Skocz do zawartości
romek

AMD Sempron 64 - Kompendium

Rekomendowane odpowiedzi

Ładnie poszły, jakie napięcie?? Teraz sempy można brać kilogramami bo są tanie jak worek kartofli [;

Powiedzmy że cena oscyluje w granicch "taczki kartofli :E :lol2:

 

S2800 - 2920 MHz 1,575V - Freezer 64 -prime stable - "zima" cooling PI 1 mb liczył przy tym V koło 3060 MHz / i udało mu się wbić wo windy przy 2600 MHz 1,6V i kolo 20-30 na minusie (choć te odczyt z czujnika DFI są "mocno wątpliwe") generalnie jak jest zimno to sie max HTT strasznie "kurczy" o ile przy temp pokojowej można mieć spokojnie ponad 1500 HT to poniżej 0 HT na poziomie 800 juz było niewykonalne - nawet boota nie było 0_0 wtede max HT - 2x

 

Drugi egzemplarz gorszy ale za to 256 cahe 2920 MHz 1,6V - prime sie wywala ale tak mam na codzien i na razie OKi. Tutaj max HT jeszcze szybciej ucieka, przy HT 1x udało się wejść do systemu przy ~2450 czyli tragedia... przy ht 2x/3x/4x to już kompletnie nic...

 

Odczyty temperatur też dziwaczne troche...

 

Potem/jutro wrzuce pare jakiś scr/fotek.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Fotki wcześniejszego cpu dawałem paranaście str wcześniej... :P

 

s3k+ -> http://www.spookie.lancut.org/oc/cpu/am2/s3000/

 

testy na fc (z których nic nie wyszło ;/) -> http://www.spookie.lancut.org/oc/cooling/fc/15_04_2007/

 

@hary mam nadzieje że po części odpisałem na posta 4261

 

Do o/c takich cpu najbardziej nadaje się "Zima Cooling" albo FWC praujace na + (hmm z 5-15 stopni) wtedy nie mamy CB a sporo ciepla mozna odporadzic i mozna jechac 1,85V :)

 

Co do mobo to tak DFi.

Edytowane przez Spookie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, jaka płyta? Jakoś nigdy nie słyszałem o wpływie temp na max HT minęło mnie to, tylko HTT zawsze się kurczyło. Zimą jechałem na HTx3 (pod 400MHz) i nie było różnicy z x2. Dziwne ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz sempy można brać kilogramami bo są tanie jak worek kartofli [;

To robimy zamówienie na worek sempków? a Potem będziemy się ścigać [;

 

Spookie chyba coś tam pisał że ma dfi (z tego co pamiętam) :P

Edytowane przez Kaaban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta ja juz jednego katowalem a teraz drugiego męcze i jakby nie CB to moze by cos z tego bylo a tako se moge... :mur:

Na tym jednym to Ci tylko 8MHz do mnie brakuje :P

 

Do o/c takich cpu najbardziej nadaje się "Zima Cooling" albo FWC praujace na + (hmm z 5-15 stopni) wtedy nie mamy CB a sporo ciepla mozna odporadzic i mozna jechac 1,85V

FWC? Zawsze można tak:

 

Dołączona grafika

 

i tak:

 

Dołączona grafika

 

:D

 

A na zima cooling zawsze dostaje przeziębienia ;(

Edytowane przez kretfr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kretfr :)

 

128KB cahe VS 256 KB cahe - jak dlamnie to "przepaść" myślałem że różnica będzie na poziomie 4-8s a jest troche więcej...

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

System raczej taki sam -wczytane z obrazów..., jedyna różnica to S2800 ma troszke korzystniejsze timingi 3-3-3-5 vs 3-4-3-5 (S3000) różnica na korzyść 3 to około 3,1s.

Edytowane przez Spookie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

128KB cahe VS 256 KB cahe - jak dlamnie to "przepaść" myślałem że różnica będzie na poziomie 4-8s a jest troche więcej...

Nic nowego, nie wiem czy zwróciłeś uwage, na s754 jak testowałem było 22 sekundy sekundy różnicy ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze mi ktoś wytłumaczyć dlaczego mi na semp2800+ s754 (DH-E6) oraz płycie głównej asusa k8n4e delux (druga wersja) max co mogę sensownie wyciągną to podniesieni HTT od 20mhz :| , wszyscy piszą że bez problemu można ustawić HT 3x HTT=300mhz oraz pamięci na 133mhz, a mi na tych ustawieniach zwiesza sie na samym starcie w biosie jedyne co udało mi się ustawić to 2Ghz ale pamięci działały na 180mhz(360). pamięci to Geil 2x512 zasiłka to neotec maximus 380w

byłbym wdzięczny za jakąkolwie pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbój podnieść RP[read premeable] i MAL[max assync latency] 133 to troche za mały dzielnik, jakie masz oc swoich pamięci? Większośc ramów powinna pójść na 240Mhz więc dzielnik 166 i opóźnienia jakieś w miare luźne a później poskracasz je jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie... właśnie sobie sprawiłem nowe mobo i proca - Semprona 3000+ na 754

