Skocz do zawartości
Kikas

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

Zasilacz mam Chifteca 400 Watt, a na 1T próbowałem, ale było jeszcze więcej zwisów.

Nic nie podkrecane, wszystko na default no to tylko bad blocki na twardzielu przychodza mi na mysl.

Niemam sata, ale czy tam jest ultradma, jesli tak to sprawdz czy jest wlaczone (moj komputer/wlasciwosci/sprzet/kontroler dyskow...)

 

Pytanko czy mody te s 939 dual -sata II mozna wykonac na 939dual -vista? chodzi mi o vcore i vdimm

Jesli zmienili uklad zasilajacy od pamieci to raczej nie pasuje vdimm, musisz zapytac na zagranicznych forach, bo tu jeszcze chyba nikt nie robil vmodow na vsta

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze wlasnie zaliczylem reset przy przegladaniu stron. przeciez prime 6godzin bez bledu a tu zonk. zasilka chyba sie wyrabia (mam nadzieje). nic sie raczej nie przegrzewa. podejrzewam pamieci ktore pozyczylem od siostry (Nanya na kosciach elixir) 2x512. jaki program polecacie do przetestowania stabilnosci ramu? ale taki pokroju prime2004, zero kompromisow i stress maksymalny dla pamieci. moze byc nawet cos pod dosa

Goldmemory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. To mój pierwszy post na tym forum. Mam następujący problem. Złożyłem nowego koma na Asrocku 939 dual VSTA + AMD 64 X2 3800+. Niekiedy podczas pracy w Wordzie ( z działającymi w tle WMP, eMule, Outlooku) następuje zwis lub ogromne spowolnienie. Nie jestem pewien, ale możliwe, że podczas instalacji systemu niewłaściwie skonfigurowałem bios. Wyjąłem zworkę z dysku SATA II, ale zapomniałem przestawić w biosie opcję Sata II mode z IDE na SATA. Czy to może być tego powód, czy może przegrzewające się NB i SB? Proszę pomóżcie, bo żona i dzieci nie dadzą mi spokoju... :mur

Asrock 939 Dual VSTA bios 1.20

AMD 64 X2 3800+

ATI R800XL

HDD Samsung 250GB SataII

2x 1024 Patriot CL 2-5-2-3 2T

DVD Rec NEC 4551A

A sterowniki do prockow 64bit od AMD i Dual Core Optimizer instalowales? A jesli tak to moze doinstalowales jeszcze latke do systemu na procki dwurdzeniowe (czsami powoduje problemy i niestabilnosc, ja jade bez niej, nie wiem co ona daje w ogole).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@daro-2

Zrób Error Scan programem HD TUNE :)

---------

A jednak miałem rację, że to o HT jest źle napisane i davvid mnie w tym utwierdził ;] Także to do poprawki ;)

@Misiekskrzypek

Stery od AMD to są TYLKO stery do Cool'n'Quiet i nie trzeba ich instalować do poprawnej pracy komputera...

Edytowane przez Lanc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lanc

 

A to nawet nie wiedzialem, ze taka malo przydatna funkcje pelnia te stery;) Jednakowoz nie przeszkadzaja. Natomiast Dual Core Optimizer warto zainstalowac, poprawia wydajnosc i rozlozenie obciazenia na 2 rdzenie rownomiernie. Latki od microshitusoftu nie polecam bo wiecej od nich sie zlego dzieje niz dobrego a jak sie juz zainstaluje to nie ma odwrotu.

 

Zainstalowałem i AMD Optimaizer i łatkę od Microsoftu. Ale i przed i po zwisy występowały.

Wlasnie chodzilo mi, ze dual core opt warto a latka od micro powoduje czesto problemy i nie warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale wiesz co to HT? Ht to NIE jest htt x mnożnika cpu!

Nie, nie wiem :) Sorry, chyba źle to sformułowałem. Chodziło mi o taktowanie procesora (htt*mnoznik) a nie magistrale ht. Później to poprawie / zmienię.

 

IMHO nie można porównać tak wydajności, bo przy różnych dzielnikach płyta inne ustawia alphy, których niestety w biosie asrockowym nie można zmienić. Wiekszej stabilnosci przy div 166 tez nie można jednoznacznie stwierdzić. Są rózne pamieci i sa rózne kontrolery ramu (lepsze lub gorsze), wiec u innych inne dzielniki beda sie lepiej spisywac. A wogóle... Asrock szczerze mówiac nie nadaje sie zbytnio do krecenia pamieci (za małe pole manewru ma... niestety).

