Skocz do zawartości
sienkos

Epox 9npa+ Ultra

Rekomendowane odpowiedzi

9NPA +Ultra:

 

:arrow: Napięcie procka:

Wyjściowe 1,5V

Regulacja: -0,1V do +0,35V

Skok co 0,025V

 

:arrow: Napięcie pamięci:

Regulacja: 2,5V do 3,2V

Skok co 0,1V

 

:arrow: Napięcie chipsetu:

Regulacja: 1,5V do 1,8V

Skok co 0,1V

 

:arrow: HTT:

200-450

 

:arrow: HT:

4-9

Ale tylko takie obsługuje mój procek, więc to tylko dlatego taki zakres, czy jest większy nie wiem.

 

 

Nie mam najnowszego biosu, ale z tego co wiem to tam dodali timingi, napięcia pozostały takie jakie są.

Co do napięc na CPU w biosie niby najniższe jest -0,1V czyli 1,4V ale programem do C&Q zszedłem poniżej w okolice 1,25V, więc możliwe, ze wyżej też się da podbić.

 

Ludzie byli bardziej chętni na starą wersję, bo ta była już sprawdzona. O nowej na razie niewiele wiadomo, jeżeli chodzi o możliwości OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9NPA +Ultra:

Nie mam najnowszego biosu, ale z tego co wiem to tam dodali timingi, napięcia pozostały takie jakie są.

Co do nowego biosu to dorzucili bardzo wazna rzecz, a mianowicie dwa dodatkowe tzw MaxMemki.. i teraz oprocz 200/166/133 jest jeszcze 150 i 180 co bardzo sie przydaje przy OC bo daje to dwa nowe dzielniki przy kreceniu procka i ramow:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do nowego biosu to dorzucili bardzo wazna rzecz, a mianowicie dwa dodatkowe tzw MaxMemki.. i teraz oprocz 200/166/133 jest jeszcze 150 i 180 co bardzo sie przydaje przy OC bo daje to dwa nowe dzielniki przy kreceniu procka i ramow:)

Heh. Chodziło mi o dzilniki, a napisałem timingi <_<

Dokładnie tak mówi hntr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elooo

 

mam wlasnie taka plyte jak wy lecz mam problem, tylko nie wiem czego to jest wina czy plyty czy czegos innego a moze biosa lub ustawien , chodzi mi o to ze pojawia mi sie co jakis czas czasami nawet 3 raz na minute i nie wiem od czego to zalezy niebieski ekkran i nastepuj eres kompa, wiec czy cos sie przegrzewa ? czy wina biosu ? ustawien ? a moze jakis podzespolow z kompa ?

 

czekam na odpowiedz i pozdrawiam

 

Dodam jeszcze to ze nawet jak nic nie jest podkrecone bios jest ustawiony na standardowych ustawieniach to tez niebieskie ekrany sie pokazuja , nie ma roznicy czy jest podrecony komp czy na ustawieniach standardowych to i tak wyskakuja .

Edytowane przez diefek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam wlasnie taka plyte jak wy lecz mam problem, tylko nie wiem czego to jest wina czy plyty czy czegos innego a moze biosa lub ustawien , chodzi mi o to ze pojawia mi sie co jakis czas czasami nawet 3 raz na minute i nie wiem od czego to zalezy niebieski ekkran i nastepuj eres kompa, wiec czy cos sie przegrzewa ? czy wina biosu ? ustawien ? a moze jakis podzespolow z kompa ?

Możliwe, że stery ci się kłucą, albo jakieś podzespoły, - wyciągnij wszystko co możesz i sprawdź czy też się tak dzieje, czy nie ma jakiś wykrzykników w Mendz. Ze sterami polecam czysty system i sprawdzenie. Możliwe, też że nie zainstalowałeś jakiś sterów i stąd takie cyrki.

Sprawdź też pamięci ram programami czy nie są uszkodzone, albo czy nie za ostre timingi.

Napisz jeszcze jakie masz temp, może się coś przegrzewa. W Epoxie się to co prawda nie zdarzało, ale w innych płytach czasem chłodzenie chipsetu było źle założone i też powodowało zwiechy - więc to też możesz sprawdzić.

 

Ogólnie rzecz biorąc może być setki możliwych przyczyn <_<

Poszukaj coś o błędzie który zgłosi Ci winda.

 

Sprawdź też napięcia na zaislce, albo podłącz kompa na test do innej.

Edytowane przez Efyr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ktos z was ma problem z odczytem Temperatur i napięć na płytach 9NPA??

