzszego stabilnego konfiga ? bedzie ? Bo rozumiem, ze jak osiagne FSB 133 to juz polowa sukcesu za mna, i teraz tylko dopracowywac napiecie i mnoznik...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ta zmina mnoznika to nie tak latwo ci pojdzie. niemozna zmieniac z poziomu windy ani biosa na twojej mobo . tylko ciecie i laczenie mostkow.

 

Jak lubisz ryzyko to daj odrazu 1,85V (zamalowujac odpowiednie mostki - rospiska na www.google.pl ) i ustaw 133MHz. jak sie odpali to sprawdzaj temp ktora bedzie bardzo wysoka .

 

Najlepsza plyta bylaby na Nforce 2. masz wtedy zablokowany dzielnik PCI/AGP i regulacje napiecia z biosu.

Musialbys tez znalesc plyte z mozliwoscia zmiany mnoznika w biosie. A mnoznik odblokowuje sie tez zamalowujac mostki chyba L1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mostki L1 polaczone. Mnoznik teoretycznie odblokowany, niestety tak jak mowiles nie moge go zmienic. Ciecie mostkow to juz sprawa bardziej ryzykowna, a nie mam dostepu do materialow do tego zabiegu... Mam jeszcze jakas plyte Biostara w domu, wiec wyprobuje czy na niej jest mozliwosc zmiany mnoznika i napiecia z biosa. Jak nie ma to raczej [gluteus maximus] zbita. Thx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zadziała drut mod :unsure: . Ja tak na tej płytce, podkręcałem mojego applebreda. Tylko tu jest spitfire i nie wiem czy pójdzie z drutem, ale jeśli tak, to była by najlepsza metoda. Morgany też działają z drut modem, więc możesz spróbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crazy_Ivan - chcialem zmienic mnoznik i napiecie przez laczenie i przecinanie mostkow, ale oczywiscie moj dostawca procka przykleil naklejke gwarancyjna na mostkach i juz sie nie da tak precyzyjnie wyczyscic wiec ta metoda odpada.

 

Nie mam pojecia co to jest drut mod, ale poszukam na forum jak bede mial czas. Luki_pc cos mowiles o tym, ze do k7vza jest bios umozliwiajacy zmiany mnoznika itp. ... co to za bios ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten co umozliwia zmiane co 1 MHz to cheepo bios ? Bo jak tak to znajde go (albo podajcie linki jak macie pod reka) i zainstaluje, a mnoznik zmienie drut modem - da tak rady ?

 

 

EDIT : szukam jakis informacji nt. cheepobiosa pod k7vza, ale nic nadal nie znajduje !. Jesli takie cudo w ogole istnieje to prosze o link.

Edytowane przez Blast3r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po drut modzie. Zrobilem 100% wg. faq i niestety plyta z procem juz nie wstaly. Albo zrobilo jakies zwarcie na sockecie albo porysowalem plyte przy zakladaniu radiatora.

 

Przymierzam sie do zakupu Abit KT7A-RAID :) to sobie cos wiecej popodkrecam. 3majcie sie, jak bede mial plyte to napisze jak mi sie udalo go podkrecic.

 

EDIT : Witam ! No i jestem szczesliwym posiadaczem Abit KT7A ver. 1.3. Z czystym sumieniem moge powiedziec, ze efektywnie wspiera FSB 133. Zaczne od tego, ze wczesniej odblokowalem mnoznik, jak sie teraz okazalo, z powodzeniem. Proba zrobienia drut moda na K7VZA zakonczyla sie fiaskiem. Podejrzewam, ze albo spalila sie albo porysowalem jakis uklad przy zakladaniu radiatora. Ale to juz niewazne... Po zainstalowaniu sprzetu na plycie ABIT KT7A 1.3 w biosie uraczyl mnie piekny widok wyboru vcore, i/o core, fsb i multipliera :). Na poczatku Duron Splitfire 133x6 wstawal bezblednie, przechodzil testy w 3dmark (celem sprawdzenia czy nie wiesza go po dluzszej pracy). Jednak pozniej okazalywalo sie, ze po restarcie plyta nie wstaje. Balem sie, ze to wina plyty, ale okazalo sie, ze wraz ze wzrostem magistrali trzeba zwiekszac vcore (czego notabene nie wiedzialem). Po zwiekszeniu do 1,85V(faktycznie wtedy bylo 1,92 - przeklamania biosa (hardcore :D) komp wstawal przy 133x7,5; niestety nie wykrywal poprawnie HDD. Po ustawieniu I/O Voltage na 3,90V i Vcore na 1,85V (efektywnie 1,92V) komp w pelni dochodzil do windy przy 138x7,5 (=1035 MHz), lecz w czasie testow albo sie resetowal albo wywalalo blad pamieci. Wywnioskowalem, ze moje NoName pamieci SDR DIMM nie bardzo lubia kolejne mhz... W koncu po wielu testach udalo mi sie osiagnac stabilne 7x138 (=966 MHz). Najwyzej osiagnalem 1066 MHz, ale komp dochodzil tylko do windy i wywalalo blad. Wszystkie te testy uwazam za sukces, bo wiecej w tym bylo zabawy niz faktycznych rezultatow. Dodam jeszcze, ze wszystkie proby podkrecania wspieralem miedziano-aluminiowym radiatorem (modelu i firmy nie pamietam).

 

Na poczatku :

 

# AMD Duron Splitfire - technologia 0,18 - 800 MHz (8x100MHz) - Vcore 1,66V - Mostki L1 rozlaczone (zablokowany mnoznik) - temp. ~38C

 

# ECS K7VZA rev. 3.0 - VIA KT133A, wsparcie FSB 133 MHz (tylko na papierze) i ATA 100

 

Teraz :

 

# AMD Duron Splitfire - technologia 0,18 - 966 MHz (7x138 MHz) - Vcore 1,85V w biosie (tak naprawde 1,92V) - Mostki L1 polaczone grafitem (odblokowany mnoznik) - temp. ~ 50C :)

 

#Abit KT7A ver.1.3 - VIA KT133A, wsparcie FSB 133MHz i ATA 100; mozliwosci swobodnego podkrecania z biosu

 

 

Tak wiec moja zabawa ze sprzetem kosztowala mnie wymiane plyty (i tak sie ciesze) i wiele cierpliwosci. Jestem kolejnym przykladem na slabosc wykonania plytek z serii K7VZA... Dzieki podkreceniu zyskalem troche mhz dla procka i co bylo celem - uruchomenie durnia na FSB 133 MHz i tym samym synchro z ramem (FSB 133 MHz ram). Ram NoName SDR PC133 dobrze znosi nawet FSB 138, ale trzeba podkreslic, ze dostaje teraz wiecej napiecia niz wczesniej. Synchro podnioslo wydajnosci kompa, szybciej startuje, widac nieznaczna poprawe w grach. Mimo wysokiej temperatury z jaka teraz pracuje proc wszystko chodzi dobrze. Przyszlym "overclockerom" tego sedziwego juz durnia i K7VZA polecam na wstepie uzbrojenie sie w cierpliwosc lub od razu - wymiane mainboarda :). Dzieki za teoretyczna pomoc dla Crazy_Ivana i luki_pc.

Edytowane przez Blast3r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...