Skocz do zawartości
tomcyk

Myslenie Nad Sensem Wc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

No wlasnie tak siedze, czytam, mysle ..no bo tak

kupujac kompa nowego trza go schlodzic ...swego czasu zakochalem sie w Cooler Master Aquagate < http://www.coolermaster-europe.com/index.p...1%2FU2+AQUAGATE >

troszki kosztuje ale cisza wypas i w ogoole "chlodzenie wodne" ..no ale z drugiej strony za ok 150 pln mam kulera na procka i wszystko gra..

roznica ok 450 pln ...

Jak Waszym zdaniem to jest ?? wiadomo cos sie pokreci cos pokmini przy kompie ..ale zeby wydawac az 600 pln ??

 

Dodam ze jak skladalem tak ogoolnei zestaw z komponentow to podobnie cenowo sie skonczylo....

 

Owszem temperaturka na WC kilka stopni nizsza ..ale czy kilka stopni warte jest ok 500 pln ??

 

Zapraszam do dyskusji i czekam na opinie

Szacuneczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasy sie zmieniają, swoje pierwsze WC mialem ok 3 lat temu, drugie (sporo lepsze) miałem jakiś czas później. Woda dwa razy mi sie wylała, ale szczęśliwie nic nie spaliłem. Walczyłem wtedy o każdy MHz z mojego athlona 2000+ (2566MHz max :) ) aż wkońcu powiedziałem sobie że dość tego użerania się. Sprzedałem WC, płyta mi później padła więc zmieniłem platforme na Intela i lightowo podkręciłem z 2.4 na 3.0GHz. I mam jedno zmartwienie mniej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie woda tak dużo Ci nie da jak parę lat temu... <_< Dlatego coraz więcej ludzi przerzuca się na freon (mówie tu o zagranicy bo w Polsce to nawet WC jest egzotyczne :sad: :sad: :sad: ).

Jednak są inne powody dla których ludzie montują WC w kompach i przynajmniej dla mnie są one warte wielokrotnie więcej niż 600zł

1.Olbrzymia zadysfakcja z połączenia dwóch przeciwstawnych rzeczy- wody i elektryki

2.CISZA!!! WC jest nawet tańsze od elementów AC, które by zapewniły podobny poziom głośności a napewno też nie dały by takiej wydajności

Przypuszczalnie za kilka lat kiedy producenci CPU i GPU przekroczą pewien magiczny próg wydzielania ciepła przez elementy elektroniczne...To wtedy WC będzie koniecznością, standartem do wersji BOX CPU... Jeśli nie w formie wody to przynajmniej ciekłego metalu.

Odpowiadam więc WARTO!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E.. duza kasy mowisz...

U mnie to bylo tak:

blok za 36 z allegro, pompka za 40, chlodnica za 40, weze za 20, epoksyd, kolanka i troche cyny oraz objemki nie przekroczyly 30zl, co w sumie daje niecale 170zl - ponizej ceny sp97 z papstem a cisza nieporownywalna (i oc 500MHz@ 1.95V na procu nie powoduje przekroczenia 55st C - przynajmniej wedlug mobo).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka zeby wc bylo ciche i wydajne trzeba wlozyc w nie mase kasy. Juz sama pompka jest dodatkowym elementem ktore halasuje, a zeby nie halasowala jest droga. Imho dzis wc ma sens tylko dla zabawy / pasjonatow ktorzy w wiekszosci tez sobie odpuszczaja jak sie naciesza.

A jak sie chce miec cisze i wydajnosc to mozna kupic Ninje, i thermalrighta v1 i bedzie ciszej, prosciej i prawie tak samo wydajnie jak na niezlym wc.

A jak zalezy na extremalnym o/c to woda nie ma dzis juz przewagi nad najlepszymi ac zbyt wyraznej i tylko freon ratuje sytuacje.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu sie mylisz... Mialem okazje na moim sprzecie prztestowac zestaw SP-97 i Papsta i wyniki byuly duzo gorsze, anizeli na moim wc.

Albo AC bylo prawie tak dobre jak WC, ale cholernie glosne albo AC bylo ciche, ale wydjanosc byla lekko slaba.

A przewiew w budzie mam raczej dobry (5 wentyli).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja testowałem thermalrighta XP-120+thermaltake thunderblade 120mm w CHIPlabie.

W porównaniu z przeciętnym gotowym zestawem Cooler mater aquagate mini R120 był gorszy o jakieś 5 stopni na prescocie 3,2Ghz non OC.

