Skocz do zawartości
ibizpl

Nowy Opteron 144 - S939 Czyżby Venice Do Lamusa?

Rekomendowane odpowiedzi

No wiesz ostatnio " wali nudą............ "

a propos w wahadłowcach siedza 486 ;)

[ot]

 

Bo się mało grzały ;)

 

Dobra ale starczy już OT bo jeszcze odłamkowym z płetwy oberwiemy ;)

 

[/ot]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie wygrzewania i bezpiecznych napiec:

mam dwa pytanka do specjalistow

 

Skoro program AMD64 TCaseMax v1.19 pokazuje mi wartosc TCase 57'c

to ta wartosc jest graniczna ,powyzej ktorej moze sie upalic procesor ,

czy jest to jakas ustalona wartoscia przy jakiej proc sie sam wylonczy ????

Edytowane przez Bemx2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie wygrzewania i bezpiecznych napiec:

mam dwa pytanka do specjalistow

 

Skoro program AMD64 TCaseMax v1.19 pokazuje mi wartosc TCase 57'c

to ta wartosc jest graniczna ,powyzej ktorej moze sie upalic procesor ,

czy jest to jakas ustalona wartoscia przy jakiej proc sie sam wylonczy ????

Jest to bliżej nie określona wartość na podstawie której można w niektórych wypadkach wydedukować przybliżone możliwości O/C procesora nic więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mardok

 

to jakie mam wyciagnac wnioski :) przy moim TCase ???

 

tak sie wlasnie zastanawiam , czy podniesc napiecie do 1.65 i potestowac proca ??

Napewno sie orientujesz jakie ludzie maja max temperatury przy Opkach podkreconych

ciut powyzej mojego ??? czy 55'c to absolutny max ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość robot

kazdy procek reaguje inaczej na temp , jedne juz powyzej 50 sypia bledami , innym 55 nie przeszkadza . ten freezer to juz przy takich taktach i takim vcore to troche za malo wiec nie ma co sie bawic w dalsze podnoszenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mardok

 

to jakie mam wyciagnac wnioski :) przy moim TCase ???

 

tak sie wlasnie zastanawiam , czy podniesc napiecie do 1.65 i potestowac proca ??

Napewno sie orientujesz jakie ludzie maja max temperatury przy Opkach podkreconych

ciut powyzej mojego ??? czy 55'c to absolutny max ???

50stC to już dużo a 55stC to bardzo dużo, napięcie 1,65v do testów może być ale na co dzień na pewno bym takiego nie dał. Nie wiem jakie masz chłodzenie ale jak AC to nie polecam wycieczek powyżej 1.60v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bemx2k

przy tCase=57'C procek pewnie będzie będzie się kręcił odrobinę gorzej na niskim napięciu (reguły nie ma ale takie są moje spostrzeżenia) więc żeby uzyskać wyższą częstotliwość będziesz potrzebował wiecej soczku ;)

także najrozsądniej patrzeć na tempy jak napisał Mardok

tylko pamiętaj że wiele opków ma problem tzw. krzywej czapki :D, tzn. że ihs prawdopodobnie nie przylega idealnie do jądra procesora i ciepło nie jest odprowadzane jak teoretycznie powinno :(

wg mnie powinieneś patrzeć na różnicę pomiędzy idle a stress - w najgorszych przypadkach w prockach z krzywym ihsem potrafi przykraczać 20'C, tak nie wiem czyba powinno byc koło 10-12'C normalnie - jak masz duże rozbieżności to całkiem mozliwe że problem dotyczy tez twojego procesora.

na moim 144 aż się ihs zaczął zużywać z jednej strony po kilkunastu założeniach, porobiły się takie 2 czy 3 wgłębienia na rogu i widać czystą miedź (przynajmniej coś koloru miedzi)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba jeszcze nadmienić że wielu ludzi błędnie interpretuje „krzywą czapkę” patrząc na temp Venice na podobnych MHz/VCore/Chłodzeniu a trzeba pamiętać ze Opek jak i SD mają 1MB L2 co do 512KB w Venice średnio wychodzi 5-6stC więcej na identycznych ustawieniach, mowa o temp w stresie.

 

@myrddin669:

 

Tak to jest miedź ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość robot

dokladnie ten dodatkowy cache sie dosc mocno grzeje

ale roznica normalna miedzy stresem a idle to chyba jednak wiecej niz te 10-12 stopni , przyjanmniej u mnie , a mialem juz 2xvenice i teraz opka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby do 2950 GHz idzie jak burza (LANCERA GWARA)czyli te 1,45 Vcore real,ale późneij brakuje mnoznika bo skaluje się miodnie (nie ma problemu z rozruchem na 3,2GHz) na codzień 2,9 na 1,42 Vcore CPuZ a zaniżanie MAL i RP daje średnie efekty przy wysokim HT

