Skocz do zawartości
slezak

Śląsk Jest Polski, To Oczywiste

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Potrzebuję pilnie dowodów tego, co oczywiste, czyli polskości a także słowiańskości naszej rodzimej ziemi - Śląska. Mam już kilka książek, map i innych materiałów, jednak potrzebuję jak najwięcej. Piszczcie proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, to ja pozwolę sobie zacząć, jak coś sobie przypomnę to wyedytuję.

 

-Ślężanie, Opolanie, Dziadoszanie, Bobrzanie, Lachowie,, Trzebowianie, Głupczyce, Golęszyce, to ludy słowiańskie, zachodniosłowiańskie, polskie

 

-PWN: "ŚLĄSK, hist. dzielnica Polski w dorzeczu górnej i środk. Odry. W VIII–IX w. zamieszkany przez plemiona zachodniosłow., m.in. Ślężan (w rejonie góry Ślęży; Ślązacy)."

 

-Britannica: "Historic region, east-central Europe. Polish Slask German Schlesien It now lies mainly in southwestern Poland, with parts in Germany and the Czech Republic. It was originally a Polish province."

 

-Powstania Śląskie

 

-pierwsze polskie zdanie zostało wypowiedziane na Śląsku (Dolnym)

 

-gwara śląska jest historyczną gwarą polską, obecną w szczególności zawsze na Górnym Śląsku (czyli także w rejonach Opola). Dowodów na to było wiele, choćby książka "Polak w Śląsko - anonimowy dialog z początku XVII wieku" potwierdza, że pomimo silnej germanizacji i obecności Niemców jako urzędników "normalna" ludność takim językiem się porozumiewała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie ma gwary śląskiej, jest śląski dialekt,

2. Z tym zdaniem to do końca nie wiadomo

3. Z tą polskością Śląska, wśród ludności rdzennej to bym też raczje nie przesadzał, napewno łatwiej idzie udowodnić polskość Śląska Cieszyńskiego, na Górnym Śląsku nie była ona aż tak widoczna (chociaż wcale nie twierdze że jej nie było)

 

Tu masz forum historyczne

Jest to napewno dużo lepsze miejsce do zdobycia tego typu informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuję pilnie dowodów tego, co oczywiste, czyli polskości a także słowiańskości naszej rodzimej ziemi - Śląska. Mam już kilka książek, map i innych materiałów, jednak potrzebuję jak najwięcej. Piszczcie proszę!

1596740[/snapback]

To mi przypomina taki 'antyczny' juz dowcip:

Napisz wypracowanie na temat "Kto jest twoim idolem i dlaczego jest nim W.I. Lenin"

W identyczny sposob zadales swoje pytanie i jest w nim rownie duzo prawdy...

 

Zwiazki kulturowe i cywilzacyjne tego regionu sa znacznie blizsze cywilizacji zachodnioeuropejskiej (zwlaszcza wplyw Czech i Niemiec), np. Rybnik znaczy po czesku staw rybny czescy gornicy do XV w. chodzli tu na cyne stad nazwa rzeki ktora przeplywa przez miasto - Nacyna.

Jako pierwszy z wladcow Polski olal Slask Kazimierz Wielki ktoremu zalezalo na:

1. uderzyc na Rus, zajac zimie wschodnie.

2.Po wizycie u wielkiego mistrza w Malborku po raz pierwszy zobaczyl prawdziwy murowany zamek i niechcial juz wiecej juz wiecje urzedowac w kurnej chacie z drewna.

Stad wiadome powiedzenie o Kazimierzu Wielkim, a Slask od tej pory podlegal pod krolestwo Czeskie.

W czasie bitwy pod Tannenbergiem (wsrod narodow slowianskich znany jako Grunwald) choragiew slaska sluzy pod dowodztwem wielkiego mistrza zakonu razem z calym kwiatem zachodniego rycerstwa.

W czasie szwedzkiego potopu Jan Kazimierz uciekal na Slask bo to byla dla niego jakas alternatywa a nie autonomiczne ziemie polskie.

