Skocz do zawartości
ath

Zagadki

Rekomendowane odpowiedzi

Z dziurka i powieszona na haczyku / wieszaku ;)

1673717[/snapback]

I przez cały czas sie luźno dynda? :lol:

To pewnie o to chodzi (bo nie wiem co by to moglo byc innego), ale opis jest przesadzony;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra jestem spowrotem. Narysowałem przez ten dzień chyba z 197541 wag. Moja matka wlazła do mojego pokoju z porozrzucanymi wszędzie kartkami z wagami i tylko pokiwała głową. Ale coś mi się wydaje że to jest nierowiązywalne przy tych danych. Co ciekawsze piszesz FiDO, że tak Ci zapadła w pamięć ta zagadka, a napisałeś, że nie pamiętasz rozwiązania. Coś tu się kupy nie trzyma. Ja na razie daje se spokój bo zaczynam gadać do siebie, ale pewnie nie bede mógł spać w nocy przez te zagadki. Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra jestem spowrotem. Narysowałem przez ten dzień chyba z 197541 wag. Moja matka wlazła do mojego pokoju z porozrzucanymi wszędzie kartkami z wagami i tylko pokiwała głową.

I slusznie.. wagofobie trzeba leczyc ;]

 

 

Ale coś mi się wydaje że to jest nierowiązywalne przy tych danych. Co ciekawsze piszesz FiDO, że tak Ci zapadła w pamięć ta zagadka, a napisałeś, że nie pamiętasz rozwiązania.

Moge Ci zareczyc ze wszystko jest ok. Rozwiazania nie pamietam na tyle, zeby je wyspiewac z pamieci, cos tam kojarze. Jak bym usiadl do tego to pewnie w pare minut bym sobie przypomnial i widze ze bede musial to chyba zrobic, bo straciles wiare w prawidlowosc zadania.. Oczywiscie udowodnie, ze sie nie myle, ale jeszcze nie teraz, chce dac szanse tym co nie chca sobie psuc zabawy. Jak bardzo chcesz poznac rozwiazanie to napisz a wysle Ci je na PM.

 

test

Edytowane przez FiDO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe te kulki - już mi się trochę spać chce, ale rozumowanie mam takie:

- porównując grupy po 3 kulki otrzymuję 6 kulek normalnych i 6 zawierających różną kulkę - w wersji optymistycznej różna kulka była ważona i wtedy łatwo ją znaleźć i stwierdzić jaka jest naprawdę

- jeżeli różna kulka jest w 6 nie ważonych, to porównując 3 z nieważonych z 3 normalnymi i stwirdzając różnicę można łatwo znaleźć kulkę

 

W wariancie nieoptymistycznym dochodzę do 4 kulek, gdzie wiem że różna znajduje się wśród nich i jest np. cięższa, ale mam tylko jeden pomiar, aby stwierdzić, która to - a to nie jest możliwe - chyba że miałbym 3 kulki...

 

 

To tyle - idę spać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem, ze... rozwiazan jest conajmniej 2, ja np doszedlem do innego niz te ktore znalazlem potem w necie. Byc moze sa jeszcze jakies inne.

Drugi hint.. pierwsze wazenie musi byc po 4 kulki, innej drogi o ile mi wiadomo nie ma. O ile wazenie po 3 kulki sprawdza sie w wariantach optymistycznych to wszystkich sytuacji niestety nie rozwiazuje..

Nie sa to podpowiedzi wazne, bo wiele nie pomagaja, wiec nie bede ich ukrywal. Ciekawie robi sie dopiero pozniej. Ja wlasnie siadam do tego i sprobuje przypomniec sobie co i jak.

 

--edit:

Jednak te przypominanie wyglada tak, ze w zasadzie musze od nowa sie glowic..

polowe (ta troche latwiejsza) juz mam.. reszta jutro bo juz mam problemy ze skupieniem sie.. ide spac.

