Skocz do zawartości
Jabuszko

----- Pobor Mocy ------

Rekomendowane odpowiedzi

Wentyli to mozesz sobie podlaczyc opor bo te najmocniejsze biora ze 2,5-3 Watt wiec prawie nic :)

 

@southorn:

 

Oczywiscie masz racje w tym co mowisz.. w starych zasilaczach linia +3 i +5 byla wazna i wieszkosc mocy wlasnie tam sie znajdowala.. teraz gdy CPU i grafiki sa zazilane z linii 12V jest to wazne.

 

Ale moim zdaniem bez sensu jest kupowanie zasilaczy po 500-600 zl jak Anitec jakis 600 albo 550, wystarczy kupic chiefteca 410 Watt, ma 2 linie 12V w sumie 24A moze z nich dac takze spokojnie. Kosztuje .... 190 zl? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

przepraszam na poczatku za zdublowany post ale chcialem zeby topic polecial na gore wraz z pomiarami :) oto one:

 

Sama pompa (C.O grundfos, 25-40) + mobo standby : 0,2 Amper

0,2 * 231 V = 46,2 Watt

 

Pompa + mobo standby + monitor standby: 0,42 Amper

0,42 * 231 V = 97,02 Watt

 

Idle, monitor wylaczony: 0,66 Amper

0,66 * 231 V = 152,46 Watt

 

Idle, monitor wlaczony, czarny pulpit: 0,92 Amper

0,92 * 231 V = 212,52 Watt

 

Idle, monitor wlaczony, bialy pulpit: 0,97 Amper

0,97 * 231 V = 224,07 Watt

 

STRESS, SP2004 Small FFT, czarny pulpit w tle: 1,15 Amper

1,15 * 231 V = 265,65 Watt

 

Seti, 100% CPU, czarny pulpit: 1,12 Amper

1,12 * 231 V = 258,72 Watt

 

3dMark03:

 

Test1: monit on 1,24 Amper co daje 286,44 Watt

          monit off 0,98 Amper co daje 226,38 Watt

Test2: monit on 1,21 Amper co daje 279,51 Watt

          monit off 0,97 Amper co daje 224,07 Watt

Test3: monit on 1,23 Amper co daje 284,12 Watt

          monit off 0,98 Amper co daje 226,38 Watt

Test4: monit on 1,28 Amper co daje 295,68 Watt

          monit off 1,03 Amper co daje 237,93 Watt

 

jak widac pobor dosc spory :) Konfiguracja testowa:

Amd Athlon 64 3000+ 0517 DPAW @ 2835 Mhz (9*315)

Pamieci Ocz El platinum rev 2 2X512 TCCD: 257,78 Mhz 2,5-3-3-6

Dysk samsung spinpoint SATA 160 GB

Nagrywarka DVD LG

Plyta DFI lanparty ultra-d

Grafika: MSI Diamond geforce 6600 @ 500/1100

 

do tego 2 Crystal fany 120mm na 12V

1 Qoltec 120mm 7,5V

40X40X10 coolermaster 1900 RPM na NB

Arctic Fan 80X80X25 @ 1800 RPM

2 wentyle w zasilaczu

Zasilacz Chieftec 420 Watt  dualfan.

 

To by bylo na tyle czekam na sugestie itp :) moge porobic jeszcze jakies testy ale to pozniej, gry jako takiej nie mam chwilowo tylko CS:Source ale cos nie chce sie wlaczyc :/ jak bede mial czas to pozniej cos zainstaluje. =)

1672587[/snapback]

rzeczywisty pobór mocy jest niższy tą którą ty zmierzyłeś to moc pozorna czyli suma mocy biernej i czynnej , a indywidualny odbiorca energii elektr płaci za moc tylko wyłacznie czynną , nawet najlepsze zasiłki z aktywnym pfc mają cosinus fi 0.9 , a także monitor pobiera też moc bierną , więc moc rzeczywista pobierana bedzie mniej więcej o 10-15% niższa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzeczywisty pobór mocy jest niższy tą którą ty zmierzyłeś to moc pozorna  czyli suma mocy biernej i czynnej , a indywidualny odbiorca energii elektr płaci za moc tylko wyłacznie czynną  , nawet najlepsze zasiłki z aktywnym pfc mają cosinus fi  0.9 , a także monitor  pobiera też moc bierną  , więc moc rzeczywista pobierana bedzie mniej więcej o 10-15% niższa

1678064[/snapback]

1Saimek zmierzył moc pozorną taką jaką pobiera urządzenie ponieważ zmierzył prąd przy określonym napięciu(231V) a jakie było cos fi tego nie wiemy.(oczywiście można by go było obliczyć jako iloraz mocy czynnej do pozornej).

