Jump to content
Darks

Allegro.pl dla początkujących i dla zaawansowanych

Recommended Posts

ALLEGRO

Umożliwia szerokiej rzeszy osób oraz firm handel w Internecie. Jest platformą służącą do sprzedawania i kupowania towarów oraz usług, poprzez aukcje i po stałych cenach. Partnerami allegro.pl są m. in. banki internetowe, centra autoryzacyjne kart płatniczych oraz największe w kraju portale internetowe.

 

REJESTRACJA

(http://www.allegro.pl/new_user.php)

Rejestracja w allegro.pl przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo. Dawne problemy z rejestracją nowego użytkownika zostały pomyśle usunięte przez administracje portalu. Rejestracja w allegro.pl jest darmowa, a polega na podaniu danych osobowych, miejsca zamieszkania, adresu e-mail, oraz oświadczenia o pełnoletności. Po pomyślnym wypełnieniu formularza musimy odebrać e-mail aktywujący nasze konto. Po czym podajemy swój nick jakim chcemy posługiwać się na aukcjach oraz hasło do konta. Gdy zakończymy zakładanie konta możemy dokonywać niektórych zakupów. Nie możemy jednak skorzystać z opcji kup teraz oraz nie możemy licytować w ostatniej godziny trwania aukcji. Wszystkie te rzeczy możemy dokonać po pełnej aktywacji konta. O pełnej aktywacji konta przeczytacie w dalszej części poradnika.

 

AKTYWACJA KONTA

O tym czy mamy w pełni aktywowane konto świadczy koperta przy naszym nicku. Aby się jej pozbyć należy wejść w zakładkę Moje Allegro następnie Ustawienia > Kod aktywacji znajdziemy tam aktualne informacje o swoim liście z kodem. Gdy otrzymamy list należy zawarty w nim kod wpisać w http://www.allegro.pl/code/index.php

 

 

KUPOWANIE

Na allegro.pl znajdziemy wiele ciekawych rzeczy w bardzo korzystnych cenach. Na pewno znajdziemy coś dla siebie oraz całej rodziny. Aby móc kupić dowolny przedmiot trzeba być zarejestrowanym w serwisie i najlepiej dokonać pełnej aktywacji konta. Najpierw powinniśmy się zalogować załogować serwisie a następnie przystąpić do interesującej nas aukcji. Jeżeli jest to aukcja kup teraz klikamy na odnośnik „KUP TERAZ” i dokonujemy szybkiej transakcji za ustaloną cenę. Gdy aukcja jest w wersji licytacji należy w pole „licytuj” wpisać maksymalną cenę, za która chcemy kupić przedmiot. Przed zalicytowaniem i „kupnem teraz” zależy dokładnie przeczytać opis przedmiotu, zapoznać się z formami zapłaty i przesyłki żeby później nie było kłopotów przy finalizowaniu aukcji. Po pomyślnym zakończeniu aukcji należy wystawić odpowiedni komentarz kontrahentowi.

 

SPRZEDAWANIE

Allegro oferuje kilka formatów sprzedaży. Wybierasz ten, który Ci najbardziej odpowiada. Standardowa aukcja, czyli z licytacją – pozwala na uzyskanie większej ceny za przedmiot niż oczekiwaliśmy. W ten aukcji potwierdza się powiedzenie „duże ryzyko – większy zysk”. Oraz licytacja tylko z KUP TERAZ – sprzedający ustala z góry cenę, dzięki czemu może szybko i sprawnie sprzedawać swoje przedmioty. Aby sprzedać swój przedmiot należy być zalogowany w serwisie allegro.pl a następnie kliknąć na zakładkę Sprzedaj. W zakładce wybieramy kategorie, dołączmy opis przedmiotu, ustalamy cenę. Oto parę porad, które przydają się każdemu sprzedającemu. Dokładnie opisz przedmiot, dołącz zdjęcie, wybierz odpowiednią kategorie, podaj dokładne informacje na temat płatności, przesyłki, oszacuj koszty transportu. Zadbaj o dobrą obsługę aukcji – traktuj swoich Klientów, tak jak sam chciałbyś być traktowany.

