Skocz do zawartości
Kikas

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

No my tak wszyscy staramy się wyciągnąć więcej i więcej z naszych ledwo zipiących procków - a ja mam inne pytanie np: przy jakim napięciu minimalnym działa wasz procesor przy częstotliwość powiedzmy ~ 1,6 Ghz ???

 

Bawię się właśnie Right Mark CPU Clock Utility 2.0 - ustawiłem dla prędkości 1,56 Ghz U=1,35 V i wszystko działa , ile można zejść w dół z napięciem . (chodzi o stan IDLE - minimalne zapotrzebowanie na moc )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miejmy nadzieję że cos sensownego na nowym ULI jeszcze powstanie , ale zapewne ze strachu przed konkurencyjnością tego chipsetu będzie podobnie jak ten Asrock pozbawiona zaawansowanych funkcji oc w biosie i trzeba będzie się bawić w mody.

 

Gdyby powstała płyta na tym ULI 1695 lub 1697 z dopracowanym biosem i PCB to zapewne zrobiłaby niezłą furorę .

 

 

A'Propos modów , moja koncepcja z drucikami i rezystorkiem do tego moda "Variable Voltage" niestety nie wypaliła ze względu na wielkość tego chipa ( nie można wsunąć tych drucików pod nóżki tego scalaka ) .

 

Jutro rozpracowuję ostatnią opcję , od której mogłem tą zabawę zacząć czyli : wieloobrotowy potencjometr jako "zmniejszacz" napięcia z tego moda którego robi się przy slotach pamięci .

 

Z tego co zmierzyłem to u mnie na tym kwadraciku jest 3,33V , 7,6A .

 

Jutro zacznę pomiary i zabawę z potencjometrem , to dam znać co udało Mi się popsuć ;)

 

Tylko stwierdziłem że potencjometr zamontuje na kabelkach gdzieś w środku obudowy w jakimś łatwo dostępnym miejscu, bo jak bym go wyprowadził na zewnątrz obudowy to istnieje ryzyko że któryś z odwiedzających Mnie znajomych może się do niego dorawać i przekręcić myśląc że jest to regulacja któregoś z wentylatorów i usmażą się pamięci :angry:

 

Jak ta ostatnia opcja nie wypali to zastanowie się sążnie nad zmianą płyty lub zakupem DDR Boostera . W sumie opcja sprzedania asrocka i zakup jakiejś DFI LP Ultra-D to tylko ok 130zł więcej niż zakup Boostera , a na DFI Booster jest niepotrzebny. Tylko w DFI niepodoba Mi sie układ podzespołów na płycie , jak byłoby to rozmieszczone tak bardziej Asrockowo , czyli sloty pamięci i koszyk procka tak jak na asrocku to byłoby super .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EPoX EP-9U1697-J

Asrock z gigabitowym Ethernetem

Abit UL8 Pro

te trzy powinny byc dostepne na Polskim rynku.

Jeszcze było wtedy pokazane MSI, a ASUS i DFI też coś przebakiwały o zainteresowaniu ULi1697. Któraś z tych napewno miała mieć 2xPCIE16x (EPoX albo MSI. Ja czekam na Abita albo DFI. Oby wyszły szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P>S> Mam takie pytanie, u nas na płycie jest CPU future port, czyli możliwość montażu procesora AM2 w przyszłości. JEdnak procesor ten ma mieć obsługę DDR2, a te pamięci raczej nie wcisną się w te obecne gniazda. Czyli można to traktowac jako chwyt marketingowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P>S> Mam takie pytanie, u nas na płycie jest CPU future port, czyli możliwość montażu procesora AM2 w przyszłości. JEdnak procesor ten ma mieć obsługę DDR2, a te pamięci raczej nie wcisną się w te obecne gniazda. Czyli można to traktowac jako chwyt marketingowy?

CPU Expanision port ma, oprócz samego gniazda procesora, takze:

 

1. Regulator napięcia procesora - do niego zwykle podłącza sie wtyczke 12V

2. Bios

3. Gniazda pamięci

 

Więc chwytem marketingowym to nie jest, ale... nie lepiej kupić całkiem nową płytę główną starą w między czasie sprzedając?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz grogi

kupno od razu proca, płyty i ramu jest sporym wydatkiem. A tak najpierw kupujemy CPU Expanision port (ciekawe ile bedzie kosztował?), CPU i ram, a jak dozbieramy kase to całe mobo pod am2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz grogi

kupno od razu proca, płyty i ramu jest sporym wydatkiem. A tak najpierw kupujemy CPU Expanision port (ciekawe ile bedzie kosztował?), CPU i ram, a jak dozbieramy kase to całe mobo pod am2.

