Skocz do zawartości
romek

AMD Sempron 64 - Kompendium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ja też nabyłem w ubiegłym tygodniu Semprona z tym ze model 3000+, wcześniej mogłem potestować A642800+ na Asusie K8N i nie miałem powalająch wyników. Poniżej moja wypowiedź w temacie o płytach na s.754 post #1273

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=125013&st=1260

a najwięcej co udało mi się z niego wycisnąć to przy 1,65v - 9*250 przy pamięciach na 204, wynik w 16M - 16,32, ale testy primem wywalały errory po kilkunastu sekundach.

Sugerowano mi wówczas że winą jest Asus, który do oc się wogóle nie nadaje, a jako że w planach i tak miałem wymianę platformy więc zacząłem od płyty głównej by upewnić się co do tego A64. Wybór padł na Gigabyta K8NS rev.2 i na tej płycie przy max napieciu +10% 9*250, mem205 wysypywał się przy 4M, stabilnie 16M przeszedł na 9*245, mem220 z czasem o niecałe 20s lepszym (16,13) w porównaiu do Asusa, ale pamięci były dużo wyzej więc nic dziwnego.

Ricci - pytałeś się o serię tego A64 bo trochę niedowiary cyt: "...by procek tak nisko się kończył...". Oto seria:

ADA2800 AEP4AP

CAATC 0431 SPMW

 

Mając już nową mobo zastanawiałem sie nad prockiem: 2600+,2800+ czy 3000+, jako że moje pamieci do naj nie należą wybór padł na 3000+ ze wzgledu na mnożnik. Na def. vCore poszedł 290*9 (memki na div100 po to by tylko proca sprawdzić) ale nawet 1M nie przeszedł, za to na 280 16M juz spoko przeleciało. Natomiast przy napieciu +10% było 300*9, mem150 (div100) 16M przeszedł, ale przy 301 juz nie. Prime w obu powyzszych przypadkach sypie errorami w kilkanaście sekund po zapuszczeniu.

Seria:

SDA3000 AI02BX

LBBWE 0539 BPBW

W chwili obecnej pracuję na ustawieniach: +5% vCore, HTTx3, 289*9, mem217 - div150, przy takim napięciu wywala mi pod koniec 3Dmarka2005, ale w FEAR spoko ponad 4 godziny mieszałem. Zwiekszając napiecie na 7,5% nie ma już tego problemu, wynik w 16M - 14,31 - jak na razie mój rekord :wink:

Może jakbym miał Dfi to przy wyższym napięciu na 2700 byłby stabilny, a że mój K8NS daje max 1,54 więc jest jak jest, ale ogólnie to jestem zadowolony z zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@_c@lina

 

Z nowym prockiem dużo lepiej,czas w spi dobry jak na memki na 217MHz. :wink: Tamten A64 2800+ to revC0(AP) najgorzej krecace sie ClawHammery i jeszcze słaby egzemplarz się trafił,ale to juz przeszłość na szczęście. :wink:

Edytowane przez Ricci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ricci, zmieniłeś egzemplarz ? Ja sie zastanawiam czy wygrzanie proca daje jekie efekty??? jak to jest ?

1728024[/snapback]

Ja nie zmieniłem, mówiłem o egzemplarzu _c@liny.

Wygrzewanie nie powinno zaszkodzić a pomóc może ja intuicyjnie wyczuwam,że procek po dłuższym użytkowaniu lepiej biega jak nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna się to samo co z Venice. :blink:

1727708[/snapback]

Hmmm patrz wyżej napisałem, (przynajmiej tak pisze w prog.) że mój Sempek jest już na strukturze Venice i wdodatku E6 :D (sprawdzane najnoszym Everestem). ;] Oczywiście może to jakiś bład :? niewiem jeśli sie myle poprawcie mnie ...

Edytowane przez gulczas1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie oto pytanko dotyczące SEMPRONA 64bit:

Chcę sobie zmienić platformę (obecnie mam socket A) na 754 (ewent 939 jak pojawi się SEMP w boxsie)

Nie ukrywam że na kompiku będę sobie grać (w nowe gry tyż) i pracować.

Interesuja mnie modele 2800+,3000+ lub 3100+ <-ten ostatni za drogi jak dla mnie (biedny student jestem).

