Skocz do zawartości
krzemian

Nowy Komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu utworzyłem tutaj topic na temat nowego kompa. Oczywiście, jak można się było spodziewać, nic z tego nie wyszło, ale od tamtego czasu dozbierałem już trochę forsy i planuję złożyć sobie troche lepszy zestaw z LCD.

Płyta główna: Gigabyte GA-K8NF-9 NForce4-4X S.939

Procesor: Athlon 64 3000+ S.939 Venice OEM (aktualnie nie ma go na składzie, ale kosztował 489 zł, kiedy jeszcze był w proline)

Cooler: Arctic Cooling Freezer 64 (sorry, nie chce mi się wklejać linków:) )

Pasta: Arctic Silver 5

Karta graficzna: Asus Extreme N6200 128 MB 128 Bit PCI-E

RAM: 2xTwinMOS DDR 512Mb/400Mhz CL 2.5 PC3200

HDD: Samsung 80GB 8MB SP0812C SATA (co do pojemności, to proszę bez uwag, bo tyle mi w zupełności wystarczy:) )

Zasilacz: NeoTEC X3800 380W No-Noise Series 22dB (czy zasilacz o takiej mocy wystarczy? Starałem się wybrać coś w miarę dobrego i taniego, a o neotecu słyszałem dużo dobrych rzeczy)

Obudowa: Xpower 3346 Black Bez Zasilacza (najtańsza, byleby była czarna:P - jedyny mój grymas w całym zestawie)

Monitor: Samsung 17 173P+ Alublue Silver Pivot (tak jak poprzednio, chyba zdecyduję się na wersję czarną:) ) (EDIT: jest szansa ( :( ), że nie starczy mi kasy na tego LCD, więc myślę nad zdecydowaniem się na razie na jakiegoś zwykłego CRT'ka, ale najlepiej, gdyby pracował stabilnie w 1280x1024, był czarny:P (choć nie musi) i gdyby był w ubogiej ofercie crt'ków proline'u, to już by było super)

Głośniki: Logitech 2.1 X-230

 

Cena: ok. 3800 zł (na razie mam ok. 3300, a więc niech moc będzie ze mną:) )

 

Poniżej zamieszczam pytania, na które chciałbym otrzymać odpowiedź, najlepiej na każde po kolei.

 

Mam zamiar podkręcać k. graficzną (to załatwiłem wstępnie z focusem z Tygodnika Komputerowego) i procesor (do ok. 2700mhz), nie wiem czy do tego będę miał wystarczające:

1) zasilacz (choć wstępnie stwierdziłem, że powinien spokojnie starczyć)

2) ram (do procesora będę je chyba potrzebował podkręcić, a nie wiem, czy nie siądą przypadkiem)

3) płyta główna (czy chipset zamontowany na tym gigabyte'cie i ht 800mhz mogą stanowić o słabym podkręceniu procesora? jeśli tak, to co proponujecie wzamian?)

 

...

4) Chciałem się was jeszcze poradzić co do nagrywarki dvd (jaką polecacie z oferty proline?), chociaż z drugiej strony jest to na razie mało prawdopodobne, żebym kupił nagrywarkę, więc chyba poprzestanę na zwykłym dvd

 

Nie znam się na zbyt dobrze na o/c - choć nie martwcie się:P, nie mam zamiaru tego robić bez odpowiedniego przeszkolenia. Słyszałem, że nie wszystkie Venicy kręcą się tak dobrze (nie chciało mi się dokładnie przeglądać tego ponad 100stronicowego wątku o nim), ale mam nadzieję, że trafię na dobrą partię (wiecie jak to sprawdzić online u sprzedawcy?)

 

PS. Jestem otwarty na wszelkie zmiany w konfiguracji - gorąco zachęcam do komentowania wszystkiego, na co się zdecydowałem:). Jak mówię, na sprzęcie znam się nie za dobrze, więc zdaję się na wasz profesjonalizm:)

 

 

EDIT: Właśnie tak na szybko przyuważyłem takiego HuntKey'a: http://proline.pl/shop.php?prodid=48554e54...84b3335305f4150 (teraz czytam jakiś test i słyszałem, że jest dość dobry w tej klasie cenowej)

Edytowane przez krzemian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... Ogólnie konfiguracja dobra - ale karta graficzna to totalna cienizna....... Weź GF6600 (bez TC!!!) lub Radeona X700/X700Pro. [128MB 128Bit]

 

Proponuje również płytę główną z HT x5 (1000/2000), czyli nForce 4 Ultra/SLI oraz VIA K8T800PRO/890.

