Skocz do zawartości
(D)jur(on)

Serwer na LINUXsie - POMOCY.

Rekomendowane odpowiedzi

szukam po sieci informacj o stawianiu serwera na linuxsie takiego do www i sieci LAN i znajduje same bzedty. brak konkretow. poleccie mi jakies stronki o tym albo ksiazki. z gory dzieki

a co bys chcial wiedziec?

 

przeciez wszystko jest w man`ach..

 

 

a postawienie www.. to pryszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukam po sieci informacj o stawianiu serwera na linuxsie takiego do www i sieci LAN i znajduje same bzedty. brak konkretow. poleccie mi jakies stronki o tym albo ksiazki. z gory dzieki

Po pierwsze jak na serwer to po co Linux? *BSD a FreeBSD http://www.freebsd.org w szczegolnosci bedzie najlepszym rozwiazaniem

Z linkow dla bardzo poczatkujacych administratorow polecam zlobek:

http://zlobek.tcz.wroclaw.pl/

albo mirror:

http://zlobek.seeb.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukam po sieci informacj o stawianiu serwera na linuxsie takiego do www i sieci LAN i znajduje same bzedty. brak konkretow. poleccie mi jakies stronki o tym albo ksiazki. z gory dzieki

Po pierwsze jak na serwer to po co Linux? *BSD a FreeBSD http://www.freebsd.org w szczegolnosci bedzie najlepszym rozwiazaniem

Z linkow dla bardzo poczatkujacych administratorow polecam zlobek:

http://zlobek.tcz.wroclaw.pl/

albo mirror:

http://zlobek.seeb.pl

Marco a dlaczego nie polecisz naszej krajowej Dystrybucji PLD http://www.pld.org.pl jest dobra... nawet bardzo... bardzo stabilna i ogolnie git

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marco a dlaczego nie polecisz naszej krajowej  Dystrybucji PLD http://www.pld.org.pl jest dobra... nawet bardzo... bardzo stabilna i ogolnie git

Gdyz wyraznie sie pyta o cos dla poczatkujacych.

- ciagle jedynym w pelni dzialjacym instalatorem jest prowizorka. wuch i poldek na niektorych kompach slicznie mi sie kopia

- mimo bardzo fajnie robionych pakietow (mimo ze to RPMy) stosowanie ich w srodowisku produkcyjnym mija sie z celem gdyz bledy zdarzaja sie zbyt czesto (np srednio slynne proby uaktualniania postgres'a ;)

- jest oparty na jadrze linux'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slackware 8 jest dobry i stosunkowo prosty w administracji. Jak chcesz mieć wszystko ułatwione to możesz webmin'a zainstalować.

 

Ale skoro masz już tego Mandrake'a to możesz na nim spróbować, tylko go zaktualizuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slackware 8 jest dobry i stosunkowo prosty w administracji. Jak chcesz mieć wszystko ułatwione to możesz webmin'a zainstalować.

 

Ale skoro masz już tego Mandrake'a to możesz na nim spróbować, tylko go  zaktualizuj.

Slackware nie jest dobry

- jest balaganiarski i nie trzyma sie zadnych regul w ukladaniu plikow konfiguracyjnych (/usr/local/etc!!!!)

- ma tragiczny system pakietow (dependences!!!)

- w wersji 8.0 czesc pakietow jest skopana (mod_php4!)

- jest zaslabo rozwijany, security fix'y pokazuja sie zdecydowanie zazadko

- dobor standardowych demonow i tego co ma byc wlaczane jest smieszny i nie ma mozliwosci zamiany na sensowniejsze (sendmail, wuftpd (< 8.0), finger, telnetd)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marco a co z RedHatem i tym moim Mandrake'em? ogolnie to ktory linux wg ciebie najlepszy jest na poczatek (lub wogule) dal mnie??

Wedlug mnie najbardziej dla poczatkujacego uzytkownika nadaje sie FreeBSD.

Jesli juz ktos jest bardzo uparty na Linux'a to wzasadzie jedyna dystrybucja nadajaca sie na serwer to debian. PLD owszem moze byc bardzo ciekawym rozwiazaniem ale niestety wymaga jeszcze dopracowania - w tej chwili to system dla uzytkownika conajmniej srednio zaawansowanego.

 

Mandrake to dystrybucja wybitnie na workstation - do tego nadaje sie doskonale.