 

 

W skrócie :

Allegro to portal gdzie można kupować i sprzedawać swoje przedmioty. Rejestracja i

kupowanie w serwisie jest darmowe, sprzedawanie jest obciążone prowizjami. Aby zostać użytkownikiem allegro.pl należy ukończyć 18 lat. Kupujący i sprzedający zawierają ze sobą prawną umowę kupna i sprzedaży. Allegro to doskonałe rozwiązanie dla małych i średnich firm handlowych.

 

 

Pomoc Allegro ( zachęcam do przeczytania ) : http://www.allegro.pl/help.php

Cennik opłat : http://www.allegro.pl/help=item.php?item=102

 

Jest to pierwsza cześć poradnika o allegro.pl "Dla początkujących". Następna część bedzie przeznaczona dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Share this post


Link to post
Share on other sites

FAQ allegro dla zaawansowanych

 

 

Postanowiłem odświeżyć temat zapoczątkowany przez usera Darks.

 

Druga część poradnika skierowana jest w stronę osób obeznanych z allegro i zasadami kupowania oraz sprzedawania.

 

I. Jak dobrze kupić?

 

Według wielu osób okazyjne kupowanie na allegro nie istnieje, ja się z tym nie zgodzę na allegro można wykorzystać wiele okazji.

 

Celowo zatytułowałem rozdział jak dobrze kupić a nie np. tanio. Dobrze kupić to kupić bezpiecznie i tanio. Ale jak sprawdzić czy sprzedający jest wiarygodny. Allegro posiada dość dobry system komentarzy. Dzięki któremu możemy mniej więcej zorientować się czy sprzedający jest godny zaufania. Moje kilkuletnie obcowanie z allegro pozwoliło mi stworzyć pewne zasady, których radzę się trzymać.

 

Nie kupujemy od:

 

- osób z przeważająca ilością negatywów.

- alegrowiczow sprzedających drogie rzeczy z mniej niż czerwona gwiazdka

- sprzedających wystawiających drogie przedmioty mających sporo komentarzy zarobionych na monetach lub innych drobiazgach

- osób wystawiających na 3 dni atrakcyjny cenowo towar w piątek*

- allegrowiczow przedmiotów nie sprawdzonych ponieważ w lwiej części przypadków są uszkodzone.

 

 

Kupując na allegro trzeba uważać na oszustów podszywających się pod sprzedajacych. Może zdarzyć sie tak, że dostaniemy maila, w którym bedzie numer konta na które mamy wpłacić pieniądze za wylicytowany przedmiot. Jeżeli nazwisko i nr konta odbiorcy różni sie od danych sprzedającego jest to zapewne próba wyłudzenia. Najbezpieczniej jest samemu napisać (lub zadzwonić) do sprzedającego z zapytaniem o jego numer konta.

 

Uważać należy także na Super sprzedawców mających na koncie setki komentarzy. Z reguły widząc tyle pozytywów nie zwraca się uwagi na negatywy, a allegrowicz moze ich mieć sporo. Siadamy wiec i analizujemy negatywy przed zakupem, być może wiekszość z nich dotyczy jednej grupy przedmiotów (np nie działającej partii baterii do telefonów), jezeli także my chcemy kupić od owego allegrowicza podobny przedmiot rozsądnie jest wstrzymać się od zakupu.

 

Szukając okazji na allegro trzeba zarezerwować sobie sporo czasu. Za przykład niech posłuży karta graficzna, która teoretycznie chcemy kupić. Zaczynamy od Kup teraz Po znalezieniu interesujących nas modeli szukam najniższej oferty. Jest znaleźliśmy niższa o kilka zł niż u konkurencji! Nie licytujemy jednak lecz sprawdzamy opis czy, jeżeli kupujemy nówkę, jest gwarancja, paragon oraz jak wysokie są koszta przesyłki. Często okazuje się ze po ich doliczeniu oferta wcale nie jest atrakcyjna. Jeżeli wszystko jest OK kupujemy.