2.Ponieważ u odbiorców indywidualnych są liczniki energii czynnej więc za nią tylko płacimy i to jest nasz zysk w stosunku do mocy pozornej rzeczywiście pobranej,natomiast urządzenia elektryczne jako moc znamionową podają w kVA(pozorna) a nie kW(czynna).

Edytowane przez Ricci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wzięli panowie pod uwagę wydajność poszczególnych linii oraz zależności w wydajności wzraz ze wzrostem poboru na tychże liniach?

 

Jeżeli dobra, silna 350-tka ma optymalnie rozłożoną wydajność na linie napięć to da sobie radę nawet z mocnym konfigiem. Ale jeśli np. 3.3V i 5V będą bardzo mocne a 12V słaba, powiedzmy 15A (teoret. 12V*15A=180W) to zasilacz (nawet 400W) sobie nie poradzi.

Chodzi o to aby poszczególne linie były wydajne na tyle na ile to jest potrzebne. Moc nominalna zasilacza jest sumą wydajności wszystkich linii i nie zawsze oznacza faktyczne możliwości. Mało tego podane obciążenia w Amperach są wartościami maksymalnymi i są zależne od siebie w zasilaczach gdzie nie występuje niezależność linii zasilających.

 

[...]

 

 

...

1677850[/snapback]

Zarówno ja jak i Ricci mowilismy wlanie to takich zasilaczach, ja na przykladzie mojego tagana ( 28A na 3,3V, 42A na 5V i 22A na 12V ). Tagan chyba ma zalezne od siebie linie 3,3V i 5V ale na 12V daje sobie bardzo ladnie rade. Co prawda nie jest to 30A jak z tamtego Topowera ale ~264W na 12V jest iloscia wystarczajaca.

 

Nie można sugerować się mocą znamionową zasilacza bo ona nie mówi wszystkiego. Trzeba przeanalizować wartości mocy i obciążenia dla każdej linii. I wybrać najlepszy dla swojej konfiguracji.

Od tego zacząłbym wybór a nie od mocy maksymalnej.

Dlatego w sigach mamy takie zasilki a nie inne :wink: Gdybysmy kierowali sie tylko iloscia W na zasilaczu to w nasze maszynki zasilalyby 500W Codegeny, Trusty albo inne noname ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak,przy wyborze zasiłki kierowałem się obciążalnością poszczególnych linii i tak mój enerek:

+12V=33A

+3,3V=35A

+5V=35A

Linia 12v niezależna,linie 3,3V 5V współdzielone jak ja kupowałem nie spotkałem wszystkich niezależnych linii, no a moc wyszła odpowiednia do wybranych obciążeń linii. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ricci nie chce mi sie wierzyc ze 33A na linii 12v... to jest chyba chwilowe dopuszczalne a na codzien pewnie jest mniej.. 33X12 = 400 watt na samej linni 12V czego nie maja nawet najmocniejsze zasilacze..

1679690[/snapback]

Takie są dane na tabliczce znamionowej,a jak jest naprawdę to jeszcze nie miałem okazji sprawdzić( :D :D :D ),tutaj masz link do danych tego zasilacza :wink:

Edytowane przez Ricci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Saimek popatrz na to ;)

 

Dołączona grafika

 

 

EDIT: Ricci uprzedziles mnie ;)

 

Ps: Ja kupujac zasilacz kierowalem sie :

1: asus a7n8x bierze prad z 5V a nie 12, dlatego wybralem zasilke z mocna linia 5V/

2: cisza :] powiem tak, wieczorami, gdy wylacze wentylatory denerwuja mnie pracujace dyski ;)

 

EDIT:

Mi sie wydaje ze te 400W na +12V jest do osiagnieca tylko gdy linie +3,3V i +5V nie sa obciazone albo nie uzywane w ogole. Gdyby wszystkie linie byly obciazone w 100% = z lini 3,3V i 5V - 200W i 400W z 12V daje 600W. Zapewne enerek pochodzilbym minute moze troche dluzej a potem sie wylaczyl, tak samo jak moj tagan dalby przez minute 530W a potem by sie wylaczyl ;)

