Skocz do zawartości
motofan

[recenzja] Asus A6va

Rekomendowane odpowiedzi

No przed chwila sprawdzilam i klapka od pamieci ma porownywalna temp z klapka od dysku, nawet jest troszke cieplejsza. A teraz hdd ma 40 stopni, przy czym od poł godziny ciagne obraz knoppixa z predkoscia 128kB/s wiec dysk pracuje ciagle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<_< Jak tak sobie mysle i mysle to kurcze , jezu przeciez , ja spedzam sporo czasu na komputerze , Studiuje zaocznie , praca na tygodniu przy komputerze , ucze sie na kompie bo mam z 3 lat wykłady cwiczenia i sciagi , projektuje i bawie sie na kompie , no ale maniakiem nie jestem :) . Bo co za duzo nie zdrowo , ale jak tak czytam wypowiedzi twoje Ania i Piotrek to czy , praca przy Notebooku 6-8 godzin dzienie niczym nie grozi ? Jak tak temperatura rosnie , i sie nagrzewa on ?

 

Sorka za dzwine pytanie , ale na kompie potrafilem siedziec sporo wiecej ale komp to nie Notebook

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mnie to zastanawia.. nie wiem czy sa jakies wymogi odnosnie dlugosci pracy laptopa :unsure:

 

Moj desktop działał przedtem praktycznie 24/7, ale teraz jak mam lapka to wiekszosc czasu na nim siedze. Obliczylam przed chwila ze laptop pracuje od 12 do 15 godzin dziennie :huh: i tak juz od grudnia :rolleyes: moze to za duzo jest :unsure: no ale nie zauwazylam jakis oznak wyczerpania z jego strony :wink:

 

A temperaturki mam w normie i utrzymuja sie na tym samym poziomie bez wzgledu ile czasu lapek pracuje :) Oczywiscie zawdzieczam to w duzej mierze odpowiednim ustawieniom NHC :) Wogole wydaje mi sie ze juz samo to ze korzystam z dobrodziejstw tego programu znacznie wydluzy zycie mojego laptopa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla dobra ogolu postanowilem dobrac sie (jako ze jestem elektronik :D) do wnetrza A6VA aby wyczaic jaki jest w nim zamontowany uklad PLL. Niestety, po odkreceniu ok 25 srubek nadal sie do niego nie dostalem:( jest masa dodatkowych zatrzaskow, poza tym chyba trzeba wyjac procesor, a nie mam obecnie zadnej pasty zeby potem swierza nalozyc:( Nie ryzykujac dalej ze zostawie jakies przypadkowe slady, poskrecalem go spowrotem... Chyba najlepszym wyjsciem bedzie poczekac az komus sie uda dojsc do PLL'a i umiesci go na Google:)

 

Wiec jesli ktos planuje rozkrecac tego laptopa, od razu mowie zeby dal sobie spokoj :)

 

P.S Moze latwiejszym sposobem zdobycia nazwy PLL'a jest po prostu zapytac o to serwis ASUS'a :P A noz powiedza :lol:

 

Edit: (zeby nie zaczynac nowego watku)

Przy okazji. Czy Wasze dyski tez nagrzewaja sie do 55 stopni (wlacza sie alert NHC) przy np skanowaniu programem antywirusowym? Fakt ze troche wtedy jest obciazony, ale bez przesady... Przeciez to tylko 4200RPM...Czy jest powod do niepokoju i ew reklamacji? Po takim nagrzaniu trudno o spadek temperatury. HDD skanowalem godzine temu, a temp wciaz utrzymuje sie na poziomie 53st pomino ze nie wykonuje zadnych operacji - czytam www, pisze w ASM, a klawiatura nad dyskiem parzy... :| tak wysoka temp utrzymuje sie przy laptopie spoczywajacym na biurku. Nawet nie probuje go teraz na kolanach polozyc:) (dla dobra mojego potomstwa :P i w obawie o kolejny wzrost temperatury) Poprzednio mialem dysk 5400RPM 16MB Cache i w toshibie przy podobnym "stresie" mial max 45st...

