Skocz do zawartości
Kikas

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieńdobry :-P

 

Od kilku dni czytam sobie wątki na tutejszym forum oraz na forum Tygodnika Komputerowego odnośnie kręcenia procesorów. Zabierałem się bowiem za to po raz pierwszy. A że mam płytę główną wymienioną w tytule wątku i procka A64 to trafiłem chyba dobrze :) Pamiątki to PDP Patrioty 512x2 Dual Channel i 2.5CL.

 

Chłodzenie to standardowo - AC 64 Freezer + chyba niezła wentylacja obudowy, bo jeden 80mm Coolinka zasysający z przodu, jeden wydmuciach!ący nazewnątrz 92mm też Coolinka oraz jeden Thermaltake wiejący na grafę (ta ma pasywne BeQuiet) i nieco na Freezera (ustawiłem go między fdd a dyskami i dołączyłem tunelik od obudowy, który standardowo był do procków Prescot). W testach rozkręcałem je wszystkie na maksa, poza Thermaltake, którego ustawiałem na 3500rpm, a i tak bardzo przy tym już wyje - maximum to 5500rpm.

 

Gdy kupowałem procesor to nie myślałem nad kręceniem, bo wcześniej bałem się tematu. A że miałem okazję i A64 3200+ kosztował 20zł więcej od dostępnego w onym czasie 3000+ to się nie zastanawiałem. Dopiero teraz się za to zabrałem i niestety wyniki nie są zachwycające.

 

Wgrałem OCWB 8, zrobiłem Vcore moda, więc napięcie podawane na procek wynosi 1.55 (przy pomiarach w Evereście mam spore wahania przy uruchomionym SuperPI - od 1.55V nawet do 1.6V :shock: ). Wyżej jak 2.502ghz nie mogę podjechać niestety, żeby nie wyskakiwały mi błędy w Super PI - obecnie ustawienia są na 278x9 i pamięci na 227.45mhz (ustawienie 166mhz w BIOSie). W Prime95 po ok.8 minutach następuje błąd i przerwanie pracy - tyle że wtedy wszystkie wiatraki były skręcone na minimum, a temperatura procka wzrosła do 53 w stressie stopni. Szedłem spać i zostawiałem go na noc, więc je skręciłem. :roll: Domyślam się, że to nie jest do końca miarodajne - poza tym przypadkiem wiatraki kręciły się na maxa. Przy maksymalnie rozkręconym chłodzeniu temperatura w stressie nie przekraczała 47 stopni.

 

Wyniki w SuperPI w ustawieniu 8milionów:

1. dla standardowego ustawienia 2.0ghz i 200mhz RAM wynosiło 8 minut i 36 sekund

2. dla obecnej konfiguracji 2.502ghz i 227.45mhz RAM 6 minut i 13 sekund

 

Wyniki w PC Marku05 (trial) odpowiednio:

1. 3344 punkty

2. 3860 punktów

 

Nie są to zachwycające wyniki, szczególnie w obliczu Panów kręcących swoje Semprony pod 3ghz :oops: No, ale to moje pierwsze kręcenia, a i procek chyba słabo dający się kręcić. Pamięci Patriota z radiatorkami, ale nie chcą chodzić szybciej jak te 227mhz. Wyżej już wyskajują błędy niestety lub są problemy z uruchomieniem Windy. Ustawienia pamięci to 2.5-3-3-8-1T

 

Jeśli macie jeszcze jakieś propozycje jak możnaby jeszcze popracować nad podniesieniem taktowania to będę wdzięczny. Odrazu mówię, że próbowałem już opcji 315x8, ale pamięci są wtedy wolniejsze, bo 210mhz przy ustawieniu 133 (na 252mhz, ustawione w BIOSie na 166 Winda nie odpala).

