Skocz do zawartości
AndyN

4x512 Mb Różne Pamięci@a64-testy

Rekomendowane odpowiedzi

Bohaterowie testu:

 

Dołączona grafika

 

Ważniejsze elementy konfigu:

 

* Venice prime stable

* MSI K8N SLI Platinum - BIOS 5.06

* zasilacz Revoltec Chromus 2 500W

* Win XP PL Prof + SP2 i pozostałe poprawki

 

Na test znajdę czas w weekend. Na razie proszę o sugestię jak test ma wyglądać. Jakiego softu użyć, jak testować itp

 

Dzięki za wszystkie sensowne podpowiedzi

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd masz takie fajne pamięci ? :D

 

1) Puść prima na 30h. :-)

Na defaulcie, jak sie nie skrzaczy, to dalej już standardowymi metodami, ale ja sie na OC nie znam. Ważne żeby prime leciał naprawdę dłuuugo, bo przez kilka godzin zapewne będzie działać przednio.

 

2) Jaki wpływ mają 4 kostki na układ zasilający pamięci przy ich większym VDimm ? Czy układ zasilający pamięci bardziej się grzeje ?

 

3) Włożyć 4, odpalić na ostatnich stabilnych ustawieniach OC. Wywali się, więc przedstawisz światu że 4 to nie 2.

 

4) Transfer pamięci na E0. Na 4 kostkach u mnie byl gorszy niż na 2, pomimo ustawienia na dwóch 2T.

 

5) 4 kostki blisko siebie napewno grzeją się bardziej przy OC niż 2. Sprawdzić wpływ wiatraka chłodzącego radiatorki przy OC na wyniki OC :-)

Edytowane przez pmp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AndyN

 

Proponuje zebys potestowal je ile moga chodzic na co dzien czyli max stable bo taki w sumie jest zamysl 4x512MB. Na poczatak wystarczy jakies SuperPI 32M. Potem postaraj sie ustabilizowac je w Memtescie nr5 i 8 jak zrobia po 30 pass-ow to znaczy ze jest ok. Na koniec mozesz je przeleciec goldmem tylko ze to bedzie kolo godziny trwalo :wink: (a jesli chodzi o TCCD to wiarygodniejszy wg mnie jest memtest). No i na sam koniec jeszcze S&M :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potem postaraj sie ustabilizowac je w Memtescie nr5 i 8 jak zrobia po 30 pass-ow to znaczy ze jest ok. Na koniec mozesz je przeleciec goldmem tylko ze to bedzie kolo godziny trwalo

1579253[/snapback]

Nie wiem ile trwa memtest nr5 i nr8. Godzina to mało. U mnie 4 (te konkretne GeIL'e) kostki działały niby stabilnie. Niby bo co kilkadziesiąt godzin komp robił reset zupełnie jak na D0. Prime potrafił się wykrzaczyć po ok. 30-40h non-stop pracy. 12h kiedy nie ma mnie w domu, przechodził za każdym razem. Dlatego uważam że warto jest poświęcić 2-3 dni na prima.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do testów użyj standardowych programów:

1. GlodMemory

2. Memtest

3. S&M (memory check)

4. SP2004 (Large, in-place ftt - stress RAM)

5. 3dmarki 01, 03, 05 (loop na ok. godzinę)

6. Aquamark3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do testów użyj standardowych programów:

1. GlodMemory

2. Memtest

3. S&M (memory check)

4. SP2004 (Large, in-place ftt - stress RAM)

5. 3dmarki 01, 03, 05 (loop na ok. godzinę)

6. Aquamark3

1579262[/snapback]

To co Dem i masz tydzień z głowy ;)

Pozdrawiam

1579363[/snapback]

Najwyżej test będzie "publikowany" stopniowo ...

 

Bo weekendu nie starczy na całość jak widzę. Mając rodzinę, dziecko i w dodatku chęć pogrania w BT2 (->jak mi net ruszy :?)

 

Edit:

Dajcie link do S&M, ok?

 

Edit2:

Zastanawiam się nad metodologią testu:

* najpierw test maksa możliwości każdego dual setu z osobna, np: na timingach 2,5-4-3-7 1T 2,7v -> alf nie będę ruszał, to dla mnie za duża abstrakcja i kolejne warianty do przeanalizowania

* a później sprawdzenie co potrafi 2xdual set i zestawienie wyników

 

Edit3:

A może listę softu, przynajmniej na razie ograniczyć do?:

* S&M (memory check)

* SP2004 (Large, in-place ftt - stress RAM)

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech ci będzie

http://www.benchmarkhq.ru/fclick/fclick.php?fid=301

 

dem podał bardzo dobrą listę czym testować :)

 

Ja sprawdzałem na początku każdą pamięć z osobna później w dualu i następnie całą czwórkę

