Skocz do zawartości
sienkos

Epox 9npa+ Ultra

Rekomendowane odpowiedzi

Mam też kolejne pytanie - jak sobie ta płyta radzi z 4x512 ? Mam 2x512 hynixa do tego 512 kingstona. Zastanawiam się czy warto bawić się w sprzedawanie tych kości i zamiana na 2x1 gb. Wydaje mi sie ze lepiej dokupić kolejne 512. Jak myślicie ?

na 9NPAJ SLI niezbyt dobrze ale lepiej niz ASUS A8N-E. Mam 2x GEIL Dual (4x512) 400 CL 2.5 i nie na standardowym taktowaniu 400MHz robia błedy w testach. Miałem 3 kości i dokupiłem 4-tą kostkę 512MB (za radą na tweaku :huh:) ale teraz żaluję bo za tę samą cenę miałbym PARTIOT 2x1GB i nie miałbym problemów. Jak masz okazję to bierz 2x1GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że mobo nie ma tu wiele do gadania, a winą złego dziłania 4 kości ram jest problem obsługi tylu kości przez proca. A podobno znaczna większość procy AMD ma problem z 4 kostkami :-| A jak z pentiumem jest, to nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, że kontroler proca ma problemy z 4-ma kostkami RAM. Ale moje pamięci lepiej współpracują z EPOXem niz z ASUSem - potrafię ustawic lepsze timingi i pojdą o kilka Hz więcej (chociąz nie jest to standardowe 400 MHz :(). Może to poprostu kwestia kompatybilności między okreslonymi producentami płyt i pamieci

Edytowane przez LouisCyphre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 9NPAJ SLI niezbyt dobrze ale lepiej niz ASUS A8N-E. Mam 2x GEIL Dual (4x512) 400 CL 2.5 i nie na standardowym taktowaniu 400MHz robia błedy w testach. Miałem 3 kości i dokupiłem 4-tą kostkę 512MB (za radą na tweaku :huh:) ale teraz żaluję bo za tę samą cenę miałbym PARTIOT 2x1GB i nie miałbym problemów. Jak masz okazję to bierz 2x1GB

u mnie taka configuracja jest w pełni stabilna [właśnie na Geilach]max osiągam niestabilne 245 MHz [max jednego zestawu :? ]

Edytowane przez Xtreme Addict

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, myślałem że piszczenie dochodzi z wentyla na chipsecie - wymieniłem na Zalmana pasywnego i dalej pod obciążeniem (nawet drobnym) piszczy. :mur: Czyżby cewki na płycie ??? Piszczenie jest wkurzające, bo słychać je praktycznie przez 50-80% czasu pracy komputera (jeszcze rozumiem w grach, ale kurde przy przewijaniu stron w przeglądarce? masakra... :mad: ).

 

Czy to mogą być cewki na płycie? A może na karcie grafiki (zauważyłem, że przy zmianie czegokolwiek na ekranie zmienia się pisk, ale w końcu aby coś zmienić na ekranie to musi też proc popracować, więc może jednak to płyta?)? Czy takie piszczenie nadaje się do zwrotu gwarancyjnego?

 

Czytałem w innych postach, że można zalać cewki żywicą lub silikonem. Ktoś próbował? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszczy przy defaultowych ustawieniach czy tylko po podkręceniu?

Właśnie nie pamiętam w tej chwili dokładnie, ale wydaje mi się, że przy defaulcie też piszczał (bo od początku myślałem o wymianie wentyla na chipsecie). Ale to jest dobra myśl i sprawdzę to jeszcze dziś po południu.

 

Wydaje się, że nie powinno być problemu ze zbyt dużym obciążeniem zasilacza - model jak w sigu. Może układ zasilania na płycie nie wytrzymuje?

 

Muszę sprawdzić te defaultowe ustawienia... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obstawiam, że piszczą cewki na grafice. U siebie też to mam, ale na szczęście tylko pod wielkimi obciążeniami 3D (ATI TT, ATI T), a jest ciche, że slyszałem tylko wtedy gdy komp leżał przede mna na biurku, jak wsadziłem do budy to nie słychać.

Ale wiem, że np pasywny Geforce 6600 to już była karta koncertowa - piszczała właśnie w takich momentach jak opisujesz.

