Skocz do zawartości
romek

AMD Sempron 64 - Kompendium

Rekomendowane odpowiedzi

Gość majkel84

Od dziś jestem posiadaczem semprona 2600+ bOx.

Czy szczęśliwym to się okaże po montażu i pierwszych testach. Narazie jestem w trakcie zakupu części.

 

Procesor jest z 42 tygodnia, dodatkowo jeśli dobrze czytam (rozumuję?), to jego temperatura ma wynieść ok 69 stopni (oznaczenie "0") ??

SDA2600AI02BX || LBBWE 0542AAJ <- takie oznaczenie mam, jeśli coś źle odczytałem z tą temperaturą albo czegoś nie rozumuję to naprowadźcie mnie :)

tzn. po oznaczeniu poznałeś te 69 st ?? To sie odczytuje programowo - programem MAxTemp

 

BTW: ja też mam 69 stopni na 3000+ i na 2600+ też.

 

victor - a jak tam temperaturki ? I ciut za słaby czas- optymalizacji chyba nie zrobiłeś :-P :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990
victor89 coś duże V masz przy 2500, mój robi tyle przy 1.44, ale w spi mam 16 minut z hakiem co mi sie nie podoba, nie wiem czy to wina proca czy ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

victor - a jak tam temperaturki ? I ciut za słaby czas- optymalizacji chyba nie zrobiłeś :-P :razz:

po skończeniu testu, wlaczeniu explorera i everesta - czujnik pokazywał 18*C

Optymalizacje właśnie kończe - narazie na próbce 8MB w stosunku do poprzednich czasów zyskałem 18s ;) ale nie chwalmy dnia przed zachodem slońca. Farelke naprawie i jutro znowu na 2,8Ghz go postawie

victor89 coś duże V masz przy 2500, mój robi tyle przy 1.44, ale w spi mam 16 minut z hakiem co mi sie nie podoba, nie wiem czy to wina proca czy ramu.

1,45v w biosie jak ustawie też działa, ale wtedy jeszcze kilka testów chciałem zrobić i nie obniżalem na maxa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam mega problem stalem sie dzisiaj wlasnie posiadaczem athlona 2800 mam plytke gigabyte k8ns rev 1.0 , i mam mega prosbe do was otoz nie wiem jak go mam krecic tu podnosze fsb i idzie max na 250 ale to mi daje taktowania 2000 mhz max , czytalem popradniki jak krecic socket 754 ale umnie to wszystko inaczej albo sie nazywa albo bez kitu nie jestem kumaty zalaczam fotke mialbym prosbe ktos by mogl mnie nakierowac co mam i jak zrobic zeby osciagfnac te chociaz 2400 mhz ??

post-3202-1136406923_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam mega problem stalem sie dzisiaj wlasnie posiadaczem athlona 2800 mam plytke gigabyte k8ns rev 1.0 , i mam mega prosbe do was otoz nie wiem jak go mam krecic tu podnosze fsb i idzie max na 250 ale to mi daje taktowania 2000 mhz max , czytalem popradniki jak krecic socket 754 ale umnie to wszystko inaczej albo sie nazywa albo bez kitu nie jestem kumaty zalaczam fotke mialbym prosbe ktos by mogl mnie nakierowac co mam i jak zrobic zeby osciagfnac te chociaz 2400 mhz ??

inaczej - maż fote moich ustawień ;)

 

 

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

Edytowane przez victor89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inaczej - maż fote moich ustawień ;)

Dołączona grafikaDołączona grafika

zaraz stestuje bo tamte ustawienia to cos mi restarcikami sypaly ,dzieki za pomoc :) poprzepisuje to i bede dalej dzialal moze cos wywalcze wkoncu z tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no poki co elegancko ale jeszcze go nie wyhrzewalem puscilem tylko marka 2001 i jestem w szoku wsumie bo wczesniej mialem na tym co jeszcze jest w podpisie 14 niecalem teraz 18i pol tysiac wsumie roznice czuc ,a twoje ustawienia sa eleganckie :) , jestem ci wdzieczny kiedy mialo sie bartona i tylko fsb jechales do gory a tu wszystko praktycznie sie rusza :) , zapuszcze teraz super pi zobaczymy czy sie wykrzaczy czy nie pozniej marka 03 na nocke zostawie i zobaczymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm... Ja próbuję troszkę podkręcać Semprona 3000 na MSI K8N. Standardowo ma 1800 MHz przy HTT 200MHz i mnożniku proca x9. Mnożnik dla chipsetu jest oryginalnie x4 bo nForce4 4x taktowany jest domyślnie 800MHz. Pamięci wtedy miałem ustawione na 200MHz.

 

No to myślę sobie zrobię test na 3DSmarku2001 i spr. zapis i odczyt pamięci w Evereście. Tak zrobiłem. Potem zassałem przez LiveUpdate nowszy bios (1.4 -> 1.5) i zacząłem testy.