 

Aha, w pokoju jest raczej niska temperatura. Siedze w swetrze i golfie i wcale mi nie jest za cieplo :P (pokoj ogrzewam kompem i wzmacniaczem hehe) kaloryfera narazie brak:)

 

Pozdrawiam, Piotrek

U mnie temperatury są takie same jak u ciebie (ok.53-54 stopnie po kilku godzinach ostrej pracy).

 

Ja mam takie pytanie: coś mi po lewej stronie pyka tak cicho,jakby w napędzie DVD-RW? Co to może być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie temperatury są takie same jak u ciebie (ok.53-54 stopnie po kilku godzinach ostrej pracy).

 

Ja mam takie pytanie: coś mi po lewej stronie pyka tak cicho,jakby w napędzie DVD-RW? Co to może być?

Moze to wlasnie ten odglos dysku? to "bulgotanie" Jesli to nie dysk, to moze cos w napedzie? Kiedy tyka? Gdy znajduje sie w srodku plyta?

 

Pozdrawiam, Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do grafiki, x700 ma 128MB wlasnej pamieci i dodatkowo 128MB pozycza z ramu laptopa dzieki Hyper Memory (Ale uwaga ta funkcje wlacza najnowszy bios do lapka i dlatego w sklepach nic o niej nie wspominaja). Nie wiem ile GF Go 7300 ma wlasnego ramu (o ile ma wogole) bo nie moge nigdzie znalezc tej informacji, ale i tak pewnie spora czesc z tych 256MB jest pozyczana z ramu laptopa dzieki technologii Turbo Cache. Wydaje mi sie ze obie karty maja swoje plusy i minusy, w starszych testach jak narazie wygrywa x700 (np. moja w 3dmark05 ma ok 2480 punktow, a ten GF7300Go wedlog Piotrka ma ok 1550). Ale znow GF7300 jest nowsza technologicznie i obsluguje Pixel Shader 3.0 co moze pomoc jej wyprzedzic x700 w 3dmark06.

 

Ja sie przedtem tez zastanawialam miedzy A6Va a A6Vc (podobne do A6Vm tylko z GF6200), ale jednak zdecydowalam sie dozbierac na ten drozszy model i nie zaluje :D

GF7300 Go nie jest zagrozeniem dla Radeona X700 Mobility, poniewaz ma zastapic GF 6200 i 6400 Go (nawet biorac pod uwage pelna obsluge DX 9.0c i PS 3.0):

http://www.techzonept.com/showthread.php?p=799690

 

Konkurentem Radeona X700 Mobility jest karta GF6600 Go - ten ostatni posiada jednak dwukrotnie wieksza wydajnosc, niz X700 Mobility w tescie 3DMark06. W kategorii SM 2.0 takze jest wydajniejszy, poniewaz osiaga 484 punkty, podczas gdy X700 Mobility 315.

 

Zaleta modelu A6Va jest lepsza matryca o wiekszej jasnosci ok. 170 cd/m2 w porownaniu do tanszych modeli np. Asusa A6Vm - ok. 130 cd/m2.

Inwestujac, wiec w drozszy notebook uzytkownik placi nie tylko za lepsza karte graficzna, ale takze za lepsza jakosc obrazu.

Edytowane przez limerro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze to wlasnie ten odglos dysku? to "bulgotanie" Jesli to nie dysk, to moze cos w napedzie? Kiedy tyka? Gdy znajduje sie w srodku plyta?

 

Pozdrawiam, Piotrek

Pyka cały czas,jak coś jest w napędzie i jak nic nie ma.Wkurza mnie to niezmiernie,bo jest dość głośne.Nie jest to dysk bo dysk jest po prawej stronie a te odgłosy dochodzą z lewej strony. Dobrze dzisiaj ucho przystawiłem i faktycznie tak jaby z napędu DVD to dochodziło.Nie wiem co to może być,a szkoda mi odawać na gwarę lapka bo oprócz tego wszystko jest super....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha :) no i teraz dylemat Asus Qo39 czy ten Amilo co ma Limerro

 

