Skocz do zawartości
koparka

Nowy Linux - Dostosowywanie Dysku, Partycjonowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Bo też trochę źle robisz. W konsoli jako root wpisz:

 

urpmi.addmedia contrib ftp://ftp.ps.pl/mirrors/Mandrakelinux/official/2005/i586/media/contrib with media_info/hdlist.cz

Następnie: "urpmi libqt3devel", pewnie poprosi cię o zainstalowanie pakietów zależnych, więc wciśnij "y" (na ekranie zapyta t/n, taki urok urpmi).

 

Dla firefoxa: "urpmi libstdc++5".

Jeśli instalowałeś z płyt (3cd lub 1 dvd), to na tych płytach masz sekcję main pakietów, sekcje contrib i jpackage są dostępne na mirrorach ftp. Jeśli nie masz płyt pod ręką, albo nie chce ci się sięgać po płyty, dodaj sekcję main:

 

urpmi.addmedia main ftp://ftp.ps.pl/mirrors/Mandrakelinux/official/2005/i586/media/main with media_info/hdlist.cz

Są też inne repozytoria (PLF, tam są pakiety z np. win32codecs i inne), co i jak na stronie http://easyurpmi.zarb.org

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak:

mowicie mi tutaj duzo o urpmi (dzieki), wiec poczytalem troche co to jest (jak przytsalo na poczatkujacego). Sprobowalem juz do konsoli jako root wrzucic troche adresow, ale za kazdym razem wyskakuje cos takiego

# urpmi.addmedia main ftp://ftp.caliu.info/pub/distribucions/ma...i586/media/main with media_info/synthesis.hdlist.cz

dodany nośnik main

zapisywanie pliku konfiguracyjnego [/etc/urpmi/urpmi.cfg]

pobieranie pliku źródłowego hdlist (lub syntezy) związanego z "main"...

    ftp://ftp.caliu.info/pub/distribucions/ma...hesis.hdlist.cz

...pobieranie nie powiodło się: curl: (67) Access denied: 421

pobieranie pliku źródłowego hdlist (lub syntezy) zakończone niepowodzeniem

nie znaleziono pliku hdlist dla nośnika "main"

sprawdzanie pliku syntezy [/var/lib/urpmi/synthesis.hdlist.main.cz]

wystąpił problem podczas odczytu pliku syntezy dla nośnika "main"

znaleziono 0 nagłowków w pamięci podręcznej

usuwanie 0 przestarzałych nagłowków w pamięci cache

zapisywanie pliku konfiguracyjnego [/etc/urpmi/urpmi.cfg]

nie można zaktualizować nośnika "main"

przy innych adresach jest tak samo,

czemu nie dziala mi to?

Moze to bedzie pomocne:

sciagam sobie rpm'a, robie go tym razem w "instalator oprogramowania" a tu: Błąd: baza danych urpmi jest zablokowana.

Juz nie mam pojecia.

PS. Ostatnio instalowalem z bibliotek wszystko co sie da... mozliwe ze one jakos mi skopia system, jak to bywalo w win przy instalacji gory programow???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze raz, tylko po urpmi dodaj parametr --wget:

urpmi.addmedia --wget addmedia...

Wcześniej sprawdź, czy nie masz odpalonego jakiegoś programu do instalacji/zarządzania pakietami (blokuje bazę rpm).

 

Instalacja dowolnej ilości bibliotek w linuksie (o ile są to paczki przeznaczone dla tej dystrybucji, inaczej mogłyby powstać konfllikty) nie ma żadnego (poza zajęciem miejsca na dysku) wpływu na system, to nie Winddows.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze cos zaskoczylo z tym --wget :

# urpmi.addmedia --wget main ftp://ftp.caliu.info/pub/distribucions/ma...i586/media/main with media_info/synthesis.hdlist.cz

dodany nośnik main

zapisywanie pliku konfiguracyjnego [/etc/urpmi/urpmi.cfg]

przekonfigurowywanie urpmi dla nośnika "main"

obliczanie sumy md5 istniejącego pliku źródłowego hdlist (lub syntezy)

pobieranie pliku źródłowego hdlist (lub syntezy) związanego z "main"...

    ftp://ftp.caliu.info/pub/distribucions/ma...hesis.hdlist.cz

znaleziono zbadany plik hdlist (lub synthesis) jako media_info/synthesis.hdlist.cz

...pobieranie zakończone

badanie pliku hdlist [/var/cache/urpmi/partial/hdlist.main.cz]

sprawdzanie pliku syntezy [/var/cache/urpmi/partial/hdlist.main.cz]

sprawdzanie pliku klucza publicznego związanego z "main"...

znaleziono 0 nagłowków w pamięci podręcznej

usuwanie 0 przestarzałych nagłowków w pamięci cache

zapisywanie pliku konfiguracyjnego [/etc/urpmi/urpmi.cfg]

Czy to juz jest 100% dobrze?