Domyślam się że do gierek potrzebne jest duużo pamięci L2 na procku, więc jak to jest czy w tego typu aplikacjach większa częstotliwość (1600 MHz a 1800MHz) zrekompensuje mizerną wielkość L2 (256 a 128)?

Proszę nie piszcie "...to kup sobie Athlona 64 jaq chsesz grać..." za drogo jak dla mnie tak samo jak idealnie by mieć SEMPA 3100+ (1800MHz + L2:256) ale cena na dzień dzisiejszy zaporowa(moge przeznac ok 600PLN z MOBO).Jaką plyte doradzicie do tego :GIGABYTE k8ns może być??

 

Kolejna (nudna) część pytania:

Jak ma się s 754 do s939 jeśli chodzi o SEMPY? Nie wiem co to jest ta dwukanalowość pamięci (chodzi o odpowiednie kości RAM czy o obsadzenie dwoma kośćmi np 2x512?)

 

3.Jak mają się te śmieszne taryfikatory wydajności : 2800+ na SEMPIE socketA nie odpowiada wydajnością SEMPOWI na s745 ?? To samo tyczy Athlonów?? kiedyś 2800 = 2,8Ghz intela a dziś już nie?

ile trzeba dodać MHz do SEmpa 2800+ by zrównał sie z wydajnością Athlonowi 64 2800+

 

Wim że duuużo tego nagryzmoliłem,to może chodz na mały ułamek z tego odpowiecie?

Z góry dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od początku ;]

Ja na twoim miejscu wybrałbym sempka 2800+ w BOXie (3 lata gwarancji, chłodzenie).

Co do płyty to Gigabyte wystarczy (najlepiej rewizjia 1.1 ale trudno ją dostac) na rev2.0 też będzie sie dobrze pracować.

Dwukanałowoś to obsługiwana praca w trybie DUAL DDR (tak jak na socket A) i to głowna róznica która istnieje między s754 a s939 (nie licząc "nóżek" :wink: ). A różnica w pracy między single a dual jest bardzo mała (na necie są testy).

Co do tych "taryfikatorów" to powiem tak mój poprzedni sempek 2400+ wykręcony na 2800+ (2ghz) był tak wydajny co nie kręcony Sempron 64bit 2800+.

A po podkręceniu mojego nowego sempka na 2100Mhz (3400+) jest wydajniejszy ponoć niż Athlon 64 3000+ (SisoftSandra2005). Także wydajnośc to głównie kwestia MGHz.

Pozdrawiam :D

Edytowane przez gulczas1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ToMiToM - na egiełda.pl jest kilka b.interesujących artów, które pomogłyby Ci rozwiać coniektóre wątpliwości:

http://egielda.com.pl/?str=art&id=334 - porówanie sempów z 754vs939,

http://egielda.com.pl/?str=art&id=285 - znaczenie proca w grach,

http://egielda.com.pl/?str=art&id=93 - różnice w wydajności względem L2,

 

osobiście polecam 3000+ ze względu na mnożnik i C`n`Q, ale jeśli masz dobre ramki to tylko dorwać dobrą mobo z wysokim HTT i będzie spoko. Ja mam K8NS rev.2.0 i maxHT 981Mhz przy 327*3, więc w przypadku sempa 2800+ byłoby 8*327 czyli ponad 2600Mhz, ale na Dfi pewnie byłoby wiecej. Wszystko jednak zalezy od tego jaką sztukę semprona dorwiesz.

a co do skalowalności to pisało sie tu i ówdzie że porównywanie socet A z 754 to róznica w takowaniu rzędu od 100-300Mhz. Ja sam zauważyłem że na Athlonie na socet A 1,7@2,4 (2000Mhz) wynik tylko w samym Spi był niemal identyczny jak niekrecony A642800+ (1800Mhz) niewiele ponad 50s w 1M.

Powodzenia :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest max z mojego sempka. Nie mam pojecia czemu nie chce wskoczyc na 330<  :blink:  Memki maja takie timingi bo to hynixy :P Na codzien chodzi stabilnie tak jak w moim podpisie.