Więc nawet homemeade za 200zł bedzie lepszy i tańszy niż to WC cooler mastera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+bo tak

Wreszcie jakis konkretny agrument! ;]

A tak juz calkiem na powaznie, to kazdy sam powinien "dorosnac" do decyzji czy chce montowac WC czy nie. Jesli ktos sie rzezywiscie tym interesuje, to zdaje sobie rowniez sprawe z tego, ze nie ma sensu pakowac sie w gotowe zestawy.

Chcesz ciszy, wydajnosci i troche zabawy zabierz sie za to, jesli nie to przeciez AC tez moze byc dobre ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu sie mylisz... Mialem okazje na moim sprzecie prztestowac zestaw SP-97 i Papsta i wyniki byuly duzo gorsze, anizeli na moim wc.

Albo AC bylo prawie tak dobre jak WC, ale cholernie glosne albo AC bylo ciche, ale wydjanosc byla lekko slaba.

A przewiew w budzie  mam raczej dobry (5 wentyli).

1642944[/snapback]

Zalezy o jakim wc mowimy. Zestawik na cpu, na aquaelu, nie musi byc glosny, podobnie jak rozne gotowce, a przebije nieco najlepsze coolery na cpu. Nadal jednak mamy wentyl na chlodnicy (cnajmniej 1), i pompke, tkora nie jest idealnie cicha, a z czasem zaczyna pierdziec i sie zuzywa. Zeby miec idealna i krsytaliczna cisze potrzeba czegos w rodzaju lianga a to kosztuje.

A kwestia oplacalnosci zaczyna byc watpliwa przy spadajacych cena platformy a64. Ludzie (w tym ja...) wyciskaja ostatnie mhz z socketA, pakujac jakies kosmiczne napiecia i wtedy rzeczywiscie potenacjal wc jest wykozystany. A za podobna kase mozna sobie wymienic platforme na a64, i na tanim, cichutkim coolerze i po oc uzyskac znacznie lepsza wydajnosc, przy niskich temperaturach i ciszy. Osobicie dostrzegam tu swoj blad, i troche zaluje ze nie zainwestowalem w sprzet, a wlasnie w wc. W bardziej rozbudowanych ukladach, przy kilku wentylach na chlodnicy, taniej pompce (aquael/atman) naprawde o ciszy mowic sie nie da, bo szum i terkot pompki jak nie na poczatku to po pewnym czasie zacznie wystepowac. Imho dzis jest jzu era selekta a64 na cichym ac - taniej, szybciej i ciszej. (moje zdanie) :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A za podobna kase mozna sobie wymienic platforme na a64, i na tanim, cichutkim coolerze i po oc uzyskac znacznie lepsza wydajnosc, przy niskich temperaturach i ciszy.

aerial troche mnie to rozsmieszylo.

ja jestem w trakcie skladania wc - nie wyniesie mnie ono wiecej niz ~ 300 moze 330 zl. w takim razie zdradz tajemnice w jakim sklepie za taka kwote zmienie platforme na a64 ? za okolo 300 zl to ja nawet procesora nie kupie, nie mowiac juz o plycie glownej !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aerial troche mnie to rozsmieszylo.

ja jestem w trakcie skladania wc - nie wyniesie mnie ono wiecej niz ~ 300 moze 330 zl. w takim razie zdradz tajemnice w jakim sklepie za taka kwote zmienie platforme na a64 ? za okolo 300 zl to ja nawet procesora nie kupie, nie mowiac juz o plycie glownej !

1643286[/snapback]

ja z jego wypowiedzi wydedukowałem że chodzi mu o wymiane, czyli sprzedanie tego co ma (chodzi tylko o kompa ;) ) a zakup platformy a64 z kasy za stary sprzęt plus ~300zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha - jezeli o to chodzilo to sory aerial.

Ale to tez zalezy jaki sprzet by sie sprzedawalo.

Np. ja za swojego Athlona XP 2000+ i Asusa A7V8X bym za duzo nie wzial. Takze i tak raczej by mi nie starczylo na zmiane platformy.

 

Zreszta wedlug mnie dyskusja na temat AC czy WC nie ma sensu.

Zawsze beda ludzie albo za jednym albo za drugim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mym zdaniem, tep to nie ma sensu. Wystarczy poszukać na forum, bo takie tematy już jakis czas temu były. A sprzeczać sie tak naprawde można w nieskończoność.

