Skocz do zawartości
Lumperator

Iiyama Vision Master Pro 512 Ha202dt

Rekomendowane odpowiedzi

iiyama Vision Master Pro 512

 

Kupiłem niedawno używany monitor IIYAMA Vision Master Pro 512 HA202DT (3 lata użytkowania, 580 zł). I teraz słow kilka o nim:

 

CECHY ZEWNĘTRZNE

 

1. Bardzo ładny desing. Obudowa nie posiada żadnych kantów! Odstęp ekranu od obudowy jest bardzo mały (nieco ponad 0,5cm). Może nie każdemu podobają się zaokrąglenia, ale naprawdę dobrze się na to patrzy.

 

2. Podstawka zawiera: panel sterujący OSD, rozgałęziacz USB (4 porty), wejscie słuchawkowe, głośniki 2x1W, 2 wejscia D-Sub15, gniazdo zasilające. Ponieważ podstawka nie jest większa od typowej podstawki, obudowa moinitora została zmniejszona (góra jest niemalże tej samej wysokości co dół).

 

3. Spodziewałem się, że monitor będzie większy :P Na pierwszy rzut oka wydaje się niewiele większy od zwykłej 19stki. Różnica między monitorem 14" a 17" jest duużaaa, ale już takiego wrażnienia nie odnosi sie między 19" a 22". Ważne jest, że TYŁ jest stosunkowo króki (chyba moja Belinea 19" 106065 miała dłuższą pupę^^).

 

JAKOSC OBRAZU:

 

1. Mimo iż monitor służył u kogoś 3 lata, wciąż trzyma bardzo wysoki poziom kontrastu i jasności (u mnie: kontrast 90%, janośc: 60%, kolor 7600K).

 

2. Doskonałe odwzorowanie kolorów. Bardzo miło ogląda się zdjecia, a jeszcze lepiej filmy. Tu nalezy wspomniec o funkcji OPQ (podbicie janosci). Daje to wyraźną poprawę. Jeśli film jest ciemny (np. horror), to za sprawą OPQ obraz stanie się znacznie wyraźniejszy (wszak czerń tez ma swoją janośc). Wejscie w OPQ odbywa się przez wciśnięcie górne lub dolnej strzałki. Jest to szybki dostęp

do tej opcji. Nie trzeba chodzic po całym menu, zeby się tam dostać. Z początku nie wiedziałem o tym i każda potrzeba skorzystania z tego dobrodziejstwa dzieliła przyjemnosc z irytacją.

 

3. Optymalna rozdzielczośc dla tego monitora to 1440x1080 A NIE jak to piszą tu i ówdzie - 1600x1200. Owszem, wszystko jest bardzo ładne i czytelne w 1600_100Hz, tylko ZA MAŁE! Gdyby plamka wynosiła 0,22 a nie 0,24 wówczas obraz byłby idealny!

Czcionki są za małe, poszczególne elementy Windows również. Nie zalecam pracy w tej rozdzielczości. Po prostu szkoda oczu. Ponadto ustawienie 100Hz w 1600x1200 spowoduje lekkie zamglenie obrazu. Jest to powszechne zjawisko występujace praktycznie w każdym używanym przez jakiś czas monitorze. Niby 100Hz dobre, bo wzroku się nie męczy, ale wczytywanie się w napisy moze go zmęczyc jeszcze bardziej. Jeśli już potrzebny będzie tryb 1600x1200 to mimo wszystko lepiej zjechac na 85Hz (tak z resztą zalecają wszystkie firmy produkujące duże monitory CRT). Ja jednak wolę pozostac przy normalnym rozmiarze - tu: 1440x1080_100Hz (przy 120Hz też lekkie zamglenie). W mniejszych rozdzielczościach wszystko OK (800x600_180Hz i okna poprostu pływają ^__^). I jeszcze 2048x1536 - czcionka czytelna :) Czasem się to może przydac ^^ (dobre dla kogoś kto robi jakis duży projekt graficzny, albo przerabia ogromne zdjęcie z aparatu cyfrowego).