Mianowicie chodzi mi o napiecie Procka, na Default zawsze mam 1,5v jak zmniejsze w Biosie -0,75v to mam 1,43v (odczyt z biosu) a w Windzie mam juz 1,5v i Temperatura "płyty głównej,3 odczyt w SPEEDFAN" 80C Everest pokazuje to samo,dotykałem all na płycie i nic nie wskazuje nawet na 40C (co by miało parzyć a tu taka Temperatura Ehhh.... brak sił.Czy ta rewizja Epoxów ma całkowicie rozwalony sytem pomiarów czy jak.

I jeszcze jedno jakim programem najlepiej mierzyć temperature i napięcia(najlepiej miernikiem ,Wiem :lol: ) w Windzie przy tych płytach

Edytowane przez ExodusXXL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy bios do 9NPA+U poprawił nieco (u mnie) sytuację z temperaturą, teraz w idle po 30 min mam 41 stopni, zeszło o 8 stopni. Może w końcu dopracują sprawę z poprawnym odczytem ? :lol:

 

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar kupić płytę 9NPA3 ultra lub 9NPAJ sli czy różnica to tylko SLI?

do tego A64 3700+ sandiego

Asus 7900Gt Top

mam

Zalmana 7000A czy wejdzie na płytę??

Kingmax 3200 2x 512

zasilacz Chieftec 360 -302DFz wtyczką 20 pinów! !

czy to będzie działało?

Edytowane przez byzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar kupić płytę 9NPA3 ultra lub 9NPAJ sli czy różnica to tylko SLI?

do tego A64 3700+ sandiego

Asus 7900Gt Top

mam

Zalmana 7000A czy wejdzie na płytę??

Kingmax 3200 2x 512

zasilacz Chieftec 360 -302DFz wtyczką 20 pinów! !

czy to będzie działało?

Tak róznica tylko SLI:)

Zalman powinien wejść

Ram OK na 100% bedzie działać

Zasilacz to samo co ram ale zawsze jest przjsciówka 20->>24:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejściówka nie ma większego sensu, bo te dodatkowe piny są aby byłą większa stabilność, a jeżeli dasz przejściówke to nie będzie takiego efektu. A płyty praktycznie zawsze działąją też na 20 pinach.

 

Problemem może być moc zasilacza, przy takim procku i grafie może nie wydolić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być moc zasilacza, przy takim procku i grafie może nie wydolić.

Wydoli... Mam bardzo podobny konfig jakk byzik i mój Chief jakoś sbie daje radę... :) Co do przejściówki to przez pierwszych kilka miesięcy jej nie używałem, dopiero póxniej takową zakupiłem i prawdę mówiąc nie widzę róznicy w stabilności kompa przed i po jej zakupie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kilku radom z działu co kupić skusiłem się na Epoxa 9NPAJ-SLI po krótkiej "przygodzie"z tanim Gigabyte ze SLI.

No i moje pierwsze wrażenia: pracuje to w komplecie z Venice 3k i najtańszą kością 1Gb Patriota o taką : http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=24089

Fajne są te diodki świecące (IMG:style_emoticons/default/icon_smile3.gif) ; chyba dziś skuszę się na instalację nowego biosu niespecjalnie umieszczone gniazdo zasilające płytę... i narazie tyle.

 

No i z tego co widzę ale jest to opinia pospieszna, wąskim gardłem mojego systemu jest chyba pamięc. I na poprzedniej płycie i na tej nie udało mi się uzyskać nic więcej niż synchronicznie FSB 215...

Poprostu żenada, a może ja coś źle ustawiam? może jeszcze coś trzeba zmienić ? Próbowałem też puścić timingo na 3-4-4-9 i lipa... (IMG:style_emoticons/default/icon_sad2.gif)

Próbowałem też puścić pamięć na 166 HTT x3 i wtedy podwyższać FSB ale jak dochodzę ok 200-205 to komp nie wstaje. a jest to prawie default dla pamięci...

Wiem, że to nie wina procka bo na mojej wczesniejszej płycie MSI K8Neo2 Platinum i Hynixach 2x512 d43 uzyskiwałem bez żadnych dodatkowych zabiegów 2430 Mhz a więcej nie bo po poprostu nie miałem czasu potestować...

Zaczynam żałować, że mnie podkorciło na zmianę konfigu, ale zależało mi na PCI expresie...

A gdybym miał możliwość dołożyć niewiele $$ i zmienić ten ramik to jaki kupić ? (Kingstone HyperX 1gb, taniego Corsair ?) Dodam, że mam możliwość wymiany ale tylko na towar dostępny z oferty komputronika.