Ja w sumie też miałem takie fazy, że szkoda mi było kasy na tylko chłodzenie kompa. Ale jak na to spojże z perspektywy czasu to stwierdzam, że miałem jakies zajęcie (nadal mam), co mnie wciągnęło i zainteresowało, i nie jest to kasa wyrzucona w błoto, bo raz kupione WC, można miec na tym, następnym i jeszcze innym sprzęcie! To taka jednorazowa inwestycja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak cie stac, lub nie stac ale masz mozliwosci to sam zrob WC

jesli nie kup AC i tez bedziesz zadowolony;]

mnie ostatnio wc wkurza w powodu malej jego mobilnosci, ,ale na AC bym nie wycisnal tylu mhz;] i mialbym o wiele glosniej....no cos za cos;]

tak czy siak nie rozstane sie z wc do czasu gdy zrobia jakies ciche i wydajne AC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi mowiac w srkocie chodzi o to ze dzis oplacalnosc / sensownosc wc paradoksalnie spadla (mimo ze kompy sie bardziej grzeja) - z paru powodow, takich jak znaczna poprawa na rynku ac, i krok w strone wydajnych procesorow / kart graficznych bez tak lawinowego wzrostu mocy (np 6800 vs 7800gtx). Ci ktorzy mysleli ze za pare lat wc bedzie standerdem - byli w bledzie bo zaczynaja powstawac procesory ktore nie maja ciagle wyzszych mocy (tendencja wzrostowa spada). Mnostwo ludzi na forum ma venice 2.7ghz na 1.45v i freezer puszczony delikatnie za 50zl - naprawde cichy.

A koszt ukladow to sorry, ale nie jest az taki niski. Mi za 3 bloki, pompke, zlaczki i inne duperele wyszlo ponad 450zl (a napewno nie przeplacalem i dlugo szukalem czesci - a chlodnica za darmo w tym). A teraz dodajmy firmowa chlodnice ala BIP2 (jak nie wieksza, czy nawet samochodowke ale odpicowana w tej cenie) i pompe CO, albo eheima, nie wspomianjac o firmowych blokach to koszt wc jest DUZY. Swoja droga wystarczy przejrzec tematy ludzi w wc, i smiem twierdzic ze wiekszosc ma uklady drozsze niz tansze :wink:

Oczywiscie jak sie ma kase mozna miec i nowa platforme i wc :)

Jednak moja sugestia, jezeli ktos ma socketA, takiego nawet nf7 i axp/bartona to lepiej niech zbiera kase na a64, niz pakuje kase w pelne wc (cpu,gpu,nb), bo % wzrost wydajnosci bedzie raczej znikomy, potem bloczki moga mu np nie pasowac (nb na DFI). Chyba ze nie szuka sie dodatkowej wydajnosci i wc robi sie dla zabawy - to wtedy ok :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej mozna by to nazwac "WC wczoraj i dzis"...

 

kiedys WC byl drozszy sporo, i mniej wydajny... ale wszystko co powszednieje tanieje i przechodzi odpowiednia droge...

 

w tym momencie bez zbednych komplikacji i utrudnien mozesz miec uklad chlodzenia woda:

- cichy,

- wydajny,

- trwaly!,

- mobilny - (co wielu bagatelizuje, a tak na prawde czesto sie przydaje!),

- latwy w pozniejszych modyfikacjach,

- schludnie wygladajacy (mozna dobrac elementy pod swoj komputer, juz nie moduje sie kompa pod WC, a uklad dokupuje do modowanego kompa a mysle ze oto chodzi)

 

texty typu ze jest to trendy, jazzy, stylish czy inne 'warszafskie' okreslenia nie dzialaja na mnie jesli na Was tak... to podpiszcie jedno pod ukladem WC ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry samhain ale poczułem sie lekko urażony tym co napisałeś! Czy to ma być jakaś aluzja do Warszawy?

Tak na marginesie to w wawie sie takich zwrotów nie używa!

:P

 

EOT

Edytowane przez Miazga82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem SP-97 i nigdy nie było tak wydajnie i cicho jak na wc :) .Wiadomo, że z wc więcej zabawy, ale to dla mnie plus bo lubię coś robic. Co do mobilności to moje wc jest w pełni mobilne.Koszt...:jak sie samemu zrobi to wyjdzie tanio, nawet moze taniej niz ac, przykład kiedy SP weszło na rynek dałem za sam radiator 250zł+50za wentyl!!=300 :? a moje wc wcale nie jest drozsze. Kiedy mi cos nie szło myślałem czy nie wrócic do ac, ale narazie nie zamierzam tego uczynic i polecam wc wszytkim , którzy chcą sie troche pobawic. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielu ludzi mowi ze glosna jest pompka w wc jesli odpowiednio o nia zadbasz to znaczy szczelny pojemnik odpowiednio przystosowany to bedzie cicha ;] nie ma sie co sprzeczac, co z tego ze bede mial grundfosta jak musze miec jakiegos buczka ? napewno na chlodnicy oraz w psu ? czy tez na mosach ? kupilem ostatnio oslawione glacialtechy 12omm podwojnie lozyskowane wcale to nie jest ciche w porownaniu do mojej pompki to smiglowiec, pozatym pozostaje kwestia cichego hdd.