Edytowane przez Racuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu miałem małą batalię z moim SD i odkryłem ciekawą cechę, mianowicie o wiele lepiej czuje się niskim HTT i „wysokim” mnożniku, do końca nie jestem pewien czy to przez mnożnik czy właśnie HTT ale dla przykładu na 10x300 250MHz miałem dziwne problemy z ramem. Cudowałem we wszystkie strony napięcia/timingi/aplchy/sloty/biosy i nic nie dawało pożądanego efektu, w akcie desperacji dałem 11x273 250MHz i jak ręką odjął wszystkie problemy zniknęły. Po krótkiej zabawie mam obecnie na co dzień 11x277 254MHz i wszystko śmiga jak powinno ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem podobne jazdy ale mal i rp deko załagodziło defekty i jak zwykle nie ma róży bez kolców;)robi SPI itp. 3GHz na 1,5 Vcore

Edytowane przez Racuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś te procki chyba nie lubią wysokiego HTT nie to co Venice, on nie „pyskował” i 373HTT robił z palcem „tam gdzie światło nie dochodzi” :P Choć z drugiej stron nie mam powodów do narzekania ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niestety, problem mal/rp jest denerwujący...

nie wiem czego to kwestia, pewnie kontrolera pamięci, ale na opteronie stabilność jest kosztem wydajności pamięci... może nie na wszystkich, może tylko na niewielu... te które miałem nie lubiły ostrych ustawień.

pamiętam jak się pie***liłem z prime small_fft nie nie mogłem uzyskać stabilności. niby tym testem mierzy się stabilność procka ale jednak przekonałem się że ustawienie pamięci też mocno wypływa na ten test. mal/rp=10/5,5 rozwiązało problem ;)

paradokslanie najmocniejszy kontroler pamięci miałem na najsłabszym prockuczyli CABGE 0536VPAW, ten lubił ostre ustawienia. inne ustawienie dla 0536 i inne dla 0540 żeby uzyskać stabilność.

ale za to 0540 są mocne jeśli chodzi o czyste mhz ;)

 

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie small_fft mogło zasuwać godzinami a i tak miałem problemy z ramem dokładniej mówiąc z aplikacjami co wykonują dużo operacji HDD > RAM. Dla przykładu miałem do przerobienie duża ilość plików Video, kompresja VirualDub wszystkiego łącznie trwała ~16h (kompresja głownie obciąża CPU i ram ma tu bardzo mało do powiedzenia) i problemów nie było ale potrafił mi się wysypać Word podczas odczytu wielkiego pliku DOC mającego mniej więcej 255MB z pięknym komunikatem „pamięć nie mogła być read” takich przypadków było więcej wiec zacząłem kombinować. Najlepsze było to że SP2k4/SPI32M/GM/MemTest/3DMark2k1/S&M wszystko chodziło stabilnie i nie wykazywało żadnych oznak aby było inaczej, ale i tak wspomniany wyżej komunikat się pojawiał od czasu do czasu. Dopiero zmiana mnożnika na 11x i „dopasowanie” HTT do tego mnożnika załatwiło sprawę. Najdziwniejsze jest to że objaw był bardzo podobne do CB a przecież teraz jest strasznie ciepło (w porównaniu minionej zimy) i raczej procesorowi nie może być za zimno, do tego HTT=300 nie nazwał bym żadnym ekstremalnie wysokim, ale mimo to problemy były. Kończąc wypracowanie 11x277 może nie jest jakoś „eleganckim” ustawieniem ale za to działa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jebca niestety można dostać z MAL i RP. Mój 0542 ma dziwnego zonka, działa z tak dziwnymi ustawieniami, że zero tu logiki. Venic był przy nim bułeczką z masełkiem - tu zgodzę się z Mardokiem w całej rozciągłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po długiej przerwie.

 

Właśnie się zaopatrzyłem w San Diego więc chciałem się podzielić moimi pierwszymi spostrzeżeniami (mam nadzieję, że cennymi zważywszy na ilość osób na tym forum które mają san diego).

 

A więc tak:

procek kupiłem na allegro za 790zł

na pokładzie mam san diego 3700+ box (nieselekcjonowany) z dosyć nowej serii kacae 0601gpmw

pamięci ADATA vitesta 600 (tccd)

do tego ac big typhoon.

 

Po kilku(nastu) godzinach obcowania z prockiem doszedłem do takich wniosków:

- procek chyba lubi niskie volty

- na mnożniku 10 jest mniej stabilny niż na 11

- możliwe też że nie lubi wysokich temperatur, na razie nie testowałem na wyżej niż 41st.

- chyba się trochę gryzie z moimi pamięciami bo na niektórych ustawieniach nie mogę z nimi dojść do ładu (ta kwestia wymaga wnikliwego przestudiowania od nowa każdego ustawienia)

 

Pierwsze testy:

Prime95 30min - 2210 MHz @ 1v

Stress Prime 2004 - 7h - 2750 MHz @ 1.4v

 

Następne już wkrótce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po długiej przerwie.

 

Właśnie się zaopatrzyłem w San Diego więc chciałem się podzielić moimi pierwszymi spostrzeżeniami (mam nadzieję, że cennymi zważywszy na ilość osób na tym forum które mają san diego).

 

A więc tak:

procek kupiłem na allegro za 790zł

na pokładzie mam san diego 3700+ box (nieselekcjonowany) z dosyć nowej serii kacae 0601gpmw

pamięci ADATA vitesta 600 (tccd)

do tego ac big typhoon.