Edytowane przez FiDO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiazan jest 24 dla 12 kulek i 26 dla 13. Wszystko wynika z tego wzoru, co mi sie go zapomnialo ;] Pamietam tylko wyniki. No i rozwiazanie oczywiscie. A zagadka jest przednia, mozna cale zycie kombinowac i nie wymyslic, takze Mogiel - nie przejmuj sie i walcz dalej :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

huh.. posiedzialem dzisiaj jeszcze godzinke i doszedlem (chyba gitarka Satrianiego w tle podniosla mi zdolnosc koncentracji ;])

W zasadzie to musialem robic od nowa, bo nawet nie pamietam teraz czy ten sposob, ktorego uzylem jest tym samym, ktorego uzylem poprzednio, a tamtego zeszytu juz dawno nie mam, wiec sie nie dowiem :)

 

Dodatkowo jeszcze Ajgon moze potwierdzic, ze podalem dostatecznie duzo danych, bo widze ze zagadke zna :) takze juz chyba Mogiel nie masz watpliwosci, ze jest to rozwiazywalne ?

 

Jak ktos chce to rozwiazanie moge mu podac na PM. Nawet moge zrobic fote bohaterskiej kartki z notesu, ktora sie poswiecila dla tego zadania ;]

 

PS. ajgon - piszac ze sa 24 rozwiazania chyba masz na mysli 24 mozliwe sciezki, gdy rozwiazuje sie wszystkie mozliwe wskazania wagi dla kazdego przypadku. Bo wydaje mi sie, ze tylu sposobow rozwiazania tego zadania to chyba nie ma :)

Edytowane przez FiDO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takze juz chyba Mogiel nie masz watpliwosci, ze jest to rozwiazywalne ?

Wątpliwości to będę miał dalej dopóki nie zobacze rozwiązania ;). Ale na razie mi nie przysyłaj bo jak ktoś rozwiąże to bedzie podejżenie że mu powiedziałem. A sam może jeszcze się pogłowie. Wydaje mi się ze ide zupełnie złym tropem. Tutaj nie da się ustalic tej innej kuli tylko na podstawie eleminacji pewnych grup kul. Tu chyba trzeba każdej kuli nadać jakąś inną nazwe a potem w kolejnych ważeniach używać wszystkich albo prawie wszystkich kul tyle że w rożnych zestawieniach ze sobą. Mam rację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpliwości to będę miał dalej dopóki nie zobacze rozwiązania ;).

Juz 2 osoby o nie poprosily, w tym jedna zweryfikowala z przykroscia, ze sie zgadza ;) Dzisiaj jak rozwiazywalem druga, gorsza, czesc to tez przez chwile mialem watpliwosci czy to jest do zrobienia, ale ja wiedzialem ze jest, bo juz kiedys to zrobilem, wiec jakos sie przemoglem i walczylem dalej.

 

Tu chyba trzeba każdej kuli nadać jakąś inną nazwe a potem w kolejnych ważeniach używać wszystkich albo prawie wszystkich kul tyle że w rożnych zestawieniach ze sobą. Mam rację?

A jak Ty to wczesniej probowales zrobic?

Mozesz sobie kule ponumerowac dla ulatwienia rysowania tego na kartce, sam tak robilem, to nie jest zabronione. Ale wcale nie czyni to zagadki latwa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile sie nigdzie nie walnalem, to mam rozwiazanie 'kulek'...