 

4. Nie wiem czy to przypadłosc wszystkich monitorów 22" CRT iiyama, czy może trafił mi się jakis felerny egzemplarz. Monitor świetnie trzyma geometrię, ale nie jest to STAŁE. Rzecz w tym, że jak wyłączę go i włączę za jakiś czas, obraz nie trzyma się w tym rozmiarze w jakim go ustawiłem w OSD (czasem przesunięty w bok, albo lekko rozciągniety w pionie). Jak jest cały czas włączony to OK. Naprawdę dziwne. Zastanawiam się, czy nie podac tego do reklamacji (mam 90 dni gwarancji Door To Door). Chociaż wielokrotnie słyszałem, że te monitory takie już są. Cóż... wieki to znowu problem nie jest.

 

5. Pod względem jakości obrazu żaden typowy LCD w przedziale 1000-2000 nie ma szans. Oczywiscie kazdy woli to co woli :) Nie wszyscy potrzebują wielkiej powierzchni, rozdziałki 1600x1200, super jasnosci i upomnień z elektrowni B)

 

WADY:

 

1. Ciężki i ciągnie sporo prądu (max z OPQ-170W).

 

2. Nie trzyma na stałe rozmiaru ustawionego wcześniej w OSD

 

3. Dwie poziome linie na ekranie (ale tak jest w każdym szczelinowcu z podwójną ogniskową)

 

4. Głośna praca układu odchylania wiązki (szybkie cykanie podobne do wskazówek zegara, tyle, ze 4x szybciej). Jest to słyszalne niestety, nawet z odległości. Można się do tego przyzwyczaic, ale przed zakupem radzę tego posłuchac. Nie jest to dźwięk głośny, ale jednak słyszy się go. Spokojnie można się przyzwyczaić.

 

_________________________________________________________________

 

 

STEROWNIKI DO MONITORA Vision Master Pro 512:

http://mf.tcz.pl/oxmanga/img/iiyama_pro512.rar

 

STEROWNIKI DO WSZYSTKICH MINITORÓW IIYAMA:

http://mf.tcz.pl/oxmanga/img/iiyama_all.rar

 

Sterowniki wgrywamy ręcznie przez menedżer urządzeń (aktualizuj).

 

Nietpowe rozdzielczosci można ustawić w PowerStrip lub sterownikach ekranu (o ile dają takją mozliwość).

 

_________________________________________________________________

 

Jeśli ktoś ma jakieś problemy z tym konkretnym monitorem, potrafi doradzic, zna jakies sztuczki^^... bardzo proszę o posty.

 

To tyle.

Edytowane przez Lumperator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna wiedziec skad kupiles ten monitor? Znajomy/ogloszenie/allegro? Czy dane Ci bylo zapoznac sie z tym egzemplarzem przed zakupem? Jesli tak, to w jaki sposob dokonales oceny jego stanu?

 

Tak, wiem, lekki OT, ale odpowiedzi przydadza sie potencjalnym kupujacym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/show_user.php?uid=42334 - kupiłem z tej firmy. Ponad 1500 pozytywów. Sprzęt dotarł bardzo szybko. Generalnie spisuje się bardzo dobrze. Geometria jest spoko - wszelkie krzywizny można wyregulowac (powiedzmy, ze skutecznie jak na CRT). Tylko po dłuższym czasie spoczynku, obraz bywa lekko przesunięty lub troszkę rozciągnięty (kilka pixeli). Nie powiem, żeby mnie to zadowalało, ale jak juz to ustawię (a zajmuje mi to parę sekund), wyswietlany obraz pozostanie juz na swoim miejscu (monitor mam włączony bardzo długo, więc dla mnie to w sumie drobnostka). Druga wada, o której tez wspomniałem, to stosunkowo głośny układ odchylania (trochę ciszej niż mały buzik za 10 zł). Można się przyzwyczaic, ale niekoniecznie. Jesli ktoś ceni sobie bezwgledną ciszę i ma dobrze wyciszony komputer to ten dźwięk może byc uciążliwy. Ja się do tego przyzycziałem. Nie zwracam na to uwagi. Może jakbym wydał te 1200 na nowy to miałbym jakieś "ale". Tylko mając już te 1200, dozbierałbym na na model HA204 DT Vision Master 514 (chyba najlepszy monitor CRT 22" do 1700 zł - dostępny na allegro, nówka!).