 

Do dzisiaj nie mam stabilnego gm :( (venice naprawił wszystkie bolączki winchestera bucchehechcehcehhchechehhechhec)

 

Polecam ci sprawdzić od razu wszystkie razem będzie najszybciej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj znalazłem chwilę czasu żeby odrobinę potestować

 

2-2-2-5 1T (niby, thx mach82) @ 200 @ default Vmem

 

Dołączona grafika

Update: W rzeczywistości przy 1t bios ustawił htt 100, stąd taka różnica w transferach między 1t i 2t na niekorzyść 1t. Po ustawieniu 1t i wymuszeniu htt 200 komp w ogóle nie wstaje. 1t jest zupełnie niemożliwe, przynajmniej na moim konfigu

 

Żeby skrócić całą zabawę postanowiłem testować tylko na następujących ustawieniach: 2,5-4-3-7. Gdy miałem jeden zestaw 2x512 na tych ustawieniach działały one na 290MHz. Nie wiem czy jest to ich kres gdyż testowałem dawno, jeszcze na poprzednim procku-Winchesterze. A dla poprzedniego procka 290MHz (9*290) to na pewno był kres ;) Chcę sprawdzić gdzie jest kres na tych samych ustawieniach dla 4x512

 

 

Ustawiłem więc tak:

 

2,5-4-3-7 2T @ 250 @ 2,7 Vmem

 

Dołączona grafika

 

 

Kolejne ustawienie:

 

2,5-4-3-7 1T @ 250 @ 2,7 Vmem

 

Nawet nie zabootował. Zawisł na samym początku wydając odgłosy: biiiiiiip-cisza-biiiiiiip-cisza-biiiiiiip-.... ;) :D

Więc o 1T można raczej zapomnieć

 

Bardzo to pobieżny "teścik" - mam tego świadomość - na więcej powinienem znaleźć czas w weekend

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zmieniałem następujące parametry:

* tcl

* tras

* trcd

* trp

Reszta to auto płyty

 

Nie jestem tak biegły, by kombinować z pozostałymi parametrami. :oops: Z resztą to dodatkowe kombinacje -> więcej czasu na ich zmienianie potrzeba

 

Az mi sie wierzyc nie chce ze chodza przy tak niskich wartosciach max async i read preamble... :huh:

To dobrze czy źle? :oops: Trzeba też pamiętać, że testowane tylko jednym softem i przez niezbyt długi czas

 

Dziś zobaczę jaki będzie max MHz dla kombinacji: 2,5-4-3-7 2T @ 2,7 Vmem -> na razie SP2004

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie. 25 min prime to nie za bardzo swiadczy o stabilnosci. Chociaz o czyms swiadczy :wink: Zajrzyj do tego linka co ci dalem kilka postow wczesniej i zobacz na wartosci max async i read preamble. To wlasnie im zawdziecza sie stablinosc 4 kosci. I naprawde polecam biosowy memtest, jest bardzo dobry dla TCCD a na pewno jesli chodzi o ich timingi. Jedyne co ewentualnie bedziesz musial zmienic zeby uzyskac stabilnosc w windowsie w porownaniu z memtestem to podniesc napiecie.

 

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale MSI chyba nie ma zintegrowanego z biosem Memtestu.

He he, wiecie, to nie DFI ;)

 

Przetestowałem na 255 i 260. Sczegóły może jutro gdy ruszy mi net i zuploaduję screeny :mur: Bo teraz to nyndza i dramat. Burza prawie tydzień temu była a typ do tej pory swojej sieci nie podniósł. Czemu tepsa nie ma porządnej, silnej konkurencji :mur: :mur: :mur:

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z prosba autora podaje jak mi chodza memorki.

Obiekt zainteresowania to 4x512MB AData DDR600 na DFI SLI-D, procek to Venice taktowany 9x312MHz.

Pamieci spokojnie biegaja sobie na 255MHz. Timingi z A64 Tweaker to:

 

2,5-12-14-3-0-7-3-2-1-200-1-16-128-D-E-7-9-7-256-E-166-E-W-D.

