Skocz do zawartości
Gość fredus

Wentyle Na Łożysku Ślizgowym

Rekomendowane odpowiedzi

Rzeczywiście padają szybciej niż kulkowe, ale chodzą zdecydowanie ciszej.

Kulkowe natomiast są bardzo długowieczne (mogą chodzić nawet kilkanaście lat), ale zdarza się (wg mnie za często) że po pół roku zaczynają chodzić jak traktor.

Za kulkowy zapłacisz więcej, a nie masz pewności, że pochodzi cicho, a za ślizgowy dasz mało, a jak padnie wywalisz, bez żalu.

Ja kupuję tylko ślizgowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się nie zgadzam. Moim zdaniem kulkowe są cichsze. Ślizgowe się wycierają, wiatraczkek łapie luzy i zaczyna wpadać w rezonans cpo objawia się głośnym "wizgiem". Sam mam Coolermastera na łożysku i jest bez porównania cichszy od ślizgowego w zasilaczu, choć to również zasługa aerodynamiki łopatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ślizgowe cichsze , ale mniej trwałe .... zresztą bardzo różńie to bywa ...ciche na paczątku a później tragedia .... zalezy od jakości wykonania danego wentylka .... ślizgowy może nam dłużej posłużyć niż jakiś badziew na kulkowym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... kolega excray napisał że Częściowo. Wszystkie tanie wentylatorki są właśnie na łożyskach ślizgowych czy ja wiem chyba raczej nie w zasilaczu mam Revoltec Dark Red za 30 zł wiec nie jest to chyba jakis badziew bo bardzo dużo renomowanych wiatraków jest własnie w takiej cenie a popatrzcie np na taki Arctic cooling Fan TC kosztuje 9 zł na allegro a uchodzi za bardzo dobry wiatrak a co do łożysk ślizgowych to są chyba jednak cichsze od kólkowych i nie są takie złe, narazie mam Revolteca w zasilaczu od dwóch tygodni i spisuje sie swietnie temperatura procesora obniżyła sie o 3 stopnie zobaczymy co bedzie dalej

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji to co to za wynalazek: HSB (Hydro suspension bearing), bo takie łożyskowanie maja ARCTIC COOLING FAN PRO TC i ARCTIC COOLING FAN PRO 2L, a nimi sie interesuje. Ciche sa? Ma ktos jakies doswiadczenia znimi? Zalezy mi na ciszy.

 

Mozna je znalezc tu:

http://www.cooling.pl/product_info.php?cPa...products_id=590

http://www.cooling.pl/product_info.php?cPa...products_id=193

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... kolega excray napisał że Częściowo. Wszystkie tanie wentylatorki są właśnie na łożyskach ślizgowych czy ja wiem chyba raczej nie w zasilaczu mam Revoltec Dark Red za 30 zł wiec nie jest to chyba jakis badziew bo bardzo dużo renomowanych wiatraków jest własnie w takiej cenie a popatrzcie np na taki Arctic cooling Fan TC kosztuje 9 zł na allegro a uchodzi za bardzo dobry wiatrak a co do łożysk ślizgowych to są chyba jednak cichsze od kólkowych i nie są takie złe, narazie mam Revolteca w zasilaczu od dwóch tygodni i spisuje sie swietnie temperatura procesora obniżyła sie o 3 stopnie zobaczymy co bedzie dalej

Pozdro

Ślizgowe są ciche ale na początku. Przez tydzień/miesiąc. Później łapią luzy i zaczyna się hałas. Tymczasem kulkowe emitują minimalnie większy hałas ale są trwałe.

Revoltec = 22,5dB przy 1200obr/min

Arctic = 10 dB przy 1000 obr./min. do 23 dB przy 2500 obr./min

Sprawdź sam jaki masz wentyl. Jeśli jest gdzieś napis bearing to na pewno łożysko kulkowe.

A propo Arctica:

http://www.cooling.pl/product_info.php?products_id=193

to jest wiatraczek na HSB czyli kulkowy.

 

-> deZZember

HSB - typ łożyska kulkowego olejowego charakteryzujący się bardzo dużą trwałościa i ciszą. Wentylator nawet po 4 latach pracy nie hałasuje głosniej niż na początku. Ten sam typ łożyskowania stosuje się w HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odp., Excray. A to jeszcze niech mi ktos wytlumaczy czemu taki juz cytowany ARCTIC COOLING FAN PRO TC jest tak tani, skoro jest cichszy, z lepszym lozyskiem i wydajniejszy od wielu be-quiet'ów i noise-blocker'ów (nawet kilkakrotnie tanszy)? Bo nie za bardzo chce mi sie wierzyc ze jest taki tani i dobry.... :?