 

Ja na swój narzekac nie mogę. Kiedyś na Belinea 106065 (19" wypukły) wydałem 1200 zł. Teraz chodzi to po jakies 180-200 zł. Różnica w jakości obrazu między taką Belineą czy nawet LG Flatron jest WYRAŻNIA. Nadmieniam jednak, że czcionki wyglądają odrobinkę lepiej na ekranach z maską perforowaną (poszczególne składnie RGB ułożone w trójkąt po skosie - odległośc jednej składni od drugiej = plamka, im mniejsza tym większe zagęszczenie pixeli na powierzchni). O ile tekst wyświetlany jest dobrze, tak już wartosc kolorów lepiej zachowana jest na masce szczelinowej. Obraz tworzony jest z poziomych linii (poszczególne składnie RGB tworzą plamkę w poziomie), które w pionie praktycznie nie mają przerw. Grafika wyglada idealnie, czcionki czytelne.

 

22" CRT iiyamy mają szerokie pasmo wizyjne (390MHz - zalecana karta graficzna z RAM-DAC 400MHz), wysokie odświeżanie w pionie (maks 140kHz), co przy plamce 0,24 daje dośc dobre odświeżanie w poziomie:

 

640x480_200Hz (a nie 180 jak podają na allegro!)

800x600_180Hz

1024x768_160Hz

1280x1024_120Hz (niepoprawna geometria - koło nie jest kołem)

1440x1080_100Hz ROZDZIELCZOSC OPTYMALNA !!! (koło jest kołem)

1600x1200_113Hz (zal. 85Hz, lekko skopana geometria - koło nie jest kołem)

2048x1536_87Hz (zal. 75Hz, geometria całkiem dobra, wali po oczach)

 

Jedno jest pewne, na monitorze z plamką 0,24 praca w 1600x1200 to męczarnia. Czcionki są za małe (ale czytelne), elementy Windows równiez. Jest tylko jedno rozwiazanie:

 

1440x1080_100Hz

 

Jeśli nie możesz ustawic 100Hz w sterownikach (u mnie na siłę trzymało maks.85Hz) zalecam skorzystac z programu PowerStrip. W profilach wyswietlania mozna wymusic częstsze odswiezanie ekranu. W tej rozdzielczości geometria zachowana jest najlepiej, stosunek poziomu do pionu 4:3, powierzchnia robocza spora, odświeżanie na poziomie - 100Hz - więcej nie zalecane, traci się ostrosc).

 

Ceny monitorów CRT spadają propoconalnie z cenami monitorów LCD. Teraz za nieco ponad 1000 zł można nabyc porządny monitor do robienia grafiki, oglądania filmów (naprawdę świetny obraz), przeglądania zdjęc...itd. Nie sądzę aby którykolwiek LCD w tym obszarze cenowym oferował obraz w połowie tak dobry (pomijając geometrię z jasnych przyczyn). Oczywiscie kazdy bierze to co mu się podoba i na co go stac. Niewąpliwe zalety monitorów LCD spowodowały drastyczny spadek cen monitorów CRT. Teraz za niewielkie pieniądze nabyc można kawał dobrego kineskopu! Ja osobiscie wolę przeczekac falę słabych LCD i w odpowiednim momencie przesiąsc się na LCD w technologii OLED.

 

________________________________________________________________

 

Mój mail do gościa w sprawie monitora i odpowiedź:

 

Wysłany mail:

Mam pytanie odnosnie modelu wyższego - HA204DT, monitora z kineskopem

DiamondTron-U3. Kto wie, może ten sprzedam, dołożę kasy

i kupię ten najwyższy model. Tylko gdybym mógł się dowiedziec od

Pana jakie są różnice w użytkowaniu modelu HA202DT (mojego) do tego o

którym wspomniałem (HA204DT). To byłoby dla mnie bardzo pomocne,

zważywszy, że zalezy mi na perfekcyjnym obrazie (wszak i ten jest

dobry).

 

Odpowiedź:

Jeżeli mam być szczery to model 514 niczym nie różni się od 512. Jest

to tylko (teoretycznie) ulepszony model 512. Wg mojej oceny jakość

obrazu jest nawet gorsza niż w modelu 512.

 

Łukasz.

________________________________________________________________

 

Zastanawiające. Ten HA204DT kosztuje na allegro 1600 zł. HA202DT - 1200 zł.

