Skocz do zawartości
sienkos

Epox 9npa+ Ultra

Rekomendowane odpowiedzi

A po co Ci coś tak wyrafinowanego na chipset? Nie lepiej kupić jakiś porządny radiator [byle wszedł] i ustawić na niego w okolicy 120MM na 5v? Przy okazji karta graficzna miałaby chłodzik :D

 

PS zawsze możesz odgiąć żeberka obcążkami :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem piszczenie na procesorze ustawionym normalnie - mniej, ale wciąż pisk jest wyraźnie słyszalny (i procesor musi być obciążony w 100%, przy mniejszym też słychać, ale znacznie mniej).

 

W weekend komp idzie w rozbiórkę i sprawdzę dokładnie. Jedyna rzecz inna, jaka przychodzi mi do głowy to zasilacz albo może któryś z wentyli (bo przy obciążeniu ma mniejsze napięcie). Obstawiam jednak płytę...

 

Dam znać o tej sprawie po weekendzie - jak wyślę płytę to mam jeszcze stary komp z Linuxem... :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktoś kiedyś pytał gdzie przyłożyć miernik aby zmieżyć napięcie, a więc znalazłem chyba te punkty, najwięcej można ich znaleść pomiędzy procem a mostkiem, na tych zielonych ścieżka są wycięte takie białe kwadraciki i właśnie tak mi się zdaje że tam trzeba przyłozyć miernik, punkty te są oznaczone np. Vdimm, 1_2V HT, 3_3VSB

 

czy mógł by ktoś to sprawdzić, bo ja narazie nie mam kompletnego zestawu s.939 i nie mam jak sprawdzić

 

EDIT:

właśnie zmierzyłem Vbat i żeczywiście miernik pokazywał napięcie, czyli to są te punkty

Edytowane przez Adler91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update co do piszczenia... :)

 

Rozebrałem dziś kompletnie sprzęt i podłączyłem na biurku - nic nie piszczało... Złożyłem z powrotem komputer i przez pierwsze 15min nie piszczał. Teraz znowu.... :mur:

 

Wygląda na to, że to nie cewki na płycie. Na karcie grafiki nie ma wogóle cewek. Pozostaje zasilacz, ale dlaczego poza obudową nie piszczy????

 

Czekam na nowe wentyle, ale płyta główna jest w porządku, więc już nie będę robił OT tutaj. Jakby się coś jeszcze okazało to dam znać. A jak komuś coś przyjdzie do głowy, to proszę o informacje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Pronoxie też ta płytka jest dostępna. Widzę w opisie, że nie ma Fire Wire. Oprócz zmiany IDE przeniesione też gniazdo zasilania. Kable można poprowadzic tak, zeby nie przeszkadzały w przepływie powietrza z procka do wentylatora tylnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Plyte dorwalem taka jak w podpise i zastanawia mnie czy cala seria tyc epoxow ma porownywalne mozliwosci OC? Tzn Ultra, Sli etc... W sumie w necie sa dwa testy tej mobo i daje to slabe rozeznanie (srednio na niej cpu szlo okolo 280htt), a moze jest ktos kto posiada 9npaj szli?

Myslicie ze htt300 posciagnie jak cpu dobre bedzie? ;]

Czy 9npaj sli od 9npa sli rozni sie tylko wyposarzeniem?

A no i wazne pytanie czy na tej mobo pojdzie jakas stara grafa na pci (nie pcie :)) np: riva TnT?

Edytowane przez -Caleb-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na swojej odpaliłem S3 Virage - przawdziwy zabytek - jeszcze wersja że trzabyło dodatkową karte do 3D stosować, ja włożyłem samą 2D i działało bez najmniejszych problemów. Nawet XP znalazł do niej stery :D

Edytowane przez Efyr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no to lux, a co do pytania o OC tej mobo mojej to powinno byc chyba podobne jak na wersjach 9npa+sli czy na ultrze, w koncu to w zasadzie ta sama konstrukcja chyba? Czy sa jednak rozbierznosci Jak sadzicie? Zakladajac ze procek bedzie sie elegancko krecil...

Edytowane przez -Caleb-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bój nic, możliwości OC są na 99% idento, co w innych wersjach. Jeden z japońskich teamów od bicia rekordów używał właśnie Twojej płyty, nie pamiętam już który :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, no to ladnie, bo ja znalazlem tesciki co akurat nie spisywala sie najlepiej (wczesniej, okolo miecha, ich nie bylo wiec sugerowalem sie podobnymi modelami jak 9npa sli bez j :) ) ale byly po szwabsku wiec nie moglem odczytac czy to okolo 280 tak wchodzi bez problemu czy to max, bo w jednym z testow jacys wariaci dali 9x280 i 1.8vcore A64 3.0 o_O na tym epoxie wiec chyba ich cpu za dobrze sie niekrecil ;]

LousiCyphre, masz problemy z sieciowka zintegrowana czy z oddzielna na pci?

A jak podniosles V plyty to choldzenie wyrabialo? Nie bylo zwiech etc?

Edytowane przez -Caleb-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy tak ładnie bo ktoś tu uruchomił swojego Epoxa na 460 chyba :P

 

teraz testuje przy HTT=300, V płyty mam ustawione na 1,7, temp chipsetu ok 45-50 C. Mam czujnik z panelu wsadzony pod coorela więc pokazuje w miare dobrze - w odróznieniu od czujnika na płycie

 

sieciówka zintegrowana - nie łapie często sieci (osiedlówka) albo trzeba czekać z minute aż sie wogóle włączy. czasami musze zresetowac kompa ze 2,3 razy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie 8x300 i chodzi bez zająknięcia z napięciem na chipsecie 1,5V. Wentyl oryginalny pracuje na 7V. Komp chodzi praktycznie na okrągło z prockiem na 100%. Sieciówka zintegrowana, podłączona do netu z kablówki MM również bezproblemowo biega.