 

Zupełnie inaczej jest jeżeli bierzemy udział w normalnej licytacji. To tutaj czają się prawdziwe okazje. Weźmy dalej za przykład kartę graficzną. Wielokrotnie jest tak, ze wśród nowego sprzętu nie ma nic wartego uwagi, dlatego tez nie bójmy się licytować rzeczy z drugiej ręki. Pasjonaci zmieniają konfiguracje nad wyraz często od nich właśnie warto kupić. Przeważnie sprzedają prawdziwe perełki które świetnie się podkręcają.

 

Licytacje maja to do siebie, ze większość ofert pada w ostatnich minutach, dlatego też licytować i obserwować aukcje trzeba do końca.

Nie należy dawać dużej oferty maksymalnej i udać odejść od komputera. Powodem tego jest dość częsty proceder polegający na zbadaniu oferty maksymalnej kupującego. Podstawiona przez sprzedawcę osoba licytuje towar tak by jej oferta była najwyższa, dowiaduje się dzięki temu ile wynosi nasze maksimum. Następnie wycofuje ofertę i daje o złotówkę niższą od naszej w ten sposób niepotrzebnie przepłacamy. Dużo pewniejsze jest licytowanie małymi kroczkami

 

Jeżeli jesteśmy nocnymi markami niezłym pomysłem jest branie udział w aukcjach kończących się w nocy wielu userów wtedy już spi,a więc nie może zalicytować. Mamy zatem mniejsza konkurencje :)

 

Warto licytować na aukcjach, ktore maja ubogi opis. Wiekszość userów omija je poniewaz wola kupic na aukcji z rozbudowanym i zachceajacym do zakupu opisem. Za przykład niech posluzy aukcja która ostatnio wygrałem, sorki za taki samochwalacy przyklad ale akurat mam go pod ręką. KLIK aparacik udało sie wyrwać stówkę taniej niż w najtanszym sklepie.

 

W niektórych przypadkach można ominąć regułę nie kupywania od osób nie majacych komentarzy. Warto zainteresować sie osobami które są z Twojego miasta można wtedy osobiście przetestować i odebrać towar. Dzieki temu mozna dużo taniej coś kupić, ponieważ inni userzy allegro z dystansem podejdą do sprzedajacego bez komentarzy i nie beda licytować.

Zaufać, w ograniczonym stopniu, można także osobom bez komentarzy, ale posiadającym konto od dłuższego czasu. Taką osobą jest np lanc16 ktora jest sprawdzona przezemnie :wink:

 

Najważniejsza zasada jest jednak:

 

Nie kupujemy towaru nie mając na jego temat zdania, opierając się tylko na opisie

 

Sprzedający nad wyraz skutecznie potrafią zachwalać swój towar pomimo tego, że jest on wielokrotnie niskiej jakości.

 

Postanowiłem znaleźć przykład KLIK

Opis jest próba naciągnięcia klienta, ponieważ w cenie tego FX, która na dzień dzisiejszy wynosi 175 zł można znaleźć o wiele wydajniejsze karty.

 

Gdy już wylicytujemy przedmiot i mamy wpłacać pieniądze warto umówić się na odbiór osobisty. Nie po to jednak by rzeczywiście udać się często do oddalonego o kilkaset kilometrów miasta. Naszym celem jest sprawdzenie reakcji sprzedającego, jeżeli będzie wymigiwał się od spotkania coś jest nie tak, a jeżeli bez problemu zgodzi się na obejrzenie towaru przed zakupem np. w McDonaldzie to wszystko powinno być OK.

 

II. Jak dobrze sprzedać?

 

Nie odkryję ameryki jak napiszę, że podstawą jest dobry opis. Warto nad nim popracować. Zamieścić wyczerpujące parametry przedmiotu porobić realne fotki przedmiotu. Owe zdjęcia są niezwykle ważne jest to pewnego rodzaju dowód na to, że posiadasz sprzedawany przedmiot. Konstruując opis należy wyeksponować pozytywne cechy przedmiotu, jego wady natomiast zminimalizować.