Tak wiec po szesciu wiekach na skutek upadku cesarstwa Niemieckiego po jednym plebiscycie i kilku powstanich Slask wpada pod rzady Polski (legalny plebiscyt zostal wygrany przez Niemcy).

Premier Wielkiej Brytanii Lloyd George cyt. "Dac Polsce Slask, to tak jak dac malpie zegarek"

Edytowane przez S_Works

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

1. Nie ma gwary śląskiej, jest śląski dialekt,

:zonk: czlowieku pozniej beda ludzie mowic za toba, zlituj sie i nie bluznij, albo przynajmniej sprecyzuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mi przypomina taki 'antyczny' juz dowcip:

Napisz wypracowanie na temat "Kto jest twoim idolem i dlaczego jest nim W.I. Lenin"

W identyczny sposob zadales swoje pytanie i jest w nim rownie duzo prawdy...

 

Zwiazki kulturowe i cywilzacyjne tego regionu sa znacznie blizsze cywilizacji zachodnioeuropejskiej (zwlaszcza wplyw Czech i Niemiec), np. Rybnik znaczy po czesku staw rybny czescy gornicy do XV w. chodzli tu na cyne stad nazwa rzeki ktora przeplywa przez miasto - Nacyna.

Jako pierwszy z wladcow Polski olal Slask Kazimierz Wielki ktoremu zalezalo na:

1. uderzyc na Rus, zajac zimie wschodnie.

2.Po wizycie u wielkiego mistrza w Malborku po raz pierwszy zobaczyl prawdziwy murowany zamek i niechcial juz wiecej juz wiecje urzedowac w kurnej chacie z drewna.

Stad wiadome powiedzenie o Kazimierzu Wielkim, a Slask od tej pory podlegal pod krolestwo Czeskie.

W czasie bitwy pod Tannenbergiem (wsrod narodow slowianskich znany jako Grunwald) choragiew slaska sluzy pod dowodztwem wielkiego mistrza zakonu razem z calym kwiatem zachodniego rycerstwa.

W czasie szwedzkiego potopu Jan Kazimierz uciekal na Slask bo to byla dla niego jakas alternatywa a nie autonomiczne ziemie polskie.

Tak wiec po szesciu wiekach na skutek upadku cesarstwa Niemieckiego po jednym plebiscycie i kilku powstanich Slask wpada pod rzady Polski (legalny plebiscyt zostal wygrany przez Niemcy).

Premier Wielkiej Brytanii Lloyd George cyt. "Dac Polsce Slask, to tak jak dac malpie zegarek"

1599074[/snapback]

 

Lordowie wlk brytanni powiedzieli też że nie będą umierac za polskę a tak wogule to śląsk był dla niemców prawie tym samym czym kolonie w afryce kazik uciekł tez ze slaska na wschód polski i z lwowa a nie ze slaska ruszył na szwedów , a plebiscyt wygrali Polacy . niestety na śląsku pozostało jeszcze wielu przedstawicieli rasy panów

Edytowane przez Labe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lordowie wlk brytanni powiedzieli też że nie będą umierac za polskę a tak wogule to śląsk był dla niemców prawie tym samym czym kolonie w afryce kazik  uciekł tez ze slaska na wschód polski i z lwowa a nie ze slaska ruszył na szwedów , a plebiscyt wygrali Polacy . niestety na śląsku pozostało jeszcze wielu przedstawicieli rasy panów

1599423[/snapback]

Moze mocno napisane ale czytajac to co niektorzy pisza mam podobne odczucia ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:zonk: czlowieku pozniej beda ludzie mowic za toba, zlituj sie i nie bluznij, albo przynajmniej sprecyzuj!