Edytowane przez zdzisium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo 460htt to jest cos :) A tak wogole to zaczolem sie zastanawiac nad mozliwosciami tej mobo bo niebawem dopadne A64 3.0@2600 1.42v i poprostu juz rozkminiam ile by sie dalo z tego wycisnac ;] bo proc bedzie mial spory potencjal i raczej pogonie go wyzej bez problemu, ale co do mobo nie bylem pewnien. Dzieki za info :) Jak zklepie wszytsko zdam relacje z obslugi tej plytki bo chyba nie jest zbyt popularna wśrod usrerow i moze sie to komus porzydac.

Edytowane przez -Caleb-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, no u mnie jest tak jak daje 9x280, 1.42v i pamieci na 166 to smiga spox, przechodzi Prime95 i SuperPi.

Jak daje juz 285 i reszta jak byla to Prime wywala bledy. 7x310 za to idzie bez problemu, do tego podniesienie napiecia cpu do 1.47v nic nie daje.

Nie wiem w czym lezy problem - w mobo czy cpu. Temperatura to 45 stopni w stresie. Moze nowszy bios cos pomoze? Jakies sugestie?

 

Pozatym sa inne problemiki:

- plyta defalutowo dla Venica 3.0 ustawia napiecie 1.5v o_O

- niektóre programy odczytuja napiecie vcore na poziomie 2.4v o_O a np. w cpuz widac dziwne wachania napiecia od 1.41 do 1.43 - wczesniej na socket A napiecia byly idealne a tez sporo wykrecalem proca z Durnia 1800na2200

Edytowane przez -Caleb-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, no u mnie jest tak jak daje 9x280, 1.42v i pamieci na 166 to smiga spox, przechodzi Prime95 i SuperPi.

Jak daje juz 285 i reszta jak byla to Prime wywala bledy. 7x310 za to idzie bez problemu, do tego podniesienie napiecia cpu do 1.47v nic nie daje.

Nie wiem w czym lezy problem - w mobo czy cpu. Temperatura to 45 stopni w stresie. Moze nowszy bios cos pomoze? Jakies sugestie?

Wygląda na CPU, podnieś jeszcze bardziej napięcie, widocznie 2500 to jest granica niskiego napięcia u niego, potem już schody.

Sprawdź zasilacz, ale powinien dać radę, jak mój 360 sobie radzi.

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozatym sa inne problemiki:

- plyta defalutowo dla Venica 3.0 ustawia napiecie 1.5v o_O

- niektóre programy odczytuja napiecie vcore na poziomie 2.4v o_O a np. w cpuz widac dziwne wachania napiecia od 1.41 do 1.43 - wczesniej na socket A napiecia byly idealne a tez sporo wykrecalem proca z Durnia 1800na2200

Mobo na wszystkie procki ustawi ci napięcie 1.5V, bo tak ma ustawione w biosie. Możne je obniżyć, ale raczej jak kręcisz procka, to i tak je podniesiesz.

 

Cpu-Z często źle odczytuje napięcia z Epoxa, bo widziałem, że na innych modelach ludzie też tak mieli. Ale np Everest, program dodany do mobo i jeszcze jakiś miałem i wszystkie pokazywały dobrze. Przyniajmniej z biosem się zgadzało.

 

A właśnie, rzeczywiście na mobo są pkty, które chyba służą do pomiaru napięć. Ale nie moge znaleźć tego punktu od CPU, chyba że któryś radiator mi zasłania. Znalazł go może ktoś?

Niestety na razie nie sprawdzałem pomiaru z tych pktów bo tamtego kompa mam w częściach w tej chwili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a więc po dokładnych oględzinach odnalazłem 15 punktów pomiarowych

Lokalizacja:

I. 4 punkty zaraz po prawej stronie wtyczki zasilającej, oznaczone:

a)-5V

b)3_3VSB

c)+5V

d)-12V(poniżej czarnego kondensatorka)

II. 1 punkt zaraz po lewej stronie(licząc od góry) 3 kondensatora zielonego, oznaczony USBDUAL

III. 1 punkt po lewej stronie PE1 oznaczony 5VSB

IV. 1 punkt poniżej PE3 oznaczony +12V

V. 2 punkty po lewej stronie CMOS

a)VBAT

b)1_5VSB

VI. 1 punkt poniżej slotu SATA1 oznaczony 5VDual

VII. 2 punkty powyżej lewej strony radiatorka na czipsecie, oznaczone:

a)1_5V(po prawej stronie czarnego kondensatora)

b)3_3V(zaraz pod napisem "EP-9NPA Ultra")

VIII. 2 punkty na prawo od naklejki "EP-9NPA Ultra" oznaczone

a)1_2V_HT

b)VDIMM

IX. 1 punkt w samym górnym prawym rogu mobo oznaczony VTT_MEM(na prawo od czarnego małego kondensatorka)

Edytowane przez Adler91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow :shock:

Aleś Adler91 tego naznajdywał

 

Hmmm...

"1_5VSB" czyżby to było napięcie proca? :unsure: Lbo te drugie "1_5V"

Bo wartość najbliższa

 

Na razie nie sprawdze, bo nie mam 3 monitora, a teraz oba w ciągłym użyciu. A po omacku nie zmienie napięć w biosie aby sprawdzić czy to to.

Edytowane przez Efyr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...