Skocz do zawartości
xor_ew

Temperatura Otoczenia A Temperatura Cpu...

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołem... Topic bardziej do tego, aby się podzielić obserwacjami. Załóżmy że mam 36'C na procu przy 20'C w pomieszczeniu... Jeżeli temperatura w pomieszczeniu skoczy na np.: 23'C to temperatura proca zmieni się tez o 3'C, czy tutaj jakieś inne prawa obowiązują? :blink: Na chłopski rozum tak to chyba powinno być... Może to głupie lamerskie pytanie, ale mnie to wciąż zastanawia...

Edytowane przez xor_ew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli temperatura podskoczy o 3st.C to temp. procesora nie powinna się zmienić. Radiator będzie poprostu chłodzony cieplejszym powietrzem. Mogą być nieznaczne różnice, ale napewno nie jest tak, że gdy temp. otoczenia zwiększy się z 20 na 23st. C to temp. procesora także zwiększy się o 3st. C.

 

Jeśli wystawił byś w zimie kompa przez okno, to napewno temperatura wszystkich podzespołów by spadła, lecz w przypadku 3st. C napewno nie odczujesz wiekszej różnicy.

 

Może zaczekamy na jakiegoś fizyka. Oni powinni wyjaśnić sprawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no temeratura sie zmieni w jakis sensownych granicach i w zaleznosci od mocy procesora chlodzenia procka mobo itd ale w jakich wartosciach trudno przewidziec, napewno skok z 20 na 23 przyniesie wzroste temp proca o ok 3 wiele zalezy od tego czy proc jest stresowany czy tez nie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szybkość wymiany ciepła jest zależna między innymi od różnicy temperatur dwóch ośrodków - jeśli w jednym z nich podniesie się temperatura, to różnica owych temperatur zmaleje, przez co wymiana energii cieplnej zwolni (zmaleje) co zaskutkuje podniesieniem się temperatury w drugim ośrodku

 

nieliniowa zmiana przewodności cieplnej w tym przypadku może byc całkowicie pominięta, ponieważ dawałabo to nam kilka % odchylenia co w przypadku brania 1*C jako jednostkę nie zmienia stanu rzeczy - kto w końcu mierzy temperaturę z dokładnościa do 0,001*C...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy temp pokojowej (22st) na chwilę obecną mam na procu 43st

 

przy temp w pokoju 16st (podczas otwartego przez kilkanascie minut zimą okna) miałem na procu 40 a w mysl Twej teorii powinno byc 37

 

podczas ostatnich upałów temp na procu wzrosła do 47st - a w pokoju było okolo 30st

 

wiec sadze ze ta zaleznosc jest bardziej skomplikowana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale nie zapominajcie o tym ze powietrze moze miec rozna wilgotnosc a co sie nie sie z tym rozna pojemnosc cieplna, w pokoju ktorym macie kompa moga byc przeciagi pomimo ze wy ich nie odczuwacie to nie jest takie proste, sam odczyt tempow z mobo moze byc dalece od prawy gdyz jak np jak na nf7 moze to byc wypadkowa temp cpu mosow i nb a takze pcb, nawet taka glupota jak naslonecznienie pokoju a tym samym kompa moze mu podnies temp pomimo ze Wy nie odczuwacie w znaczacej mierze ciepla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ha! ja dokonałem w międzyczasie obserwcji:

 

1. południe, pokój nienasłoneczniony, temperatura 23-24'C; temperatura CPU 38-39'C...

2. wieczór, ten sam pokój ;), temperatura 21'C; temperatura CPU 35-36'C...

 

zachęcam do własnych pomiarów... :)

 

PS

dane z innego kompa (te same sytuacje):

 

1. pomieszczenie 28'C, CPU 45-46'C...

2. pomieszczenie 22.5'C, CPU 41'C...

 

w obu przypadkach różnica temperatury otoczenia wynosi w zasadzie tyle samo co różnica temperatury CPU... czyżby słuszna była "teoria wprost proporcionalnej zależności" ;P? czekam na Wasze pomiary! :rolleyes:

Edytowane przez xor_ew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest to proporcjonalne gdyz wplyw maja jeszcze takie czynniki:

- przeplyw powietrza

- ilosc powietrza

- wilgotnosc powietrza

- powierzchnia radiatora

i pewnie wiele wiele innych.... moze sie zdarzyc ze podniesienie temp o 3C zwiekszy temp cpu o 3C, ale nie zawsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jasne... jezeli mamy super przepływ powietrza to takiej zależności nie będzie... w koncu dmuchanie studzi :P.. ale jak ma się taki "normalny" zestawik, bude open i inne zakłócające czynniki wyeliminowane, to mozna takie proporcionalne przyrosty obserwować... ale masz rację, że nie zawsze tak jest... oczywiście, że o to biega w chłodzeniu, aby temperatura była znośna (lub jak najniższa, co lubię), a wahania temperatury na zewnątrz miały mały wpływ... ja w tej chwili walczę z prawidłowym obiegiem w budzie, w zasadzie to już kończe.... mam big tower i nie jest to łatwe... 38-39'C w idle przy 25'C otoczenia; przy otwartej budzie mam 3-4'C mniej - nie jest to duża różnica i jak na big tower to raczej ok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam big tower i nie jest to łatwe... 38-39'C w idle przy 25'C otoczenia; przy otwartej budzie mam 3-4'C mniej - nie jest to duża różnica i jak na big tower to raczej ok...

to cos masz nie tak z przeplywem powietrza...

ja przy otoczeniu jakies 25C gdy otworze bude temp wzrasta o jakies 2-3C... a mam midi towera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. czy masz otwory wentylacyjne z przodu, z boku (przod i tyl) oraz z tylu? generalnie wystarczy tylko wiatrak pod zasilaczem

2. czy masz pozwijane kable od hdd i fdd (ja np skladam na cztery)

3. czy kable nie zwisaja w srodku, nieuzywane powpychaj gdzies za zasilke, te uzywane najlepiej razem polaczyc, koncowki tylko rozprowadzac, a umieszczac je blisko scianek lub plyty glownej by nie przeszkadzaly w przeplywie

4. karty rozszerzen wkladaj na sam dol (te ktore sie nie grzeja) by kolo grafiki bylo sporo miejsca

5. naped optyczny najlepiej na sama gore

6. zobacz co sie stanie jak wyjmiesz zaslepki z przodu

7. gdzie masz bude w pokoju? z tylu powinno byc sporo miejsca, z boku tam gdzie wentylacja powinna byc przestrzen, buda powinna stac na podlodze bo tam jest najzimniej, jesli pod oknem to tez lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...