1599138[/snapback]

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dialekt

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwara

 

Tu jest wszystko napisane

 

Dialekt pewna forma jeżyka występująca w danym REGIONIE

Gwara pewnha forma jezyka występująca na OBSZARŻE LOKALNYM

 

Mówienie że śląski jest gwarą jest błędem, śląski jest dialektem polskiego nie gwarą gdyż występuje w regionie jakim jest Górny Śląsk, gdyby była gwarą występował by na niewielkiej przestrzzeni (kilka wsi, bądź miasto)

Przykładem gwary są np Kurpie

 

A tak na przyszłośc zanim kogoś wyśmiejesz sprawdź najpierw czy aby ten ktoś na pewno się myli, bo w tym wypadku to ty się zbłaźniłeś

 

 

Do Labe

Przesadzasz jeżeli mówimy o Śląsku to mówim o całym łacznie z Dolnym, sory ale jakoś nie trafia do mnie argumentacja iż Wrocław był dla Niemców tak samo ważny jak kolonie w Afryce podobnie z Bytomiem, jeżli masz na to jakieś dowody to umieśc je tutatj, jezeli nie to daruj se tego typu wypowiedzi

 

edit

Żeby nie było nie jestem zwolennikiem twierdzenia iż Śląsk jest/był bardziej niemiecki, nie uważam również żeby Śląsk sie jakoś znacząco wyrózniał, chodź faktycznie biorąc pod uwagę obecne terytoria naszego kraju to trzeba przyznać iż była bardziej zawansowany w omawianym okresie niż resztą Polski, ale głownie za sprawą wpływów cesarstwa, ale to co napisałeś to przegięcie, wiem że raczej Ślązaków reszta Polski raczej nie lubi, ale porównania z murzynami są chyba troche nie na miejscu

Edytowane przez EsiuWWW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie twierdzę że ślązaków nie lubię bo lubie , tam na ślasku chyba myślicie schematami :) . W kilku opracowaniach historycznych można przeczytac i wyciągnac wnioski z tego czym był slask dla niemieckiego pana a był źródłem taniej i niewymagającej siły roboczej .

Edytowane przez Labe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EsiuWWW - a ty dalej swoje, czyli dalej twierdzisz ze nie ma slaskiej gwary? :mur:

1600038[/snapback]

 

Gwara śląska - słownictwo zespołu gwar dialektu śląskiego- jedna z najbardziej żywotnych odmian języka polskiego, którą posługuje się część ludności Górnego Śląska, Śląska Opolskiego, Śląska Cieszyńskiego oraz zachodnich krańców Małopolski.

Umiesz czytać, chyba nie wyraźnie pisze czym jest tzw gwara śląska, to jest dialekt, akurta to hasło na wikipedi jest troche niefortunnie napisane, ile razy mozna pisać że śląski jest dialektem wchodziłeś w podane przezemnie linki ??, tam masz napisane co to jest gwara i co to jest dialekt, więc nie zaśmiecaj forum swoją niewiedzą

 

@Labe

Podaj mi prosze te opracowania w których autor twierdzi i ż Śląsk był dla Niemców tym samym co Kamerun

Tania siła robocza występowała wszędzie, akurat jezeli chodzi o poziom życia to pozioma nawet tej taniej siły roboczej było dużo wyższy niż poziom życia jaki panowałna na większości terytorium Polski, nie wspominając już o byłych kresach wschodnich

Co do schematycznego myślenia powiedz mi jakimi schematami się kieruje po jakoś tego nie umie zakumać

Pozdro

Edytowane przez EsiuWWW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje może troche mnie poniosło z tą afryką ale ślązacy są Polakami a nie niemcami i denerwuje mnie to jak co niektórzy wypisują że ślask zawsze należał do niemiec . cofając sie w histori najpierw należał do polski potem do czech potem w 1745 prusy odbiły go austri i za czasów biscmarka zaczą się kulturkampf a o tym że ślązacy nigdy nie czuli się niemcami świadczą 3 powstania śląskie . Polska popełniła dwa błędy wobec ślązaków pierwszy w 1918 gdy daliśmy pewna suwerennoś sląskowi i obiecaliśmy ze większosc podatków bedzie szła na śląsk, większosc fabryk w owym czasie nalezała do niemców i gdy polacy próbowali cos robic na śląsku zaczynali podnosic podatki to niemieccy własciciele fabryk obniżali pensje robotnikom co wywoływało wiadome oburzenie robotników a potem w 1945 gdy komuchy weszły na śląsk to każdy kto nie mówił czysta polszczyzna był uważany za niemca interpretacja była dowolna pojawiły sie wtedy pewne represje ze strony władz ludowych twożono obozy resocjalizacyjne i wtedy ślazacy własnie doszli do wniosku że Polska nie pała do nich miłoscią tak wielką jak myśleli