 

Oto lista najlepszych MOBEK do 450zł - wybierz coś z nich - Gigabyte wymieniony przez ciebie jest cieniutki..... I jeszcze HT x4.......

 

Co do pamięci - nie mają dużego znaczenia - bo przy S939 nie odczuwa się asynchronicznego działania pamięci. Śmiało bierz TwinMosy lub GoodRAMy - pamiętaj tylko, żeby miały dobre timingi (chociaż CL2.5).

 

Co do podkręcania to najszybciej zablokuje cię procek....

 

Co do nagrywarek - LiteOn 1693s lub LG GSA-4163b - są dosyć tanie i bardzo dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No te TwinMOS'y mają CL 2.5.

 

Co do k. graficznej - raczej jej nie zmienię, po pierwsze nie mam kasy na razie, po drugie - jak już wspomniałem - załatwiam sobie od razu podkręconą, a ta ma wyniki zbliżone (z tego co pamiętam) do 6600GT, a już na pewno ma lepsze osiągi od zwykłej wersji 6600.

 

Na mobo wybrałem Asusa A8N-E, mam zamiar go kupić w Apollo.pl, razem z procesorem (mają dość dobre ceny tego akurat sprzętu, odpowiednio 370 zł za płytę i 459 za CPU)

 

W związku z tą płytą główną, mam pytanie - czy interfejs SATA jest kompatybilny wstecz? Tzn. czy dysk SATA będzie poprawnie współpracował z SATA-2?

 

Dzięki za odpowiedź i czekam na dalsze propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk SATA "jedynka" będzie współpracował z tą płytą główną.

 

Co do Apollo to części tam, albo wyjątkowo tanio, albo przez 2 miesiące ceny znacznie spadły ;( aż żałuję, że nie kupiłem kompa dopiero dzisiaj...

 

Co do karty graficznej będziesz cudotwórcą jeśli podkręcisz GF6600 do 6600GT - to po prostu nieosiągalne.... Ale może faktycznie trafi ci się cudowny egzemplarz....

 

Co do tych TwinMosów bez problemów chodzą na CL2 i 1T, dokładniej 2-3-3-6-1T. Jeśli chcesz inne - zobacz TUTAJ. Masz tam listę RAMów o pojemności 512MB-1GB o CL2.5 i cenie poniżej 250zł za kość. Na żadnych z nich się nie zawiedziesz, a za TwinMosy gwarantuję sobą :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, ja też bym je wziął:) Do tego jeszcze GF 7800 i lepszy procesor:P 200 zł dodatkowo na RAM w tej chwili to dla mnie zdecydowanie za dużo, ale dzięki za poradę.

 

Nadal czekam na odpowiedzi na moje pytania z 1-szego i 2-giego postu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się jeszcze nad monitorem. Za niecałe 1000 zeta można dostać niezłego 22-calowego CRT Iiyamy, a za 850 zeta high-endową 19-stkę. Kosztem miejsca na biurku zaoszczędzisz kasę na lepsze podzespoły. Looknij tutaj: Wyprzedaż monitorów Iiyama.

 

Zasiłkę bierz Enermaxa, za 190 zeta masz 460W prawdziwej mocy najwyższej jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, nastawiłem się już na tego LCD:) Nie lubię mieć takich dużych rzeczy w pokoju jak crt, a co dopiero 22" (feng-shui i te sprawy;P ).

 

A tak serio - zastanawia mnie wtyczka do mobo - czy dużo stracę z zasilacza, jeśli podepnę go do 24pinowego wejścia na płycie 20 pinową wtyczką? (ten NeoTEC tylko taką posiada z tego co mi wiadomo). Bo jeśli tak, to pisałem jeszcze w pierwszym poście o takim jednym HuntKey'u, który zbierał dość dobre opinie, a miał wtyczkę 24pin jak dobrze pamiętam.

 

Druga sprawa - jak duża jest różnica w wydajności dysków SATA i SATA-II ? Wiem, że II mają większą przepustowość, ale czy to miałoby dla mnie (przy 80, w przyszłości 120-160gb) aż takie znaczenie?

 

EDIT: Jeszcze jedno pytanko - czy dysk SATA nie będzie mi przeszkadzał przy podkręcaniu? Słyszałem, że na niektórych płytach po podkręceniu szyny są problemy z dyskami SATA. Czy to prawda i czy mobo które wybrałem ma na to alergię?