Alphy ustawiałem w A64Tweak, raczej były identyczne dla div: 166 i 200.

 

Jak już ktoś wspomniał... synchro czy asynchro - róznicy NIE MA.

Słyszałem różne opinie, ale nie sprawdziłem tego na swojej platformie. Jeśli nie znajdę na to dowodu, napisze, że różnicy nie ma.

 

Wg. mnie do wywalenia. Może i przydatne, ale potem ludzie z pytaniami o ihs beda walic do tego tematu, argumentujac ze "było w faq, wiec możemy". Zrobi sie niepotrzebny bałagan, a przeciez jest osobny temat o ihsach. Jeśli chcesz zeby te twoje wypociny sie nie zmarnowały, to wklej je do stosownego tematu.

Instalacja procesora bez IHS na DualSataII wymaga opisania. Wstawiłem zarys jak go ściągnąć, aby nikt o to nie pytał. Dodałem po to w FAQ linki do tematu o ściąganiu 'czapy', aby tam skierować zainteresowanych.

Edytowane przez stefanor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem i AMD Optimaizer i łatkę od Microsoftu. Ale i przed i po zwisy występowały.

Ale w jaki sposob objawiaja sie te "spowolnienia" ?

 

Instalacja procesora bez IHS na DualSataII wymaga opisania. Wstawiłem zarys jak go ściągnąć, aby nikt o to nie pytał. Dodałem po to w FAQ linki do tematu o ściąganiu 'czapy', aby tam skierować zainteresowanych.

Mysle ze jak ktos bedzie zdejmowal IHS'a to raczej nie jest amatorem i sobie poradzi ze znalezieniem odpowiednich informacji :D

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest mi to w sumie obojętne, mogę dać tylko linka. Poprawiłem wstępnie FAQ, teraz potrzebuje kogoś do opisania VDIMM moda i problemów z interfejsami SATA, SATA II i macierzami RAID. Mogę to zrobić sam ale tylko i wyłącznie na podstawie postów innych użytkowników, bo te problemy są mi obce - mam dysk ATA i nie robiłem VDIMM moda (ani nie zamierzam robić).

Edytowane przez stefanor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raptem wszystkie otwarte programy przestają odpowiadać, ale po CTRL+ALT+DEL, można je po kolei powyłączać i wszystko wraca do normy. Nieraz zdarza się totalny zwis i pomaga tylko RESET.

Posprawdzaj programami sprzet (dyski, pamiec RAM) tak jak koledzy wczesniej pisali. Zobacz jak sie rozklada obciazenie na dwa rdzenie w zakladce wydajnosc. Jesli odpalasz jakies super pi albo cos w ten desen to po zainstalowaniu dual core optimizer powinno sie rozkladac po ok.50% na rdzen. Sprawdz everestem temperatury rdzeni procka.

 

Jesli nie pomoze to format. Zasady:

Bios/tryb sata2 przelaczasz na ide=>instalka systemu po formacie=>na CZYSTY system sterowniki od ULI (ver.2.20)+sterowniki od JMicron do SATY=>reset/bios przelaczasz tryb spowrotem na SATA2; system powinien wstac=>instalujesz Dual Core Optimizer=>dalsza kolejnosc instalacji dowolna.

 

Odradzam instalacje latki od microsoftu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alphy ustawiałem w A64Tweak, raczej były identyczne dla div: 166 i 200.

A to też niekoniecznie dobrze. Różne dzielniki potrzebuja różnych alph (główne trzeba grzebac w mal i rp), wiec pewnie dlatego u Ciebie sa rozbieżności maxa o/c memek na różnych dzielnikach. Generalnie na każdym dzielniku ta sie uzyskać te same mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może, jak doprowadzę FAQ do podstawowej wersji to pobawię w O/C pamięci. Jak do tej pory moje G.skill HZ (na starszych kościach - podobno lepszych) wysypują się przy HTT 270MHz x 9 przy dzielniku 200, co daje 270MHz (DDR 540) a to trochę dziwne jak na HZ. Timmingi 3-4-4-8 (chyba, że pozostałe nie tak ustawiam). Zrobię testy i napiszę co z tego wyszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@daro-2

