Skocz do zawartości
Darcon

Gigabyte K8ne

Rekomendowane odpowiedzi

Czy z tak słabym obecnie zasilaczem można aż tak/wogóle podnieść napięcie ? Czy dopiero po przesiadce na lepszy ? Mam pamięci 266MHZ to może ustawić je na 100MHZ (200DDR) i wtedy spróbować ? Boję się tylko, że ten zasilacz nie wytrzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie

 

czy ostatecznie lepsza Waszym zdaniem jest wersja 1.1 czy 2.0 ?

 

w 2.0 sa popieprzone blokady vcore, ale jak tu patrze niekotrzy maja bardzo wysoki FBS

w 1.1 blokada FBS do 327?

porazka tu i tu

 

wiec ktora wersja lepsza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie

 

czy ostatecznie lepsza Waszym zdaniem jest wersja 1.1 czy 2.0 ?

 

w 2.0 sa popieprzone blokady vcore, ale jak tu patrze niekotrzy maja bardzo wysoki FBS

w 1.1 blokada FBS do 327?

porazka tu i tu

 

wiec ktora wersja lepsza?

 

 

Ja póki co mam rev.2.0 z najnowszym biosem FD i na defaultowym napięciu osiągnąłem HTT równe 350 , co z mnożnikiem 7 dało mi 2.45 GHz ... brakuje mi możliwości zmiany napięcia na procu i pamięciach ... podejrzewam że wtedy poleciałbym wyżej ...

 

 

PS. Bios FD dał zniesienie blokady HTT na 327 MHZ ... ale nic ponad to :( ... także obecnie czekam na nową mobo i przesiadam się na s.939 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.

 

Czy po zmianie HT na 3x, na napięciu 1,45 (1,4 stock) i zmniejszeniu pamięci ze 266MHZ (133 DDR) na 200MHZ (100 DDR) komputer pójdzie na FSB250 ? Czy zmiana częstotliwości taktowania pamięci to "Memory Refresh Rate" czy coś w tym stylu ? Teraz pisze tam "133 MHZ 7us". Co to te "us" znaczy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mem refresh rate to nie taktowanie pamięci, ale im te 2 wartości są wyższe po przemnożeniu, tym jest wyższa wydajność, ale mniejsza stabilność, sam popróbuj optymalne ustawienia, jak będzie stabilnie na 200Mhz 13,4us, to tak zostaw.

 

Czy przy tych ustawieniach pójdzie na 250? Nikt nie wie, sprawdź. Jak nie pójdzie to po pierwsze zmniejsz HT na 2x albo jeszcze niżej, dostosuj odpowiedni dzielnik pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje pamięci to nie 400 MHZ tylko 266 MHZ, więc wtedy jest 133 MHZ. Gdybym dał 200 MHZ to chyba te pamięci poszłyby z hukiem :) Co do HT - K8NE ma chipset nForce 4 4x (800 MHZ). Teraz HT jest ustawione na AUTO. Jeśli jest na auto, to automatycznie się zmniejszy jak trzeba ? Teoretycznie nawet bez zmiany napięcia podkręcanie na Sempronie pod s754 zaczyna się od FSB250, ale mam słabe pamięci, więc może być inaczej. Jak coś nie pójdzie i komp się nie ruszy to koniecznie trzeba użyć zworki CMOS ? Do przekręcania tej zworki jakoś się nie palę ....

 

Podam niektóre parametry, które mam w BIOSIE :

 

HT Frequency Ratio - AUTO

CPU FREQUENCY - 202 (dociągam EASY TUNE 5 do FSB235)

CPU/DDR Clock Ratio - 2/1.33

DDR Timing - AUTO

Refresh Rate - 133 MHZ 7.8 US

CPU Voltage Control - Normal

 

Myślę o zmienieniu CPU/DDR Clock Ratio z 2/1.33 na 2/1 i zmianie CPU Voltage Control z Normal na 1.425-1.45. Może zmienię też HT Frequency Ratio z AUTO na 2x/3x. Co o tym myślicie ? Pójdzie na FSB250 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień HT na x3 lub x2 ... ustawienie AUTO powoduje , że przyjmowana jest domyślna wartość x4 i wtedy masz kiszkę zamiast kręcenia ...

 

Refresh Rate u mnie jest ustawione na - 200MHz 15.6 us

Read preambly value z 5.5 ns na 6 ns ( jeśli HTT wyższe niż 290 ustaw 6.5 ns )

Async Latency Value z 7 ns na 8 ns ( jeśli HTT wyższe niż 290 ustaw na 9 ns )

TRFC - ustaw na 13

TRTW - jeśli masz kości 256 mb to ustaw na 2

no i jeszcze coś takiego jak TWTR ( lub podobnie ) - zwiększ o 1 lub 2

 

Timingi zostaw na AUTO ewentualnie poluźnij ...