 

Przy okazji chciałbym też podziękować za wspaniałe kompendium wiedzy jakim jest ten wątek :roll: Przepraszam też za wywód, ale chciałem opisać dokładnie jak moja sytuacja wygląda, żeby tym łatwiejsza była ewentualna pomoc :)

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

U mnie pokazal sie bardzo ciekawy problem, blad, nie wiem jak to nazwac. Siedzialem przy kompie, ktory nie byl niczym obciazony, bo przegladalem stronki w sieci i nagle sam sie komp zrestartowal. Ciezko powiedziec dlaczego.

 

Po uruchomieniu, gdzy chcialem wejsc do BIOSu, moim oczom ukazal sie taki widok:

Dołączona grafika

 

I koniec, komp w takim stanie trwal caly czas, dopoki go nie wylaczylem.

Za drugim razem juz bez problemow wszedlem do BIOSu, gdy chcialem zapisac ustawienia zobaczylem cos takiego:

 

Dołączona grafika

 

I znow zwis. Wiec wylaczylem kompa calkiem i zworka skasowalem ustawienia BIOSu.

W tej chwili jade na standartowych ustawieniach, wczesniej zanim komp sie zrestartowal, 275x9, napiecie proca na 1,425 o ile mnie pamiec nie myli. Reszta ustawiona na AUTO. BIOS na ktorym teraz jedzie komp to 1.80.

Edytowane przez Recall1982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DarkArrow , ale żeś ją wykręcił. Róznica między 7600, a twoją byłą kartą jest kolosalna :D

 

Labovsky , u mnie te Patrioty chodzą max. 230Mhz ale przy 2.5-4-4-8 1T. Więc spróbuj i Ty tak ustawić. Mnożnik próbowałeś obniżyć ?

Przy Twoim procku najlepiej by było dojść do ustawień 276x10 - pamięci na 166, co daje równo 230Mhz i taktowanie 2760Mhz. No ale to wszystko zależy od możliwości procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie przestawiłem pamięci na 133 i timingi 2.5-4-4-8-1T, żeby były luźniejsze. Podniosłem taktowanie do 2.56ghz (285x9) i SuperPI obliczało kilka sekund dłużej, a PCMark dał mniej punktów niż w 2.502ghz procka i 227mhz pamięci. Nie było jednak żadnych błędów, więc podniosłem taktowanie procka dalej - do 2.655ghz i już się procuś wywalił na pierwszej pętli. Spróbuję zaraz 250x10 (2.5Ghz) i 166RAM (208,3mhz). Dam znać

 

Mnożnik zmniejszałem do 7 i 6 (5 już nie warto) i za każdym razem komp niestety nie wstawał wcale :( Musiałem resetować BIOS i ustawiać wsio od nowa.

 

Pozdrawiam, dzięki za pomoc! I proszę o jeszcze :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście tabelka leży wydrukowana razem z całym artykułem tutejszym o kręceniu A64 :)

 

No to teraz jestem bardziej niż pewny, że procka mam raczej cienkiego :(

Spróbuję zaraz 250x10 (2.5Ghz) i 166RAM (208,3mhz). Dam znać

I daję znać, że próbowałem mnożnika 10 i HTT wysokości 250, 255 i 260. W przypadku 250 wszystko chodzi piknie (pamięci na luźne 2.5-4-4-8 1T i 166, czyli 208.6mhz), ale zdecydowanie wolniej od moich ustawień z pierwszego mego posta. Co niezbyt dziwi ofkors :)

W przypadku 255 i 260 rozpisywać się nie będę, bo przy liczeniu PI w ustawieniu 8 milionowym niestety prędzej (2.6ghz) czy później (2.55ghz), ale się wywala :(

 

Próbowałem jeszcze 320x8 i pamięci luźnych j.w. i 133, czyli 213.3mhz, ale niestety Windows się wywala przy tym :(

Natomiast od 315x8 do 312x8 wywala się w SuperPI procek w pętlach od 11 do 22.