Ktoś może zrobić recezje tego Amilo ? nawet małą ? który lepszy

bo zastanawiam się nad tymi dwoma modelami choć ten Amilo troche więcej kosztuje

 

Pozdrawiam

 

http://www.notebookjournal.de/tests/61

 

coś znalazłem ale mój Niemiecki jest tak hałowy ;) eh :( jakiś tlanslator by się przydał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do zdjęć ;) na piewszej stronie :) stary co ty pijesz ;) Polską wóde trzeba pić

Co Ty chcesz od smirnoff'a :P (Chociaz hmm pamietam jeszcze z technikum jak poilismy nauczyciela czerwonym smirnoffem [innego nie bral sic!], do nowego roku szkolnego juz nie dozyl:(( ) Nie chcialbys wiedziec co ja wczoraj pilem... Sam staram sie jak najszybciej zapomniec :lol2: A dodam ze byl to polski produkt :lol2:

 

Zeby nie bylo calkiem OT, to musze sie pochwalic ze laptop wytrzymal mi dzis 3H 55Min :] Myslalem ze do 4H dociagnie a tu ciap-off

Ale i tak wynik chyba super ;] Prawie osiagnalem tyle ile producent napisal :D

 

Matryca przyciemniona na 95%

800MHz 6x 0.7V (Ciekawe czy kiedys bedzie mozliwosc zmiany FSB, i jak sie to przelozy na czas pracy na baterii)

GPU: 100/100 [MHz]'

HDD: 128-queit oraz "Enable spin down" (jak czytalem PDF'y to spal:))

 

1.5H ogladalem film, reszta czasu przegladanie i czytanie PDF'ow

 

Jednak chyba daje cos formatowanie... Z bateria postapilem tak jak mi radzil kolega. 1 ladowanie - 24H na wylaczonym lapie, potem rozladowanie do 0 az sie wylaczy na podgladzie BIOS'u, nastepnie znow naladowanie na max, przy wylaczonym sprzecie, ale 12H, i znow powtorka z rozladowaniem... Dzisiejszy rekord zostal ustaniowiony przy 3 pracy na baterii.

 

Aha nie wiem czy dobrze robie, ale po rozladowaniu do zera baterii wyciagam ja...

 

Pozdrawiam, Piotrek

Edytowane przez jotixel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zastanawiałem się nad tym Fujitsu-Siemensem, i to bardzo poważnie - był to główny konkurent dla Asusa - ale przegrał ponieważ był droższy, a oferował mniej funkcji... Byłem go nawet oglądać w Karenie, i chwilę na nim popracowałem - wrażenie nawet pozytywne, ale nie urzekła mnie obudowa. Za tą cenę spodziewałem się czegoś lepszego, odczucie było naprawdę kiepskie (w notebooku za prawie 6000zł wtedy!). Acha, bardzo bym prosił o info któregoś forumowicza co się sprawdza do usuwania kurzu - pamiętam że ktoś coś kupował na Allegro i miał wystawić recenzję, której nie zauważyłem do tej pory.

Edytowane przez gOOmez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To juz jest sprawa dyskusyjna co do jakosci wykonania - wg mnie to dwa podobne notebooki. Asus ma bardziej ostra i purystyczna linie, ciemny kolor co moze sie bardziej podobac. Jezeli chodzi o funkcje to F-S 1439G oferuje obiektywnie wiecej mozliwosci i jest po prostu wydajniejszy. Matryca "swieci" takze lepiej. W Polsce jest model 1437G, niby podobny wizualnie, ale sa pewne roznice. Asus A6Va jest za to dostepny w Polsce.

Edytowane przez limerro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze mi ktos powiedzec czy to normalne ze po przeprowadzeniu kalibracji baterii w BIOSie (chcialam zobaczyc jak to dziala i ile czasu zajmuje) NHC pokazuje mi teraz ze bateria ma wear level 1% a jej full capacity spodlo o jakies 210mWh ? Moze tej funkcji nie powinno sie uzywac z bateriami ktore nie maja problemu ladowania do 99.9 :unsure: ble ja i moja ciekawosc :mur:

 

Czy mozna jakos odratowac ta baterie? Moze zrobic to formatowanie o ktorym pisze Piotrek?