Czytałem gdzieś, ze ktoś użył silikonu na cewki, bo jak co, to łatwo go ściągnąć i wyczyścić i wtedy gwary nie tracisz.

 

Ale najlepiej aby się upewnić zmień grafike na inną, jak nie na PCI-E to na PCI i sprawdź czy nadal piszczy. Bo jak na razie jeszcze nikomu ta mobo nie piszczała. Spytaj jeszcze w temacie ze swoją grafą czy innym piszczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, obiecywałem, że zrobię test na nie wykręconym procku, ale wychodziłem z domu i puściłem Prime na takim podkręceniu, jakie mam obecnie. Chodziło toto ponad 3h, a gdy byłem w domu (przez pierwsze ok. 20min i na koniec ok. 10min) to komp piszczał. Zauważcie, że w tym czasie obciążony był tylko procesor... Oto zrzut ekranu:

 

Dołączona grafika

 

Zauważcie również, jak wygląda napięcie na procku! :huh: Wiem, że to nie jest miarodajny pomiar, ale powiem tylko tyle, że ustawiony mam w Biosie na 1.50V! To oznacza spadek o prawie 0,03V (przy czym napięcie waha się między widoczne 1.471 a 1.82 około)! Nie jestem pewnien, czy to dużo ale wydaje mi się sporo... Co uważacie?

 

Ciekawa jest też temperatura - nigdy na procku nie widziałem więcej jak te 45C właśnie. Ale to chyba dobrze... :)

 

Później zrobię może jeszcze mały test na nie przekręconym procku, to dam znać...

 

Pisząc to zauważyłem, że FireFox obciąża mi stale procka na ok. 30% ! I to powoduje te popiskiwania (przy Prime był ciągły pisk).

 

@Efyr

Biorąc pod uwagę wszystko powyższe raczej wykluczam kartę grafiki, ale jeszcze poszukam i popytam na forum kart...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU-Z źle pokazuje napięcia na Epoxach. Mi nie raz pokazał napięcie wysokości 2,5V :twisted: ciekawe co by z mego procka zostało przy takim napięciu. Ale np Everest już pokazuje takie same jak ten program dołączony do mobo.

 

Jeżeli chodzi o temperatury, to sprawdzałem u siebie i mobo pokazuje dobrze temp proca. Sprawdziłem przykładając dodatkowe czujniki zewnętrzne tak aby dotykały z boku czapy procka. Da druga temp. to temp wewnątrz budy, ale jeszcze nie zlokalizowałem dokładnie tego drugiego czujnika na mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To oznacza spadek o prawie 0,03V (przy czym napięcie waha się między widoczne 1.471 a 1.82 około)! Nie jestem pewnien, czy to dużo ale wydaje mi się sporo... Co uważacie?

na jakimś angielskim forum czytałem, że normą jest spadek 0,05V przy obciążeniu proca

 

CPU-Z źle pokazuje napięcia na Epoxach. Mi nie raz pokazał napięcie wysokości 2,5V :twisted: ciekawe co by z mego procka zostało przy takim napięciu.

też tak miałem - aż sie przestraszyłem czy mi dym z procka juz nie leci...i wiem dlaczego. CPU-Z żle odczytuje napięcie na podkręconej płycie, jeśli za mało ją dowoltujemy. Miałem ustawione na 280MHz napięcie 1.5 i wszystko spoko. Przestawiłem na 290MHz, napięcie to samo, włączam CPU-Z i strach w oczach - Vcore=2,5V. Po ponownym włączeniu CPU-Z pokazywało OK. Wystawrczyło ustawić V płyty na1.6-1.7 i pokazuje OK (kilka razy to sprawdzałem)

 

Zauważyłem tez 1 rzecz - przy przetakowaniu płyty sieciówka wariuje, czasami musze zrestartować 2-3 x kompa żeby mi siec osiedlową złapała. Zdarzą się również, że wyłacza mi mysz na USB (Razer)

Edytowane przez LouisCyphre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU-Z źle pokazuje napięcia na Epoxach.