Edytowane przez Lumperator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się pogubiłem, pisaliście tutaj o Vision Master 512 i 514. Stwierdziłeś nawet że 512 to praktycznie to samo co 514. A dlaczego pomineliście 513, czy jest on najgorszy z tych trzech? Zaczynam mieć wątpliwości, ponieważ właśnie wybieram monitor do kupienia spośród tych trzech,

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na parametry pro513. Wpierw powstał pro512. Później pojawił się nowszy model pro513. Nikt nie mówił, że będzie lepszy od straszego brata. Skoro nowszy to wyższa cyferka. ATi też prowadzi taką politykę. Mamy przecież 9100 i żałosną 9200 (że o 9250 nie wspomnę). Najnowszy i najlepszy jest Pro514. Sprzedawca u którego kupiłem pro512, stwiedził, ze pro514 jest odrobinkę słabszy (!). Mi się osobisćie nie chce w to wierzyć. Tak czy inaczej, 513stkę radzę ominąć. Te odświeżania są trochę niepokojące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, Lumperator się napracował....

 

Szkoda że nie napisał, że nie można kupować monitorów tylko na podstawie ogólnych testów i opisu kogoś-tam...zwłaszcza używanych monitorów...

 

Powód ? Bardzo banalny - każdy, nawet nowy monitor CRT jest inny - wystarczy, że podczas transportu zostanie lekko "dziabnięty" i już jest gorsza geometria itd. A już używane monitory to totalnie indywidualna sprawa - więc osobiście radzę patrzeć na sprzęt głównie pod kątem indywidualnych cech, a nie marki itd...

 

Jeżeli chodzi o opisywane "zamglenie" niektórych modeli iiyam, to jest to cecha po prostu tego producenta...no i czasami tego, że karta gfx jest za cienka na daną ekstremalną rozdziałkę...

 

Opisywane 2 linie to druty podtrzymujące elementy maski w kineskopie, nie wiem na jakim kineskopie jest to cudo, ale tak mają np. wszystkie monitory na Trinitronach - taki ich urok - i warto sprawdzić czy to nie będzie wkurzać potem...niektórych wkurza..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam takie linie na kineskopie 22" DIAMONDTRON w moim NECu kupionym btw wlasnie z allegro jako polizingowy, zaplacilem grosze bo troche ponad 400zl a monitorek jest boski :) 1280x960 w 120Hz Linie te sa praktycznie nie widoczne podczas wiekszosci zastosowan widze je np minimalnie jak mam biale tlo ale sa ledwo widoczne i nie powinny nikomu przeszkadzac

 

ogolnie jagular ma racje ze kupujac uzywane monitorki crt najlepiej je zobaczyc lub miec mozliwosc ewentualnego zwrotu jak cos nie bedzie odpowiadac waszym wymaganiom

ale mimo wszysko piekne czasy nastaly skoro za troszke ponad 400zl mozna miec wypasiony monitorek 22" :)

Edytowane przez LouisCiffer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

mam pytanie odnośnie iiyamy HA202DT, której używam od ok. tygodnia. Swoją drogą - dzięki za recenzje, jest naprawdę na poziomie. :wink:

 

Wracając do rzeczy, monitor nieźle sprawuje się w trybie TEXT, aczkolwiek jasność nie zachwyca. W trybie podwyższonej jasności PICTURE lub MOVIE, jasność jest już o wiele lepsza, natomiast sam obraz się psuje - przy ciemnych krawędziach pojawiają się wyraźne białe smugi, najlepiej widać ten efekt przy czarnych literach. Nie wyobrażam sobie normalnej pracy na tym monitorze w trybie innym niż TEXT.

 

Chciałem się z Wami skonsultować - czy taka "deformacja" obrazu to standard w trybach podwyższonej jasności, czy powinienem od razu wystartować do serwisu (na monitor posiadam gwarancję). Dodam, że próbowałem już wszystkich regulacji w panelu OSD, żonglowałem kartami graficznymi (Sapphire R9600 pro, Matrox G550), instalowałem sterowniki IIyamy, a nawet zmieniałem kable.

 

Ogólna refleksja na temat monitora jest taka, że ma on spory potencjał, aczkolwiek moje wymagania są dosyć wysokie, ponieważ pracuję wiele godzin dziennie przy kompie w trybie Dual i jak do tej pory para monitorów Sony e400 + Sony g200 dawała mi obraz bardziej wyrazisty i klarowny. Liczę że IIyamę uda się doprowadzić do ładu, bo 22" to jest dopiero to!!