Edytowane przez anka725

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

Ja tam wczoraj zrobiłęm rekalibrację baterii i jest ok. - 2:40 trzyma bateria i jest fajnie... po za tym w instrukcji piszą że przydało by się od czasu do czasu skalibrować baterię... najpierw naładować a potem rozładować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze mi ktos powiedzec czy to normalne ze po przeprowadzeniu kalibracji baterii w BIOSie (chcialam zobaczyc jak to dziala i ile czasu zajmuje) NHC pokazuje mi teraz ze bateria ma wear level 1% a jej full capacity spodlo o jakies 210mWh ? Moze tej funkcji nie powinno sie uzywac z bateriami ktore nie maja problemu ladowania do 99.9 :unsure: ble ja i moja ciekawosc :mur:

 

Czy mozna jakos odratowac ta baterie? Moze zrobic to formatowanie o ktorym pisze Piotrek?

Sprobuj na pewno nie zaszkodzi, a noz pomoze. Ja mam chyba dobrze wykalibrowana, bo 100% osiagam, a gdy spadnie do 0% wylacza sie w mniej niz minute... (stara Toshiba na 0% chodzila jeszcze 15 minut :D)

 

Przy okazji: Czy Wam tez zaczynaja sie scierac te 2 duze naklejki ? :( Dobrze ze mam kumpla siedzacego w poligrafii, to przed sprzedaza albo jak sie calkiem wytra, to zrobi mi nowe :-D

 

Pozdrawiam, Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anka: Mialas na matrycy jakies bad pixele? Ja mam taka dziwna plamke, jakby za szklem odbity maly palec... Nie jest to martwy pixel bo swieci... Chyba jak bede mial wiecej czasu to odesle lapka :) pospisuje wszystkie rzeczy jakie chcialbym zeby na nie lookneli... Ta ciemniejsza plamke widac tylko przy przyciemnionej na maxa matrycy, albo przy czarnym tle... Macie tez takie cos?

 

Pozdrawiam, Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Może ktoś z właścicieli A6Va stwierdzić co jaki czas włącza się (głośny wg mnie) wiatraczek przy pracy biurowej ze zmniejszonymi napięciami i zegarami (bez zdejmowania żadnych klapek itp ;]).

 

Często siedze w nocy i zalezy mi na ciszy, szczególnie jak ktoś śpi obok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek: matryce mam ok, na poczatku myslalam ze mam bad pixele ale to tylko jakis kurz byl :D

 

Bardziej zaczyna mnie martwic bateria.. rozladowalam ja wczoraj do poziomu 5% i zaladowalam ponownie (ale na wlaczonym laptopie) - dzis wear level ma juz 2% :( i mWh spadlo z 68205 na 67425 :( az sie boje teraz uzywac tej baterii jak ona sie tak szybko niszczy.. to dziwne ze rekalibracja z BIOSu tak mi ja zalatwila :| jak wear level sie dalej bedzie powiekszal to lapek/bateria wyladuje chyba w serwisie :|

 

Piotrek ile Ci NHC wskazuje przy full capacity?

Edytowane przez anka725

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jotixel => ja do swojej matrycy nie mam najmniejszych zastrzeżeń

 

krzychuzw => u mnie wygląda to w ten sposób, że wiatraczek jak się włączy to już na stałe - jeszcze nigdy mi się nie wyłączył. Temperatura przy której się włącza to 41-42 st., a w tej chwili (praca biurowa) mam już od dłuższego czasu 43 st. i nie chce zejść niżej :( napięcia obniżone do granic możliwośći, dysk ze spin down, karta graficzna 100/100 i w dalszym ciągu na ciszę nie ma co liczyć, grrrrr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedź.

Hmmmm to oznacza że jeśli się włączy to już nie moze sie "zatkać".

To dla mnie poważna wada.