 

Podniosłem trochę napięcie na procku (minimalnie) i ustawiłem HTT na 230 MHz i mnożnik proca x9 co dało 2070MHz dla procka i zmianę taktowania pamięci na jakieś 191 MHz (bo to przy ustawieniu w biosie pamięci na 166MHz przelicza się wg tabelki która pokazuje dzielniki częstotliwości głównej - nieważne), do tego chipset w tym przypadku taktuję 230MHz x3 (czyli 690MHz) - musiałem zmniejszyć mnożnik dla chipsetu żeby ponad 800MHz nie wyskoczyć za wysoko.

 

No i robię testy takie jak przed zmianami - w Evereście spadek wszystkich parametrów:

odczyt pamięci z 3020 do 2788

zapis z 1106 do 972

3DMARK z 3460 do 3448 :(

 

No i co dalej?

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm... Ja próbuję troszkę podkręcać Semprona 3000 na MSI K8N. Standardowo ma 1800 MHz przy HTT 200MHz i mnożniku proca x9. Mnożnik dla chipsetu jest oryginalnie x4 bo nForce4 4x taktowany jest domyślnie 800MHz. Pamięci wtedy miałem ustawione na 200MHz.

 

No to myślę sobie zrobię test na 3DSmarku2001 i spr. zapis i odczyt pamięci w Evereście. Tak zrobiłem. Potem zassałem przez LiveUpdate nowszy bios (1.4 -> 1.5) i zacząłem testy.

 

Podniosłem trochę napięcie na procku (minimalnie) i ustawiłem HTT na 230 MHz i mnożnik proca x9 co dało 2070MHz dla procka i zmianę taktowania pamięci na jakieś 191 MHz (bo to przy ustawieniu w biosie pamięci na 166MHz przelicza się wg tabelki która pokazuje dzielniki częstotliwości głównej - nieważne), do tego chipset w tym przypadku taktuję 230MHz x3 (czyli 690MHz) - musiałem zmniejszyć mnożnik dla chipsetu żeby ponad 800MHz nie wyskoczyć za wysoko.

 

No i robię testy takie jak przed zmianami - w Evereście spadek wszystkich parametrów:

odczyt pamięci z 3020 do 2788

zapis z 1106 do 972

3DMARK z 3460 do 3448 :(

 

No i co dalej?

Pzdr

Trzaśnij w biosue te ustawienia z fotki którą wrzuciłem, zmniejsz tylko HTT do 240 (napięcie 1,5v daj)

potem spod windy jedź clockGenem for nForce4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i robię testy takie jak przed zmianami - w Evereście spadek wszystkich parametrów:

odczyt pamięci z 3020 do 2788

zapis z 1106 do 972

3DMARK z 3460 do 3448 :(

 

No i co dalej?

Pzdr

 

 

poniewaz w 3dmarku wiecej do gadania ma pamiec niz proc dlatego w wyniku przetaktowania proca w gore a pamieci w dol o taki i taki procent straciles na tym, ale beda aplikacje co skorzystaja z takiego oc, warto jeszcze podniesc z 10mhz i wtedy sprawdz wyfajnosc w 3dmarku, bedzie duzo lepszy wyniczek ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze zapytam dla bezpieczeństwa - po kupnie płyty zdjąłem fabryczny wiatrak z chipsetu (w sumie to był taki pseudo wiatrak z miniradiatorem - strasznie hałasował bo miał 6000obr/min) i założyłem niebieskiego Zalmana. nForce4 ma temp. pracy max. koło 90 stopni podobno, ale czy to bezpiecznie sporo podkręcać kompa na pasywnym chłodzeniu chipsetu (tym bardziej że nie jestem w stanie ocenić temp. radiatora - jest po prostu gorący, ale nie ma tam przecież żadnego czujnika temp.).

 

Na razie jadę dalej na ustawieniach HTT 230MHz x 9 = 2070MHz dla procka i HTT 230MHz x 3 = 690MHz dla chipsetu (pamięć taktowana 191MHz), chociaż 235x9 też poszło, wyżej na razie się boję.

 

1. Ile wytrzyma chipset (temp. + taktowanie)

2. Ile wytrzyma procek (temp. wiem że oby nie powyżej 50 stopni, ale chodzi o częstotliwość - mam fabryczny wiatrak na procu)

 

Podkręcając nie chcę na maksa żyłować sprzętu - to muszę zaznaczyć - żeby nie skracać znacząco żywotności zestawu, ale skoro drzemią tu jakieś pokłądy do bezp. wykorzystania, to czemu nie? Nawet w oryginalnym biosie są opcje do podkręcania - takie ponazywane stopniami wojskowymi - tam najwyższy poziom podkręcenia proca to 11% Ja już teraz osiągam 15 - 18%. Jaka granica jest bezpieczna orientacyjnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Organoleptycznie ?? :lol2:

To znaczy co np. wskazuje, że już jest niedobrze? Jak mi skóra z palca zejdzie po dotknięciu radiatora ?? hyhy :mrgreen: A jak z żywotnością komponentów? Im bardziej kręcone tym mniejsza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

A jak z żywotnością komponentów? Im bardziej kręcone tym mniejsza?

