Skocz do zawartości
aerial

Fander 92mm / 120mm (13.9db / 15.1db) ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebowalem 2x120 i 1x92.

Chcialem wziac wszystkie fandera - ale trafila sie okazja za AKASA AMBER ULTRA Q 1x120mm 1x92mm nówki za 49 zł.

Mam nadzieje ze bledu nie zrobilem... Fanderka zamowiłym na wdmuchiwanie a Akase dam na wydmuch tak bedzie lepiej chyba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na SPCR pojawil sie ciekawy test:

klik

Konkurencja dla fandera coraz wieksza.

To ze nexus i s-flex sa b.dobre nie trzeba chyba nikogo przekonywac, ale mnie strasznie zastanawia ta noctua 8O

Wyglada super, i brzmi(a raczej nie brzmi) rownie dobrze.

Moim zdaniem powierzchnia lopatek nei sugerowalaby takich CFM'ow, ale testy mowia cos innego.

Nie wie ktos czy w polsce jest miejsce gdzie moznaby to dostac?

Na niemieckim e-bayu kosztuje 20ojro, ale szczerze zaczynam sie nad tym powaznie zastanawiac.

Edytowane przez BLBK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że Noctua jest tak słabo w Polsce dostępna, bo np. zrobiła wydajniejszy niż Ninja cooler.

Te wentylatory też wyglądają ciekawie - poza łopatkami jeszcze dość niewielki silnik.

 

Szkoda, że nie wiadomo nic w tym teście co to za łożysko to SSO. Ktoś coś wie? Kolejna nazwa na rodzaj olejowego?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to lozysko sso wyglada na schemacie tak:

Dołączona grafika

 

co do typu do pozwole sobie przytoczyc tekst z cooling-station.net

 

Die NF-S12 Serie ist mit einem magnetzentrierten, selbst-schmierenden Öldruck-Gleitlager (SSO-Bearing) ausgestattet, das durch sein neuartiges, perfektioniertes Funktionsprinzip aktuelle Kugel-, Gleit- und Flüssigkeitslagertypen in Langzeitstabilität und Laufruhe übertrifft. Die MTBF ist mit über 150.000h spezifiziert.

Czyli w wolnym i niedbalym tlumaczniu:

 

Seria NF-S12 jest wyposażona w magnetycznie-centrujące, samo smarujące, olejowo-ślizgowe łożysko, które dzieki nowoczenej i udoskonalonej zasadzie działania bije na głowę - pod względem stabilności długoterminowej oraz kultury pracy(a raczej ciszy działania) - obecne łożyska kulkowe, ślizgowe oraz cieczowe(?). MTBF według specyfikacji przekracza 150k godz.

 

Niech zyją niemieckie ultrazłożone zdania ;)

 

W kazdym razie ja juz sie tak na ten wentyl napalilem, ze kombinuje jakby tutaj tanio 2 sztuki do polski sprowadzic(tylko ta cena niestety jest zabijajaca)

 

--

 

A jesli chodzi o sam test to uwazam ze jest zrobiony dosc poprawnie - szczegolnie podoba mi sie porownanie glosnosci wentyli przy tym samemy przelywie powietrza 25CFMow.

Edytowane przez BLBK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kupiłem dwa fanderki 120mm. Jeden chcę zamontować z boku nawiew na grafikę i proca), drugi u góry (wyciąganie gorącego powietrza). I teraz dwa pytania:

1. Czy w obudowie wiercić (to będzie rękodzieło :D ) dużo maleńkich otworków (śr. 3 mm), czy wyciąć wielkie dziury na całą średnicę wentyla. Które rozwiązanie jest lepsze, cichsze?

2. Czym przymocować wentyle do obudowy (wkręty, śrubki, jakieś kołki). Jaką średnicę mają mieć otwory na mocowanie wentyli?