1728638[/snapback]

gb stają przy 327 na szynie ... Wyzej jest jakaś blokada. Pokręć dalej clockgenem spod windy-większosć płyt dochodzi do 340-350. Jednak problemem mozę być max 1.55v na rev 2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema! :D

Normalnie stał się cud. Mój jak dotąd myślałem trefny sempek 2800+ na dowoltowaniu +7,5% chodził na szynie 270 co dawało przeszło 2150mhz. Miałem zainstalowane kości 2x ELIXIR 256 Mb DDR400.

Dzisiaj zakupiłem 512 DDR Twinmos - kości Mtec dwustronne 512Mb seria ...11A4T (wiadomo jakie to są). Wypiołem stare kości i włożyłem nowy nabytek. Oczywiście ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: włancza</span>m kompa wchodze do biosu i z ciekawośi napięcie na Normal zmieniam na procu. Resetuje kompa i co .... winda startuje. super pi przechodzi, prime 95 4h i zero błedów (poprzedmnio proc startowała na tej szynie z +7,5 vcore).

Czyli podsumowując nie mam raczej padliny, a w moim przypadku winowajcą były stare 4 letnie elixiry ktore niewiem jakim cudem jeszcze działają :D

Jeśli się w czymś myle to mnie poprawcie. Pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema! :D

Normalnie stał się cud. Mój jak dotąd myślałem trefny sempek 2800+ na dowoltowaniu +7,5% chodził na szynie 270 co dawało przeszło 2150mhz. Miałem zainstalowane kości 2x ELIXIR 256 Mb DDR400.

Dzisiaj zakupiłem 512 DDR Twinmos - kości Mtec dwustronne 512Mb seria ...11A4T (wiadomo jakie to są). Wypiołem stare kości i włożyłem nowy nabytek. Oczywiście ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: włancza</span>m kompa wchodze do biosu i z ciekawośi napięcie na Normal zmieniam na procu. Resetuje kompa i co .... winda startuje. super pi przechodzi, prime 95 4h i zero błedów (poprzedmnio proc startowała na tej szynie z +7,5 vcore).

Czyli podsumowując nie mam raczej padliny, a w moim przypadku winowajcą były stare 4 letnie elixiry ktore niewiem jakim cudem jeszcze działają :D

Jeśli się w czymś myle to mnie poprawcie. Pozdrawiam :D

1729509[/snapback]

pewnie jak miałeś elixiry to ci alpha timingi inaczej ustawiało, a kontrolery w procu są na to czułe i często wystarczy zmienienie jednego timinga i wszystko zaczyna się ładnie kręcić... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa : dziękuje za tak szybką odp! Szok!

 

Kolejna sprawa:

 

Taka mała wskazówka dla posiadaczy boxowych coolerów :)... Zainwestujecie 5 zł w papier ścierny i wyszlifujcie je gwarantowane 2 stopnie mniej w idle jak również i load.

1729310[/snapback]

1. Jaka ziarnistość papieru (800 starczy?), ręcznie czy mechanicznie?

2. 3lata jest na cały box-więc jak coś majstrujemy to gwarancja przepada-tego typu majstrowanie jest do wykrycia czy raczej nie?

3.słyszałem "legendy" o boxowym coolerze od sempa - głośny, tandetny itp.

Ostatnio bratu składałem kompa z Athlona 64 2800+ razem z boxowym chlodzeniem - to pomyłka! Fatalna jakość wykonania! :mur: Dobrze że jest hologram bo reszta na minus :rolleyes:

Czy do sempa jest to samo chłodzonko?Bo jak gorsze to ja sobie tego nie potrafie wyobrazić!Jestem za boxem bo 3 lata spokoju... ale jest jeszcze sempron na 939 ale tylko w wersji OEM - ryzykować?Jaki TANI wentyl do 40-50 do niego doładować czy raczej dać sobie spokój?Wyjdzie sempik 939 w boxsie??

 

Kolejny raz namieszałem....jak ktoś to zrozumie to proszę o odp ;-)

Z gory serdeczne dzięki!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa : dziękuje za tak szybką odp! Szok!

 

Kolejna sprawa:

1. Jaka ziarnistość papieru (800 starczy?), ręcznie czy mechanicznie?

2. 3lata jest na cały box-więc jak coś majstrujemy to gwarancja przepada-tego typu majstrowanie jest do wykrycia czy raczej nie?

3.słyszałem "legendy" o boxowym coolerze od sempa - głośny, tandetny itp.