 

Chyba nie ma co dalej próbować - wydaje mi się to pierwotne ustawienie - 278x9 i pamięci na 227.45mhz z timingami 2.5-3-3-8-1T najbardziej korzystne i w granicach możliwości procesora. Zobaczę jeszcze jak będzie w grach chodziło, bo skoro Prime95 wywalał się po 8 minutach to się może okazać, że granie pół godzinne może też wywalić system czy zresetować całego kompa.

 

No cóż... dziękuję bardzo za pomoc :)

Szkoda, że się nie udało :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no jestem w szoku. Wyżej w tym temacie pisałem o moich problemach z temperaturkami. No i tak jak mówiłem kupiłem nowa obudowę i stał się cud:) Temperaturki spadły odpowiednio - dysk z 45 do 19 st (szok!!) procek z 36 do 31 a płyta z 33 do 29:) Teraz jestem na prawde zadowolony i dołączam się do wszystkich którzy twierdzą że dobry przepływ powietrza w obudowie do 3/4 sukcesu jeśli chodzi o temperaturki

Pozdrawiam

 

A tak na marginesie jaki byście proponowali wentylator 1200mm w rozsądnej cenie??? Oczywicie chodzi mi o ciszę

Edytowane przez czarecki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie czy ktos sie przesiadl na tej moba z grafy agp na pcie? (oprocz mnie) bo nie wiem czy ten spadek OC jest wywolany grzaniem sie jednego z mostkow, czy slaboscia mojego zasilacza... stara grafa dostawala dopal z lini 5V, a pcie tylko ciagnie z 12V tak samo jak procek i moze to ma znaczenie... na moje slabsze wyniki OC bo teraz jest bardziej obciazona linia 12V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie czy ktos sie przesiadl na tej moba z grafy agp na pcie? (oprocz mnie) bo nie wiem czy ten spadek OC jest wywolany grzaniem sie jednego z mostkow, czy slaboscia mojego zasilacza... stara grafa dostawala dopal z lini 5V, a pcie tylko ciagnie z 12V tak samo jak procek i moze to ma znaczenie... na moje slabsze wyniki OC bo teraz jest bardziej obciazona linia 12V

Ja miałem 6600gt agp potem testowałem 6600gt pci-e i przy tym samym taktowaniu praktycznie te same wyniki w tej chwili na nowej karcie mam wyniki w normie więc nie wydaje mi się żeby pci-e na tym chipsecie miało być wolniejsze. Aha nie instalowałem driverów do płyty tylko audio. Moje OC na procku jest bez sprzętowych przeróbek i komp zachowuje się bez zmian. Temperatur na mostkach nawet nie sprawdzałem , jedynie dałem wysokie radiatory na nie, ale to już na początku je zamieniłem. Moja konfiguracja z 6600gt ciągła przy obciążeniu około 180 W , więc jeżeli tojest jakiś markowy zasilacz to nie powinno być problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba juz calkiem niedlugo bedzie mozna kupic AM2 board:

 

 

http://www.ocworkbench.com/ocwbcgi/newspro...147879623,61202,

 

 

edit\\

kurde nie wiem czemu zle robi tego linka. nie klikajcie na niego tylko skopiujcie do przegladarki a bedzie dzialalo

Edytowane przez radiergummi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda kasy pakować w to rozszerzenie :D lepiej nową mobo bo ta nie jest super :), na starym MYBACH na soc A czyt. GIGABYTE K7N400 Pro2 miałem dwa biosy super OC :) bez coldbotów bez frezów no super ogólnie na niej przez 3lata wtedy zliczyłem 31resty samoistne :) a tutaj mam już ich 27 od lutego, ale za tą cenę to OK. Jak będę zmieniać grafe na PCIX to ja zostawię, ale myślę też o SLI to wtedy powiem mobo dowidzenia ale to za rok :D a może i jeszcze dłużej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystko chodzi prawie dobrze, prawie poniewaz plyta najwyrazniej nie lubi sie z moim tunerem tv. Dwa razy juz mi sie zdarzylo, ze monitor mi sie wylaczyl (brak sygnalu), kiedy w tle uruchomilem cpu-z, chociaz dzwiek chodzil dalej i raz niebieski ekran z zrzutem pamieci kiedy chcialem ustawic obraz na full screen. Zrobilem przed chwila upgread biosu na 1.90 - moze sie cos poprawi. I jescze jeden mam problem - w biosie temperatura procesora rozni sie troche od tego co pokazuje np Everest, tzn - w tym pierwszym jest o jakies 4 stopnie wyzsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sa u was jakies problemy w konfiguracji pamieci 4x256MB, bo chce dorzucic do jednego kompa jeszcze 2 kostki 256 i nieiwiem czy bedzie dobrze chodzic

