Skocz do zawartości
::snoopy::

Czy Procesor Jest Długowieczny?

Rekomendowane odpowiedzi

Myślałem żeby wstawić temat na Oślej Łączce ale tu jednak chodzi o sprzęt... :wink:

Zastanawiałem się czy procesory się nie psują po "n" latach. Jaka jest żywotność procesora? Czy podkręcony proc wysiada szybciej? Jake jest wasze zdanie na ten temat?

Osobiście nie zamierzam wymieniać procka, chyba że by niepodziewanie padł...

Edytowane przez ::snoopy::

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko 10 lat !!??!!??!! :blink: , to ile zyje jak jest solidnie podkręcony??

1545967[/snapback]

połowę, 2/3?? czyli ok. 5-7 lat..no ale moze i 2 lata...tak samo niepodkrecany...czysta loteria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja coś słyszałem o 20 latach ale dla dysków twardych, proc dobrze chłodzony (<50*C) też powinien długo pociągnąć, zresztą na mojej uczelni chodzi cała sala komputerowa oparta o 10-o letnie 486 i poza oszałamiającą szybkością komputerów i niesamowitej wręcz stabilności win95, nie wygląda by cokolwiek się działo niedobrego, zresztą bawiłem się też na laboratorium z fizy 30 letnim siemensem (ależ on wymiatał! średni błąd z 20 pomiarów liczył dobre 2-3min, klawiaturę miał napisaną markerem, ale miał orginalny monitor, a stacja dyskietek (bardzo dziwnych w kształcie) ciągle działała :shock:

oba przykłady długowieczności chodzą praktycznie cały czas w godzinach zajęć, więc 30lat po 8godzin dziennie to robi naprawdę wrażenie.

 

Co do żywotności nowych procków np. dwurdzeniowych P4 to trzeba zadzwonić do US-army, czy proc który wyciągneli z UFO w Roswell jeszcze działa, bo nikt nie ma dostatecznie starego egzemplaża :razz:

Edytowane przez M4TEUSZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla HDD producenci dają 100000h MTBF więc sobie policzcie a nie siejcie herezje jak wszyscy w tym temacie... to ile będzie żył procesor zależy od temperatury w jakiej pracuje!. Jeśli będize miał temperaturę zera absolutnego (0*K) czyli -293*C to wtedy układy scalone wogóle się nie zużywają!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można porównywać procesorów produkowanych 10 lat temu i tych produkowanych obecnie. Zmieniają się procesy technologiczne.

 

Szczerze mówiąc nie znam dokładnych danych. Napięcia do 1.8V nie powinny wpływać na spadek żywotności procesorów.

 

gmb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla HDD producenci dają 100000h MTBF więc sobie policzcie a nie siejcie herezje

100000h=11lat nieprzerwanej pracy, ale przy normalnym użytkowaniu np biurowym przyjmuje się właśnie 20lat

 

 

EDIT: Podrążyłem trochę temat i np dla mojej barracudy MTBF (średni czas pomiędzy usterkami) wynosi 500.000h. Wartość MTBF nie oznacza żywotności elementu, za jej pomocą wylicza się tylko prawdopodobieństwo że dany element padnie np. w ciągu roku (wikipedia), więc np. dla mojego dysku oznacza to tylko tyle że miał 1,75% szans na zgon przed swoimi pierwszymi urodzinami, za jej pomocą nie da się powiedzić np. że za 60 lat wszystkie barracudy 40GB 7200rpm pujdą do piachu.

 

EDIT2. Dla procków znalazłem jedynie niezbyt wiarygodne info że powyżej 50*C ich żywotność spada dziesięcio-krotnie co każde 10 stopni. Oraz że 1% inteli miało awarię (nie wadę produkcyjną!!!) w ciągu ostatnich 7lat, ale aż 3% w ciągu 10.

Edytowane przez M4TEUSZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla HDD producenci dają 100000h MTBF więc sobie policzcie a nie siejcie herezje jak wszyscy w tym temacie... to ile będzie żył procesor zależy od temperatury w jakiej pracuje!. Jeśli będize miał temperaturę zera absolutnego (0*K) czyli -293*C to wtedy układy scalone wogóle się nie zużywają!

1546044[/snapback]

No tu to nie wiem bo przy zerze absolutnym zamiera wszelki ruch, nawet atomówka by nie wybuchła a co dopiero praca komputera, zresztą kto tak chłodzi kompa... Może Berkut kiedyś do tego dojdzie... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla HDD producenci dają 100000h MTBF więc sobie policzcie a nie siejcie herezje jak wszyscy w tym temacie... to ile będzie żył procesor zależy od temperatury w jakiej pracuje!. Jeśli będize miał temperaturę zera absolutnego (0*K) czyli -293*C to wtedy układy scalone wogóle się nie zużywają!

