Skocz do zawartości
monocyklista

Przywrócenie Mbr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, postanowiłem przeinstalować sobie windowsa, zapomniałem tylko, że na drugim dysku siedzi sobie linux [i coś tam skrobie ;]. windows przy instalacji nadpisał mbr [grub] i teraz nie mam dostępu do linuxa [mandrake 10.1], jak najprościej przywrócić mbr'a tak abym znowu mógł wybierać pomiędzy windowsem a mandrakiem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy z możliwych sposobów to: startujesz Mandrake'a z płyty instalacyjnej, po pokazaniu się okna powitalnego wciskasz F1 (czy jakoś tak, będzie pisało że pod "tu jakiś klawisz" więcej), następnie pisesz "rescue" (zaraz po "boot:"), trochę pomieli, z menu wybierasz "reinstall mbr" czy jakoś tak (dostępne będą różne opcje), reboot i powinno działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie umiesz szukac? (czy to wina wrodzona?)

 

to jest wałkowane tysiace razy... :mur:

no ale zebys nie pisal potem, ze tylko bije piane..zrob tak jak napisze, i juz nigdy Windows nie nadpisze Ci MBRa..bo sam bedzie bootowal linuksa :)

 

Krok I - Przełączamy się pod system Linuks

a wiec tak:

Zbotuj jakas LIveCD i po zamontowaniu partycju ze swoim linuksem wydaj nastepujace polecenie:

dd if=/dev/sda2 of=/mnt/bootsect.lnx bs=512 count=1
z tym ze w miejscu /dev/sda2 ma byc podana sciezka do sektora startowego (czyli punktu mocowania "/", u mnie root siedzi na ad0s2a, uzywam FreeBSD).

W wyniku dzialania tego polecenia otrzymasz plik bootsect.lnx w katalogu /mnt. Skopiuj go na dysl C (windowsowy)..

 

Krok II - Przełącz się pod system Windows

Wpisz w start -> uruchom:

attrib -s -r c:\boot.ini
i zedytuj go np w notatniku tak zeby wygladal mniej wiecej jak to:

[boot loader]            timeout=30            default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS            [operating systems]            multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows NT"             C:\BOOTSECT.LNX="Linux"
Potem, gdy juz go zapiszesz, wydaj polecenie

attrib -r -s c:\boot.ini
Potem tylko:

fdisk /mbr
Edytowane przez lofix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym ze w miejscu /dev/sda2 ma byc podana sciezka do sektora startowego (czyli punktu mocowania "/", u mnie root siedzi na ad0s2a, uzywam FreeBSD).

1609389[/snapback]

Wszystko fajnie, tylko wiekszosc dystrybucji Linuksa zapisuje sektor startowy w MBR, a nie na partycji root i o tym jest ten post :D . Czyli zamiast sda1 powinno byc sda :wink: .

W Mandrake defaultowo bootmanagerem jest chyba Grub, wiec:

1) Odpalasz Mandrake z plyty.

2) Przelanczasz sie na konsole i montujesz partycje / (root).

3) Dalej robisz cos takiego: chroot /mnt/punkt_montowania_partycji_root /bin/bash

4) grub-install /dev/sda

5) Edytujesz plik: /boot/grub/menu.lst uwzgledniajac tego windowsa (chyba, ze byl juz tam wczesniej :wink: ).

6) Piszesz exit i dalej robisz reset.

lofix: Popraw mnie jesli sie myle :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, tylko wiekszosc dystrybucji Linuksa zapisuje sektor startowy w MBR, a nie na partycji root i o tym jest ten post  :D . Czyli zamiast sda1 powinno byc sda 

mylisz sie... do sposobu opisanego przeze mnie jest potrzebne pierwsze 512 bajtow z glownej partycji linuksa...

 

tu masz wynik df -h na linuksach pod jakimi pracuje:

:>> df -hSystem plików         rozm. użyte dost. %uż. zamont. na/dev/hda1             4,0G  3,5G  426M  90% /~> df -hFilesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on/dev/hdc1              19G  3.7G   15G  20% />> df -hSystem plików         rozm. użyte dost. %uż. zamont. na/dev/hda2              37G  3,1G   34G   9% /

PS testowalem to i na linuksach (GNU Linukx, Slackware), jak i na OpenBSD i FreeBSD..wszystko dziala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mylisz sie... do sposobu opisanego przeze mnie jest potrzebne pierwsze 512 bajtow z glownej partycji linuksa...

1609530[/snapback]

Rozumiem, choc to nowosc dla mnie :D . Wiec mam kilka pytan :cry: :

- zakladajac, ze mam 3 linuksy tak jak ty, czy potrzebuje zrzucic 3x pierwsze 512 b. z kazdej z tych partycji, zeby dodac to do win. bootmanager'a?

- w ktorym miejscu podaje sie parametry do kernel'a t.j. "vga=791" itp.

- jak wrzuce to 512 b. z / do mbr, to zbootuje mi linuks?

z gory thx :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak..kazde 512 z linuksa na windowsowej partycji + odpwoedni wpis w boot.ini - kolejny system do wyboru podczas uruchamiania..

 

PS..kazdy z tych 3 linuksow, ktorych przyklad pokazalem jest zainstalowany na oddzielnej maszynie..

(w domu nie uzywam linuksa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...