Co do redhata mam o nim jak najgorsze zdalnie - umieszczanie sprawnego inaczej kompilatora (powtarzajcie za mna: gcc 2.9.6 jest popsute!), bardzo dziwny dobor pakietow, ilosc bledow powoduje ze nie uznaje tej dystrybucji. Niewatpliwa zaleta RH jest jednak:

a) wysoka swiadomosc marki nawet wsrod uzytkownikow innych systemow (smiem twierdzic ze zadna inna firma nie zrobila tyle dla popularyzacji linuxa co RH)

B) wsparcie komercyjne

c) rozwiazania dla klastrow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Marco a dlaczego nie polecisz naszej krajowej  Dystrybucji PLD http://www.pld.org.pl jest dobra... nawet bardzo... bardzo stabilna i ogolnie git

Gdyz wyraznie sie pyta o cos dla poczatkujacych.

- ciagle jedynym w pelni dzialjacym instalatorem jest prowizorka. wuch i poldek na niektorych kompach slicznie mi sie kopia

- mimo bardzo fajnie robionych pakietow (mimo ze to RPMy) stosowanie ich w srodowisku produkcyjnym mija sie z celem gdyz bledy zdarzaja sie zbyt czesto (np srednio slynne proby uaktualniania postgres'a ;)

- jest oparty na jadrze linux'a

co do jadra to jest na nim dosc duzo latek..

 

instalator juz dziala bardzo dobrze (skoro udalo sie to zainstalowac mojemu znajomemu, ktore jest windows friendly)

 

wuch i poldek to wedlug mnie pakiety zbedne, duzo lepszy jest apt`k

 

co do bledow przy aktualizowaniu to byla o to wojna bo dobajrze dzimi za szybko wzucal wszytko do stable i w pewnym momencie wszytko zaczelo sie sypac... jednak gdy korzysta sie tylko ze stable to wszystko jest oki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do jadra to jest na nim dosc duzo latek.. 

 

instalator juz dziala bardzo dobrze (skoro udalo sie to zainstalowac mojemu znajomemu, ktore jest windows friendly)

 

wuch i poldek to wedlug mnie pakiety zbedne, duzo lepszy jest apt`k

 

co do bledow przy aktualizowaniu to byla o to wojna bo dobajrze dzimi za szybko wzucal wszytko do stable i w pewnym momencie wszytko zaczelo sie sypac... jednak gdy korzysta sie tylko ze stable to wszystko jest oki

Co z tego ze sa latki jak ciagle to jest linux zarzadzany przez Linusa ktory z kaprysem 5 latka odrzuca patche z zasada tego kocham, tego lubie, tego pocaluje (w dupe). Jedyne uzywalne jadra to -ac

Instalator dziala dobrze na standardowym sprzecie z jednym CD, jednym dyskiem i bron boze z zadnymi obcymi partycjami bo sie biedaczek pogubi. O tym ze ISO zawieraja zle spisy plikow i instalator sie wywala nie mogac znalezc czesci pakietow nie wspomne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

co do jadra to jest na nim dosc duzo latek.. 

 

instalator juz dziala bardzo dobrze (skoro udalo sie to zainstalowac mojemu znajomemu, ktore jest windows friendly)

 

wuch i poldek to wedlug mnie pakiety zbedne, duzo lepszy jest apt`k

 

co do bledow przy aktualizowaniu to byla o to wojna bo dobajrze dzimi za szybko wzucal wszytko do stable i w pewnym momencie wszytko zaczelo sie sypac... jednak gdy korzysta sie tylko ze stable to wszystko jest oki

Co z tego ze sa latki jak ciagle to jest linux zarzadzany przez Linusa ktory z kaprysem 5 latka odrzuca patche z zasada tego kocham, tego lubie, tego pocaluje (w dupe). Jedyne uzywalne jadra to -ac

Instalator dziala dobrze na standardowym sprzecie z jednym CD, jednym dyskiem i bron boze z zadnymi obcymi partycjami bo sie biedaczek pogubi. O tym ze ISO zawieraja zle spisy plikow i instalator sie wywala nie mogac znalezc czesci pakietow nie wspomne

Z partycjami to musze sie zgodzic :(

 

a co do ISO to sprawdzales to najnowsze stable?

 

co do bazowania na kernelu 2.4 to przeciez nie Linus, on zajol sie 2.5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z partycjami to musze sie zgodzic  :( 

 

a co do ISO to sprawdzales to najnowsze stable?

 

co do bazowania na kernelu 2.4 to przeciez nie Linus, on zajol sie 2.5.