 

Po kilku(nastu) godzinach obcowania z prockiem doszedłem do takich wniosków:

- procek chyba lubi niskie volty

- na mnożniku 10 jest mniej stabilny niż na 11

- możliwe też że nie lubi wysokich temperatur, na razie nie testowałem na wyżej niż 41st.

- chyba się trochę gryzie z moimi pamięciami bo na niektórych ustawieniach nie mogę z nimi dojść do ładu (ta kwestia wymaga wnikliwego przestudiowania od nowa każdego ustawienia)

Pierwsze testy:

Prime95 30min - 2210 MHz @ 1v

Stress Prime 2004 - 7h - 2750 MHz @ 1.4v

 

Następne już wkrótce.

O tym pisałem już wyżej kilka razy, widzę że to chyba „większa przypadłość” San Diego a nie tylko mojego. Na mnożniku 10x miałem dość „upierdliwe” problemy z kochanym E4. Co do drugiej przypadłości tak jak pisali koledzy wyżej ostra zabawa z MAL i RP tylko pomaga, albo inaczej jedyny sposób jaki na razie znamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z MAL i RPT się jeszcze pobawię. Z poprzedniego mojego venica zapamiętałem 2 główne ustawienia z których korzystałem a mianowicie: przy div200 8ns i 5,5ns a przy <div200 9ns i 7ns. No ale zmiana rev. na E4 i już mogło się trochę pozmieniać. Puki co to idą marnie na byle jakich ustawieniach - testuję najpierw procka na prime smallfft.

 

Kolejny wynik:

Stress Prime 2004 - 2h - 2915 @ 1.4v

 

Ten wynik jest już całkiem dobry jak na warunki polskie i losową sztukę box. :)

 

Testuję dalej... Coraz bardziej jestem przekonany, że ten mój procek ma przypadłość, o której już pisał w extremalnym Stonka czyli powyżej ~40*C zwis. Jeszcze się muszę w tej teorii upewnić. Po za tym chyba czapka nie za dobrze leży, bo na 1.4v i 2.9 GHz + 23*C w pokoju, mam średnio 38*C przy obciążeniu 100% primem. Chociaz z drugiej strony to ac a nie wc. :)

 

Dziwne też jest to, że jego ulubioną temperaturką to jest 38*C. Chodzi o to, że niezależnie czy zmienię VCore o 0.05v wyżej od 1,45 ustawionego w biosie czy nie to mam na nim 38-39*C. Być może też jeszcze pasta się nie "wygrzała". Słyszałem gdzieś, że optymalne właściwości cieplne pasty wykazują po kilku dniach od ich nałożenia i działania procesora. Czy to prawda czy bajki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38stC to temp w normie i raczej koło tego zostanie, u mnie bez znaczenia czy AS5 ma 1 dzień czy 2 tygodnie trzyma temp podobnie. Trzeba pamiętać że SD to nie Venice i grzeje się bardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki oto procek trafil mi sie od arche, zapomnialem spisac serii taki bylem napalony, jest to moj drugi proc od nich poniewaz pierwszy selekt nie pracowal na 2900Mhz (u mnie u arche tak)

ten (selekcja 2970Mhz) tez nie pracuje na takiej czestotliwosci przy deklarowanym przez arche napieciu, jego max przy 1.45V to 2950Mhz i uwaga jest stabilny wszedzie oprocz drugiego testu 3dmarka03 Battle of Proxycon - zawsze blue screen(problem znika po podbiciu napiecia do 1.48V)

co mnie wkurzylo: arche deklarowalo ze ma Tcase 57 a ma 55 i byc moze dlatego procek nie jest stabilny przy 3050Mhz na zadnym napieciu do 1.65V

ale tez moze to byc winą temperatury (krzywo zalozona czapka, grzeje sie 5 C bardziej niz poprzedni egzemplarz) poniewaz przy 3050Mhz z temp. 53 C prime 95 wywala sie po 4 minutch a przy otwartym oknie, co mi dalo 52 C wywala sie po 15 minutach

coz pozostaje lekki niedosyt poniewaz chyba mi sie trafil egzemplarz ktorego oc nie wzrasta proporcjonalnie z napieciem , tylko dochodzi do pewnego etapu przy niskim napieciu i finish

jedyna nadzieja w zmianie freezer'a 64 na wode;)

post-130286-1148506727_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne i może nie wszyscy czytali/wiedzą

http://tweak.pl/forum/index.php?act=announce&f=70&id=39

Ale po cholerę w tym temacie (i nie tylko, co pod spam podchodzi…), tu się pisze o określonych CPU a nie kolejnych wersjach oświadczeń a potem oświadczeń na oświadczenia i tak w kółko…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamiast przeciagac OT lepiej mi powiedzcie dlaczego procek jest stabilny w sp2004(17godzin 2950Mhz) a w marku03 zawias po minucie i to przy nizszej temp.

Ps juz nie wiem jak to jest z ta temperatura bo po zmianie biosu 623-3 na NF4LD329

temp. na procu spadla o 10 C :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...