 

Kazik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam maly problem z monitorkiem Pro510, wiem ze temat nie dotyczy wlasnie tego monitorka ale mam nadzieje ze nikt się nie pogniewa ;-) A więc mam problem z ostroscią :( cienko z nią na bokach, w środku wszystko jest super ale po bokach się rozjezdza :( Mam rozdzialke 1024 na 700 iles i odswiezanie 100 hz, czy ma ktos jakis pomysl zeby zredukowac tą skaze? Acha grafe mam radeonka 9550 Sapphire. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do rzeczy, monitor nieźle sprawuje się w trybie TEXT, aczkolwiek jasność nie zachwyca. W trybie podwyższonej jasności PICTURE lub MOVIE, jasność jest już o wiele lepsza, natomiast sam obraz się psuje - przy ciemnych krawędziach pojawiają się wyraźne białe smugi, najlepiej widać ten efekt przy czarnych literach. Nie wyobrażam sobie normalnej pracy na tym monitorze w trybie innym niż TEXT.

 

Kazik

Tryb OPQ powoduje znaczne podbicie jasności, ale deformuje przy tym krawędzie

małych elementów takich jak czcionki, ikony itp. Zapewne twój wczesniejszy monitor świecił

znacznie mocniej, ale czy oddawał rzeczysiwte wartosci kolorów ? Czy nie wydaje Ci się,

że obraz na twoim starym monitorze jest... hmm, zbyt świecący? Opowiem jak ja to wiedzę:

 

Miałem kiedyś monitor Belinea 19" 106065. Nic specjalnego. Taki wypukły, niezbyt ciekawy

monitor. Pracowało mi sie dośc dobrze. Przynajmniej tak mi się wydawało. Po 3 latach

użytkowania drastycznie spadły wzorcowe wartości kolorów. Zaczęły się problemy z

jasnoscią, kontrastem itd. W Windows jeszcze jak cię mogę, ale w filmach masakra,

wszystko jakieś ciemne. Musiałem sztucznie zawyżać jasnosc i kontrast w sterownikach.

Eefekt tego był taki, że np. falbany na białych zasłonach znikały, skóra robiła się jakaś

plastikowa i inne dziwne rzeczy. Sprzedałem to w ciorty i kupiłęm tymczasowo mniejszy

17" LG Studioworks (płaski Flatron). Zupełnie inny obraz. Bardzo ostry i jasny... może

nmawet za bardzo :wink: Świecił mocno, ale jednak kolory dalej były jakieś takie

zbyt natarczywe, nie do końca naturalne.

 

W końcu kupiłęm IIYAMĘ. Pojawia się pulpit. Nim zaczęłem się wpatrywać w obraz,

większą część swojej uwagi skupiłem na tym cykaniu w kineskopie. Dopiero po

miesiącu przyzwyczaiłęm się do tego (teraz naprawdę nie zwracam na to uwagi).

Ale do rzeczy. Patrzę na ten obraz i trochę mi to nie pasi. Wszystko takie mdłe.

Kurcze, myślę sobie, że lipę z tym monitorem zrobiłem ^^ No ale jak to, przecież

ludzie sa zadowoleni. Czego ja oczekuję za niecałe 600 zł ?? Włączam OPQ a tu

jeszcze większy ZONK. Totalnie spaprane krawędzie, jakieś poświaty... teraz

to już jestem naprawdę zdenerwowany. Co gorsza, zeby się dostać do OPQ

musiałem przejść przez całe menu, przełączyć to i odczekac 10s. Żeby tego

było mało, walka z geometrią. Wyłączam monitor na godzinę, włączam, a tu

obraz nie trzyma się na swoim miejscu. Uparłem się i zaczęłem ustawiać

geometrię zgodnie z obrazami kontrolnymi, przestudiowałem różne fora, instrukcje,

poradniki itd. Po kilku miesiącach (!!) otrzymałem obraz idealy! I teraz wyniki:

 

1. Jeżeli wydaje Ci się, że obraz na twojej IIYAMIE jest jakby mniej ostry,

nie przejmuj się tym! To jest celowy zabieg, który ma wpłynąć na twoje oczy.

Poszczególne jasności zostały podzielone na 3 warianty:

- TEXT - czytelnosc czcionek i małych elekemtów. Patrzenie na monitor z bliska.

- PICTURE - podbicie jasności, ogólna poprawa barwy. Dobre dla zdjęć i filmów.

- MOVIE - jw + zwiększenie kontrastu. Czasem przydatne przy niektórych filmach.