Ostatnio bratu składałem kompa z Athlona 64 2800+ razem z boxowym chlodzeniem - to pomyłka! Fatalna jakość wykonania!  :mur: Dobrze że jest hologram bo reszta na minus :rolleyes:

Czy do sempa jest to samo chłodzonko?Bo jak gorsze to ja sobie tego nie potrafie wyobrazić!Jestem za boxem bo 3 lata spokoju... ale jest jeszcze sempron na 939 ale tylko w wersji OEM - ryzykować?Jaki TANI wentyl do 40-50 do niego doładować czy raczej dać sobie spokój?Wyjdzie sempik 939 w boxsie??

 

Kolejny raz namieszałem....jak ktoś to zrozumie to proszę o odp ;-)

Z gory serdeczne dzięki!!!

1729722[/snapback]

 

 

1. Kupujesz takie papiery jak 150 zwykły, 600 Wodny, 1000 wodny i 2000 wodny i jedziesz pokoleji każdym powinieneś otrzymać lustro :) aha i jak bedziesz szlifowałna wodnym to go dobrze zmocz ! Cena za te papiery to granice 5-6zł za wszystkie.

2. Sądze ze serwisanci nie patrzą na spód coolera :) ważne zeby nie był porysowany bo jak bedzie lustro to ci nic nie zrobią...

3. Rzeczywiscie Box jest głośny bo aż 3000 rpm :) ale za to ze przy szlifowaniu zyskasz 2 stopnie dla siebie to jak zredukujesz obroty na wiatraku to je stracisz ale bedzie ciszej. (wlasnie czekam na regulator obrotów który wylicotowałem)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co moze hamowac dalsze OC?

Mialem sempa 2800+ zwyklego i chodzi stable 2200MHz na 1,45v , i dalej restarty walil jakiego bym dzielnika nie ustawil.

Teraz mam sempa 2600+64 i chodzi stable na 2320MHz na 1,4v i jak wyzej to restarty wali.

Co jest grane.?

Jakies sugestie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co moze hamowac dalsze OC?

Mialem sempa 2800+ zwyklego i chodzi stable 2200MHz na 1,45v , i dalej restarty walil jakiego bym dzielnika nie ustawil.

Teraz mam sempa 2600+64 i chodzi stable na 2320MHz na 1,4v i jak wyzej to restarty wali.

Co jest grane.?

Jakies sugestie ?

1730135[/snapback]

A próbowałeś niższy dzielnik pamięci dać?

Na jakim mnożniku HT pracujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam taki maly zestaw pytan, bo jest okazja zmiany sprzeta

czy sie oplaca zamienic XP2000+@2400+ (10x200) na semprona 2800+?

czy moje TwinMosy bardzo beda mnie ograniczac przy OC

ps. czy Gigabyte K8NS jest w miare dobry, bo niestety kasy na cos lepszego nie mam, a moze wybrac cos inne w tym przedziale cenowym

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chris_gd - sam miałem taki dylemat i nawet b.podobny config to Twego, też Epox, 2400+ i Whisper IV,

 

co do wydajności to w porównaniu do Twojego proca potrzebowałbys min. sempa o taktowaniu 1800Mhz (a chyba nikt nie poprzestaje na taktowaniu poniżej 2k, ale jeśli się zdecydujesz to raczej się śpiesz bo ostatnio dość sporo nowych proców ma problemy ze znacznym oc - czytaj w temacie o płytach na s.754),

 

Twinmosy nie powinny Cię ograniczać, ba nawet nieco rozwina skrzydełka bo spoko każde idą na min 215 FSB, a jeśli są na kosciach M-Tec-a to jeszcze wyzej,

 

sam mam tego Gigabyta, zreszta jak kilkadzesiąt procent userów tego i pokrewnych tematów, a jeśli chodzi alternatywę, to ostatnio wyszła b.dobra płyta Epoxa :wink: 8KDA3I rev. 3.2 (minus za słaby kodek audio). Co do K8NS to szukaj wersji 1.0 lub 1.1 (rev.2.0 już bardziej okrojona i większe problemy z wys. HTT),

 

poza tym w tej chwili jest chyba jeden z lepszych momentów na wymianę sprzętu bez znaczących nakładów, bo starą platformę można jeszcze spieniężyć za jakąś sensowną kasę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...