No właśnie - takie rozszerzenie kosztować będzie pewnie w okolicach 150zł i będzie trudno dostepne w naszym kraju... Więc pytam - po co się szarpać? Edytowane przez grogi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze było wtedy pokazane MSI, a ASUS i DFI też coś przebakiwały o zainteresowaniu ULi1697. Któraś z tych napewno miała mieć 2xPCIE16x (EPoX albo MSI. Ja czekam na Abita albo DFI. Oby wyszły szybko.

dla mnie Abit lub Epox ale ten drugi bedzie pewnie drozszy.

Jesli ten Asrock bedzie mial 1,55V na core to tez nie bede sie zastanawial :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie Abit lub Epox ale ten drugi bedzie pewnie drozszy.

Jesli ten Asrock bedzie mial 1,55V na core to tez nie bede sie zastanawial :wink:

Po prostym modzie - malujesz Electronem jeden mostek - masz zakres regulacji od 1.175 do 1.55.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

' date='25 Sty 2006, 15:24' post='1907604']

Nie wiem czy ta informacja została już umieszczona w tym temacie. Wybaczcie, że nie przeczytam takiej ilości stron. BIOS P1.50 @300HTT.

Te zrzuty CPU-Z nie zostały zweryfikowane... I to napięcie... 1.4V i 2.7GHz :)

 

Możliwe, acz bardzo wątpliwe. Pozatym nikt inny, na zagranicznych forach też, nie potwierdził takiego osiągniegnięcia. Moim zdaniem podróba.

Edytowane przez grogi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elo

 

mma problem wiecie od czego moga byc freezy myszki ?? np pdoczas gry zacina mi sie mysz na 1-2 sekundy. Myszka napewno jest sprawna. to samo dzieje sie na procu podkreconym jak i na nie podkreconym co jest ;d wczesniej tego nie mialem :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grogi

 

To nie jest żadna 'podróba' jak to elokwentnie określiłeś. To jest mój własny screen. Nie bawiłem się nigdy w weryfikację, lecz jeżeli komuś naprawdę zależy na dowodzie, to może jak znajdę trochę czasu, to wykonam ją (weryfikację). Jeżeli zależy komukolwiek na szybszym do okazania dowodzie jak np. inny screen z innego programu to proszę pytać - nie życzę sobię nazywania mnie kłamcą bez dowodów.

 

Co do napięcia to...no cóż - trafił mi się dobry egzemplarz. 17 tydzień produkcji roku 2005 [0517 DPMW]. Na domyślnym napięciu (1.4V) mogę ustawić również taktowanie 2.8 GHz, lecz na tym BIOS'ie teraz tego nie uczynię (limit 300 HTT). Niestety muszę podnieść napięcie do 1.425V aby CPU przy 2.8 GHz był stabilny.

 

Odnośnie innych osób: na http://www.ocworkbench.com/asrock/ znajduje się informacja od pewnej osoby, która osiągnęła to samo co Ja (nawet wcześniej niż Ja). Minusem jest fakt, że występują cold boot'y czasami.

 

EDIT: Jednak postanowiłem już ten rezultat zweryfikować: ID 66720 - http://valid.x86-secret.com/

 

Załączyłem również miniaturę na której widnieje owy ID.

post-121576-1138214009_thumb.jpg

Edytowane przez [Dante]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostym modzie - malujesz Electronem jeden mostek - masz zakres regulacji od 1.175 do 1.55.

coś takiego :lol2: (sledze ten temat od jego powstania)

 

 

Poza tym:

1. Ten abit i ten epox pozwalaja regulowac do 3,2V na pamieci. Znasz prostego moda ktory by to umozliwial na asrocku ?

2. Mam w planach macierz. Dosyc srednie rozwiazanie na asrocku gdzie wydajnosc macierzy jest niska(problem opisywany na ocwb). Poza tym m1695 nie obsluguje NCQ.