 

U mnie na takich ustawieniach z biosem FD ( mam K8NE rev. 2.0 ) sprzęt poleciał na HTT 350 - niezbyt stabilnie , bo wysypywał się na markach , ale przechodził SuperPi , natomiast na HTT 345 śmigał stabilnie i bezproblemowo ...

 

Jeśli komp Ci nie poleci na tych lub podobnych ustawieniach to musisz pokombinować z Refresh Rate , Read Preambly Value i Async Latency Value - to niestety Gb i mimo że płyty praktycznie takie same to każda kręci się inaczej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak mam 2 kości 256 MB i 1 kość 128 to TRTW też na 2 ?

 

Doszedłem do wniosku, że powinienem podać więcej parametrów z mojego BIOSU F6, bo niektóre zmiany są bardzo duże :

 

HT : AUTO

CPU Frequency - 202

Current DDR Speed - 268

CPU/DDR Clock Ratio - 2/1.33

TCL - 2.5

TRAS - 6T

TRP - 3T

TRRD - 2T

TRC - 9T

TRFC - 10T

TRWT - 3T

TWR - 2 Bus Clock

TWTR - 1 Bus Clock

TREF - 133 MHZ 7.8 US

Read Preamble Value - 7.5 NS

Async Latency Value - 7 NS

 

Co należałoby zmienić w tym Biosie F6, aby poszło FSB250 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak mam 2 kości 256 MB i 1 kość 128 to TRTW też na 2 ?

 

Doszedłem do wniosku, że powinienem podać więcej parametrów z mojego BIOSU F6, bo niektóre zmiany są bardzo duże :

 

HT : AUTO

CPU Frequency - 202

Current DDR Speed - 268

CPU/DDR Clock Ratio - 2/1.33

TCL - 2.5

TRAS - 6T

TRP - 3T

TRRD - 2T

TRC - 9T

TRFC - 10T

TRWT - 3T

TWR - 2 Bus Clock

TWTR - 1 Bus Clock

TREF - 133 MHZ 7.8 US

Read Preamble Value - 7.5 NS

Async Latency Value - 7 NS

 

Co należałoby zmienić w tym Biosie F6, aby poszło FSB250 ?

 

HT x2 lub x1

TRFC -z 10T zmień na 13T

TRWT - zmień na 2

TWR i TWTR - każde o 1 w górę

TREF - zmień na 200 MHz 15.6 us ( ewentualnie 166 MHz lub 133 15.6 us )

Read Preambly Value - 6 lub 6.5 ns

Async Latency Value - 8 lub 9 ns

Zwiększ też napięcie na pamięciach - DDR Voltage - +0.2 V

 

Dzielnik pamięci ustaw tak , żeby były zbliżone jak najbardziej do serii ... Na początek ustaw HTT 240 i zobacz czy komp wstanie - może być tak , że zrobi restarta - poczekaj , możliwe że po restarcie poleci na nowych ustawieniach , jeśli nie pójdzie to kombinuj z ustawieniami , przy czym zapisuj sobie na kartce co na co zmieniłeś , żeby się nie pogubić ... Jeśli nic nie wskórasz , to spróbuj z BIOSEM F5 - któryś z chłopaków Ci go ewentualnie podeśle na maila , bo na stronie go chyba nie ma ... No i powodzenia życzę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Tylko jeszcze małe pytanko. Jak nie będzie chciał się komp uruchomić to zworka CMOS to jedyne wyjście ? I jak w takim razie daleko można zajść na F6 ?

 

Dokładnie , jak nie będzie chciał ruszyć to zworka CMOS i wal ustawienia na których działał ostatnio .

Na F6 można dojść do HTT 327 MHz - wyżej się nie da - jakaś dziwna blokada , na szczęście dla mnie , zniesiona w biosie FD dla rev.2.0 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli normalnie w Biosie nie mogę obniżyć taktowania pamięci to można zrobić coś takiego - w Biosie jest pole CPU/DDR Clock Ratio - ustawione u mnie na 2/1.33. Chciałbym zmienić tę wartość na 2/1, a wtedy pamięć nie byłaby taktowana 266MHZ tylko 200MHZ. Czy to jest dobry sposób na obniżenie taktowania pamięci ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli normalnie w Biosie nie mogę obniżyć taktowania pamięci to można zrobić coś takiego - w Biosie jest pole CPU/DDR Clock Ratio - ustawione u mnie na 2/1.33. Chciałbym zmienić tę wartość na 2/1, a wtedy pamięć nie byłaby taktowana 266MHZ tylko 200MHZ. Czy to jest dobry sposób na obniżenie taktowania pamięci ?

 

 

To jedyny sposób obniżenia zegara pamięci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przekręcę zworkę CMOS jak coś się nie uda, to wtedy muszę ustawiać cały bios, czy tylko zakładkę M.I.B ?

 

 

Zworką CMOS resetujesz ustawienia całego biosu , więc jeśli oprócz M.I.B zmieniałeś coś gdzieś jeszcze , to te ustawienia też wrócą do normy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, że CMOS przywraca poprzednie ustawienia biosu, więc nie trzeba niczego ustawiać aby komp chodził normalnie (bez podkręcenia). Jak się ją przekręci to od razu można włączyć komputer ?