 

Na 280 2,5-3-3 niestety nie chca juz. Wszystkie testy pamieci przechodzi czysto, SuperPi, Prime Small FFT dziala, ale juz Blend sie wywala po kilku s. niezaleznie od alph, napiecia BIOSow. Na 90% to wina kontrolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym jak ustawiłem tak:

2,5-4-3-7 2T @ 250 @ 2,7 Vmem

 

Dołączona grafika

 

ustawiłem:

2,5-4-3-7 2T @ 260 @ 2,7 Vmem

 

Dołączona grafika

Zonk

 

ustawiłem więc tak:

Dołączona grafika

Kolejny zonk

 

Miałem dość szukania stabilnych ustawień, postanowiłem sprawdzić SiSoft Sandra wydajność pamięci na poszczególnych ustawieniach:

 

4x512 1t (niby, thx mach82) i 2t vs. 2x512 1t i 2t @ 2-2-2-5 @ 200 @ default Vmem

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Update: W rzeczywistości przy 1t bios ustawił htt 100, stąd taka różnica w transferach między 1t i 2t na niekorzyść 1t. Po ustawieniu 1t i wymuszeniu htt 200 komp w ogóle nie wstaje. 1t jest zupełnie niemożliwe, przynajmniej na moim konfigu

 

4x512 2t vs. 2x512 1t i 2t @ 2,5-4-3-7 @ 250 @ 2,7 Vmem

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

O takich ustawieniach dla 4x512 można niestety tylko pomażyć :? :(

2x512 1t i 2t @ 2,5-4-3-7 @ 290 @ 2,7 Vmem

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Jeżeli macie jakieś sugestie co do dalszego ciągu testowania, zapraszam.

 

Pozostaje mi znalezienie stabilnych ustawień pamięci przy dzielniku dla proca taktowanego htt 311-319 ...

 

Ciekawe co potrafi wyselekcjonowany E6 .....

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli macie jakieś sugestie co do dalszego ciągu testowania, zapraszam.

To w końcu ile stabilnie można osiągnąć na 4x512 przy 1T? Cz jest szansa na chociażby 245 MHz? Proszę, sprawdź ile twoje kostki wyciągają przy 1T (na początek ustaw 230 MHz, a później w zależności od wyników jedź w górę lub w dół).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w końcu ile stabilnie można osiągnąć na 4x512 przy 1T? Cz jest szansa na chociażby 245 MHz? Proszę, sprawdź ile twoje kostki wyciągają przy 1T (na początek ustaw 230 MHz, a później w zależności od wyników jedź w górę lub w dół).

4x512 ustawiłem na 2,5-4-3-7 1t @ 210 @ 2,7 Vmem

Nawet się nie podniósł, zawisł na starcie z objawami identycznymi jak przy 1 t na 250 htt

 

Kontroler w Venice najwyraźniej kompletnie nie radzi sobie z 1t przy wszystkich slotach obsadzonych pamięciami Dla przypomnienia:

4x512 1t (niby, thx mach82) i 2t @ 200 @ default Vmem

Dołączona grafika Dołączona grafika

Update: W rzeczywistości przy 1t bios ustawił htt 100, stąd taka różnica w transferach między 1t i 2t na niekorzyść 1t. Po ustawieniu 1t i wymuszeniu htt 200 komp w ogóle nie wstaje. 1t jest zupełnie niemożliwe, przynajmniej na moim konfigu

 

Może w rev. E6 coś zostało zmienione, poczekajmy na testy (ehhh, olać to 1t, żeby dociągnąć je na 2t do takiego poziomu co udało mi się 2x512 :rolleyes: :wink: )

 

Przy obsadzonych tylko dwóch slotach (2x512) na 1t, jak pokazują wyniki w jednym z powyższych moich postów, daje znaczący wzrost wydajności w porównaniu z 2t

 

Podsumowując: 1t na 4x512 jest niewykonalne, komp nie wstanie nawet przy htt 200 -> wstaje przy htt 100 ale co to za zysk?

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4x512 ustawiłem na 2,5-4-3-7 1t @ 210 @ 2,7 Vmem

Nawet się nie podniósł, zawisł na starcie z objawami identycznymi jak przy 1 t na 250 htt

No to niedobrze - chyba będzie trzeba kupić 2x1GB. Widziałem takie moduły kingmaksa na hyniksie, ale w Polsce jeszcze nie do dostania.

 

Kontroler w Venice najwyraźniej właściwie nie radzi sobie z 1t przy wszystkich slotach obsadzonych pamięciami na co wskazywałyby wyniki przepustowości 1t i 2t zrobione na default 200 htt. Dla przypomnienia:

No nic dziwnego - przecież w 4x512 1T miałeś pamięci ustawione na 100 MHz a nie na 200!!! (albo nie widzę właściwego screena) Nie dziw się że wyniki są takie słabe. Daj wyniki z pamięciami ustawionymi na 200 MHz a nie 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to niedobrze - chyba będzie trzeba kupić 2x1GB. Widziałem takie moduły kingmaksa na hyniksie, ale w Polsce jeszcze nie do dostania.

Tylko 1GB kostki bardzo słabo się kręcą, dużo słabiej niż 512MB. Polecam lekturę: http://217.172.39.212/~forum/index.php?showtopic=147060

Może być tak, że jeśli masz w planach OC, mimo wszystko bardziej z tego powodu opłaci się kupić 4x512MB niż 2x1GB

No nic dziwnego - przecież w 4x512 1T miałeś pamięci ustawione na 100 MHz a  nie na 200!!! (albo nie widzę właściwego screena) Nie dziw się że wyniki są takie słabe. Daj wyniki z pamięciami ustawionymi na 200 MHz a nie 100.