 

Dobry opis Opis zachęcajacy do zakupu ze screenami w dużej rozdzielczości niekoniecznie zrobionymi za pomocą sprzedawanej karty - ale czy to ważne B)

 

Zły opis Pomimo ciekawej oferty opis nie zacheca do zakupu.

 

Niedopuszczalny opis Ubogi opis bez obowiazkowego zdjęcia. Dodatkowo wystawiony przez ososbe bez komentarzy.

 

Kolejna sprawa jest strona o mnie, często zapomniana dobrze utworzona może jednak podnieść nasz profesjonalizm i wyjaśnić zasady jakimi kierujemy się na allegro.

 

Jako przykład zademonstruje swoją stronę** KLIK zawarłem w niej najważniejsze informacje, które mają pomóc i zachęcić do naszej oferty kupującego.

 

Ważne jest by, sprzedając np. procesor dobrze podkręcający się, zamieścić screeny potwierdzające jego możliwości. Za klasyke uznaje się przedstawienie ekranu programu Cpu-z oraz kilkugodzinnego testowania SP2004 Przykład

 

Wielu z Was zapewne zastanawia się czy wystawić przedmiot w licytacji od zł, z cena minimalną czy z opcją Kup teraz. Nie odpowiem jednoznacznie wszystko zależy od Was. Wystawiając od 1 zł bez ceny minimalnej (w skrócie BCM) mamy prawie pewność, że sprzedamy przedmiot nie możemy jednak oszacować ile dostaniemy za towar. Ustawienie minimum jest bezpieczniejsze zniechęca jednak potencjalnych kupujących. Ustawienie atrakcyjnej ceny Kup teraz umożliwia szybkie sprzedanie towaru. Wybór należy do was. Oczywiście można łączyć i modyfikować podane przezemnie sposoby sprzedaży.

 

Pomijana przez wielu jest kwestia godziny, w której wystawiamy przedmiot. Gro aukcji jest wystawianych według widzimisie sprzedajacego. Trzeba jednak pamietać o fakcie, o którym już wspominałem, by godzina zakończenia aukcji była dostepna dla jak najwiekszej liczby userów. Aukcje należy wystawiać po godzinie 20 w dni powszednie lub około 16 w weekendy. Z własnego doświadczenia wiem, że wtedy są najwieksze szanse na uzyskanie godziwej ceny za przedmiot.

 

Należy unikać licytujących bez pełnej aktywacji konta często są to dowcipnisie osobiście zawsze usuwam ich ze swoich aukcji chyba, że potwierdzą telefonicznie lub meilem chęć udziału w aukcji.

 

Jak ominąć opłaty za zamieszczanie zdjęć?

 

Jako ciekawoste zaprezentuje pewnego rodzaju ominęcie opłat za wysatwianie zdjęć na allegro. Pierwsze zdjęcie do 50Kb jest za darmo i oczywiście należy z tej opcji skorzystać. Za kolejne zdjecia jednak się płaci, można to jednak skutecznie ominąć. Wystarczy zamieścić zdjęcie na bezpłatnym serwerze np. imageshack.us . Zamieszczenie zdjęć jest dzieninnie proste wystarczy wskazać fotke, która mamy zamiścić. Po załadowaniu zdjęcia strona wyświetli nam linki do fotek KLIK. Po skopiowaniu linka w czerwonej ramce do opisu allegro pojawi się nam miniaturka ze zdjęciem na aukcji, a po skopiowaniu linka w zielonej obwódce w naszym opisie zabłyśnie całe zdjęcie w wysokiej rozdzielczości prezentowanego towaru.

 

 

* Administratorzy allegro nie pracują od piątku do poniedziałku. Nie zdąża zareagować i zablokować aukcje częsta nielegalnego towaru. Nieświadomy użytkownik może się nabrać i kupić np. pirackie oprogramowanie myśląc ze jest oryginalne.

 

** Współtworzoną, a właściwie stworzoną, przez usera meeron, którego serdecznie pozdrawiam

Edited by Kas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.