3. Jestem w stanie zapalcic troszke wiecej by nie musiec bawic sie w ciapanie lakieru na plyte czy zabawe z lutownica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobiłem nic skomplikowanego. Po prostu zmieniłem HTT z 200 na 300 B) Nie wiem jakie to ma znaczenie, jakich BIOS'ów wcześniej używałem - w mojej kości BIOS'u zagościł każdy oficjalny BIOS ASRock'a oraz chyba każdy OCWB. Teraz użyłem 'windowsowego flashera' wersji BIOS'u P1.50 ze strony ASRock'a. Ustawiłem HTT 300 i system normalnie wystartował, co szczeże mówiąc też mnie trochę zdziwiło, gdyż o ile mnie pamięć nie myli próbowałem tego dokonać wcześniej z tą samą wersją BIOS'u. Może się zdarzyć, że wystąpi cold boot. Być może wcześniej założyłem, że na P1.50 cold boot'y wogóle nie występują i jak wystąpił to od razu wróciłem do OCWB - nie pamiętam już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wydajności macierzy to bym się nie zgodził. Wynik 99-100MB/s odczyt średni w HDTach3.0 to jest więcej niż na NF4Ultra obecnie (93MB/s).

Problemem jest obciążenie CPU, na ASRocku potrafiło sięgnąć 40% (podaje za HDTachem), obecnie jest 7-9%(również by HDTach). Obecności bądź braku NCQ jakoś nie odczułem. Użytkowanie w windzie jest podobne (czytaj bardzo ładnie to wszystko chodzi). ASRock był na Biosie OCWB1. Jak wgrałem OCWB2 nie szło uruchomić kontrolera w trybie RAID (pisałem o tym wcześniej) i musiałem wrócić do OCWB1 (sie strachu najadłem:D).

 

@Dante

Piękny wyniczek jak na ten Bios. Masz świetny CPU. Ta moja cholera nijak nie chce iść na 9x300 z wysokim dzielnikiem ram. Obecnie idzie na Abicie 8x320 div133 przy Vcore 1.62V i Vdimm 3.2V. Wszystko jest stable prócz Everesta który na teście odczytu wali sobie reset. SP2004 i SM stabiln a ten się wali po 2-3s.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taa świetny CPU - co mi z tego? :-|

 

Teraz nie ma to dużego znaczenia w grach. Ciekawe jest to, że przy 1.8 GHz uzyskałem lepszy rezultat w 3DMark'u 2006 niż na 2.7 GHz B)

Rzecz jasna była to różnica w granicy błędu marginalnego, po prostu CPU nie miał żadnego wpływu na wynik (mówię tylko o Game Test oczywiście).

W CPU Test nieważne czy 1.8 GHz czy 2.7 GHz czy FX-60 to i tak 0 FPS :lol: Może w porywach do 1 FPS na tym ostatnim :rolleyes:

3DMark 2005 wyrzucił wynik (zaokrąglając w górę) o 3% wyższy przy 2.7 GHz niż przy 1.8 GHz.

Edytowane przez [Dante]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@[Dante]

Respect - gratuluje i zwracam honor.

 

I bardzo podoba mi się Twoje podejście do O/C - ja też komputer mam dla gier (chociaż trochę stary już jestem) i normalego używania, a nie do samego kręcenia i wynikach SuperPI... Dlatego moje 2.33 w zupełności mnie zadowala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

' date='25 Sty 2006, 19:21' post='1908173']

Taa świetny CPU - co mi z tego? :-|

 

Teraz nie ma to dużego znaczenia w grach. Ciekawe jest to, że przy 1.8 GHz uzyskałem lepszy rezultat w 3DMark'u 2006 niż na 2.7 GHz B)

Rzecz jasna była to różnica w granicy błędu marginalnego, po prostu CPU nie miał żadnego wpływu na wynik (mówię tylko o Game Test oczywiście).

W CPU test nieważne czy 1.8 GHz czy 2.7 GHz czy FX-60 to i tak 0 FPS :lol: Może w porywach do 1 FPS na tym ostatnim :rolleyes:

3DMark 2005 wyrzucił wynik (zaokrąglając w górę) o 3% wyższy przy 2.7 GHz niż przy 1.8 GHz.

No jeśli chodzi o gry to oczywiście masz racje, chociaż nie opierał bym się na 3dsmarku bo on już przy wersji 2003 trochę się mijał z rzeczywistymi silnikami w grach. A wersja 2006 to już kompletnie, programiści chyba tworzyli sztukę dla sztuki by tylko zamulić kompa. Niech ktos pokaże te efekty na normalnym sprzęcie i płynnie to będę mu bił brawo na stojąco. Bo zamulić kompa to ja też potrafię i to bez świetnych efektów.

Jeśli chodzi o wydajność to najbardziej wymagająca aplikacją jaka ma dla mnie znaczenie jest na moim kompie COD2. A on już powyżej 2GHz świetnie sobie radzi. W trybie multi i tak mam ustawiony DX7 żeby było płynnie. OC dla mnie to po prostu miła zabawa:) Tak czy siak. Procek masz bardzo fajny i teraz czekamy na 302 na P1.50:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...