Jump to content
AK47

Reanimacja karty graficznej po nieudanym flashu

Recommended Posts

REANIMACJA KARTY GRAFICZNEJ BO NIEUDANYM FLASHU

 

Jeżeli operacja wymiany biosu na naszej karcie nie powiodła się, to komputer po resecie powita nas czarnym ekranem i kilkoma piknięciami bippera z płyty głównej. Dzięki temu poradnikowi przywrócenie karty do życia będzie łatwiejsze niż się nam wydaje.

 

Do przeprowadzenia reanimacji potrzebujemy:

1. dowolną kartę na slot pci

2. oryginalny bios

3. program flashrom w wersji 2.40

4. Coś z czego uruchomimy wiersz poleceń, np- cdrom win 98, dyskietkę startową win98, ewentualnie można w czasie uruchamiania systemu wybrać "Tylko wiersz poleceń"

 

I. Wyjmujemy kartę AGP i wkładamy PCI.

II. Uruchamiamy sprzęt i ustawiamy z biosie pierwszeństwo dla karty w slocie PCI (zwykle jest to FIRST INIT DISPLAY")

III. Kopiujemy na dysk c do jednego katalogu program flashrom i bios(np C:\flash\). Plik z biosem proponuję nazwać np bios.bin(łatwiej zapamiętać - nie trzeba będzie używać komendy DIR w następnym punkcie)

IV. Wyłączamy i wkładamy kartę AGP. Uruchamiamy wiersz poleceń w jeden ze sposobów wymienionych w punkcie 5. Otwieramy katalog "flash', który uprzednio utworzyliśmy na partycji C.

V. Sprawdzamy identyfikator urządzenia, którego bios chcemy updatować chcemy zmienić bios. Robimy to poprzez wpisanie komendy "flashrom -i". Najczęściej identyfikator naszej karty to cyfra 0. Jeżeli cyfra będzie inna, to należy uwzględnić to w następnym punkcie.

VI. Flash biosu - wpisujemy polecenie "flashrom -p -f X bios.bin" i czekamy chwilkę na wykonanie operacji. X to identyfikator urządzenia, który sprawdziliśmy w punkcie powyżej. Gdy flash zakończy się, odłączamy prąd na chwilę.

VII. Wyciągamy kartę PCI i włączamy komputer.

VIII. Ustawiamy w biosie pierwszeństwo dla karty AGP(odwrotność czynności wykonanej w kroku II)

 

 

Uwaga : nawet jeżeli nie posiadamy karty PCI, możemy wykonać flash "na ślepo". Wymagane jednak jest, by system uruchamiał się z uszkodzoną kartą.

Na bootowalną dyskietkę zapisujemy program flashrom oraz plik z biosem do naszej karty. Następnie uruchamiany komputer i szybko wciskamy klawisz F8. Teraz na ślepo musimy wybrać urządzenie, z którego komp ma się uruchomić.. Jeżeli zacznie czytać dyskietke, to jesteśmy w połowie sukcesu. Teraz wpisujemy polecenia z kroku IV i czekamy chwilę. Na koniec resetujemy komputer.

 

****Przydatne instrukcje:******

a )w celu zrobienia kopii zapasowej aktualnego biosu :

"flashrom -s 0 nazwa.bin"

b )w celu wgrania nowego biosu

"flashrom -p 0 nazwa.bin"

lub

"flashrom -p -f -sst 0 nazwa.bin"

parametry : -f i -sst powodują ominięcie zabezpieczeń przed nadpisaniem aktualnego biosu.

 

 

 

UPDATE BIOSU W SPRAWNEJ KARCIE

 

Do przeprowadzenia update'u potrzebujemy:

1. Plik z nowym biosem

2. Program flashrom w wersji 2.40

3. Coś z czego uruchomimy wiersz poleceń, np- cdrom win 98, dyskietkę startową win98, ewentualnie można w czasie uruchamiania systemu wybrać "Tylko wiersz poleceń"

 

Wykonujemy TYLKO kroki III, IV i VI.

Przed updatem radzę zapisać oryginalny bios na dysku.

 

PRZEDSTAWIONY SPOSÓB ZNAJDZIE ZASTOSOWANIE NA KARTACH ATI. DLA KART NVIDII SPOSÓB POSTĘPOWANIA JEST BARDZO PODOBNY - zamiast programu flashrom używamy nvflash

Edited by AK47

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.