 

12 kulek dzielimy na 3 grupy po 4 kulki, wybieramy dowolne 2 z nich i wazymy ze soba :

- waza tyle samo to znaczy, ze szukana jest w tej trzeciej grupie - na jednej szalce

- zostawiamy 3 kulki z tych, co na niej byly (sa to 'normalne' kulki), na druga szalke

- kladziemy 3 sposrod tej 4, w ktorej sie znajduje kulka "nienormalna"

-- waza tyle samo - to znaczy ze szukana kulka jest ta pozostala z tej 3 grupy

--- wazymy ja z dowolna inna i wiemy, czy jest ciezsza, czy lzejsza

-- nie waza tyle samo to znaczy, ze kulka jest wsrod tej 3, ktora wzielismy

-- (zapamietujemy, czy te 3 kulki byly ciezsze, czy lzejsze od 3 'normalnych' -

-- wiemy czy jest ciezsza, czy lzejsza)

-- bierzemy 2 sposrod tych 3 i wazymy

--- jesli waza tyle samo, to szukana kulka "nienormalna" jest ta, ktora zostala i jest

--- ciezsza/lzejsza w zaleznosci od tego, co zapamietalismy z wazenia w poprzednim

--- kroku

-- nie waza tyle samo - to "nienormalna" kulka jest po stronie szalki zgodnie z

-- wczesniej zapamietanym wynikiem wazenia poprzedniego kroku

- nie waza tyle samo, to z jednej strony szalki (powiedzmy z tej bedacej wyzej

- (kulki lzejsze) odkladamy 2 (ALE NIE ODRZUCAMY !), przekladamy 2 kulki z

- tej 'ciezszej' strony szalki na 'lzejsza' I jedna z 'lzejszej' na 'ciezsza'

- (zapamietujemy, ktore to byly) tak, abysmy mieli w sumie po 3 z kazdej strony i

- wazymy

-- waza tyle samo to znaczy, ze nasza kulka jest wsrod tych 2 odlozonych i jest

-- lzejsza od pozostalych, wazymy te 2 odlozone kulki

--- nasza kulka "nienormalna" jest po 'lzejszej' stroniee szalki (bedacej u gory)

-- nie waza tyle samo, szalka nie zmienia swojego wychylenie na odwrotne to

-- znaczy, ze nasza szukana kulka jest alba ta jedna pozostala po 'lzejszej' stronie i

-- jest lzejsza, albo jest ciezsza i nalezy do tej 2 pozostalej na 'ciezszej' stronie

-- szalki, biore te 2 i waze

--- waza tyle samo to znaczy ze kulka "nienormalna" jest ta pozostala po stronie

--- lzejszej i jest wlasnie lzejsza

--- waga nie jest rowna - kulka "nienormalna" jest ta ciezsza

-- waga zmienia swoje ulozenie - znaczy to ze labo kulka "nienormalna" jest ta

-- przelozona na 2 strone i jest lzejsza albo jest wsrod 2 tych przelozonych ze

-- strony ciezszej na lzejsza i jets ciezsza, biore te 2 przelozone kulki i waze

--- waza tyle samo to znaczy, ze kulka "nienormalna" jest ta, ktora przelozylem ze

--- strony lzejszej na ciezsza i jest lzejsza

--- NIE waza tyle samo - kulka "nienormalna" jest ta ciezsza

 

KONIEC

 

ilosc myslnikow przed tekstem oznacza, ile do tego miejsca wykonalem wazen (- to jedno wazenie, --- to juz trzy wazenia). Tak niezbyt przejrzyscie to napisalem - przydaloby sie walnac drzewo decyzyjne, ale nie chce mi sie go rysowac...

Jak po -- przychodzi - to znaczy, ze skonczylem rozwazanie ostatniego 2 wazenia i wracam do rozwazenia dalszych mozliwosci po pierwszym wazeniu. To chybna wszystko potrzebne do rozkodowania mojego zapisu. Tak samo --- na --.