 

 

--------[ Płyta główna ]------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Właściwości płyty głównej:

ID płyty głównej 10/19/2005-SiS-755-6A7I3E1AC-00

Nazwa płyty głównej ECS 755-A2

 

Właściwości magistrali FSB:

Typ magistrali AMD Hammer

Rzeczywista częstotliwość taktowania 200 MHz

Efektywna częstotliwość taktowania 200 MHz

Częstotliwość taktowania HyperTransport 800 MHz

 

Właściwości magistrali pamięci:

Typ magistrali DDR SDRAM

Szerokość magistrali 64-bitowy(a)

DRAM:FSB Ratio CPU/9

Rzeczywista częstotliwość taktowania 200 MHz (DDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 400 MHz

Przepustowość 3200 MB/sek

 

Właściwości magistrali mikroukładu płyty głównej:

Typ magistrali SiS MuTIOL

Szerokość magistrali 16-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 67 MHz (ODR)

Efektywna częstotliwość taktowania 533 MHz

Przepustowość 1067 MB/sek

 

Informacje fizyczne płyty głównej:

Liczba gniazd procesora 1 Socket 754

Liczba gniazd rozszerzeń 5 PCI, 1 AGP, 1 CNR

Liczba gniazd pamięci 2 DDR DIMM

Urządzenia zintegrowane z płytą główną Audio, LAN

Współczynnik postaci ATX

Rozmiar płyty głównej 220 mm x 300 mm

Mikroukład płyty głównej SiS755

 

Producent płyty głównej:

Nazwa firmy Elitegroup Computer Systems

Informacje o produkcie http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Products/...D=7&LanID=8

Uaktualnienie BIOS'u http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Downloads...D=6&LanID=8

 

ok i teraz mam parę pytań, ponieważ to nowa platforma na której się niezbyt znam :]

 

1. co to jest Częstotliwość taktowania HyperTransport? Co można z tym robić (bo chyba w biosie miałem możliwość zmiany tej czestotliwości)?

2. ile tak pi * drzwi wyciągnę na pamięciach z podpisu? można zmniejszyć ratio między ramem a fsb - jeśli tak to jak? bo się boję że przez ramy nie wyciągnę z proca za dużo...

3. jaka jest różnica między temperaturą diody procesora a temperaturą procesora? bo w evereście dioda ma w między 37 a 41 stopni a proc 32 w idlu i max 38 w stresie

Edytowane przez Bio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na takim samym procesorze różnica pomiędzy diodą a procesorem to średnio 1*C.

Co do ramu to szukaj opcji: MAX memclock w zakładce Dram config. (do wyboru będą wartości np. 200, 166, 133, 100) i po prostu ją obniż. Procek 2,4GHz powinien zrobić bez problemu, gorzej z płytą, bo z tego co tutaj widzę to mistrzem OC nie jest. HTT na poziomie 230MHZ da Ci nieco monad 2GHz, czyli nawet nie masz co podnosić napięcia (mam nadzieję że w nowym biosie coś się zmieniło i pozwoli Ci to bardziej pogonić procka).

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebawem zmieniam procka, więc postanowiłem dzisiaj sprawdzić OC, jak zwykle w ruch poszło tylko SPI 1M czyli mój ulubiony bench (32M mam pierwsze miejsce ale tylko z powodu słabej konkurencji :> )

 

Nie owijając w bawełnę:

 

Dołączona grafika

 

Jak widać wynik z pewnością nie zachwyca...proc jest po prostu niezbyt udany ale i tak imo nie jest najgorzej.

 

I jeszcze walidacja @3085

http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=190904

Edytowane przez PMichalak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czas to możesz jeszcze poprawić, z pół sekundy najmniej ;) Mam identyko wynik na s2600 który ma 2x mniej cache i to jeszcze na systemi który w pi1m raczej nie miecie.

 

Dołączona grafika

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że troche timingi pamięci niefajne trc=8, trfc=14, poza tym trtw musiałem poluzować [chociaż on nie ma wielkiego wpływu na wydajność chyba]

 

System to XP SP2 instalowany dzisiaj rano bez żadnych optymalizacji praktycznie bez maxmema mozliwe, ze wynik polepszylyby sterowniki od mobo...nie pomyslalem

 

Jaki masz system na swoim screenie?

