Skocz do zawartości
Nostradamus

Kontroler Wentylatorów I Zmiana Podświetlenia

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Zbudowałem sobie kontroler wentylatorów wedłóg tego schematu: http://img100.echo.cx/my.php?image=sch75xt.jpg. Chciałbym zrobić takie coś żę kręcąc potencjometrem kolor podświetlania go zmieniał się. Mam np. diode czerwoną i niebieską. I chciałbym aby kolor podświetlania płynnie się zmieniał. Że np do 8V świeci się czerwona a powyżej 8V czerwona przygasa a niebieska się zapala. I nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Może ktoś mi pomoże??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prostego sposobu chyba nie ma... należy tu wykorzystać (tak mówie na oko :) ) minimum 1 tranzystor i 4 rezystory.. ale teraz nie chce mi się myśleć... może ktuś ma już gotowe.. urządzonko... jak nie to może jutro pomyślę trochę i przedstawie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tak.. tylko sterownik do tej diody rgb... :).. łatwo powiedzieć żeby podłaczyć.. ale jak :)

 

nie miałem narazie czasu żeby zająć się sterownikiem do zmiany koloru... ale jeśli się zajmę to nieomieszkam powiadomić :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie ten sterownik, bo diody to są ;) Pelzak jak cos wykombinujesz to Cie normalnie ozłoce :D Ja poszukam po necie moze coś znajde, jak tego to odrazu podziele sie na forum. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra panowie.. nie mam co robić (juz zmontowałem dzwięk do 2 filmików dzisiaj :D) więc udam sie po zasilator.. trochę częsci i spróbuję zrobić ten wasz diodowy wizualizator napięcia :lol:

 

jeśli dzis się nic nie pojawi... tzn że poległem.. albo wynikły inne trudności... so stay tuned :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie mozna by tego zrobic na hama - podpinasz napiecia tak, by do poziomu 8V na diodzie niebieskiej nie przekroczyc progu swiecenia? Do czerwonej czy zielonej wstawic zenerke co by nie przepuscicila za duzo na niego i uz... Ino czy to ma sens, to po piwie wam nie powiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hamskie rozwiązanie... i bedzie problem z wyrównaniem wszystkiego... tj poziomów napięć...

aktualnie układzik już działa, tj po przekroczeniu pewnego napięcia wyłacza diodę niebieską (cold) i zapala czerowną (hot) :D.. jeszzce popracuje nad płynniejszym przejsciem i sprawzde jak toto sie ma do pracy pod zasilaczem ATX (bo mój regulowany zasilatorek na LM317 działa jedynie do 9V...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok i więć jestem zgodnie z obietnicą... zdążyłem przed północą :D (edytować posta)

 

więc układzik prezentuje się mniej nie więcej tak...

Dołączona grafika

 

schemacik jest nastepujący (oczywiście narysowany by me.. a nie z google :D)

Dołączona grafika

 

no.. osoby które chcą dowiedzieć się czegoś więcej zapraszam na moją stronkę www.onixarts.prv.pl dalej pc moding/VOLTAGE LEDS, gdzie znajdą kompletny w miarę opis budowy i działania :). (w razie braków na wyraźne żądanie wniosę nań poprawki)

 

Jesli ktoś zechce budować ten układ niech da znać o ewentualnych bugach, wtedy poprawię co trzeba, ewentualnie wspomogę w potrzebie :D

 

niech moc będzie z wami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brawo, brawo, brawo.

przeczytalem wszystko co na stronie i stwierdzam ze trzeba bedzie znowu za lutownice zlapac i nawdychac sie kalafonii B)

swietnie ze cos takiego zrobiles. ukladzik na pewno doda zycia regulatorom :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drozda ja wciąż pamiętam o wynagrodzeniu w postaci złota :D.. tutaj masz stosowny numer konta bankowego 7800-8888-3283-8329-1211-1111* :D.. mam nadzieje, że w najbliższym czasie moje zasoby znacznie wzrosną :lol:

 

a tak poważnie.. to budując urządzonko starajcie się byc jakoś w kontakcie ze mną.. gdyż jesteście w sumie beta-testerami :D.. układ razcej nie wybuchnie (chyba że zrobicie zwarcie) ale nie był sprawdzany w praktyce.. warto zatem najpierw zbudować model testowy.. sprawdzić działanie.. i powiadomić mie o ewentualnych bugach.. dzwonić pod numer gg:1615212 podając hasło pelzak1@interia.pl .. bo was inaczej bramkarz nie wpuści :D

 

* oczywiscie numer jest przypadkowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem układzik z termistorem. Podłącząło się go do radiatora proca i jeśłi robił się bardziej gorący to jego podświetlenie płynnie zmieniało się na czerwony, jeśłi był mniej gorący to przechodziło na niebieski. Ale nie chce mi się tego teraz szukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też fajny pomysł, tylko własnie nam o to chodziło że jak zmniejszasz lub zwiększasz napięcie potencjometrem to kolor diód sie zmienia ;) Ale jak bedziesz miał chwile to zapodaj schemacik :D Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic prostszego żeby do wejscia mojego układu domontować dzielnik napiecia z termistorem NTC u góry.. i mamy wskaźnik temperatury :D.. ino termistory nie za bardzo nadają sie do mierzenia temperatur, ze względu na nieliniową charakterystykę zależnosci rezystancji od temperatury. One są dobre raczej do wykrycia zmian temp., choć w mniej wymagających miernikach też mogą zadziałać... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...