 

:)

 

Szukanie rozwiazania zajelo mi w sumie :

5 minut przedwczoraj, jak przeczytalem to zadanie w pracy (myslalem ze je rozwiazalem, juz pisalem posta, az tu.. FIGA. Myslalem ze rozw. jest podobne do tego, jak Varrol przytaczal). Wtedy pokombinowalem troche (z 5 minut) i figa mi wychodzila, to zostawilem. Wrocilem do tego wczoraj - cos mi sie wydawalo, ze nie ma rozwiazania, ale tak sie upierales, ze jest, to zaczalem sie zastanawiac... z 10 minut w pracy, potem ok. 25 minut wylacznie w pamieci jak kolo 21 wracalem z pracy - wtedy wpadlem na rozwiazanie, ale tylko zgrubnie... W domu w czasie ogladnaia TVN24 na karteczce dopieszczalem rozwiazanie i wykombinowalem to po ok. 10 minutach. Dzisiaj sie okazalo, ze w koncowce mialem blad i w czasie pisania tego posta dodatkowo powiedzmy te 5 minut mi zajelo prawidlowe zakonczenie. Czyli w sumie zajelo mi rozwiazanie ~1 godzine.

Ale ja juz jestem stary, zeby zjadlem w mlodosci na takich zadaniach, a i studiowalem na UJ... ;P

 

Nietety, nie jestem w pelni zadowolony - bo FiDO, skopales sprawe ! Po kiego grzyba pisales o dzieleniu na czworki w jednym z postow ? Nie znosze podpowiedzi, zwlaszcza, jak je dostaje nie szukajac ich ! Trzeba bylo napisac 'spoiler', etc. Rozwaliles cala zabawe... ;) ;) ;) To tak z przymrozeniem oka Ci nadaje, ale niedobrze zrobiles. Nie mam pelnej satysfakcji... Zadanko jednak bardzo fajne. Teraz pokombinuje z tym o 13 kulkach. Dzieki

Edytowane przez xor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo :)

Wlasnie sobie uswiadomilem, ze Twoje rozwiazanie jest takie samo jak moje kiedy rozwiazywalem je poprzednio.. czyli to ktore usilowalem sobie przypomniec wczoraj ale mi sie nie udalo i w efekcie zrobilem inaczej.

 

Co do podpowiedzi.. napisalem czemu tego nie schowalem, nie jest to na tyle duza podpowiedz, zeby cos dac, ale niektorzy sie meczyli nei wiem czemu z wazeniem po 3 kulki czy po 5. Skoro rozwiazales to tak szybko nie znajac tej zagadki wczesniej to do tego, ze wazenie po 3 czy po 5 nic nie da doszedlbys najdalej po 5-10 minutach, wiec zaoszczedzilem Ci troche czasu :)

 

Z racji, ze pierwsze rozwiazanie juz padlo to podaje swoja wersje:

http://willow.iie.uz.zgora.pl/~ipatalas/kulki.txt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieje taka mutacja zadania z kulkami, że mamy ich 8 i tylko dwa ważenia aby określić, która jest inna i czy cięższa, czy też lżejsza? Wiem jak wykazać czy jest cięższ czy lżejsza (w grupie) ale nie wiem jeszcze jak wskazać tą właściwą. Da się to zrobić dwoma ważeniami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, nie.

Rozwazmy podzial kulek na pierwsze wazenie :

4/4 - wazenie fige da

 

3/3 i 2 zostaja, przypadek ze waga rowna, kulka jest wsrod tych 2 i nie wiemy czy lzejsza czy ciezsza, w jednym wazeniu nie mamy szansy tego stwierdzic - mozemy znalezc te inna, ale nie powiemy czy jest ciezsza czy lzejsza (bierzemy jedna z nich i wazymy z jedna z tej 6 zwyklych), albo stwierdzic szukan ajest ciezsz/lzejsza ale nei wskazac jej (zwazyc te 2 z 2 sposrod 6)

 

2/2 i 4 zostaja - nic nam to nie daje - pzrypadek ze sa rowne i mamy jedno wazenie na znalezienie jej wsrod 4 kulek

 

UPDATE: a usunalem moj belkot z konca, bo juz 2 razy sie w nim pomylilem... :)

W kazdym badz raznie o ile sie nie myle sposrod 7,6,5,4,2,1 nie da sie w 2 wazeniach znalezc inna kule i okreslic te innosc. Da sie w 2 wazeniach tylka ja znalezc wsrod 3 kul.