 

Również spodziewałem się lepszego czasu pamiętając ostatni wynik na div 133 i htt nizszym o 4:

 

Dołączona grafika

 

Tutaj system to xp-64 beta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alpha timingi w pi1m nie mają kolosalnego znaczenia, troszke dają ale nie tak dużo, sam cache daje dużo więcej:

Porównanie na idealnie identycznych ustawieniach i tym samym systemie: 28 - 26

 

Sterowniki od mobo nie pomogą, co najwyżej pogorszą wynik. Na moim scr jest win 2k3 enterprise, ale zwykły xp sp2 jest często lepszy dla próbki 1M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

copy-waza w 1M nic nie daje, maxmem przynajniej u mnie także nie ma wpływu na wynik, przy 256kb cache być może będzie miał, ale tego nie sprawdzałem, standardowe porównanie tylko robiłem na pożyczonym procku. Musisz sprawdzić, czasem maxmem potrafi dać ponad 0.7 sekundy w pi1M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem chwile, zeby troche potestowac nowego proca.

Chlodzenie box (wentyl@1000rpm), stock v i temp. nie za ciekawe. :]

 

Tak na dzien dobry spi 16mb.

 

Dołączona grafika

 

Orthosa nie zapuszczalem, bo czujnik pokazywal temp. ~58*c, moze w przyszlosci jak zmienie chlodzenie to sie pobawie wiecej, bo na codzien takie wartosci mi nie potrzebne. :]

Chcialem zobaczyc ile pojdzie max na spi i na 2,8ghz juz sie wysypal na def. v, wiec zjechalem o 100mhz i zaczalem testowac.

 

Stary semp na 754 (2600+) chodzi stabilnie na stock v max 2,4ghz, wiec ogolnie oplacalo sie zmieniac. :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze jestem zaczepisty, ale przestan sobie skladac configi jak ja ;>

Z jedna kostka pewnie zrobiłby wiecej. Moj z 2x1gb tez zatrzymal sie na 2750 na def i koniec...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie zamiast 3k kupilem 3,2k, zeby nie bylo lustrzanego odbicia. :P

 

ps. dfi inf. nf4x sprzedalem za 250zl :D

 

Mowisz, ze to wina mem ? Z taktami jak widac zjechalem ostro, wiec myslalem, ze jak sie wtedy cos wysypie, to juz wina tylko i wylacznie proca. W sumie z drugiej kosci rezygnowac nie mam zamiaru, zadowole sie nawet marnym 2,7ghz. ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej wina kontrolera pamieci.

Tak jak pisalem wyzej:

1x1gb=2800

2x1gb=2720(zeby byc dokladnym :lol:)

Ale mi tez tyle starczy, zwlaszcza ze lada chwila ide po X2 ;>

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie zamiast 3k kupilem 3,2k, zeby nie bylo lustrzanego odbicia. :P

 

ps. dfi inf. nf4x sprzedalem za 250zl :D

 

Mowisz, ze to wina mem ? Z taktami jak widac zjechalem ostro, wiec myslalem, ze jak sie wtedy cos wysypie, to juz wina tylko i wylacznie proca. W sumie z drugiej kosci rezygnowac nie mam zamiaru, zadowole sie nawet marnym 2,7ghz. ;]

 

3,2k+ ratuje sie w sumie mnożnikiem 9 i c'n'q choć jest jednak troszeczke wolniejszy od 3k+

 

@ath 128 vs 256 kb cahe - system taki sam testy robione "prawie jeden po drugim" :P

 

2603969[/snapback]

Raczej wina kontrolera pamieci.

Tak jak pisalem wyzej:

1x1gb=2800

2x1gb=2720(zeby byc dokladnym :lol:)

Ale mi tez tyle starczy, zwlaszcza ze lada chwila ide po X2 ;>

 

 

Wg mnie to nie wina kontrolera tylko ewentualnie nieoptymalnie dobranych timingów...

 

Jeżeli mamy więcej ramu to zazwyczaj trzeba zwiększyć wartość "Trfc"... a to że o/c pamięci mamy wtedy takie jak najsłabszej kości która jest włożona to logiczne...

 

Ja mam powyżej 2800 MHz i 4x1GB (2 stronne kości) i nie ma problemów.

 

Zmieniając proca na Brisbane sytuacja ze sporą ilością ramu sie komplikuje tylko... tzn. przy małym dzielniku pamięci kontroler cpu ustawia bardzo niskią wartość timingu max Asychrone Latency i którego za bardzo sporo pamięci "nie trawi"...

Edytowane przez Spookie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...