Do czegos sluzy ten parametr --wget? urpmi bedzie tak samo sprawne jak bez niego?

PS. Urpmi dziala tylko przy instalowaniu z paczek RPM, tak?

Jak w takim razie moge tego uzyc do instalacji ze zrodel?

 

Chyba wszystko dziala jak nalezy. Teraz chce zainstalowac kadu, ale ze zrodel (czyli urpmi mi nie pomoze) a brakuje mi libssl. Juz sie poddaje w szukaniu tego (od 4 dni nie moge znalezc). Zainstalowalem juz m.in. openssl-0.9.7a-35.1.src.rpm i openssl-0.9.8.tar.gz a blad:

checking if libssl is in system directories... no

checking if libssl is in specified directories:  ... not found

configure: error: libssl not found!

caly czas wystepuje.

Skad moge to libssl pobrac w takim razie?

 

Aha, co do firefoxa to udalo mi sie znalezc libstdc++.so.5 i potem sie juz instalowal bez problemu. Niestety zainstalowal sie w moim /home tam gdzie rozpakowalem instalke (nie wiedzialem gdzie w linuksie sie instaluje programy wiec sie zgdozilem na to). Tak wiec mam juz go zainstalowanego. Ale pytania jak zwykle sa: (:P)

-zawsze musze go uruchamiac przez wejscie do folderu i wpiasnie komendy sh firefox, poza tym nie ma go nigdzie w menu, jak moge zrobic mu skrot na pulpit lub cos podobnego? (juz robilem cp firefox /Destkop i sie nie uruchamial tak)

-teraz powazna sprawa: w ogole net nie dizala pod nim (zadne strony sie nie chca ladowac); z poprzednia (defaultowa) wersja tez tak bylo [na konquerorze wszytko smiga]

Edytowane przez koparka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dobrze. Parametr --wget każe urpmi używać wget-a zamiast curl-a (szczegóły w "man wget", "man curl"). Tak, będzie sprawny. Do instalacji ze źródeł urpmi się nie nadaje.

 

libssl jest w pakiecie libopenssl, nie instaluj takich rzeczy (na razie) jak *src.rpm, *tar.gz.

Na przyszłość, aby znaleźć coś co jest potrzebne, użyj "urpmf", np. "urpmf --provides libssl" zwróci coś takiego:

libopenssl0.9.7:libssl.so.0.9.7libnss3:libssl3.solibnss3:libssl3.so(NSS_3.2)libnss3:libssl3.so(NSS_3.2.1)libnss3:libssl3.so(NSS_3.4)libnss3:libssl3.so(NSS_3.7.4)libopenssl0.9.7-devel:devel(libssl)

nazwa_pakietu:plik

 

A wtedy, "urpmi libopenssl" i będziesz miał tą bibliotekę.

 

Poczytaj "man urpmi", "man urpmf".

 

Skóty na desktopie robi się jak w win. Dla KDE: prawoklik->nowe->plik->skrót do programu. Tam podasz nazwę, ścieżkę do pliku "firefox".

 

Co do niedziałania, sprawdź w konfiguracji firefoxa, może musisz podać jakieś proxy (albo wywalić), albo coś w ten deseń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woooow!!!

Naprawde super pomoc!!!

Teraz juz mam libssl i kadu jest w trakcie kompilacji!!!

Bardzo dziekuje!!!

 

Narazie idzie ok, jak cos znowu bede mial nie jasnego to sie odezwe :]

Z innymi porblemami (tymi co pisalem) sprobuje sobie juz sam poradzic :)

Jescze raz dzieki za pomoc <jupi>

 

EDIT: Cholera no mam sporawy problem. Jak juz mowilem nie dziala mi firefox w necie. Konfiguracje polaczenie z netem mam dobra ("bezposrednie polaczenie z internetem"), bo identyczne dziala na konqueror. Reszta netu dziala bez problemu, wiec to jest raczej wina mozilli. Na potwierdzenie tej tezy :] moge dodac, ze moizlla thunderbird tez za nic nie chce ruszyc. PLZ help, bo to jest problem, ktory trudno mi na razie samemu rowiazac, a w necie nic ma co do tego... :[http://forum.purepc.pl/style_images/1/folder_post_icons/icon13.gif

Edytowane przez koparka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało znam sie na linuxie i nie wiem ile miejsca dać na swap?

 

Ile GB zajmuje na dysku taki Mandrake 10.1?

 

Skąd moge sobie sciągnąć Mandriva Linux 2005? Znalazłem na stronce ale jakoś kiepsko ściąga.

Edytowane przez ::snoopy::

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...