 

P.S. W tym moim ogromnym Radomiu nie mogę dostać osłon (grilli) na wentyle, a nie opłaca się ich kupować na allegro i płacić 6 zł za przesyłkę (osłony są po 1,50), czy da się je czymś zastąpić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kupiłem dwa fanderki 120mm. Jeden chcę zamontować z boku nawiew na grafikę i proca), drugi u góry (wyciąganie gorącego powietrza). I teraz dwa pytania:

1. Czy w obudowie wiercić (to będzie rękodzieło :D ) dużo maleńkich otworków (śr. 3 mm), czy wyciąć wielkie dziury na całą średnicę wentyla. Które rozwiązanie jest lepsze, cichsze?

2. Czym przymocować wentyle do obudowy (wkręty, śrubki, jakieś kołki). Jaką średnicę mają mieć otwory na mocowanie wentyli?

 

P.S. W tym moim ogromnym Radomiu nie mogę dostać osłon (grilli) na wentyle, a nie opłaca się ich kupować na allegro i płacić 6 zł za przesyłkę (osłony są po 1,50), czy da się je czymś zastąpić?

 

1. Wytnij wielkie dziury będzie ciszej:)

2. Przymocuj czym chcesz :wink:, a otwory chyba takie same jak w wentylatorze

3. A sprawdzałeś elektroniczne sklepy? Jest taki jeden w Radomiu :wink: gdzie na 100% widziałem grille, ale nie mogę sobie w tej chwili przypomnieć adresu (przybliżona lokalizacja: za Rynkiem idąc od strony Żeromskiego...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam nie wiem czy to już było, ale możecie regulować obroty w waszych Fanderach z poziomu biosa? U mnie obojętnie jakie progi temperatury i obroty wiatraka ustawie, ten się wcale nie kręci. Chciał bym żeby w stresie zwiększał obroty z 1000rpm do np.: 1300. Ale coś mi to nie działa.... na wiatraku pentagrama wszystko było ok.

pozdro

 

[28.12.2006] EDIT//

Wszystko się samo naprawiło, pewnie znów mój gigabyte miał zły dzień B-)

pozdro

Edytowane przez Mateo1988

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam 3 fandery koloru czarnego fx 120 mm. Chodza u mnie okolo 1.5 miesiaca. Jeden mam z przodu obudowy wdmuciach!acy, drugi z tylu wywiewajacy a trzeci u gory tez wywiewajacy. Zasilacz mam na dole obudowy tagana z wentylatorem 120 mm. Te 3 fandery chodza mi na 700-750 obrotow. Na procu, grafice i płycie nie mam wentylatorow. Bardzo byłem zadowolony z ich pracy do wczoraj. Gdy rano sie obudziłem pomyslalem ze sasiad znow odpalił swoja alfe z silnikiem disla. Jednak jak sie pozniej okazalo ten fander ktory na gornej sciance obudowy był zamontowany zaczał terkotać. Przy wlaczonym kompie słychac tylko ten terkot. Zastanawiam sie czy moze ułozenie wentylatora ma na to jakis wpływ. Kumpel ma na scytke ninja wentylator scythe zamontowany od dołu i tez pojawiło mu sie to terkotanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak jak sie pozniej okazalo ten fander ktory na gornej sciance obudowy był zamontowany zaczał terkotać. Przy wlaczonym kompie słychac tylko ten terkot. Zastanawiam sie czy moze ułozenie wentylatora ma na to jakis wpływ.

Też mi się tak zrobiło, ale nie po 1,5 miesiąca a po paru dniach :blink: Co dziwne po jakimś czasie mu przechodzi a potem znowu wraca, deko mnie to denerwuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to samo jest z moimi dwoma fanderami, ale ostatnio się jakoś uspokoiły i ten dźwięk nie jest już tak straszny, co nie znaczy że wogóle go nie ma ;]

 

...yet we could find no reason why the fans should suddenly develop this problem.