Ja dzialam z 4 roznymi koscmi tylko ze 512 :) Niestety 2sztuki z calosci to twinmos i kingston = nie ciagna wiecej niz 215.

Komputer z Antkiem i tymi pamieciami dziala stabilnie do ~295 HTT co daje ~2680 mHz na cpu i ~190 mHz (nie pamietam dokladnej wartosci przy dzielniku 133).

To moje HTT to mysle jest spowodowane slaba plyta bo nie moglem pracowac stabilnie przy 300 nawet z pamieciami w 1 parze ciagnacymi 240 mHz.

Edytowane przez picapau

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzialam z 4 roznymi koscmi tylko ze 512 :) Niestety 2sztuki z calosci to twinmos i kingston = nie ciagna wiecej niz 215.

Komputer z Antkiem i tymi pamieciami dziala stabilnie do ~295 HTT co daje ~2680 mHz na cpu i ~190 mHz (nie pamietam dokladnej wartosci przy dzielniku 133).

To moje HTT to mysle jest spowodowane slaba plyta bo nie moglem pracowac stabilnie przy 300 nawet z pamieciami w 1 parze ciagnacymi 240 mHz.

a dziala 1T??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będę zmieniać grafe na PCIX to ja zostawię, ale myślę też o SLI to wtedy powiem mobo dowidzenia ale to za rok :D a może i jeszcze dłużej :D

Skąd weźmiesz grafę na PCIX? ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystko chodzi prawie dobrze, prawie poniewaz plyta najwyrazniej nie lubi sie z moim tunerem tv. Dwa razy juz mi sie zdarzylo, ze monitor mi sie wylaczyl (brak sygnalu), kiedy w tle uruchomilem cpu-z, chociaz dzwiek chodzil dalej i raz niebieski ekran z zrzutem pamieci kiedy chcialem ustawic obraz na full screen. Zrobilem przed chwila upgread biosu na 1.90 - moze sie cos poprawi. I jescze jeden mam problem - w biosie temperatura procesora rozni sie troche od tego co pokazuje np Everest, tzn - w tym pierwszym jest o jakies 4 stopnie wyzsza.

to jest normalne bo w biosie cpu pracuje pod obciazeniem... mimo tego, ze "nam" wydaje sie, iz tak nie jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy próbował już ktoś instalować na kompie z tą płytą Solarisa 10? Nie ma problemów ze sprzętem i sterownikami?

Odpowiem sobie sam - a co ;)

 

Nie działa pod Solarisem karta sieciowa, z powodu braku sterownika :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A umnie wszystko działa jak nalezy ,nie mam zadnych problemów od samego początku-grafa na agp,pamięci twinmos w dual , 1T,SATAII,WSIO JAK W SZWAJCARSKIM ZEGARKU,ani jednej zwiechy,jestem zadowolony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A umnie wszystko działa jak nalezy ,nie mam zadnych problemów od samego początku-grafa na agp,pamięci twinmos w dual , 1T,SATAII,WSIO JAK W SZWAJCARSKIM ZEGARKU,ani jednej zwiechy,jestem zadowolony

 

 

to cudownie :) teraz mam bic Ci brawo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to cudownie :) teraz mam bic Ci brawo?

W czym masz problem ... ?

 

bakaraka1 --> podaj troche więcej info o swoim PC (proc, grafa itd)

Edytowane przez bobson37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...