Stery do Sata powinny byc na CD od Asrocka, ktore dostales z plyta glowna. Stamtad tylko to instalujesz (JMicron). Integrated Driver 2.20 sciagasz ze strony ULI. Jesli nie masz karty graf. na porcie AGP to odznaczasz podczas instalowania integrated driver te stery bo nie sa potrzebne, wiec ich nie instalujesz. W takim wypadku pozostaja tylko stery do LAN, bo do USB 2.0 ma juz windows z SP, i inne stery o ktore instalator sie nie pyta. Dopiero jak zainstalujesz te wszystkie stery wg schematu, ktory podalem wczesniej (jesli byl jakis blad w tym schemacie to prosze kolegow o poprawke) mozesz zrestartowac kompa i wlaczyc spowrotem dysk SATA2 w biosie z trybu IDE na SATA. Poprawne dzialanie sterow bedzie zasygnalizowane pojawieniem sie w pasku obok zegara ikony usuwania sprzetu (jak do USB) oraz mozesz sprawdzic dysk programem HD Tach. Jesli transfer bedzie na poziomie 230-270mb/s to znaczy, ze dysk dziala poprawnie w trybie sata2.

 

Jeden z kolegow wczesniej wspomnial, ze do poprawnego dzialania systemu nie sa wymagane stery amd do procka bo podobno zawieraja tylko stery od C 'n' Q. Ja instaluje je jednak a do tego Dual Core Optimizer, podalem schemat instalacji wczesniej, narazie odpusc sobie latke od bila gejtsa. Ja ja sobie w ogole odpuscilem i nie czuje roznicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję kupić Asrock 939dual-VSTA i mam kilka pytań do jej posiadaczy:

 

1. Mając wentylator od procesora podłączony przez 3-pinowe złącze czy mimo to da się wymusic zmianę prędkości obrotowej wentylatora przez np. Speedfan ? To, że w BIOSIE się nie da to wiem, ale czy Speedfanem da się? Mając już wentylator z wtyczką 4-pin zakładam, że nie ma problemów ze Speedfanem ?? Racja ?

 

2. Tak na oko to czy ta zintegrowana dźwiękówka ma lepszą jakość dźwięku niż SoundBlaster Live! 5.1 ??

 

3. W Viście mając kartę dźwiękową "nie kompatybilną" z Vistą na sytemie 32-bit ma się dźwięk 2.1 natomiast - jak Asrock się chwali - w 99dual-Vsta k.muzyczna jest już Vista Ready, więc można oczekiwać dźwięku 7.1 a nie "okrojonego" 2.1 ?? Sprawdzał ktoś?

 

4. Czy na tą płytę zmieści się Sonic Tower ?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżo po modzie vid4 (zrobiony lutownicą) możecie mi powiedzieć na jakich biosach działa ten mod? W tej chwili mam ocwb1 ale wolał bym coś nowszego i najlepiej orginalny bios. Zauważyłem że w cpu-z pokazuje mi napięcie z biosu ;/ mam najnowszą wersje. W tej chwili jade na 2,8ghz (311*9) na napięcie 1.5(w biosie 1.1) i jak narazie super pi liczy bez błędnie. :) Temperatura rdzenia 48 stopni. I'm Happy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie FAQ... dlaczego nie ma nic o VSTA?

 

IMHO IHS'a wywalic, przeciez to ma byc FAQ o mobo, poza tym... jesli ktos ma zamiar zdjac "czapke" to bardzo watpliwe, aby zaczal swoje poszukiwania wlasnie od tego tematu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam małe pytanko, otóż zdaje sie że 3D mark 05 nie rozpoznaje naszej płyty i mam mocno zaniżony wynik, czy jest na to jakis patch do tego smarka??

 

Który waszym zdaniem najlepszy? icon_smile3.gif Podwzględem opcji. np timingów?

U mnie najlepsze OC na OCWB 2

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem sobie to FAQ i przestawiłem w biosie dwie rzeczy. Mnożnik między mostkami na 1000Mhz - zawsze miałem tyle, ile mnożnik HTT - oraz pamięci na 8 - tam, gdzie jest do wyboru jeszcze 2 i 4. Odpaliłem Everesta i z ciekawości zapuściłem test pamięci. Myślałem, że to co zobaczyłem, spowodowane jest moim kacem lub niedokrwieniem muzgu. Nie mogę w żaden sposób tego rozkminić... Dlaczego wyniki są, jak z kompa - rakiety ??? :blink: Co tu się stało????

post-135381-1158490333_thumb.jpg

post-135381-1158490400_thumb.jpg

post-135381-1158490466_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

U mnie tez takie bugi były ale to już dosyć dawno - jak teraz to nie wiem bo dawno nie sprawdzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...