Skocz do zawartości
sterafsteraf

Problem Z Basem

Rekomendowane odpowiedzi

Kurde mam taki dziwny problem że bas z subwoofera słychać pod scianami i na łużku. Na środku pokoju NIEMA BASU a przy meblach jest taki dziwny wysoki bas. To się barzo zmienia w zależności gdzie ustawie subwoofer. Jak go postawie na środku pokoju to kompletnie nigdzie nie słysze basu choć membrana podskakuje na pare cm. W czym jest problem? Czy to zalezy od kształtu pokoju? Muj to 3,5 na 3,5 m :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety tak to już jest :]. Najlepiej ustawć subwoofer w rogu pokoju. Wtedy fale roznoszą się w miarę najlepiej.. bo lecą w 1 kierunku. Keidy dasz suba na środku pokoju przy ścianie to fale dzwiękowoe odbijają sie od bocznych scian i trafiają na siebie co prowadzi do ich interferencji. Wtedy bas po prost uzanika, gdyż obie fale zbiegają się w róznych fazach... Jeśli te fazy będą dokłądnie przeciwne do bas wręcz zniknie :). Dlatego stawiając w koncie pokoju unikasz po częsci problemu z nakładaniem się fal. Ewewntualnie dobrym miejscem na subwoofer jest też miejsce pod biurkiem. Powiedziłbym nawet że najlepszym.. wtedy bas ma utrudniony dostęp do wszystkich ścian i wylatuje spod biurka mozna powiedzieć .. po ziemi :) Dodatkowo biurko stanowi jakby przedłuzenie obudowy.. powiększając jej objętość. Tak czy siak praktycznie zawzse w pokoju zdarzy się że w którymś miejscu basu po prostu nie będzie słychać (co też zależy po częsci od aktualnie słuchanej piosenki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość =H2o=Destroyer[PL]

Mam ten sam efekt,mam subwoofer pod biurkiem bo nie mam innej mozliwosci ustawienia i tez na srodku pokoju nie slychac nic basu,dopiero na lozku lub pod scianami napie$%^& jak szalony.Najgorsze jest to ze jak chce sobie przy biurku siedzac uslyszec bas to musze go podkrecic na jakies 30% to wtedy mi monitor na biurku podskakuje a dzrzwiczki od szafek sie trzesa co jest nie do wytrzymania :(

Taki to efekt nieduzych pokoji(moj ma 20m2) i nie moznosci ustawienia sprzetu gdzie sie chce.

Edytowane przez =H2o=Destroyer[PL]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki pokoj jest za maly po prostu i gdziekolwiek sie ustawi sub zawsze bedzie efekt odbic od scian i interferencji ...

 

zaczerpniete z http://www.abc55555.republika.pl/audio/bas.htm

 

Gdzie ustawić?

Jak wspominaliśmy wcześniej, (Akustyka pokoju odsłuchowego) często mamy kłopoty z obfitym, dudniącym basem. Betonowe ściany naszych mieszkań, proporcje pokoju zbliżone do sześcianu, słabe wytłumienie pokoju - to najczęstsze przyczyny powstawania tzw. fal stojących, odpowiedzialnych za nierównomierne rozproszenie dźwięku (w jednej części pokoju bas jest głośny, w innej przytłumiony). W takim pomieszczeniu właściwe ustawienie subwoofera wymaga wielu prób, a efekt nie zawsze nas usatysfakcjonuje.

O czego zacząć próby? Możliwości są trzy.

1. Umieszczenie subwoofera mniej więcej w środku pokoju. Bas będzie najbardziej precyzyjny, chociaż nieco słabszy.

2. Umieszczenie subwoofera blisko ściany pomieszczenia zwykle powoduje, że basu jest dużo i jest w miarę precyzyjny.

3. Największy bas uzyskamy ustawiając nasz sub w którymś z rogów naszego pokoju, lecz będzie on mało precyzyjny.

By uniknąć problemu fal stojących, powinniśmy subwoofer ustawić nierównolegle do ścian pokoju

Edytowane przez HaL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20m2 to mały pokój ?? :D

1664221[/snapback]

tak [;

BTW: ja nie uswiadczylem jakos problemu zaniku basow - a woofer mam pod biurkiem mniej wiecej na srodku jednej ze scian w pokoju i wsio ladnie gra;]

jak dam glosniej to wyraznie basik slychac tez w innych pokojach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ =H2o=Destroyer[PL]

 