Potwierdzam, jego odczyty są takie sobie. Oto zrzut ekranu z Prime jedynie 12min, ale przy podwyższeniu Vdimm na 2.8V przy 166 i procek 9x300:

 

Dołączona grafika

 

Jak widać, różnica jest spora. Może ten programik Epoxa nie wygląda profesjonalnie, ale wydaje się że podaje właściwe parametry... :)

 

Piszczenie wybitnie pojawia się tylko wtedy, gdy procesor jest obciążony. Czy w związku z tym ktokolwiek spotkał się z czymś takim na Epoxie? Czy mam reklamować płytę główną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z siecówką nie odnotowałem problemów, może masz zainstalowane te oprogramowanie z nvidi do firewalla, bo ono podobno lubi robić dziwne problemy. A myche mam na ps2, więc tu nic nie powiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, obiecywałem, że zrobię test na nie wykręconym procku, ale wychodziłem z domu i puściłem Prime na takim podkręceniu, jakie mam obecnie. Chodziło toto ponad 3h, a gdy byłem w domu (przez pierwsze ok. 20min i na koniec ok. 10min) to komp piszczał. Zauważcie, że w tym czasie obciążony był tylko procesor... Oto zrzut ekranu:

 

2033455[/snapback]

na jakimś angielskim forum czytałem, że normą jest spadek 0,05V przy obciążeniu proca

 

też tak miałem - aż sie przestraszyłem czy mi dym z procka juz nie leci...i wiem dlaczego. CPU-Z żle odczytuje napięcie na podkręconej płycie, jeśli za mało ją dowoltujemy. Miałem ustawione na 280MHz napięcie 1.5 i wszystko spoko. Przestawiłem na 290MHz, napięcie to samo, włączam CPU-Z i strach w oczach - Vcore=2,5V. Po ponownym włączeniu CPU-Z pokazywało OK. Wystawrczyło ustawić V płyty na1.6-1.7 i pokazuje OK (kilka razy to sprawdzałem)

 

Zauważyłem tez 1 rzecz - przy przetakowaniu płyty sieciówka wariuje, czasami musze zrestartować 2-3 x kompa żeby mi siec osiedlową złapała. Zdarzą się również, że wyłacza mi mysz na USB (Razer)

U mnie CPU-Z nei robi żadnych jaj, zresztą mój procek by przeżył nawet 3v :twisted:

 

Potwierdzam, jego odczyty są takie sobie. Oto zrzut ekranu z Prime jedynie 12min, ale przy podwyższeniu Vdimm na 2.8V przy 166 i procek 9x300:

 

Dołączona grafika

 

Jak widać, różnica jest spora. Może ten programik Epoxa nie wygląda profesjonalnie, ale wydaje się że podaje właściwe parametry... :)

 

Piszczenie wybitnie pojawia się tylko wtedy, gdy procesor jest obciążony. Czy w związku z tym ktokolwiek spotkał się z czymś takim na Epoxie? Czy mam reklamować płytę główną?

BTW co to za programik Epox'a?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz metodą prób sprawdzić co Ci piszczy. Jeśli płyta to możesz spróbować oddać na gwarancji. Tylko nie daj sobie wmówić w sklepie, że to nic nie da. Niech wysyłają do serwisu, a czy serwis uzna to już inna sprawa. Ale może coś z tym zrobią.

Mój komp chodzi non-stop ze 100% obciążeniem proca, magistrala na 300 i nie mam żadnego piszczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak z tym moim piszczeniem? Ktoś mi pomoże? :)

Jeżeli jesteś pewny, że piszczy Ci mobo i Ci to przeszkadza, to dawaj do serwisu i nie zastanawiaj się.

 

Mi kiedyś w Prolinie sprzedali grafike z terkoczącym wentylem, też nie chcieli wymienić i gość z serwisu mi mówił, żebym naoliwił, to przestanie. Ale się uparłem, że jak płace cene za dobry produkt to chce aby był dobry, a nie wybrakowany, a jak im się nie podoba to niech oddadzą część kasy i policzą to jako za część uszkodzoną albo wymienią na inny dobry. Wybrali to drugie :D

 

Nie daj se wcisnąć, że Ci tego nie zrobią. Płaciłeś cene za towar dobry, a nie uszkodzony.

 

Trzeba walczyć o nasze prawa konsumenta ze sklepami :blurp:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ThunderProbe - do ściągnięcia najnowsza wersja do płyty 9NPA Ultra, ale podejrzewam, że będzie działać ze wszystkimi płytami...