u mnie dosc czesto pojawialy sie teksty w akademie ktos kto wchodzil

"ale ... fajnie kompow nie slychac jak Wy to robicie ? "- a ja je slysze :|

(kolega mial ac-petna oraz fotrona3oo gtp reszta passiv .... i tez fajnie dzialo ale juz mojego configa by na czyms takim nie pociagnal ;] )

 

wc ma przewage nad ac cieplo mozna przetransportowac poza bude ! , w przypadku ac takie cieple powietrze trzeba jeszcze wypchac poza bude co powoduje np ze zasilacz sie mocniej grzeje=>wydziela wiecej dB ...

 

mobilnosc wc to bardzo wazna sprawa, co mi z kompa ktory jest wiecznie rozbebeszony juz mi sie nudzi tlumaczenie kazdemu kto ma okazje zobaczyc mojego zloma "co to jest ?" dla mnie komp ma byc cichy i szybki,

 

do wc jak sie nie ma jakiejs smykalki masterkowicza nie ma sie co brac, bez podstawowych narzedzi, gotowe zestawy sa malo wydajne i strasznie drogie, a "wlasne" trzeba projektowac ;) wiec jesli Cie to nie kreci to nie ma sie co pchac ... wiele osob mowia ze to strata kasy a od kiedy na kupnie czegos do na stale kompa mozna zyskac ...? to jest przeciez jedna wielka studnia bez dna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

--> Miazga, czego to się w Warszawie nie uRZywa? :mur:

 

***

 

a co do sensowności instalowania wc, to zgadzam się z niektórymi z przedmówców - ma ono swoje niewątpliwe zalety, jak również i wady (nie ma rozwiązań idealnych...)

ja mam zestaw wsadzony w całości do budy, nie narzekam więc na brak mobilności. kolejnym plusem są bardziej stabilne i niższe niż na AC temperatury (zwłaszcza podczas upałów, gdy nie ma żadnego ruchu powietrza). wspomnę jeszcze o tzw. walorach prestiżowych (bo póki co w PL nadal wc to jakaś tam fantazyjna odmienność) i o ciszy przy zachowaniu sensownej wydajności.

 

co do wad, to mój komp waży trochę ponad 20 kg, no i niestety, pomimo upchania wszystkiego wewnątrz, transport tego nie należy do najłatwiejszych czynności. no i jeszcze potencjalna możliwość wycieku (ale przy zachowaniu zdrowego rozsądku to mało prawdopodobne - szczególnie w układzie zamkniętym)...więcej grzechów nie pamiętam.

 

ja lubię moje wc, poza tym to wciągająca pasja i satysfakcjonyjące zajęcie ;]

Edytowane przez kedzil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez chce miec taiego lekkiego kompa... Moj to niecale 40 :( Ale, ze ruszam go raz na rok gdzies dalej, wiec mie to nie wadzi :)

40 kg? Stary jakiego złomu żeś tam naładował? Z monitorem wychodzi 60kg, to musisz miec mocne biurko!

Moj waży coś ponad 20kg tak jak kedzil'a komp

Edytowane przez Miazga82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WC to hobby... do tej pory moje hobby to była modernizacja, a to nowy procek, a to nowa karta, a to więcej RAM'u a to większy HDD i od nowa... Do tego wykręcałem ten sprzęt do granic możliwości na AC. No i od zeszłego roku mój komp się zestarzał, jest niewiele wart więc postanowiłem zrobić coś co nawet za 5 lat będzie spuer i nie straci na wartości. Najpierw wypróbowałem WC. Zwykły blok na proca, nagrzewnica - spodobało mi się. Potem zaprojektowałem 1 prawdziwy układ na 3 bloki i... okazało się że to potwornie dużo roboty. Mam ciszej niż na AC, straszny bałagan w wężach i kablach i nie mogę się dostać do zworki od biosu więc nie kręcę CPU ;-). Muszę więc wymyślec nowe WC. Myślę nad nim od czerwca i powoli zbieram części. Wyniesie mnie to od 1000 do 2000 PLN czyli kupa forsy (ale za 2 lata też tyle będzie warte a taki GF 7800GTX napewno nie ;-) ).

Tym razem będzie to naprawdę SUPEROWE WC jakiego na Tweaku jeszcze nie widzieliście ;-) Zresztą moje aktualne WC też jest dość... oryginalne: tu są foty http://www.gdynia.mm.pl/~piterix/

 

No i tyle... zależy kto co lubi...

 

A mój projektowany zestaw będzie ważył~100 kg. (mobilnego mam laptopa)

Edytowane przez Piterix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...