Doradźcie please...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka powinna być temperatura proc. 3700+ sandiego / jak rozpoznać czy sandieg/

mam 43-44 C w idle przy starcie w biosie.

wczoraj złożyłem proc jak widac

9NPA3 ultra

7900GT

było ok przy instalacjach a dzisiaj restart po restarcie/ jak jest juz tapeta win./

czy mierzyc temper. procka jaki program Everest- 78C

pamięci do slotów 1 i 2/ fioletowe?/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kostek8 spróbuj zwiększyć napięcie na ramach i na procku, poluzować timingi, dać najmniejszy dzielnik na pamięci.

Ja mam patrioty, co prawda dwie 512, ale mi idą bez problemu na 270MHz.

Tu masz topic do pamięci, może Ci ktoś tam pomoże:

http://forum.purepc.pl/index.php?act=ST&f=29&t=171507

 

 

byzik temp dość wysoka (chodzi o tą w biosie w idle), u mnie podkręcony procek osiąga taką w stresie. Może chłodzenie źle siedzi albo coś z pastą, a w najgorszym wypadku czapka na procku krzywo siedzi.

Tu masz jak odczytać oznaczenia z procesora:

http://img117.imageshack.us/my.php?image=a649go.gif

http://fab51.com/cpu/guide/opn-s939-e.html

Everest powinien Ci zresztą pokazać jaki masz CPU, temp też raczej dobrze odczytuje. Zresztą do mobo był też dodany program do pomiarów, chyba, że ci czujniki wariują. A ten Everest to pokazuje czi -78C czy +78C?

Sprawdź też czy nie masz wira, czy nie ma problemów ze sterownikami - u mnie są teraz resety bo nie mam zainstalowanych sterów do dzwiękówki, nie zainstalowałem od razu po stawianiu systemu, a teraz się nie da, bo podczas instalacji reset wywala - ach ten kochany windows <_< Na razie nie formatuje, bo resety rzadko się zdarzają, a czasu nie mam.

Pamięci daj do slotów o tym samym kolorze - będzie wtedy dual.

Przyczyn resetów może być wiele: złe timingi dla pamięci, za niskie napięcia, zasilacz nie wyrabia, itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor z gwarancji/ nalepka/:

OPN: ADA3700CFBOX SN: 13542576K50369

na pudełku 3700+ plomba

temp.43-44nawet 45 w idle

można reklamować?????

wirów brak- sprawdzałem

sterów nie instalowałem do USB

pamiątki w fiolecie 2x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zabrałem się dziś ostro za katowanie tej mojej gigówki Patriota... słabizna - wycisnąlem ledwo 215 HTT z ramem na auto.

Po zmianie ramu z default 200 na 100 dał się dopiero coś kręcić procek. Na innych ustawieniach typu 166 i 133 nie wstaje jak się próbuje nadrobić HTT do okolicy 200.

 

No i żeby się upewnić i dla eksperymentu wygrzebałem z szafy starą kostkę kumpla do sprzedania tj. 1x256mb Goodrama PC 3200. I tu szok, spokojnie można puścić ram na 166, 133 itp... bez zbędnej grzebaniny w ustawieniach i bez podnoszenia napięć uzyskałem 2763MHz :mur: ...

Podsumowując widzę, że czeka mnie pilny zakup ramu tylko nie wiem na co. Pytałem w dziale o pamięciach ale nikt mi nic nie podpowiedział; może Wy coś doradzicie z tych kości:

 

Corsair VS DDR 1GB 400MHz 357 zł

Kingston HyperX DDR 1GB PC-400 CL2 464 zł

DDR 1GB PC-400 CL3 GoodRAM 330 zł

GeIL 1GB PC-400 CL3 364 zł

To z oferty komputronika, bo tam brałem tego Patriota chałowego a przy okazji jak by się ktoś zbierał do zakupu takiego ustojstwa do jakiegokolwiek @ to odradzam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor z gwarancji/ nalepka/:

OPN: ADA3700CFBOX SN: 13542576K50369

na pudełku 3700+ plomba

temp.43-44nawet 45 w idle

można reklamować?????

wirów brak- sprawdzałem

sterów nie instalowałem do USB

pamiątki w fiolecie 2x

3700+ są tylko Sandiego obecnie. Dla pewności zapuść CPU-Z.

 

Co do problemów z temperaturą -> dajcie nawiew w okolice mosfetów a spadnie wam niewyobrażalnie :D

 

BTW był u mnie w bloku skok napięcia i nie działa 3 slot pamięci w Epoxie i 2 kości ramu [Geil Value 2x512 Mb] są martwe :cry:

Edytowane przez Xtreme Addict

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do problemów z temperaturą -> dajcie nawiew w okolice mosfetów a spadnie wam niewyobrażalnie

 

Gdzi sa te mosfety?