Edytowane przez xor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samolot na bieżni.

 

Mamy samolot stojący na czymś w rodzaju bieżni długości pasa startowego. W bieżni zamontowany jest czujnik który powoduje że bieżnia jedzie w każdym momencie z taką prędkością jak samolot, ale w przeciwną stronę. Czy samolot będzie mógł oderwać się od ziemi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze nie, samolot nie odrywa sie od ziemi z powodu predkosci obracania sie kol tylko predkosci powietrza oplywajacego skrzydla

Edytowane przez xor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze nie, samolot nie odrywa sie od ziemi z powodu predkosci obracania sie kol tylko predkosci powietrza oplywajacego skrzydla

tyle że samolot nie rozpędza się kółkami tylko wykożystując zjawisko odrzutu (nie ważne czy uzyskanego śmigłem, silnikiem turbo-odrzutowym, strumieniowym, plazmowym itp.) tak więc bierznia nie jest składnikiem układu i może się poruszać ile chce o ile wogóle będzie się poruszać :P tak więc jak samolot osiągnie swoją prędkość startową względem powietrza to wystartuje i poleci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle że samolot nie rozpędza się kółkami tylko wykożystując zjawisko odrzutu (nie ważne czy uzyskanego śmigłem, silnikiem turbo-odrzutowym, strumieniowym, plazmowym itp.) tak więc bierznia nie jest składnikiem układu i może się poruszać ile chce o ile wogóle będzie się poruszać :P tak więc jak samolot osiągnie swoją prędkość startową względem powietrza to wystartuje i poleci.

Racja :) Mi wpadnięcie na to zajęło 15 minut :D

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość sialala

Jest 12 kulek o identycznym wygladzie. 11 z nich ma identyczna wage, jedna sie wyroznia, ale nie wiadomo czy jest ciezsza czy lzejsza. Mamy do dyspozycji wage szalkowa (ktora w wyniku daje tylko ktora strona jest ciezsza/lzejsza, zadnych dokladnych pomiarow, no ale chyba kazdy taka wage zna). Za pomoca 3 wazen (mozna klasc dowolne ilosci kulek na jedna szalke) trzeba znalezc ta wyrozniajaca sie kulke oraz powiedziec czy byla ciezsza czy lzejsza od pozostalych.

Dobre, ale znalem to z lekcji matematyki z liceum. Udalo mi sie to wtedy rozwiazac w czasie godziny lekcyjnej, wiec nie jest tak zle.

 

Inna ciekawostka:

 

Trzech kolesi postanowilo sie zrzucic na winko. Mieli po dychu, wiec poszli do sklepu i poprosili o cos do 30 zlotych. Mila pani sprzedawczyni zaproponowala im winko za 25 PLN. Zaplacili, a ze pani byla mila, wiec dla rownego rachunku poprosili, zeby wydala im 3 razy po 1 PLN i 2 PLN dali jej jako napiwek. Gdy wino wypili zorientowali sie, ze cos jest nie tak. Skladali sie po 10 PLN, kazdy dostal z powrotem 1 PLN, wiec wydali 27 PLN, do tego 2 PLN dla milej pani, daje... 29PLN zamiast 30. Co sie stalo z ta jedna zlotowka?

 

Dosc proste, jak za proste, to nie bic ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość sialala

Wszystko jest OK, tylko ze nie wydali 27 tylko 28 zl. Chyba ze ten co liczył pieniadze nie policzyl siebie :]

3x9=28 ???? :huh:

Chyba, ze faktycznie wiesz jak to wyjasnic, to wyjasnij tak, zeby kazdy mogl zrozumiec.

 

Z 10 PLN wydanych dostali po zlotowce zwrotu. Co daje po 9PLN na lebka wydanej kasy. 3x9=27. Mieli 30. Sprzedawczyni dali 2PLN. Zlotowka brakuje. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...