 

Draak jakie znaczene ma to skąd pochodzę (taka ciekawostka Lubaczów w 1604 r za Stanisława Leszczyńskiego był przez pół roku stolicą Polski. Król zimował tu a wmyśl zasady gdzie król tam stolica byliśmy stolicą Polski :D )

Edytowane przez Labe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh ciekawe z tą stolicą, aczkolwiek nie panował ona na polskim trone zbyt długo, ale co król to król :wink:

 

Ale nie chodzi o to gdzie kto mieszka, nigdy nie byłem w Lubaczowie, pewnie jakieś fajne małe miasteczko, co do twojego posta duża cześć Ślązaków nie czuje się Niemcami, ale nie czuje się też Polakami

Tak naprawde po utracie Śląska przez Polske znajdował się cały czas w strefie wpływów niemieckich, Czechy wchodziły w skład Cesarstwa, i tak na dobrą sprawe wpływy polskie na Śląsku nastąpiły dopiero po 1945 roku, w okresie międzywojennym Śląsk miałwłasną autonomię, przez co rząd w Warszawie miał nieco związane ręce w sprawach dot Śląska

 

Reasumując nie twierdze że Śląsk jest niemiecki, autonomi chyba tez raczej nie dostaniemy, w każdym bądź razie nie lubie jak z nas Ślązaków robi się idotów i przedstawia jak jakieś małpy, a gdzie to widać np w serialu "Święta Wojna", sory ale ja będąc Ślązakiem nigdy nie próbowałem otwierać telewizora przez uciece piłą jego tyłu obudowy i zapewniam iż znam taki wynalazek jak śrubokrę i wiem do czego służy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wam powiadam, że jeśli byście spytali starych ludzi z Rybnika, tak starych, że żyli w czasie II wojny światowej, kim się czują, to odpowiedzieliby: Ślązakami.

Jako, że te tereny zostały wtedy szybko zajęte przez wojska niemieckie, ludzi wcielano do armii niemieckiej. Ale jednocześnie ludzie Ci mieli Polskę za swoją ojczyznę i nie chcieli przeciwko niej walczyć.

 

Tak więc z mojego punktu widzenia Śląsk jest śląski, a nie polski ani czeski, ani też niemiecki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wam powiadam, że jeśli byście spytali starych ludzi z Rybnika, tak starych, że żyli w czasie II wojny światowej, kim się czują, to odpowiedzieliby: Ślązakami.

Jako, że te tereny zostały wtedy szybko zajęte przez wojska niemieckie, ludzi wcielano do armii niemieckiej. Ale jednocześnie ludzie Ci mieli Polskę za swoją ojczyznę i nie chcieli przeciwko niej walczyć.

 

Tak więc z mojego punktu widzenia Śląsk jest śląski, a nie polski ani czeski, ani też niemiecki.

1604363[/snapback]

Dokładnie zgadzam się z tobą w 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ciekawe co opowiadacie, jednak nie mogę się zgodzić z pewną sprawą. Ludzie mieszkający tu od zawsze (czyli moja rodzina) - rejony od Opola, przez Koźle do Mikołowa zawsze czuli się Polakami. Dziadek opowiadal nawet jak zyli z Niemcami. Na rowno - ale jednak Niemiec zawsze albo to donosił na nich, albo się skarzyl itp. Potwierdza to też fakt, że na Górnym Śląsku ZAWSZE obecny byl jezyk polski. Co innego mocniej germanizowany Dolny. Dodatkowo chcialem powiedziec, że Slask niemiecki byl w swej historii NAJKRÓCEJ sposrod panujacych tu panstw!! (tylko przez 203 lata).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...