 

I jeszcze jedno pytanko: slyszalem opinie, ze wiatraki 120mm nie sa wcale takie ciche i ze np. oplaca sie zalozyc dwa ciche 80mm obok siebie i tak beda cichsze od jednego 120mm, nawet jezeli niekoniecznie sie je podlaczy pod 5V.... wiem, ze to zalezy od konkretnego modelu, ale chodzi mi tak ogolnie (NIGDY nie mialem wiatraka 120mm wiec nie wiem). Np. zasilacze majace dwa 80mm sa cichsze od zasilaczy majacych jeden 120mm (ale tego osobiscie tez nie mialem okazji sprawdzic ;P). Tak wiec "pobawmy" sie dalej w "pogromcow mitow" :wink: i obalmy bądź potwierdzmy kolejny (po "łożyska a głośność i żywotność") "mit" dotyczacy wiatrakow 80mm vs. 120mm :D

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

"Jeśli jest gdzieś napis bearing to na pewno łożysko kulkowe." :mur:

 

bearing=łożysko/łożyskowanie

sleave bearing = łożysko ślizgowe

ball bearing = łożysko kulkowe

 

HSB nie jest łożyskiem kulkowym, tylko ślizgowym o specjalnej konstrukcji - wykorzystuje zjawisko powstawania filmu olejowego (brak fizycznej styczności wałka i tulejki) przy odpowiednio dużej prędkości, praktycznie to samo co FDB (Fluid Dynamic Bearing) - inna nazwa innego producenta :wink: Oprócz HDD wykorzystywane w głowicach VCR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HSB nie jest łożyskiem kulkowym, tylko ślizgowym o specjalnej konstrukcji - wykorzystuje zjawisko powstawania filmu olejowego (brak fizycznej styczności wałka i tulejki) przy odpowiednio dużej prędkości(...)

1688771[/snapback]

Hmm... a przy niskiej predkosci co? Czy to oznacza, ze przy niskich obrotach bedzie glosny albo bedzie sie szybciej zuzywal? Bo chyba glownie by chodzily na 5V, a tylko podczas grania (albo jakiejs innej czynnosci obciazajacej CPU albo grafe) na 12V. Oczywiscie to zalezy od konkretnego modelu, ale z doswiadczenia wiekszosc wentylaorow na 5V ma ~1000rpm. A tak w ogole to takie HSB czy FDB jaka maja zywotnosc zanim zaczna "wyć"? Dluzej niz zwykle slizgowe czy mniej wiecej to samo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie łożysko śizgowe górą - Fandery mają ceramiczne łożysko ślizgowe - więc trwałość jest olbrzymia (65000 h :-P ) - nie będzie luzów tylko cichy bezwibracyjny wentyl ...

Zgodze się, że plastikowe łożysko ślozgowe może się wyrobić i wentyl zaczyna hałasować ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

@deZZember

To zależy od konstrukcji (kształt kanalików olejowych na wałku, jego średnica, lepkość oleju, itp.) trzeba się zapytać producenta konkretnego modelu. Jednak poniżej pewnej granicy łożysko zaczyna działać jak zwykłe ślizgowe.

HSB/FDB są teoretycznie nieśmiertelne (brak tarcia, np w HDD 500000godz. MTBF), ale trzebaby co jakiś czas uzupełniać/wymieniać olej, jak w samochodzie :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze wypiszemy co mamy, co kto poleca (glowny nacisk chcialbym polozyc na glosnosc, potem wydajnosc, potem wyglad; i niech kazdy zaznaczy czy po x czasu uzytkowania nie zaczynaja lozyska glosno chodzic). Mam nadzieje, ze podchwycicie moj pomysl.

 

Ja zdecydowanie polecam ARCTIC COOLING FAN 3TC (np. tu: http://www.cooling.pl/product_info.php?cPa...roducts_id=719) (choc zamawialem bez TC, przyslali TC w cenie bez TC, trudno, zawsze moge zmostkowac :wink: ), cichy, w miare wydajny, niedrogi, dobra konstrukcja (ma np. takie male podkladeczki z silikonu albo pianki <nie wiem dokladnie> izolujace wiatrak od obudowy, nie wiem czy sie sprawdzaja, bo mam podkladke -pozostalosc po starym wiatraku). Niestety mozna tylko zastosowac jako wentyl WYCIAGAJACY powietrze z obudowy. Dziala juz prawie rok bez zmiany glosnosci. Aha, i jeszcze ma fajnie oplecione dlugie kabelki!

 

Mam tez jakies Cooler Mastery zwykle (cos jak to, znaczy podobne wygladem, tylko bez TC: http://www.cooling.pl/product_info.php?cPa...products_id=48), ich nie polecam, glosne jak diabli, ale wydajne! U mnie chodza na 5V, bo na 12V za bardzo wyją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat nie umarł, ja ostatnio wymieniłem dwa wentylatory w obudowie. Miałem jakieś silentumpc case fan 120 - jeden z nich po mniej więcej dwóch latach przestał się kręcić, a drugi dosyć hałasował. Wymieniłem je na Bequiet Silent Wings 3. Co prawda Silent Wings 3 są dosyć drogie (~80zł), ale to jest inwestycja na lata, bo łożysko FDB (Fluid Dynamic Bearing) w tych wentylatorach ma deklarowaną trwałość 300 tysięcy godzin :P

Edytowane przez tofiasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...