Edytowane przez Buu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście też tak myślę(z tym obciążeniem lini).Na 3,3v i 5V mam niewiele to co w podpisie(+ nagrywarka) i przy wyborze głównie patrzyłem na mocną linię 12V plus oczywiście ogólne testy ,cenę itp. Na pewno nie jest to Tagan,mam WC to zasiłkę słyszę,ale spoko przy dużym oc obroty wentyli wzrastają i już jest głośniejszy.

Następny zasilacz ( do ew zakupu) to Tagan lub BeQuiet :wink:

Edytowane przez Ricci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra panowie mam pytanko - gdzie jest jakis artykul dotyczacy tego jakie linie obciazaje poszczegolne elementy komputera (jesli wogole taki jest)? czy w ksiazce od plyty glownej jest napisane z jakich linii glownie ona korzysta? to samo sie tyczy innych elementow z podpisu.

 

TIA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra panowie mam pytanko - gdzie jest jakis artykul dotyczacy tego jakie linie obciazaje poszczegolne elementy komputera (jesli wogole taki jest)? czy w ksiazce od plyty glownej jest napisane z jakich linii glownie ona korzysta? to samo sie tyczy innych elementow z podpisu.

 

TIA

1679795[/snapback]

Mówimy o architekturze K8

+12V=CPU,GPU

+3,3V=RAM(chyba że jest przełączony na linię +5V DFI)

+5V=HDD,napedy,usb

Moce pobierane przez te elementy możesz odszukać w danych technicznych, kalkulatorach mocy itp; dzielisz( moc) przez napięcie na jakim pracuje i masz interesujący Cię prąd. :wink:

Edytowane przez Ricci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj enermax z podpisu kosztowal 270zl :) niestety padl w czwartek w nocy (nie wylaczylem go z tylu na noc).

 

@Ricci - dzieki wielkie.

1680060[/snapback]

Ale co przepięcie było od sieci, burza czy coś innego :wink:

Ja na noc nigdy nie wylączam ( z tyłu) :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak za swoja cene to enermax rzeczywiscie calkiem calkiem. Ja polecam Tagany ;) powiem tak : wylaczone wszystkie wentyle ( grafika, cpu, chipset ) i jedyne co slychac to ( w kolejnosci od najwiecej do najmniej ) WD -> Seagate -> Tagan ( Tylko zeby jego uslyszec to trzeba bardzi sie przyblizyc i wytezyc sluch ;) )

 

Tylko ze za tagana o zblizonych paramtrach trzeba juz wiecej wydac :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja zadam inne pytanie gdzie przylozyc miernik zeby zmierzyc ile amperow ciagnie moze jakies fotki?  (mowie powaznie bo mi sie to nie udalo z kompem :\ )

1680368[/snapback]

Pomiar prądu wykonuje się wpinając się szeregowo do mierzonego obwodu amperomierzem(multimetrem przełączonym w tryb amperomierza) więc nie jest to już takie proste jak pomiar napięcia który polega na równoległym podłączeniu (wysokoomowo) do punktów pomiaru napięcia. :wink: Edytowane przez Ricci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ricci

najlepsze jest to, ze nie wiadomo dokladnie co sie stalo - pamietam przez sen, ze sie obudzilem (nie wiem czy to juz ranek byl - 6:00/5:00 - czy jeszcze noc - 4:00) bo uslyszalem jakis lekki huk - bylem na wpol przytomny wiec potraktowalem to jako atrakcje jakas.

 

chce odpalic kompa o 14 i sie nie odpala wogole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heheh dobra strona :D komus poczatkujacemu sie przyda chociaz jak kto sie nie zna to nie polecam uzywac Amperomierza przy 230V :>

1681700[/snapback]

Zgadza się ,też pisałem że pomiar pradu jest trudniejszy.

A jak ktoś pomyśli że prąd można zmierzyć tak jak napięcie to może usłyszeć...wielkie buumm!( :lol: :lol: :lol: )

Do pomiarów elektrycznych jest potrzebna znajomość PEUE.(to już na poważnie) :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...