1546044[/snapback]

Drobna poprawka - Zero absolutnne to -273,19 *C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam troche inne pytanko a mianowicie czy tranzystory w procku się powoli wypalają i np: po 5 latach jest ich mniej np: o 100 tys niż w nowym procesorze czy może jednak jest tak jak w lampkach choinkowych jeden traznzystor pasnie a reszta za nim ??? mogl by ktos to wytlumaczyc

 

THX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam troche inne pytanko a mianowicie czy tranzystory w procku się powoli wypalają i np: po 5 latach jest ich mniej np: o 100 tys niż w nowym procesorze czy może jednak jest tak jak w lampkach choinkowych jeden traznzystor pasnie a reszta za nim ??? mogl by ktos to wytlumaczyc

 

THX

1546367[/snapback]

Wiesz po co sa tranzystory? Z tranzystorow buduje sie zarowno bramki logiczne jak i pamieci, np. cache w procesorze. I teraz jesli padnie jakis tranzystor to automatycznie pada bramka. Reszte sobie dopowiedz....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sądze tak że są różna procki to każdy wie niby to samo i takie [ciach!]ły ale jeden się kreci lepiej inny gorzej, czas pojecie wzgledne, dodać do tego warunki w jakich pracuje owy procesor, wiec tak sądze jeśli ktoś wie ile jego procesor bedzie "żył" to jest prorokiem, wróżka albo jasnowidzem z resztą niech ktoś i powie ile bedzie jego proc działał to go mogę zaskoczyć :evil: i drastycznie skrócić ten czas :D chyba ze ona sam przed mną wykona na nim wyrok :wisielec:

Edytowane przez Melsoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proces zużywania się procesora jest kontynuacją procesu jego produkcji. Procki produkuje się poprzez naświetlanie płytki krzemowej światłem o odpowiedniej długości fali poprzez maskę, wywołując w ten sposób proces dyfuzji (albo czegoś w tym stylu) i tworzenie się ścieżek na płytce krzemowej. Proces ten postępuje dalej podczas użytkowania procesora i przebiega tym szybciej, im wyższa jest temperatura.

 

Mam jeszcze jakiegoś XT w domu i działa, więc nie ma się chyba czego obawiać. Prawdę mówiąc, nie słyszałem żeby komukolwiek padł procek na skutek wieku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To z teori moze przejdzmy do praktyki :):)

Z mojego doswiadczenia wynika ze podkrecony do granic mozliwosci proc umiera znacznie szybciej niz mowi teoria :D

W swojej kolekcji mialem wszystkie athlony xp poczawszy od 1700xp skonczywszy na bartonie 2500xp. Byly to zawsze sztuki selekcjonowane wzgledem podkrecalnosci.

I tak z 12 prockow az 3 nie dotrwaly roku :D , dodam ze czesc z nich byla u mnie krotko, za krotko zeby cos sie zaczelo dziac :) Umarl slynny 1700xp, 2000xp oraz 2500xp barton, nie byly to pelne pady prockow ale nie dalo sie np uruchomic aplikacji 3d, pojawialy sie dziwne komunikaty o awarii cpu. Płyt glownych tez mialem kilka w tym okresie takze mozna wykluczyc problem z jakas feralna mobo.

Wszystkie chlodzone byly Zalmanem 7000cu, takze temp podawane przez mobo nie byly jakos oszalamiajaco wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem Durona850 jakieś 3 lata chodził by pewnie jeszcze kilka ładnych lat ale skończył żywot na ukruszeniu... :cry: Swojądrogąto były baaardzo kruchliwe procki :?

Za to mam tego 2400+ :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam proca co ma 150 lat i co uwierzycie mi... ? Nie !

Więc to nie chodzi o ile może wysłużyć w naszym PC ale jak długo bedzie wstanie sprostać wymaganią programów, gier, itp.

 

Jeżeli chodzi pracowanie proca w kompie to nie da sie dokładnie określić ile wytrzyma może 10 lat, może 5 a moze nawet po roku bedzie sie nadwał na śmietnik.

 

Żywot proca zależy też od warunków : tzn. czy jest podkręcony, temp, obciążenie procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lucas234

biorac pod uwage to jak szybko zmienia sie branza it i to ze co chwile pojawiaja sie coraz to nowsze i wydajniejsze proce to mozna powiedziec ze to itak nie ma dla nas zadnego znaczenia czy proc bedzie "zyl" 20 , 30 czy 40 lat bo i tak go predze3j wymienimy na nowy niz on sam padnie ze starosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe ale ja na przykład musiałbym wymieniać cały komp :(, zresztą nie mam wielkich wymagań.

Jak myśicie ile mi procek pożyje jeśli ma ~50*C (bo jest gorąco) ?? :wink:

Edytowane przez ::snoopy::

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może padnie jutro, może jeszcze twoje wnuki będą się śmiać, czym się bawił dziadziuś jak był młody. Przekopałem cały net i nie znalazłem nic o MTBF, ani MTTF procka. Jak już mówiłem bawiłem się ponad 30-letnimi kompami chodzącymi prawie na okrągło, więc z tą żywotnością chyba nie jest tak źle.

Martwić się należy przedewszystkim zasiłkami: MTBF nawet 50.000H = 5,7 roku!!! , a czym grozi padnięcie zasiłki nie muszę chyba mówić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najszybciej zużywają sie coolery, różnego typu wentyle. Ale... najszybciej to CD-ROM, nagrywarki itp. U mnie CD dłużej jak rok nie pociągnie ;] Chyba mnie nie lubią... ;]

1552765[/snapback]

moja nagrywarka LG 8x dziala od 2001r :P czyli 4lata i smiga jak trzeba :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzies na forum czytalem ze kazde 2 stopnie na CPU wiecej zmniejsza zywotnosc o 50% w stosunku do jego maksymalnej zywotnosci. Wiec procek o temp 45 bedzie chodzil 2 razy dluzej niz ten ktory ma stopni 47 ;]

Z mojego rozumowania ;]

Edytowane przez zavader

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...