Edytowane przez krzemian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się będę dalej upierał przy swoim:) Czy ona naprawdę jest taka słaba, czy po prostu nie doczytaliście co pisałem dalej?;) Karta będzie zamówiona od razu ze sflashowanym biosem, wydajność (przynajmniej w 3dmark, chociaż wiadomo - szyna) plasuje sie na poziomie 6600/6600GT (6600 nawet przewyższa), kiedyś był o tym [asusie] obszerny artykuł na egielda.com.pl, ale teraz po zmianie designu gdzieś się zawieruszył (jest tylko o 6200 sparkle'a - http://egielda.com.pl/?str=art&id=163 ).

 

Jeszcze jedna sprawa - czy kupienie na razie 512 mb ram, zamiast 1024, bardzo spowolniło by tą konfigurację? Forsę mam akurat na styk, wręcz brakuje mi ok. 100 zł i dlatego musiałbym spieniężyć jedną kość. Chociaż z drugiej strony, jeśli później zdecyduję się na kolejną kośc, mam dużo mniejszą szansę niż teraz ażeby te kości działały w dualu.

 

Nadal czekam na odpowiedzi na pozostałe pytania (szczególnie z poprzedniego postu):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Między SATA i SATA 2 jest różnica tylko przy ogromnych plikach.

Co do RAMu 512MB to trochę za mało.... 1GB to optimum. 2GB to rarytas :-)

Jeśli karta będzie 6200@6600 lub lepiej to bierz ją - opłaci się jak mało co.

Przy S939 bardzo wązny jest Dual - wydajność może znacznie wzrosnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, w takim razie uspokoiłeś mnie z kartą:) A co do dysku - chodziło mi o to, że ogólnie dyski SATA i SATA-II przeszkadzają ponoć w podkręcaniu (ze zwykłymi ATA tego nie ma). Czy to prawda? I jeśli tak, to czy moja p. główna się do tego zalicza?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc, jak zwykle pod wpływem tego forum:), naszło mnie na pewne zmiany. Forsy mam coraz więcej, a kompa i tak nie mogę kupić (jak to się mówi - apetyt rośnie w miarę jedzenia;) ). Zniżki w Proline nie dostałem, do tego teraz naczytałem się trochę opinii na temat tej firmy i postanowiłem (to już raczej pewne) dokonać zakupu - prawie w całości - w arest.pl. Co prawda muszę zamówić to wysyłkowo (dlaczego wszystkie fajne sklepy komputerowe są we Wrocławiu?:P), ale coś za coś.

 

Aktualnie mój zestaw wygląda tak:

 

Procesor: A64 3000+ Venice @ 2700mhz (wstępnie już się dogaduję w sprawie selekta)

Wiatrak: Arctic Cooling Freezer 64

Pasta: Arctic Silver 5

Płyta gł.: Asus A8N-E nForce4 Ultra

Karta graf.: Asus GeForce 6200@6600 (tu z kolei dogadałem się z focusem:))

RAM:

 

Tu właśnie mam problem - na 2x512 kingmax hardcore w tej chwili na 99,9% nie będę mógł sobie pozwolić, a nie wiem czy opłaca się zamieniać te TwinMOS'y na te GEIL'e. Zastanawiam się, czy nawet jeśli puszczę pamięci i proca asynchro, to czy nie będą za słabe wydajnościowo te TwinMOS'y. A może macie jakieś inne propozycje?

 

Obudowa: Obudowa MODECOM 207 STEP - bez zasilacza / czarna

 

Z okazji przenosin do nowego sklepu postanowiłem sobie sprawić ładniejszą obudowę:) BTW - zauważyłem w tej obudowie otwór, co prawda przystosowany do chłodzenia intelowskich produkcji, ale czy zamontowanie tam wiatraka dałoby też jakiś efekt jeśli chodzi o AMD?

 

Teraz z uwagi na brak kasy:), postanowiłem sprawić sobie trochę tańszą zasiłkę. Zastanawiam się nad poniższymi:

 

http://allegro.pl/show_item.php?item=67179107 - ta oferta najbardziej do mnie przemawia

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=65448304 - ten też może być, gość mieszka niedaleko mnie, to jest +, ale z drugiej strony to na zasilacz jest krótka gwarancja

 

poniższe wstawiam chyba tylko dla samego faktu, bo jak dla mnie to nie są to zbyt atrakcyjne oferty:

http://allegro.pl/show_item.php?item=67165858

http://allegro.pl/show_item.php?item=66649511

http://allegro.pl/show_item.php?item=66023259

 

Najważniejsze pytanie to te, czy one wystarczą, żeby udźwignąć taki zestaw? Bo coś mi się zdaje, że to będzie na prawdę na granicy:)

 

***

 

HDD, CD, głośniki, klawiatura, mysz, monitor: to zostaje tak jak było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...