Skocz do zawartości
BENITO

Projekt Bloczka. "butterfly"

Rekomendowane odpowiedzi

Bloczek ma być uniwersalny. Pod małe i duże rdzenie. W pełni symetryczny z wlotami bez sprayerów.Zapraszam do oglądania "MOTYLKA".

Dołączona grafika

 

Być może Mate albo samhain podejmmą siędo wykonania prototypu i produkcji na szerszą skalę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy projekt, tak sie zastanawiałem jak ta woda w tym bloczku bedzie sie kotłować. Bo zawirowań to jest sporo przewidzianych!

A jakiej głębokości miałby być ten bloczek, lub jakiej wysokości finy na środku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawde fajne. Czekam na wykonanie przez samhaina i testy. Tylko z tą nieziemską wydajnoscią to bym poczekał na wyniki testów. Bo to ruzni bywa z przełożeniem teorii na praktyke.

 

Troszke mnie niepokoi tylko to przewężenie na środku czy nie jest aby za wąskie-moze dać wiecej finów ale poszerzyć przesmyk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

mnie martwią te przewężenia (zaznaczone na czerwono). Razem z tymi obszarami zaznaczonymi na zielono mogą wprowadzać spore opory dla pompki.

No i przepływ przez finy już nie będzie turbulętny ale laminarny.

Edytowane przez elKuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konsytukcja do kitu. Przewezenie w centrum ograniczy przeplyw, finy na srodku sa na za malej powierzchni, te dziwadła przy wlotach beda tamowaly przeplyw a ich usytuowaie tak daleko od rdzenia spowoduje ze nie beda spelniely zadnej roli przy transporci ciepla. W srodku ogolnie balagan, za grube "klocki" powstawiane w dnie bloku sa chyba bardziej dla ozdoby jak dla wydajnosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

huhu, alez projekt. No nie wiem jak dla mnie bloczek chyba ma zbyt skomplikowana podstawe - problemy przy produkcji na wieksza skale o ktorej piszesz. No ale poczekamy do testow to sie okaze :)

Wg mnie zbyt 'rozrzucona' konstrukcja ukladu, po co Ci odbieranie ciepla na brzegach kiedy nie odbierasz efektywnie ciepla na srodku gdzie teoretycznie najwiecej ciepla jest wydzielane? :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto rewizja nr 4. Bloczek został nieco ścisnięty wzdłuż dla wyrównania proporcji. Do tego aby zmniejszyć opory pozbyłem się w większości ostrych kantów.

 

Zagęściłęm finy dla lepszego chłodzenia środka procków.

 

Jak widać środkowy fin jest połączony z "rozdzielaczami" strumienia. Ma to na celu lepsze pokierowanie wodą w bloku i wyeliminowanie miejsc, gdzie woda będzie stała.

 

Teraz turbulencje wspomagają chłodzenie procka na rogach, a na środku strumień dąży do bycia laminarnym, ale nie do końca, ponieważ woda wchodzi pomiedzy finy pod skosem(z uwagi na skośne przycięcie finów), więc po między nimi woda odbijając się płynie "gasnącym" zygzakiem.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tego projektu jakos nie widze, z tego wzgledu ze nie przewidziales miejsca na pilke, zeby finy zostaly naciete. No ale wkoncu ludzie z "fachowego" chipa robia bloki B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troszki mnie dziwi dlaczego nie jest symetryczny przeciesz i tak ta asymetryczność nic mu nie da a szczeże mówiąc ta prawa część stwwarza wrażenie mniej oporowej.

Poza tym to troche bym go zmodyfikował:

Dołączona grafika

 

bo podejżewam że w pierwotnym stanie to woda by płyneła najmniejszą linią oporu czyli tak jak pokazują strazłki żółte. a w miejscu oznaczonym X fioletowym by woda stała. Dlatego proponuje zmiany tym ciemnym czerownym kolorem nasiesione a te łuki to poto że krągłości mniejszy opór stawiają i lepiej wyglądają. Można by wprowadzić jeszcze kilka ciekawych zmian polepszających oddawanie ciepła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie wydajnosc tego cuda bedzie mizerna. Blok ma chlodzic RDZEN CPU, czy CPU ma heatspreader'a czy nie, chlodzenia wymaga tylko obszar majacy bezposredni kontakt z krzemem. Jestem pewien ze zwykly frost 2/uriel/cube rozłozy ten pseudoblok na lopatki. W "butterfly" woda kotłuje sie chlodzac... nic... jakies malo wazne rogi frezu zamiast koncentrowac sie na jedynym naprawde istotnym obrzarze... na rdzeniu CPU.

 

"burzluiwosc" przeplywu cieczy uzyskacz tylko przed i za srodkiem bloku, przez finy woda prrzeplynie LAMINARNIE i caly plan "kotlowania" cieczy straci sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli uda Ci sie nie kombinuj z tymi skrzydełkami tylko jak sie da zrób krzywe finy ;)

 

_.-'-._.-'-._.-'-._.-'-._.-'-._.-'-._

_.-'-._.-'-._.-'-._.-'-._.-'-._.-'-._

_.-'-._.-'-._.-'-._.-'-._.-'-._.-'-._

 

:lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle odezwał się nasz alfa i omega. Jeśli masz do mnie jakieś animozje to proszę na priv.

Poprzednio też się popisałeś.

1564617[/snapback]

 

o patrzcie, duma chipowca sie odezwala, zwracam honor panie prekursorze najleprzych blokow w polsce :)

 

Dzięki, o takie opinie mi chodzi, a nie o bezproduktywne cwaniakowanie.

jesli uwazasz za "bezproduktywne cwaniakowanie" moja uwage o tym ze pilka sie nie zmiesci, to twoja sprawa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pit202 I tu sie nie do końca zgodze. A dlaczego np taki zalman 7000 jest tak rozbudowany miedź ma dużą przewodność cieplną co jest jednoznaczne z tym że przenosi te ciepło na jakąś odległość. Oczywiste jest to że najcieplej jest w miejscy bezpośrednio nad rdzeniem ale reszta bloczku też ma znaczenie. Zobaczcie na konstrukcje f2s.

 

Jak się da to ja bym właśnie dołożył pofalowane finy i nieróne dno między nimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak bedzie trzeba uzyc peltiera, alobo na procka 2 rdzeniowego bedzie jak znalazł :)

Tak patrze i stwierdzam ze te nawiercenia w dnie dadza pewne zawirowania ale nieduze, a jakby samiast tych okragłych nawiercen tac wystajace golce :), woda by przepływała kołonich i je lepiej chłodziła niz zagłebienia bo w koncu wieksza powierzchnia oddawania ciepła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Holla homies!

Kilka prototypów bedzie po zlocie. NA razie kto bedzie w Gdańsku to nie omieszkam z nim pogadać i coś wypić.

1568765[/snapback]

juz jest po zlocie, chyba wszyscy wyleczyli juz kaca, wiec czekam na jakies zdjecia sampli B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...