 

2. Bardzo ważne jest poprawnme ustawienie kontrasu, janości i koloru.

Zwiększając nadmiernie kontrast doprowadzimy oczy do zmęczenia. Niektóre

kolory będą zbyt jaskrawe. Zwiększenie jasności poprawi obraz, nawet czerń

stanie się jakby bardziej czarna (dziwne nie ^^). Ważne aby obie wartości

były ustawione dokłądnei pod nasze oko. Czasem różnica 2% robi spora różnicę!

Teraz rzecz niezwykle ważna, ustawienie temperatury kolorów. IIYAMA daje

nam płynną regulację temperatury od 4500K do nawet 10.000K oraz tryb sRGB.

Ostatni tryb pomińmy, w typowych zastosowaniach nie przyda się.

Jak ustawić temperaturę aby kolory były jednoczesnie naturalne, wyraźne i ostre ?

 

- Brightness - kręćmy się w okolicach 50-70. Ja u siebie mam 60. W zupełnie

nowych monitorach optymalnym ustawieniem może się okazać 40%.

- Contrast - zbyt duży jest bardzo niekorzysty dla oczu. Jednak za mały

doprowadzi do utraty ostrości. Można spróbować na 80-90%. W nowych maks 80%.

- Color - maksymalne 10.000 doprowadzi do zmęczenia oczu. Kolory staną

się plastikowe, nienaturalne, męczące jednym słowem. 9300K to najczęściej

stosowana temperatura w monitorach CRT z możliwością przejscia na "mdłe"

6500K. Problem moze być taki, że 9300K za dużo, a 6500K za mało. I tu nie ma

się co bawić w ekrany kontrolne. Ustawiamy tak jak widzimy. Wrzuć jakąś ładną

tapetę z kwiatami i powoli zmieniaj temperaturę. Ja u siebie mam 7300K. A wiec

jest bliżej 6500K niż 9300K. Kolory nie są mdłe i nie są natarczywie neutralne.

Udało się wychwicić mozliwie miłe dla oka i wystarczająco naturalne kolorki^^

 

Teraz jak patrzę na tego LG, to normalnie żarówka, a nie obraz ^^ Monitor nie

moze świecić tak, żeby obraz na nim się znajdujacy był przesadnie ostry.

 

3. Ustawienie kolorów w sterownikach. W zasadzie karta graficzna powinna wysyłać

obraz bez dodatkowych upiększeń, z reguły mamy do czynienia z typowym sprzętem,

który trzeba troszkę pogonić.

 

Zdjęcie lekkiej zasłony mozemy zrobić w następujący sposób (jak już naprawdę trzeba):

 

nVidia ForceWare > Color Corretion >

 

Color - minimalnie można dodac ciepła. Dosłownie lekkie muśnięcie suwakiem ^^

Jasność: zostawiamy w spokoju

Kontrast: 102% (ew. można na 105%, ale już nie wiecej)

Gamma: 82-90% (nalezy zmniejszyć, obraz powinien się poprawić).

 

I jeszczeraz powtarzam. To, że z początku obraz na monitorach IIYAMA

wydaje się taki zastygły to NORMALNA rzecz. Człowiek z początku nie jest

przyzwyczajony do takiego obrazu. Jakbyś zamontował jakiś dobry projekt

w domu, to obraz na ekranie byłby jeszcze mniej rażący.

To jest tak troszkę jak z dźwiękiem. Idziesz po nowy zestaw stereo czy KD i

w pierwszym starciu czujesz, że twój starszy sprzęt grał jakby cieplej, a bas

był wszechogarniający. Nowy, sporo droższy gra inaczej... i napewno lepiej.

Tylko do tego trzeba się przyzwuczaić. Porównanie z dźwiękiem jest nie do

końca trafne, bo jednak jedni preferują dźwięk nienaturalny (słodki, ciepły),

a inni wolą usłyszeć dokładnie to co jest zapisane na płycie.

 

ps. Najlepsza rozdzielczość dla tego monitora to: 1440x1080

Szybkie wejście w opcje OPQ przez wciśnięcie górnej lub dolnej strzałki.