20m2 to wystarczająca przestrzeń na ustawienie budżetowego zestawu 5.1. Utawienie kolumn (a zwłaszcza subwoofera) to połowa sukcesu. Dalej trzeba się niexle natrudzić i tak wymierzyć ustawienie, aby obijające się od gratów (znaczy się mebli^^) fale, nie nachodziły na siebie. Może to głupio zabrzmi, ale niekiedy trzeba po prostu przesunąć szafę czy inną komodę żeby wszsytko grało ładnie. Twój pokój to też niejako kolumna, w której gromadzi się odbity od różnych przedmiotów bas. O ile dobrze pamietam, kiedyś redaktor magazynu Audio poiwedział, że idealny pokój to taki, w którym nie ma równoległych ścian, sufit jest spadzisty i a wnętrze zagracone różnymi miękkimi rzeczami ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam pokój 12m^2 i jest git... zawsze mozna poprzesuwać troche meble żeby sub wlazł gdzie trzeba.. Ktoś tam wspomniał że mu się trzęsą szafki... u mnie to powoduje raczej umiech od ucha do ucha :D jak przyvolumuje trochę że z półek spadają przedmioty :lol: Czuć moc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie jak zawsze odwrotnie :D Pokoik (raczej klitka :) ) ~3x3m i sub jak siedzi pod biurkiem to ledwo co go słychać, natomiast jak stoi sobie mniej więcej na środku, membraną do góry, to wtedy jest równomierny bas prawie w całym pokoju...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lumperator tez słuchasz mandaryny?? no popatrz... mamy taki sam gust :lol:

 

jeszcze pragnął bym dodać iż wszelki sprzęt audio znajdujący się w moim pokoju wykonany był własnoręcznie przeze mnie (wszystkie głośniki, dekoder dolby surround, wzmacniacze, SUBWOOFER).. myślisz, że robiłbym to wszystko ręcznie żeby katować sprzęt mandaryną? :> Miałem 5 subwooferów i wierz mi, że współczuje sąsiadom tych wszystkich moich testów na nich przeprowadzanych (na subwooferach :).. aaa na sąsiadach też :D). Więc nie traktuj mnie jak dzieciaka któremu rodzice kupili zestaw 2.1 do komputera z "subwooferem" :)

 

P.s w moim nicku duże litery to pierwsza i ostatnia a nie elo środkowa :D po ziomalsku

 

ps2. edytowałeś posta swego a ja i tak nie mogę zrozumieć co chciałeś napisać.. taka elo pOlSzCzyZnA :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja problem slabego basu rozwiazalem w inny sposob.

2 subwoofery :) Jeden z komputerowych glosnikow Samsung 9200 pod biurkiem + subwoofer na glosniku Focala podłaczony pod wzmachol unitry. Sub ustawiony w goru pokoju za lozkiem. Filmy ogladam siedzac lub lezac na lózku wiec dosc milo trzesie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja znam jeszcze jeden spob zeby troche poprawic bas. Moze to glupio zabrzmi ale suba mozona owinac w koc wmiare mozliwosci szczelnie. Zmieszy to w pewnym stopniu echo i dudnie ale niestety sprawi to tez troche mniejsza "odczowalnosc " basu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PelzaKu, nie dyskwalifikuję twojego poziomu doświadczenia w Audio mieszając w to zakłopotaną ostatnimi czasy żonę Pana Wisniewskiego ^_- Rzecz w tym, że doprowadzanie własnych kiszek do nieustannych podskoków jest niezdrowe. W końcu wpadniesz w arytmie serca i skoczy się basik :D

 

Bo o co chodzi? Z twojej wypowiedzi wynika, że lubisz czuć moc. Pytanie czy wolisz czuć czy słyszeć ? To jest spora różnica. O ile w filmach dobrze jest poczuć bas, tak już w muzyce namolny kick podbity x-razy zamienia faktyczny dźwięk w potok przebarwień i zniekształceń. Nie ukrywam, że czasem miło jest popatrzeć jak lecą z regału książki, a szyby ledwo trzymają się kitu :) Wszystko ma jednak swój umiar. Nadmiar basu zwyczajnie zakłoca sporą część pasma (zwłaszcza dolne zakresy w średnicy). Utrata faktycznego dźwięku kosztem powstania dźwięku na szybach i lecących książkach ? Kto co lubi ^_-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczuć... :).. przy moim subwooferze nie da sie wysiedzieć w pokoju wiecej niż 20 minut przy jednostajnym basie, także nie słucham na nim muzyki odkręcając na maxa... po prostu się nie da :).. co nie znaczy że nie można sobie tak "dla jaj" poprawić humor (tym samym poczuć moc), chwilke testując subwoofer na różnych utworkach :). W tym momencie nie chodzi o słuchanie i "delektowanie" się samą muzyką ino o pewne wrażenia odczuwlone na skórze i w kościach.... :twisted:

 

poza tym nie ukrywajmy, że w ciężkim basowym techno raczej bas gra główną rolę.. więc im go wiecej tym lepiej :D. Pragne dodać że nie tylko techno słucham nim ktoś posądzi mnie o to że noszę jakąś dziwną fryzurę na głowie dziwnie się ubieram - to ostatnio modne u nas określać ludzi na podstawie muzyki :)

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś dał ten przykład jak odnaleźć bas naszego subwoofera, nie czytałem całego wątku :(

1. ustawiamy suba tam gdzie będziemy słuchać muzy

2. teraz poruszamy się na poziomie naszego suba i słuchamy gdzie jest jego najwięcej i jaki on jest (rozlazły czy szybki)

3. ustawiamy suba w to miejsce i sprawdzamy dźwięk jak jest OK to jest jak nie to kombinujemy dalej.

Sub ustawiony pod ścianą daje podbity bas o 3dB a ustawiony w rogu podbity jest o jakieś 6dB ale tracimy na jego jakości

http://www.audiostereo.pl/art06.html

Może ten art rzuci jakiś snopek światła

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak kxy... kilka eqpeaking w dsp i już po problemie z rezonasami pomieszczenia. Troszkę trzeba się pobawić generatorem by pasmo do 1kHz(później nie do opanowania) było w miare równe. Dla przykładu u siebie w mojej klitce 2.20x5.40m przy klomunach postawionych po rogach przy krótszej ścianie przy 72Hz musiałem dać -14dB... razem dałem 6 takich korekt(72, 151, 200, 254, 387, 598)... inaczej nie słyszę jak grają kolumny a pokój. Miłej zabawy :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawy artykuł zeberko. Ja jednak pozostane przy swoich doswiadczeniach póki co :). Czytając ten artykuł i niektóre wypowiedzi można dojść do wniosku, że większość polaków to sami audiofile, tylko wydaje mi się że bardziej teoretyczni audiofile niż praktyczni. Naczytają się o wpływie kabli miedzianych a kabli pozłacanych na odtwarzanie dzwięku w głośnikach i już przeznaczają 2 wypłaty na kable wyższej jakości.. mimo, że lepszego dzwięku nie są w stanie usłyszeć bądź słuchają takiej muzyki przy której będzie to niesłyszalne. Oczywiście cenię tutaj prawdziwych audiofilów, jednak wydaje mi się że w 70% ci "Audiofile" to po prostu przejaw snobizmu a nie faktyczne zamiłowanie do niuansów w odtwarzaniu dźwięku.

 

Swoje zestawy głośnikowe zrobiłem sam, oczywiscie mają wady, często nawet spore w porównaniu ze "sklepowymi", jednak mam satysfakcję z dzwięku. Oczywiście zawsze mógłby być lepszy ten dźwięk :), nieraz np potrafię siedzieć pół dnia regulując wszystkie parametry kina domowego czy powtarzać jakąś scenę z filmu 20 razy z różnymi nastawami (wszystkich potencjometrów, odległości od głośników etc) żeby uzyskac właściwy efekt dzwięku przestrzennego. Czyli widać że razcej dostrzegam wady w dzwięku, co nie znaczy że od razu muszę jakieśkombinacje alpejskie urządzać z rozmieszzcaniem chociażby subwoofera żeby przypadkiem mi oknami nie poruszył... Często taki dodatkowy efekt daje lepsze wrażenia... np podczas trzęsienia ziemi na ekranie :lol:

 

Jeśli będę miał w srzyszłości domek i walute to pewnie zrobię sobie specjalen pomieszzenie, wytłumione odpowiednio etc przeznazcone do seansów, póki co jednak jestem zadowolony z zestawu DIY. który mam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając już niektóre aluzje co do mojej osoby, powiem ty, że mnie również interesuje takie specjalne pomieszczenie do słuchania muzyki. Jak się teraz nie uda, to może w następnym życiu :)

 

ps. A może te aluzje jednak nie są do mnie :) Muszę to w nocy rozkminić ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh...pomieszczenie odsłuchowe...też już planowałem (mógłbym mieć w miarę odpowiednie pomieszczenie), ale jak rozmawiałem o tym z kumplem to mi napisał: "A chciało by Ci się tam łazić, żeby posłuchać muzyki?" No... i mnie przekonał, żeby nie robić :)

Teraz planuję zaadaptować swój pokój do odsłuchu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lumperator elo zią rozkmiń kwestię tą*... nie było aluzji do Ciebie :)

 

* - ostatnio naczytałem się jakiejś shizowej stronki która miała chyba za zadanie wyśmiać rzeszę ELO ziomali i mi zostało trochę słownictwa :D

 

respect

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...