Patrzylem na ISO z 23 marca i jakies z lutego

w marcowym byla znaczna poprawa, z lutego byl nieuzywalny

Fakt ze od czasu gdy linus zostawil 2.4 to wreszcie zaczyna sie robic uzywalne, wlaczene jest wiecej lat i nie ma ze na drugi dzien jest numerek +1 bo "zapomnial czegos"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marco jeszcze jedno pytanko. na jakim sprzecie postawic ten serwer czy 486DX4/100Mhz i 8MB Ramu wystarczy czy musi to byc cos lepszego. a jesli tak to co?

Wystarczy, aczkolwiek jesli ma to byc tez serwer www z jakimis bajerami wiecej ramu by nie zaszkodzilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marco jeszcze jedno pytanko. na jakim sprzecie postawic ten serwer czy 486DX4/100Mhz i 8MB Ramu wystarczy czy musi to byc cos lepszego. a jesli tak to co?

Wystarczy, aczkolwiek jesli ma to byc tez serwer www z jakimis bajerami wiecej ramu by nie zaszkodzilo

a jak bede chcial z X windows to tez starczy taki sprzet?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak bede chcial z X windows to tez starczy taki sprzet?

1) nie ma czegos takiego Jak X windows ;P

2) bron boze na serwerze

3) bardzo zalezy od window-manager'a. fvm'a mozna uzywac ale nic wiecej. RAM bardzo sie tu przydaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy na serwerze na linuxsie ( chce postawic apacha i jakiegos ftp'a moze prpftpd (czy cos takiego) uda mi sie go "poprowadzic" bez srodowiska graficznego? jak to jest czy na serwerach sa instalowane takowe czy nie? marco ty to wiesz i pomoz mi prosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy na serwerze na linuxsie ( chce postawic apacha i jakiegos ftp'a moze prpftpd (czy cos takiego) uda mi sie go "poprowadzic" bez srodowiska graficznego? jak to jest czy na serwerach sa instalowane takowe czy nie? marco ty to wiesz i pomoz mi prosze

1) Instalowanie srodowiska X w serwerze jest glupota

2) do administracji polecam pakiet webmin - www.webmin.com - w sam raz dla bardzo poczatkujacych pozwala konfigurowac np apache'a czy proftpd z poziomu dowolnej przegladarki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie np stoi mandrake 6.1 i jest oki. Tylko mam taki problem ze jak dorzuce obsluge CBQ (kolejkowanie pakietow czy jakos tak), kompiluje jadro i mam loading linux ...... (i tyle). Wiecie co moze byc? (troche mieszalem w opcjach menuconfiga i moglem cos przez przypadek wywalic)

btw: skad mozna sciagnac bezpieczna poczte (smtp z logowaniem i pop3 z jakims kodowaniem ?)

Co do proca to spoko tylko mozesz miec maly problem z 486: jak czegos zapomnisz zainstalowac to pozniej trzeba sciagac zrodla, bo np mandrake jest dla 586 i nie da sie zainstalowac z rpm-a bo wywala ze zly procek czy jakos tak.

----------------------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie np stoi mandrake 6.1 i jest oki. Tylko mam taki problem ze jak dorzuce obsluge CBQ (kolejkowanie pakietow czy jakos tak), kompiluje jadro i mam loading linux ...... (i tyle). Wiecie co moze byc? (troche mieszalem w opcjach menuconfiga i moglem cos przez przypadek wywalic) 

-----------------------------------------

btw: skad mozna sciagnac bezpieczna poczte (smtp z logowaniem i pop3 z jakims kodowaniem ?)

Co do pierwszego - podejrzewam ze nie zaktualizowales lilo

smtp - zalezy od MTA i czy chcesz smpt-auth czy Pop3-before-smtp

do pop3 jesli twoj demon pop3 nie obsluguje szyfrowania polecam stunnel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno pytanie. ma to byc serwer dla mnie. kilka mega na ftp i kilka na strone www zostawiam. jaki dysk bedzie mi potrzebny czy 500MB wystarczy a moze mniej?

Jak sie uprzesz to zmiescisz i w 1,44 MB. 500 wystarczy ale nie ma gornej granicy ;)

Ja stwierdzam np ze u mnie 3 GB to zamalo bo mam proxy, serwer news, mail, przechowalnie tymczasowa plikow (jak sciagam cos to na serwer zeby mi w pokoju w nocy nie szumialo ;)

wszystko kwestia tego co chcesz na nim miec ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...