Masz rację, płyta automatycznie ustawiła htt 100. Nie zwróciłem na to uwagi :oops: Zaraz zmienię opisy w moich powyższych postach

 

Po wymuszeniu htt 200 i ustawieniu 1t płyta w ogóle nie wstaje.

 

1t przy 4x512, przynajmniej na moim konfigu, jest absolutnie niemożliwe, nawet na defaultowym htt

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też pójść inną drogą.

4 jednostronne moduły 512 powinny pójść tak samo jak 2, 2 stronne.

Tylko czy ktoś widział jednostronne 512 ? Powiiny istnieć na bazie kostek do modułów 1 GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale hyniksy (mimo że w modułach 1GB) powinny się kręcić całkiem przyzwoicie. Potrzeba mi 245 MHz (venice 1.8@2.7 GHz dzielnik 166 MHz) przy 1T i myślę, że hyniksy powinny tyle wytrzymać. Jak zwkłe oemowe adaty 2x1GB idą na ponad 220 MHz, to hyniksy pójdą wyżej o byćmoże te 245 MHz osiągną. Na razie jadę na hyniksach 2x256, ale tyle pamięci to zdecydowanie zbyt mało i muszę kupić więcej. Tylko pytanie jest takie: brać 2x1GB, czy 4x512MB. Procesora zmieniać nie będę przez 2-3 lata.

Poszukaj testów kostek, które planujesz kupić albo sam zrób je przed kupnem. Bo obawiam się, że może być różnie. Przynajmniej z E3, może E6 jest lepsze, może ....

na 100 MHz chodzą, więc może na 133 lub 166 MHz też pójdą. Możesz to sprawdzić?

Ustawiłem 5-2-2-2 1t dzielnik 120, BIOS się podniósł ale na zupełnym starcie windozy walnęło błędem w pliku systemowym i zatrzymało start systemu. Po przywróceniu poprzednich ustawień (2t, htt 200) system uruchomił się bez problemu ..... (albo kontroler pamięci albo bios płyty(?))

 

Powiem tak, ten switch resetu biosa w MSI zamiast zworki to naprawdę fajna sprawa. Ostatnio często używam .... :?

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też pójść inną drogą.

4 jednostronne moduły 512 powinny pójść tak samo jak 2, 2 stronne.

Tylko czy ktoś widział jednostronne 512 ? Powiiny istnieć na bazie kostek do modułów 1 GB

1584038[/snapback]

na allegro masz hyniksy BT 512MB jednostronne. Drogie dosyć, ale na stronie internnetowej sprzedawcy są o 10% tańsze i cena już tak nie odstrasza. Ciekawe tylko jak z OC tych modułów. 4 takie moduliki i mamy nadal 1T.

 

BTW, jeżeli ktoś chciałby sprawdzić ile straty daje 4x512 2T vs 2x512 1T dla athlona 64, to proszę tutaj

Edytowane przez mach82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) BTW, jeżeli ktoś chciałby sprawdzić ile straty daje 4x512 2T vs 2x512 1T dla athlona 64, to proszę tutaj

Ja nie miałem zbytnio innej opcji niż kupno kolejnych UltraX. Do płynnej gry w Battlefield2 na 1280@1024 (->rozdziałka natywna mojego LCD) z mas detalami (->czemu mam sobie żałować ;)) 1GB to za mało.

Sprzedać te i kupić 2x1GB->bardzo słabo się kręcą i straciłbym za dużo na tych kombinacjach

Sprzedać te i kupić 4x512 jednostronne->straciłbym za dużo na tych kombinacjach

Że zacytuję sam siebie

Dodałem do konfigu kolejne 2x512MB. Łącznie mam teraz 4x512 Geil UltraX (tccd). Z tą ilością pamięci na moim, nawet nie podkręconym konfigu, gra w końcu przestała ciąć, haczyć, zwalniać na 1280x1024 (detale full). Wcześniej przy 2x512 podkręcanie proca na 9*311 nic nie dawało (tak jak i grafy)

 

Nareszcie mogę komfortowo i bezstresowo grać ....

 

Ta gra to odkurzacz na RAM

 

tutaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AndyN mam pytanie do ciebie ja tez posiadam 4x512 tylko ze twinmosy i za nic nie chcą mi chodzić stabilnie nawet na standardowych ustawieniach!!! Sprawdzałeś je w gm?? bo nie widzę żadnego screena z niego.

 

ps. ma ktoś z was E6 i 4x512MB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...