Skocz do zawartości
Tidus

Problem Z Mnożnikem...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Ostatnio złożyłem sobie komputer:

CPU: 2x Intel Pentium Pro 200MHz chache-256Kb

RAM: Compaq RDRAM DIMM 512MB EDO ECC 60ns 66MHz

GPU: Jakaś stara ATI 2MB na PCI

MoBo: Micronics W6LI-007

PSU: Real Power 230W

HDD: WD Caviar 1,2GB

I inne dodatki: LAN, AUDIO, FDD, Myszka, Klawiatura, Monitor

 

Po złożeniu wszystko działa siwetnie, ale zauważyłem że na płycie jest wydrukowana konfiguracja zworek dotycząca szyny i mnożnika. Oto co było tam napisane (nie podaje ustawień zworek):

150MHz = 60MHz x 2,5

166MHz = 66MHz x 2,5

180MHz = 60MHz x 3,0

200MHz = 66MHz x 3,0

210MHz = 60MHz x 3,5

233MHz = 66MHz x 3,5

240MHz = 60MHz x 4,0

266MHz = 66MHz x 4,0

 

Po kilku próbach otrzymałem 233Mhz, ale jak chciałem pójść dalej to na przedostatnim ustawieniu wskazywał 120MHz zamiast 240MHz, a na ostanim ustawieniu pokazywał 133MHz zamiast 266MHz.

 

Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić, a może bład w instrukcji :huh:

POZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak było na starych płytach. Przy konkretnych procesorach/płytach mnożnik 2 i 6 (to tylko przykład) miały te same ustawienie zworek. Z tego co napisałeś to tabela "zawija się" na mnożniku 4, bo x2 nie ma. A 2 x 60 MHz to twoje 120 Mhz. Ja bym rozrysował ustawienia zworek i zobaczył jakie kombinacje nie są opisane i wtykał na czuja, nie raz tak robiłem, raz działało raz nie, raz sie udało ustawić to co chciałem, raz nie. Nigdy nic nie zdetonowałem w ten sposób. Miałem taką jazde z AMD K6-2 400. Płyta była jakaś chora i udało sie go puścić na 382 MHz :). Tak więc użyj wyobraźni i działaj. No chyba ze ktoś powie coś mądrzejszego.

P.S. Nie sprawdzałem co to za sprzet!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem z tymi zworkami i jak będzie inne ustawienie niż w instrukcji (sprawdzałem z jakies 30 kombinacji) to widzi 133MHz.

 

Gdy przestawiłem szynę na 60MHz, a mnożnik na 4 to po kilku próbach wreście zadziałało na 240MHz :D - potrzebny był reset biosa bo inaczej widział tylko jeden CPU

Gdy zaś chciałem zmienić szynę na 66MHz ("66MHz x 4 = 266MHz") to obraz się nie pokazywał :cry:

 

Dlaczego tak się dzieje :?

POZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze:

1) za niskie napiecie na procku

2) nie zablokowales agp i pci

3) zasilacz nie wyrabia

4) ram nie wyrabia

 

Proponuje na poczatek zablokowac agp/pci i podniesc napiecie na proca.

Edytowane przez psychol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość aTaSerwis

Proponuje na poczatek zablokowac agp/pci i podniesc napiecie na proca.

1539560[/snapback]

Umiesz to zrobić na płycie pod Pentium PRO?

:lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na płycie znajdują się dwa zestawy zworek (każdy zestaw do jednego prcesora) do kontroli napięcia dla poszczególnego CPU. Napięcie można ustawić następująco:

1. Automatyczne dobieranie napięcia do obciążenia

2. 2,9 V

3. 3,1 V

4. 3,3 V

 

Po ustawieniu napięcia 3,3 komputer działał tak jak wczesniej (nie zawieszał się, działał stabilnie itp.), a gdzy zaś zmieniłem szynę na 66MHz ("66MHz x 4 = 266MHz") to nadal jest ten sam problem co wczesniej, brak obrazu :mur:

 

Może Pentium Pro po prostu nie wytrzymuja takiego przetaktowania :huh:

POZDR

 

EDIT: Zapomniałem dodać, że nie ma żadnej różnicy temperatury podczas podkręcania (zawsze jest 35-36*C)

Edytowane przez Tidus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory, że post pod postem, ale czy ktoś może mi pomóc ?

 

A może potrzebna jest aktualizacja BIOSu ? Tylko boje się tego ponieważ układ BIOSowy jest wlutowany na stałe :angry:

 

PLEASE, pomóżcie!

POZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie pisałem w tym wątku ale raczej aktualizacja biosu nie pomoże ;] widać coś ewidentnie nie wytrzymuje ;] najprawdopodobniej pamiątki lub proc. Zaktualizuj bios (tylko uważnie) napewno troszkę przyśpieszy kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...