Edytowane przez Lumperator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam moze tu mi poradzicie :)

 

uzytkuje od 3 lat monitor fujitsu siemens 17 cali nawet nie plaski zwykla toporna 17nastka na przestarzalym kineskopie (1024x768 85hz ) 1280x1024 x 60hz.... ale nie nazekam :) obraz ostry wyrazny kulistosc kineskopu nie przeszkadza mi:)

 

 

niedawno jednak naszla mnie ochota wymiany na cos wiekszego ! na allegro multum jest monitorow 22cale za 300-400zł

 

 

taki by mi chyba odpowiadal :) zdaje sobie sprawe ze dosc sporo miejsca zajmuje

 

jednak nigdy nie pracowalem na czyms tak duzym , znajomy mi odradzal , mowil ze bede meczyc wzrok itp ze za duzy ogolnie jednak 19 stki wcale taniej nie chodza wiec dlaczego nie 21/22 cale??

z gory uprzedzam ze nie bawie sie zadnymi programami graficznymi

a kompa uzywam do www/gier/filmow (50/30/20%)

 

wypatrzylem takie cos :

 

 

22'' BELINEA 108080 FLAT

 

21" IIYAMA VM 505

 

HP P1130 Trinitron Gwarancja 1-ROK P 1130 SONY

 

COMPAQ P1220 Diamondtron Gwarancja 1-ROK p 1220

 

narazie najbardziej mysle nad ta belinea bo moge ja miec za 297zł na innych aukcjach ale chcial bym uslyszec wasze zdanie na ten temat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowniez stalem sie posiadaczem tej IIyamki i tez z tego zrodla co Lumperator. Przyznac musze ze mi sie podoba monitorek z wykonania, ale mam z nim dylemat. Nie sadze by bylo normalne ze monitor po wylaczeniu z sieci i ponownym odpaleniu ma tendencje do zamagnesowanych naroznikow. Korygowalem to kneflami ale i tak trzeba go po kilku minutach od wlaczenia degaussem potraktowac (zwykle kilkakrotnie). Po tym zabiegu obraz na nim jest czysciutki i pod winda nie mam do niego najmniejszych zastrzezen. Kupilem jednak ten monitorek z mysla o ogladaniu filmow. Tu sie nieco zdziwilem bo OPQ w moim monitorku dziala nieco hmmmm... dziwnie :) . Sie znaczy kontrast ladnie podnosi ale z gamma czy tez z jasnoscia sie robi cos dziwnego. Przy jasnych scenach w filmie nie jest zle, ale jak sie robi ciemniej to mam na ekranie kupe czarnych plam. Monitor przy OPQ tak jakby scinal najciemniejsze (i tez najjasniejsze) barwy. Poki co zyje z tym nie uzywajac OPQ i skorygowalem sobie kolory/kontrast w sterownikach. ATi tu sie ladnie popisalo. Mam jednak jakis taki niesmak. Te dwie rzeczy troszke mnie draznia, bo bralem monitor ktory mial byc w 100% sprawny. Nie chce mi sie jechac z tym kolosem do Katowic ale wydaje mi sie ze nie mam wielkiego wyboru :/ .

Szkoda ze tak sie zaczela moja przygoda z IIyama bo poza tym monitorek jest naprawde zacny.

 

Z powazaniem JA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Jestem uzytkownikiem tego monitorka od ponad roku i stała się straszna rzecz! Cos w nim strzelilo i padł :(

Czy ktos mial podobny problem? Monitor zapala lampkę na zielono (ze niby sie wlaczyl) ale zaraz gasnie i nie wyswietla obrazu.

 

Co do tego, ze obraz czasem "ucieka" po wlaczeniu kompa to slyszalem ze jest to wplyw grawitacji ziemskiej! i ze nomsze duze monitory maja funkcje ktora to koryguje (nie pamietam nazwy ale moge sprawdzic) a ten monitorek tego niestety nie ma.

 

Bardzo proszę o poradę co zrobic zeby przywrocic mu zycie bo dotad swiecil pieknie i jestem z niego bardzo zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

kupilem Iiyama Vision Master Pro 512 Ha202dt kilka dni temu .problem polega na tym ze periodycznie w odstepach kilku minutowych za ekranie pojawiaja sie malutkie pionowe fale , szczegolnie widoczne na krawedziach- "mora"/bo tak to chyba sie fachowo nazywa/. wiem ze w menu monitora jest "potencjometr" do likwidacji tego czegos, jednak w moim przypadku to nie pomaga, obraz po prostu staje sie rozmyty a fale na krawedziach nadal istnieja.co dziwniejsze, jak juz wspominalem, problem wystepuje co jkais czas, wiec raz obraz jest idealnie krystaliczny innym razem wraca irytujace roztrzesienie pionowych lini

ciekawy jestem czy jest sposob na pozbycie sie tego , czy jest to typowie ,czy moze moj egzemplarz jest wadliwy.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...