 

 

Teoretycznie tak ... czasami głupieją ustawienia dysków , a zwłaszcza NVidia Raid , dlatego warto przejrzeć po resecie BIOS-u właśnie te opcje związane z dyskami - raid , botowanie i ogólnie dyski :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wczoraj kupilem ta plytke ale mam problem , otoz transfer mojego dysku jest strasznie maly , nawet nie moge przetestowac HD-Tachem bo bym musial czekac conajmniej pol godziny na pelen test ,dysk jest bankowo sprawny , wiecie co to moze byc? aha mam rew 2.0 bios FB a dysk to WDC 800JD 80GB SATA. Mialem juz tak sam problem na starej plycie GA-K8U i okazalo sie w servisie ze plyta jest do wymiany , ale dlaczego tak sie dzieje i to mozliwe zeby juz siadla na samym poczatku?

 

EDIT: sprawdzilem i ogolnie transfer jest wporzadku , mam 123.4 burst , ale cos go blokuje w roznych sektorach , bo na wykresie mam totalna sinusoide ,w wielu miejscach spada z 65mb ,na zero prawie.

Edytowane przez Krzychu7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wczoraj kupilem ta plytke ale mam problem , otoz transfer mojego dysku jest strasznie maly , nawet nie moge przetestowac HD-Tachem bo bym musial czekac conajmniej pol godziny na pelen test ,dysk jest bankowo sprawny , wiecie co to moze byc? aha mam rew 2.0 bios FB a dysk to WDC 800JD 80GB SATA. Mialem juz tak sam problem na starej plycie GA-K8U i okazalo sie w servisie ze plyta jest do wymiany , ale dlaczego tak sie dzieje i to mozliwe zeby juz siadla na samym poczatku?

 

EDIT: sprawdzilem i ogolnie transfer jest wporzadku , mam 123.4 burst , ale cos go blokuje w roznych sektorach , bo na wykresie mam totalna sinusoide ,w wielu miejscach spada z 65mb ,na zero prawie.

 

 

Zaktualizuj sterowniki - niestety nie pamiętam która ich wersja była najlepsza ... ewentualnie zmień bios na FD , może to coś pomoże :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizuj sterowniki - niestety nie pamiętam która ich wersja była najlepsza ... ewentualnie zmień bios na FD , może to coś pomoże :)

Sterowniki mam te najnowsze ze strony gigabyte`a.

A jakim programem mozna spawdzic temperature chipsetu? bo everest caly czas pokazuje 70stopni.

Dzialaja u was opcje M.I.B. i CIA? - bo w easy tune sa niekatywne te ikonki po prawej.

Ktos probowal dolutowac dodatkowe gniazda zasilajace na wentyle? bo na plycie sa gniazda lutownicze , tylko czy tam dochodzi napiecie? (nie mam miernika , wiec sam nie sprawdze)

Edytowane przez Krzychu7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakim programem mozna spawdzic temperature chipsetu?

Nie ma takiego. :wink:

 

Ktos probowal dolutowac dodatkowe gniazda zasilajace na wentyle? bo na plycie sa gniazda lutownicze , tylko czy tam dochodzi napiecie? (nie mam miernika , wiec sam nie sprawdze)

Ja kiedyś z ciekawości mierzyłem i jest normalnie 12v B) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem :

 

2GHZ ( 250*8 ) CPU - 1.47V, RAM - 250MHZ 2.8V 2.5-3-3-6 - wszystko ok

2080MHZ( 260*8 ) CPU - 1.47V RAM - 260MHZ 2.8V 2.5-3-3-6 - wszystko ok

2120MHZ( 265*8 ) CPU - 1.47V RAM - 265MHZ 2.8V 2.5-3-3-6 - reset

2120MHZ( 265*8 ) CPU - 1.50V RAM - 265MHZ 2.8V 2.5-3-3-6 - reset

2120MHZ( 265*8 ) CPU - 1.50V RAM - 265MHZ 2.8V 3-3-3-6 - reset

 

W Biosie został zmieniony dzielnik ramu. Został zmieniony z 2/1.33 (266MHZ) na 2/1 (200MHZ).

 

Dlaczego nie chce wejść FSB265 ? Dodam, że timingi pamięci były zmieniane w Biosie, a zmiana napięć i podkręcanie robione było w programie Easy Tune 5 ? Co zrobiłem źle, że dalej niż FSB260 procek iść nie chce ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tune cośtam , tym z płytki gigabyte icon_razz.gif jest przynajmiej u mnie icon_razz.gif może nie zawsze ale najczęściej sie pokazuje icon_biggrin3.gif

Dołączona grafika

 

 

 

 

Gdzie ci się pokazuje Dr@GuN jak mobo nie ma takiego czujnika :blink: B)

Edytowane przez Mateo1988

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...