Przykładowe chłodzenie mosfet'ów cieczą, oraz link do fotki z radiatorami => http://www.techpowerup.com/reviews/DFI/LPN...ages/mosfet.jpg

 

pozdr.

post-9069-1148321352_thumb.jpg

Edytowane przez cobex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W prawie chłodzenia mosfetów, przerzucam się na WC, i pytanie czy same radiatorki na mosfetach wystarczają, czy musi być jakiś nawiew. Próbował to ktoś na naszej mobo?

Edytowane przez Efyr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu posiadałem WC i same radiatorki na mosfetach spokojnie wyrabiały napięcia na procku rzędu 1,6v w benchach. Na co dzień 1,425v i "cool" :wink: Jednak to było jesienią, a ja lubię chłód w pokoju. W lecie mogłoby być nieciekawie. Jestem niemalże pewien, że jeśli w pobliżu układów znajduje się wentylator wyciągający powietrze z obudowy (u mnie 2x80mm), to przepływ powietrza, który powoduje, powinien w zupełności wystarczyć do ich schłodzenia. W innym wypadku można się pokusić o jakiś cichy wentylek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jest ten z zasilki od Maximusa, czyli 140mm. Mam nadzieje, że wystarczy ten ruch powietrza, bo u mnie napięcie będzie stale coś koło 1,575V a nie chce nic dodatkowego wkładać, tylko radiatory ponaklejam.

Które części sie najbardziej na mobo grzeją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam A64 3000+ i Epoxa 9npa+.

Problem polega na tym, że od czasu do czasu WindowsXP ładuje się strasznie długo (ten czarny ekran gdzie lata mały, niebieski pasek) albo i w ogóle. Normalnie ten ekran z logiem WXP pojawia się na góra 5 sekund.

Najpierw działo się to przy OC jak testowałem procesor. Myślałem, że może już nie wyrabia albo trzeba zwiększyć napięcie. Ale czasami windows się ładował i działał ok, a potem już nie na tych samych ustawieniach.

Potem kilka razy się to stało bez żadnego podkręcania, wszytko na domyślnych taktowaniach.

Na końcu doszło do tego, że za nic nie mogłem uruchomić windowsa (nawet po clear cmos i wszystko na def) więc go przeinstalowałem, zainstalowałem najnowsze sterowniki do NF4, ale nie pomogło. Jedyna poprawa polega na tym, że przed reinstalacją chyba się ten windows w końcu nie włączał (albo tyle nie wytrzymałem ;)), tutaj po jakimś długim czasie już się uruchamia.

Pamięci sprawdzałem memtestem i wyglądają na dobre. W nocy zostawiłem prime95 (blend) i szedł bez błędów prawie 6 godzin...

Na NF2 miałem coś podobnego jak zainstalowałem sterowniki do nforce w wersji 5.10. :) Tylko wtedy windows się już więcej nie włączył (a teraz jednak się włącza często), ale uruchamianie też się kończyło na ekranie z logiem.

Ktoś ma pomysł o co może chodzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie się takie cyrki robiły jak zainstalowałem jedne sterowniki do ATI, ale ponieważ zainstalowałem je na stare, myślałem, że to dlatego. Jednak po formacie windy, po zainstalowaniu tych sterów znów się zaczał uruchamiać 5 razy dłużej, więc doszedłem do wniosku, że to trefne sterowniki.

Jednakże ostatnio znów miałem formata, a że zapomniałem sciągnąc inne stery znów zainstalowałem tamte, i co ciekawe winda nie zaczęła się tak długo uruchamiać, uruhamia się tak szybko jak bez sterów, więc nie mam pojęcia co było przyczyną :mellow:

 

A sprawdź jeszcze dysk, może to on ma jakieś problemy. I nie instaluj windy na podkręconym sprzęcie.

Edytowane przez Efyr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalowałałem Windowsa na def. ustawieniach.

Problem z memclockiem wyeliminowany. ;) Po prostu dalsze, te niby mniej istotne timingi pamięci zostawiłem na auto. Gdy podkręcałem procka i dawałem taki dzielnik, żeby pamięci chodziły na ~200MHz to mobo piszczało i wracało na domyślne ustawienia. Ustawiłem wszystkie timingi na sztywno i jest ok.

Swoją drogą testowałem ramy na GoldMemory i na CL 3 są błędy (kilka, ale jednak), na CL 2.5 jest ok. :blink:

A co do uruchamiania Windowsa to usunąłem sterowniki IDE SW. Nie wiem czy podobnej sytuacji nie miałem jeszcze na NF2 sto lat temu. Póki co to windows się uruchamia się przyzwoicie. Nie tak błyskawicznie jak ze sterami IDE nvidi gdy wszystko było ok, ale póki co zawsze uruchomia się w tym samym, normalnym czasie (z IDE SW raz było błyskawicznie, raz makabrycznie długo). Zobacze jak będzie dalej.

 

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...