 

A powiedz prosze czy A6Va czy wentylator chłodzi z maksymalną mocą (ilościa obrotów), czy jakis progi są ustalone (rózne prędkości obrotów w zależności od temp).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od laptopa i jego wykorzystania, u mnie wiatraczek wlacza sie na 2-3 minuty co 5-7 minut (przy obnizonych napeciach procesora, obnizonym taktowaniu grafiki, dynamic switching w NHC). Troche dluzej lapek wytrzymuje bez wiatraczka przy zasilaniu z baterii i profilu max.battery.

 

Juz chyba wolalabym zeby wiatraczek dzialal ciagle bo jakos lepiej mi sie przyzwyczaic do ciaglego szumu niz do tego wlaczania/wylaczania (szczegolnie denerwujace w nocy jak zasypiam).

 

Nie wiem od czego zalezy praca wiatraczka w modelach A6Va, u mnie dysk utrzymuje temperature na poziomie 44-46 stopni co pewnie troche polepsza ogolne chlodzenie w lapku.

 

Co do baterii postawnowilam sie nie przejmowac tym wear level - poczytalam forum na notebookreview.com i to raczej normalne.

 

Dodatkowo przestrzegam was przed korzystaniem z rekalibracji w BIOSie - ta funkcje nalezy uzywac tylko jak bateria przestaje sie doladowywac do 100%. Tzn staje np na 96% i nie idzie dalej. Wtedy robi sie rekalibracje, ktora informuje program odpowiedzialny za obsluge baterii w danym systemie operacyjnym gdzie jest aktualny poczatek 0% a gdzie koniec baterii 100% (te 96% staje sie wowczas 100%). Rekalibracja pozwala programom na dokladniejsze pokazywanie czasu dzialania baterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedź.

Hmmmm to oznacza że jeśli się włączy to już nie moze sie "zatkać".

To dla mnie poważna wada.

 

A powiedz prosze czy A6Va czy wentylator chłodzi z maksymalną mocą (ilościa obrotów), czy jakis progi są ustalone (rózne prędkości obrotów w zależności od temp).

U mnie wentylator wlacza sie przy 44st a wylacza przy 41... Przy temp 40-50 st chodzi na srednich obrotach. Maksymalne wlaczaja sie kolo 60st i wtedy chodzi jak odkurzacz:) (Ale jesli go nagrzewam do takiej temp to znaczy ze wymagam maksymalnej mocy obliczeniowej, a jesli tego wymagam, to znaczy ze albo gram, albo cos kompiluje, albo 3D MAX... A wtedy nie zwracam uwagi na wentylator... Przy grach (uhh narazie 2 testowalem) chodzi muzyka wiec tym bardziej nie odczuwam pracy coolera.

 

Przetestowane 2 gry (podaje ustawienia przy ktorych gra chodzi plynnie

 

1) NFS Most Wanted:

Detale na MAX, lacznie z AA i Anizo 800x600

Bez AA i ANIZO i full detalami na 1024x768

 

2) The Chronicles of Riddick - Escape from Butchers Bay

wlaczone PS 2.0

rozdzielczosc: 1280x800

reszta detali na max.

(Nie wiem jak w innych lokacjach, ale w poczatkowych gra chodzi bardzo ladnie na tych ustawieniach

Co mnie zaskoczylo bo na karcie desktopowej z sygneturki gralem na 640x480 :D i z wszystkimi detalami na OFF a czasem bardzo mocno przycinalo :D)

 

Anka w tej chwili mam wear level 1% i full capacity: 67842

 

Pozdrawiam, Piotrek

Edytowane przez jotixel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zauważyłem jeszcze jedno ciekawe zjawisko, mianowicie procesor nie chce się studzić - wiem, że może zabrzmieć to nieco dziwnie - wygląda to w ten sposób, że po osiągnięciu 46-47 st. temperatura nie chce się obniżać! Zauważyłem to po raz pierwszy po reinstalacji systemu, przedtem nie miało to miejsca. W menedżerze zadań nie ma żadnego procesu, który jakoś szczególnie obciążałby procesor. Ma ktoś jakiś pomysł czym to może być spowodowane??

 

A na marginesie: mój wear level: 0%, capacity: 69165 mWh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...