Skocz do zawartości
piotrekmor

Podział Dysku 40 Gb

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do was pytanie, jak najwydajniej podzielic dysk 40 GB 5400 rpm na patrycje?

 

Ja wymyslilem taki oto podzial:

- I partycja ok 2 GB na sam system i sterowniki

- II partycja ok 8 GB na instalki i pliki internetowe typu Temporary Internet Files

- III partycja ok 30 Gb na roznego rodzaju dane typu filmy, muzyka itp.

 

Czekam na opinie i chcialbym sie dowiedziec jakie typu maja byc to partycje NTFS czy FAT 32.

 

Z góry dzieki

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co oddzielna partycja na OS i programy ? I tak jak przeinstalujesz Winde to programy pojda sie ****

Ja mam (i znajmym tez taki robie) od lat uniwersalny podzial:

 

C:/ partycja formatowalna (system + programy/gry) - 15-30% dysku

D:/ partycja archiwalna - 70-85% dysku

 

Na C: instlujesz caly soft, a na D: trzymasz rozne (mniej i bardziej) wazne pliki (dokumenty, muza, filmy itp). W razie problemu formatujesz C: i stawiasz nowy system z potrzebnym softem, a partycji D: poprostu z zasady nigdy nie ruszasz (ja nie formatowalem D: od mniej wiecej 3 lat :))

 

Nie ma nic lepszego.

 

Fat32 czy NTFS ? heh, sam nie jestem do konca pewny, mowia ze Fat32 jest w razie problemow latwiejszy w recovery, ale NTFS przy obsludze duzych dyskow, duzej ilosci plikow - jest stabilniejszy, pozatym daje wiecej mozliwosci przy ustalaniu dostepnosci do plikow. W kazdym razie ja na laptopie mam NTFS, na desktopie Fat32. Oba smigaja slicznie.

Edytowane przez TeQuila SunRise

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie, jak najwydajniej podzielic dysk 40 GB 5400 rpm na patrycje?

Ja wymyslilem taki oto podzial:

- I partycja ok 2 GB na sam system i sterowniki

1618947[/snapback]

zalezy jaki to ma być system, jeśli XP to zdecydowanie za mało, polecam około 5-6GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie wydaje wam sie,ze jezeli na sam system i sterowniki przeznacze malo miejsca to ogolnie system bedzie sie szybciej ladowal - nie bedzie zapychany roznymi [ciach!]lami - no i zawsze jest to mniejsza przestrzen do skanowania przy starcie.

 

Po co przeznaczac na system 5-6 Gb jezeli ponad polowa z tego nie bedzie w ogole uzywana

 

Na swoim stacjonarnym mam dysk 80 GB - na system i rozne oprogramowanie mam przeznaczone okolo 7 GB i zauwazylem ze z czasem system chodzi mi coraz wolniej i coraz dluzej sie laduje. Wydaje mi sie ze jest to winą wlasnie "kombinowania" na dysku sytemowy przez ciagle instalowanie i odinstalowywanie roznych programow.

 

Defragmentowanie za duzo nie zmienia

 

Wiem,ze dzielac dysk na takie partycje i tak przy reinstalacji bede musial wszystkie programy od nowa zainstalowac ale mnie przede wszystki chodzi o wydajnosc

 

Moze faktycznie 2 Gb to za malo na system i sterowniki ale chodzi mi o wystarczająco malą partycje na te wlasnie rzeczy.

 

Czekam na dalsze opinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze mozesz zrobic partycje swapowa na FAT16 - kiedys przeprowadzalem taki eksperyment C - SWAP okolo 2-4Gb na FAT16 // D - SYSTEM okolo 20-30% dysku na NTFS // E - MAGAZYN okolo 80-70% dysku na FAT32 - w celu dostepu przy jakiejs powaznej zapasci systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To skoro sam masz własne oklepane zdanie i nie będziesz kożstał z porad forumowiczów to po co ten temat?

IMO 8gb na sysem i instalki to dobry podział a jezeli chcsz mieć większą wydajność to utwóż jeszcze partycję 1gb fat32 i tam ulokuj plik wymiany - to bez wątpienia przyspieszy system

 

A to że system z czasem chodzi wolniej to żadna nowość :) Winde trzeba odświerzać jak powietrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, dbajac o "czystosc" (dobry antywire, antyspyware itp) do tego defragmentacja co jakis czas i nie bedzie znowu az tak zle.

Ale 8gb na system+instalki to Imho za malo. Mamy 2005r, coraz czesciej wychodza gry ktore potrzebuja skromne 5gb (vide GTA SA) na

instalacje..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kazdy chwali swoje ,wiec i ja dorzuce 2 grosze:)

 

ja zawsze stosuje:

 

c: 9GB ntfs

d: cala reszta na fat32

 

oczywiscie gry ida z D:\

na C:\ tylko instalki z systemem

 

pozdr. to all!

Edytowane przez Phuong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jestem po formacie i na C już mam 4GB zapchane. a to jeszcze nie koniec potzrebnych programów. Takze 8-12GB styka.

 

System mam na NTFS a reszta dysku to FAT32 i tam tzrymam dokumenty, i inne [ciach!]ły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zawsze stosuje:

 

c: 9GB ntfs

d: cala reszta na fat32

 

oczywiscie gry ida z D:\

na C:\ tylko instalki z systemem

1619438[/snapback]

Ja mam podobną taktykę. Jednak obie partycje mam na NTFS-ie. Nie rozumiem po co stosujecie wszyscy na drugiej partycji FAT32 :). Chcecie mieć do niej dostęp z windowsa98 albo z linuxa? :). Polecam NTFS-a na wszystkich partycjach - jest dużo stabilniejszy niż FAT32. Jakoś przez parę lat używam tylko NTFS-a i nie miałem żadnych problemów z dostępem do partycji przy wyłożeniu się Windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...