Tak samo :P Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dostał fander po pupie i to nieźle

 

zestawmy go z nexusem

 

nexus - fander

 

22 dBA@1m - 22 dBA@1m

47 CFM - 32 CFM

 

z s-flexem -> 23 dBA@1m - 51 CFM

a fander 26 dBA@1m - 46 CFM

 

wychodzi mniej więcej tak że fander pompujący 32cfm jest porównywalnie głośny jak dobre wentyle przy prawie 50ciu cfm,, noctua (pomijajac kweatię przydatnosci na radiator) przy 21-22 robi 52cfm

 

spodziewałem sie coś więcej

 

wie ktos gdzie najtaniej można dostać slexy/noctuy ?po 50zł bym taką noctuę kupił,, no ze dwie pewnie ;)

Edytowane przez forest kila zbila

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie odpukać po ponad roku nadal cisza ...

Fakt ze kopiłem momentalnie po wejściu na rynek, wiec może ten pierwszy rzut byl ok, a później pojawiły sie babole :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

forest kila zbila - wydaje mi się, że dla S-Flexa i Nexusa wziąłeś wyniki z testu korzystającego ze starej metody mierzenia CFM, prawda? Fander był już mierzony nową metodą, więc należy porównać jego wyniki z wynikami z tej tabelki. I wtedy wychodzi, że Fander przy 1200 RPM tłoczy 39 CFM (czyli jak Noctua i S-Flex, z różnicą +/- 1 CFM) a przy 1000 RPM robi 32 CFM - czyli 1 mniej niż Nexus i 5 więcej niż AC. Czyli wszystko w normie.

A to, że kanadyscy drwale grubaśnymi paluchami poniszczyli łożyska w kilku wiatrakach to już insza inszość. Szkoda, bo osobiście jestem b zadowolony z Fanderów i żadnego szeleszczenia łożysk nie słyszałem. Kiedy od kumpla pożyczyłem S-Flexa to nie byłem w stanie stwierdzić różnic w jego pracy w porównaniu do Fandera.

 

SILAN Nexusy kupisz w morele.net

Edytowane przez kater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się stało - LINK

Gdyby nie drobny zonk z łożyskami to wersji 120mm też by już nie było. 92mm skończyli się chyba w parę dni, z tego co pamiętam. Źródła moooocno zbliżone :wink: do producenta twierdzą, że przyjdzie jeszcze parę tygodni poczekać na kontenerowiec z Fanderami 92mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie te "pare" tygodni mnie przeraza a tu na gwalt potrzebny cichy wiatrak w rozmiarze 92 mm. chcialem bardzo fanderka al z braku laku zamowilem NEXUSA - podobno prawie tak dobry jak fander...

Z tą różnicą, że ma kulkowe łożysko, więc choć może na SPCR Fander 92mm wywarł nieco lepsze wrażenie to ja bym jednak wolał Nexusa.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą różnicą, że ma kulkowe łożysko, więc choć może na SPCR Fander 92mm wywarł nieco lepsze wrażenie to ja bym jednak wolał Nexusa.

 

Pozdrawiam

to lozysko kulkowe wlasnie niekoniecznie moze byc plusem (jest ryzyko terkotania) a niestety nie bede mial mozliwosci porownania z fanderkiem (chyba ze ze 120'tka w pierwszej rewizji ale to nie to samo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to lozysko kulkowe wlasnie niekoniecznie moze byc plusem (jest ryzyko terkotania) a niestety nie bede mial mozliwosci porownania z fanderkiem (chyba ze ze 120'tka w pierwszej rewizji ale to nie to samo)

Wszystko na temat łożysk :)

 

Nie będę powtarzał rzeczy, które tam są napisane. Owszem istnieje ryzyko terkotania tym większe im mniej renomowany producent i gorszy transport... jest za to dużo trwalsze i zużywa się równomiernie bez względu na zamontowanie wentylatora... czego nie można powiedzieć o ślizgowym.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako ze moja wiedza jest dosc nikla na ten temat, nie wypada mi zatem spierac sie z ekspertem :) mam tylko nadzieje ze poczta nie da ciala i wiatraczek dotrze w stanie nienaruszonym... EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...