Jest różnie z tym, jeżeli nie zapewnisz im odpowiednich warunków do pracy to padną nawet po roku lub mniej. A co do ograniczeń kręcenia, mój poszedł o 40%, więc Twój też o tyle też powinnień (ale nie musi) pójść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze pojdzie to bedzie kolejny sempron 2600+ @ 3ghz, trafila mi sie calkiem fajna sztuka, wynik w spi tragiczny ale to wina zlego ustawienia pamieci i jej niziutkiego taktowania, poza tym procesor wyraznie sie przegrzewa (albo plyta), w wolnej chwili bede go dalej meczyl i zobaczymy co wyjdzie, procek jest z 0547 i kupiony na slepo wiec niezly fart, napiecie tez jest mocno na wyrost, KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lucas234

to moze i ja sie czyms pochwale sempron s.939 3000+ na 2.6 GHz 1.55V na asrocku 939 dual sata2

wynik w pi taki sobie ale w tle chodzilo jeszcze pare progsow w tym antywir post-115193-1136628885_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

Czy opłaca sie brac semprona 2800, bo gdzies widziałem ze 2600 jest od niego trochę szybszy chociaz ma mniej kesza.

Na egiełdzie był test tych sempków, różnica była w granicy błędu pomiarowego albo do 3-5% maksimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie - może inaczej zapytam, bo ciągle mam opory przed podkręcaniem tego Semprona w związku z tym, że zdjąłem fabryczny wiatraczek z chipsetu i założyłem niebieskiego Zalmana.

 

Co bezpośrednio ma wpływ na zmiany temp. chipsetu? Zmiana ogólnej częstotliwości proca? Zmiana częstotliwości HTT? Zmiana mnożnika dla proca lub chipsetu? Zmiana taktowania pamięci?

 

Bo jeśli się okaże że wpływ ma np. tylko częstotliwość na chipsecie (na nForce4 4x to 800MHz) to mogę kręcić proca spokojnie chyba aż do utraty stabilności, byle tych 800MHz nie przekroczyć. Ale tu chyba duży wpływ ma też częstotliwość proca, więc muszę skądś wykombinować jakiś termometr z zakresem do 100 stopni - tylko skąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poco zmieniałeś jak się teraz boisz :blink: Ja w każdym razie dałem nawiew na tego Zalmana i tylko trochę się grzeje, a na o/c nie narzekam. Termometr w palcu jest najlepszy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poco zmieniałeś jak się teraz boisz :blink: Ja w każdym razie dałem nawiew na tego Zalmana i tylko trochę się grzeje, a na o/c nie narzekam. Termometr w palcu jest najlepszy ;)

Heh - dobre pytanie. W końcu zdecydowałem się założyć dodatkowy wentyl jakiś do obudowy (80x80 może). Przy okazji będzie chłodził dyski np.

 

Tylko jak taki wiatrak zamontować (do czego przyczepić) i jaki polecacie. Jaka będzie możliwość sterowania jego obrotami (w biosie płyta ma jakieś ustawienia wiatraków chyba - zaraz zobaczę).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Heh - dobre pytanie. W końcu zdecydowałem się założyć dodatkowy wentyl jakiś do obudowy (80x80 może). Przy okazji będzie chłodził dyski np.

 

Tylko jak taki wiatrak zamontować (do czego przyczepić) i jaki polecacie. Jaka będzie możliwość sterowania jego obrotami (w biosie płyta ma jakieś ustawienia wiatraków chyba - zaraz zobaczę).

byle jaki @5V w zupełności wystarczy

 

wystarczyłby też dobry przeciąg w budzie :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykombinowałem coś takiego - trochę zmasakruję tył obudowy i wytnę większy otwór w miejscu wskazanym czerwoną strzałką (teraz są tylko dziurki) i tam wstawię wiatrak 80x80 wyciągający powietrze z obudowy

http://sklep.proline.pl/shop.php?prodid=AC+FAN+3+TC

Niebieskimi strzałkami zaznaczyłem miejsca, gdzie uchwycę wyprostowanymi dwoma śledziami jakiś wentyl 120x120 albo 80x80 (nie wiem który będzie lepszy i jakiej marki wentyl wybrać). Na przyszłość jak znalazł będzie też dmuchał na grafikę nową, a teraz załatwi mi chipset. A wtedy zabiorę się za kręcenie! hyhy

 

Wentyle 5V odpadają bo na płycie mam wolne dwa miejsca po 12V

 

Dołączona grafika

Edytowane przez kunio2003

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...