Skocz do zawartości
Luc

Acer Aspire 5002wlmi + Suse 9.3

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

 

od kilku dni jestem posiadaczem Acera 5002WLMI.

zainstalowalem na nim suse 9.3 - wszystko przebieglo bezproblemowo, 15,4" i rozdzielczosc 1280x800 dziala, zarzadzanie energia tez. jedyny problem z grafika to brak driverow do sis M760GX (moze ktos juz widzial takie do suse/linuxa?)

 

+++EDIT:

zarzadzanie energia dziala jednak _prawie_ dobrze. wskaznik poziomu baterii jest caly czas na 1% mimo pelnego naladowania. ikona zmienia sie tylko kiedy podlacze zasilanie zewn.

jednym slowem ikona pracy na baterii nie zmienia sie i pokazuje "prawie pusto".+++

 

ale to zaden klopot, bo i tak na jakichs innych sterownikach pracuje.. problem pojawia sie dalej:

calosc zainstalowalem oczywiscie przy zasilaniu zewnetrznym. natomiast po przejsciu do pracy na bateriach laptop po pewnym czasie sie wiesza (ekran zamarza).. np. przy maksymalizowaniu okna.

 

spotkaliscie sie z czyms takim? nie wiem czy to kwestia ustawien, niekompatybilnosci systemu z hardwarem, a moze wada samego hardwareu?

 

suse wspiera jakby nie bylo chyba najlepiej laptopy (wsrod linuxow).. a jesli nie najlepiej to przynajmniej dobrze.

przy zasilaniu z sieci komp dziala bez problemu.

 

mam nadzieje, ze to tylko kwestia ustawien.

 

spotkaliscie sie z czyms takim?

Edytowane przez Luc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarządzanie energi działa poprzez ACPI i prawdopodobnie tam pojawiają się problemy. Jeśli przy przejściu na baterie notebook sygnalizuje 1% poziomu naładowania, to system natychmiast stara się zrobić hibernację (takie są przynajmniej domyślne ustawienia dla SuSE 9.3). Niestety ponieważ prawidłowa współpraca z ACPI jest niemożliwa (o czym świadczy błędny odczyt naładowania baterii), również przejście w stan hibernacji nie może zadziałać poprawnie (do niego również konieczne jest ACPI).

Jeśli nie jesteś zaznajomiony na tyle z Linuxem żeby samu poprawić obsługę ACPI przez kernel dla tego modelu notebooka, to pozostaje Ci poczekać, pewnie co najmniej na kolejne wydanie systemu. Druga możliwość - wyłącz obsługę ACPI.

 

Tak przy okazji polecam stronkę TuxMobil gdzie możesz znaleźć wiele raportów z instalacji systemu linux i występujących problemach...

 

BTW: nie masz problemów z zegarem systemowym dającym ogromne różnice względem właściwego czasu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie.. teraz juz jestem pewny niemal na bank, ze to kwestia ACPI.

 

zmienilem ustawienia odnosnie oszczednosci w trybie "akumulatorowym" na takie same jak w przypadku pracy na zasilaczu.. problem zniknal. tyle, ze teraz na bateriach laptop nie oszczedza.

 

dodatkowym minusem jest fakt, ze nie wiem kiedy akumulator jest bliski wyczerpania. musze "na czuja" podlaczac zasilacz bo inaczej laptop sie poprostu wylaczy kiedy mu zabraknie energii. dno.

 

nie jestem na tyle w temacie zeby samemu modyfikowac system na podstawowym poziomie, wiec pozostaje mi czekanie na nowy kernel z poprawiona obsluga ACPI.

(chyba, ze jednak sie "zdoktoryzuje" w temacie i sam zadzialam).

 

sa jakies inne metody pomiaru poziomu baterii?

mieliscie tez problemy z ACPI?

 

BTW: nie masz problemów z zegarem systemowym dającym ogromne różnice względem właściwego czasu ?

nie. poki co wszystko poza ACPI wydaje sie dzialac poprawnie. Edytowane przez Luc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzupelnienie do poprzedniego postu:

 

ACPI dalej nie dziala.

wyladowanie baterii sygnalizuje dioda na lapie.

suse nie wykorzystuje teraz trybu oszczednego w czasie pracy na baterii. mimo to wystarcza ona na ok. 3h przy normalnej pracy (konfigurowanie systemu).

 

teraz chce sie zabrac za odpalenie WiFi. sprobuje z ndiswrapper.

Edytowane przez Luc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...