 

@all

To jak z tym moim piszczeniem? Ktoś mi pomoże? :)

Tak się zastanawiałem, czy coś a'la 8rdavcore istnieje :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Powiedzcie mi proszę jak to jest z: 9NPAJ SLI NFORCE4 S939, ma ona czy nie ma port lpt? Bo na przykład tutaj:

http://www.imperium.net.pl/product_info.ph...roducts_id=6223

jest to złącze wymienione w opisie, a nie ma na zdjęciu. To samo tutaj:

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=22569

Czym różni się chipset nforce4-4x od nforce4-sli. Czy ten Epox ma ten pierwszy? Ogranicza go to w jakiś sposób?

 

Powiem wam szczerze, że już jestem kompletnie skołowany. No po prostu nie wiem, którą płytę kupić, dawno nie byłem tak rozbity.

Poradźcie mi proszę, będzie to działać z opteronem 165 (selekcja), 2x512 Patriot XBLK, GF7900GT (w przyszłości sli), Seasonic S12-500W, kontroler scsi, tuner-sat, lpt - potrzebne do wyświetlacza lcd i nie tylko zresztą. Wszystko chłodzone wodą: grafika, procesor, chipset. Potrzebuję wysokie htt - nie niżej niż 333Mhz ze względu na niski mnożnik proca.

No i nie wiem co kupić. Dramat :(

9NPAJ SLI NFORCE4 się nada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@all

To jak z tym moim piszczeniem? Ktoś mi pomoże? :)

Jeśli piszczy przy standardowych ustawieniach to masz podstawę do reklamacji. Przy podkręconym sprzęcie to tylko jeśli masz "konkretny"sklep(gdzie ludzie wiedzą co to OC komputera), to też nie powinieneś mieć problemu z reklamacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi proszę jak to jest z: 9NPAJ SLI NFORCE4 S939, ma ona czy nie ma port lpt?

mam tę płytę bo nie mogłem dostać 9NPA+. Jeśli chodzi o LPT to ma - pośrednio. Jest łącze na płycie ale trzeba mnieć dodatkowego śledzia, którego nie ma w komplecie. Do COM1 tak samo.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Z tymi tunerami to różnie bywa. Chciałem opisac mój przypadek później ale wyszło teraz. Mam Winfast TV 2K Expert i płya cięzko z nim działa. Objaw: po włączeniu kompa widać, że się urochomił, wyświetlacz na płycie pokazuje FF (czyli żadnych błędów) ale komp nie startuje. Czarny ekran i nic się nie dzieje. Pomaga przycisk RESET na obudowie, potem wszystko działa normalnie. Gdzies na Tweaku czytałem, że niektóre tunery sat robią jeszcze większe problemy

Edytowane przez LouisCyphre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam tę płytę bo nie mogłem dostać 9NPA+. Jeśli chodzi o LPT to ma - pośrednio. Jest łącze na płycie ale trzeba mnieć dodatkowego śledzia, którego nie ma w komplecie. Do COM1 tak samo.

A gdzie kupiłeś takiego seksownego śledzia skoro w komplecie nie ma?

A propos tunerów... prawdę mówiąc spodziewam się problemów :-| Mam jednak tą przewagę, że mam dwa: SkyStara1 i SkyStara2. Może któryś zadziała, eeeech :-|

Edytowane przez Piotrek_PP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da rade na ten chipset upchać COOLERMASTER BLUE ICE 2 ?

Przyjrzałem się trochę temu produktowi i może być problem. Zgodnie z tym co podaje producent, w obszarze B nie powinno być żadnych wysokich elementów. W moim przypadku (a mam 9NPA Ultra) karta grafiki jest bardzo blisko radiatora chipsetu.

 

W weekend będę instalował inne wentyle w obudowie (jeśli dotrą), to mogę tutaj wrzucić parę fotek z zainstalowanym Zalmanem NB47J.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da rade na ten chipset upchać COOLERMASTER BLUE ICE 2 ?

Może wejść na styk- bo na zdjęciach wygląda, że nie wystaje daleko poza sam chipset, ale może być, ze jakieś elementy na grafice będą wystawać i zachaczą. Najlepiej by było jakbyś podzszedł z mobo i grafiką do sklepu i przymierzył albo umówił się na możliwośc zwrotu jakby nie pasowało, bo tak to ciężko powiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...