Skocz do zawartości
ath

Zagadki

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy 2 wiadra - 5 litrowe i 17 litrowe. Mamy tez cysterne z woda (wody jest pod dostatkiem ;] ). Jak odmierzyc 13 litrow urzywajac tych wiader ?

 

@ theboo rozwiazal to tak:

 

Eh mozolne troche ale da sie ;]

 

Napełniamy 17L i odlewamy 3x 5L, zostaje w 17L - 2 litry. rzelewamy je do zbiornika 5L. Następnie znowu napełniamy zbiornik 17L:

zbiorniki 17L 5L

ile 17 2

Przelewamy z 17L do 5L.

zbiorniki 17L 5L

ile 14 5

Wylewamy z 17L dwa razy po 5litrów i w 17L zostaje 4 litry.. które przelewamy do 5L. Po czym znowu 17L do pełna.

zbiorniki 17L 5L

ile 17 4

Znowu przelewamy z 17L do 5L ten jeden litr (zostaje 16 litrów) i usuwany z 17L 3x 5L, wtedy zostaje 1 litr ;] który przelewamy do naczynia 5L. Napełniamy 17L.

zbiorniki 17L 5L

ile 17 1

Przelewamy z 17L do 5L.

zbiorniki 17L 5L

ile 13 5

Wygrałem ;] dzienkuje ;]

Rozwiazane ok, ale jest o wiele szybszy sposob. ;]

 

Do pustego 17l wiadra wlewamy 3x po 5l i nastepnie kolejne 5l wiadro dolewamy tak, zeby 17l bylo wypelnione do konca i takim sposobem zostaja nam 3l w 5 litrowym wiadrze. ;]

Do pustego 17l przelewamy zawartosc 5 litrowego i napelniamy 2x 5l.

;]

 

 

 

 

A wiec nastepna zagadka.

 

Pewien złodziej dostał się do skarbnicy sławnego bogacza. Znajduje tam 10 worków wypełnionych po brzegi monetami. W dziewięciu z nich znajdują się monety ważące po 10 gramów każda. W jednej są monety ważące po 11 gramów i tylko ten worek zawiera prawdziwe monety, ponieważ w pozostałych są falsyfikaty. Złodziej ma do dyspozycji przyrząd, który dokładnie podaje wagę, nałożonych przedmiotów. Może go niestety użyć tylko raz, ponieważ nie ma więcej czasu.

Co powinien zrobić złodziej, by wykraść worek z prawdziwymi monetami?

Edytowane przez ath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech wezmie wszystkie worki [;

 

tznu uzyc tylko raz to znaczy ze moze zwazyc tylko raz? czy moze np wzionc po jednednej monecie z kazdego worka i wazyc po koleji? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech wezmie wszystkie worki [;

 

tznu uzyc tylko raz to znaczy ze moze zwazyc tylko raz? czy moze np wzionc po jednednej monecie z kazdego worka i wazyc po koleji? :P

1672750[/snapback]

No raz, co to by byla za sztuka wazyc 3 razy... :D

 

@ Hal mamy 10 workow, nie 2. ;]

 

@ wnt moze...

 

edit

 

Nie szukajcie w necie, bo nie na tym to polega.

Powiem, ze ta 2ga zagadka jest dla matematyka/logika, ja sobie nie moglem z tym poradzic. :?

Edytowane przez ath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo zadania z wiadrami to jest jeszcze wersja, ze z 3 i 5 trzeba zrobic 4. Rozwiazanie m.in. w Die Hard 3 :]

 

@ Hal mamy 10 workow, nie 2. ;]

1672779[/snapback]

On troche niedokonczyl i niesprecyzowal mysli, ale idac jego tropem...

Kladziemy na wage z kazdego worka tyle monet jaki jest "numer" worka. Czyli z pierwszego wora idzie jedna, z drugiego dwie, z trzeciego trzy itd.

Teraz robimy dzielenie modulo wyniku przez 10 i otrzymalismy wlasnie numer worka, w ktorym sa prawdziwe monety ;]

Jak to dziala? Ano prosto.. z kazdego worka mamy inna ilosc monet, wiec nadwyzka gramow bedzie wynosila tyle ile bylo monet ciezszych. Zatem wystarczy "odszukac" worek z ktorego polozylismy tyle monet ile bylo nadmiernych gramow.

Aha.. wyjatkiem jest worek dziesiaty.. z niego polozylismy 10 monet, wiec jesli w nim bylyby prawdziwe to sumaryczna waga i tak bedzie podzielna przez 10, zatem jesli w wyniku dzielenia modulo otrzymamy 0 to znaczy ze to wlasnie w tym worku leza prawdziwe.

 

Ja mam podobna zagadke, z ktora kiedys glowilismy sie z kolegami w liceum.. a potem dal nam ja tez koles od algebry na uczelni ;]

 

Jest 12 kulek o identycznym wygladzie. 11 z nich ma identyczna wage, jedna sie wyroznia, ale nie wiadomo czy jest ciezsza czy lzejsza. Mamy do dyspozycji wage szalkowa (ktora w wyniku daje tylko ktora strona jest ciezsza/lzejsza, zadnych dokladnych pomiarow, no ale chyba kazdy taka wage zna). Za pomoca 3 wazen (mozna klasc dowolne ilosci kulek na jedna szalke) trzeba znalezc ta wyrozniajaca sie kulke oraz powiedziec czy byla ciezsza czy lzejsza od pozostalych.

 

Jak ktos to rozlozy na poczekaniu (niech bedzie, ze nawet w godzine..) bez uprzedniej znajomosci tego zadania i rozwiazania to RESPECT.. w liceum w klasie mat-fiz mielismy kilka tegich glow, a mimo to pierwsze rozwiazanie padlo o ile dobrze pamietam po ponad tygodniu (oczywiscie bez korzystania z netu czy jakis innych podpowiedzi).

Edytowane przez FiDO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FiDO to zes nam doj**** ;]

Ja powiem szczerzez, ze nie wiem nawet jak sie do tego zabrac, ostatni raz matematyke mialem kilka lat temu (co prawda na studiach statystyka, ale to bylo na poziomie chybil-trafil ;]]] ).

 

A tutaj znalazlem "zagadki". ;]

 

Hiperpłaszczyzna rozpięta na ewaluowanej przestrzeni bazowej 25 wymiarowej posiada 17 ekstermów lokalnych. Niech k będzie dowolnym ciałem i zgodna z waluacją dyskretną dla hipotezy Jakobianowej. Domknięcie całkowite pierścienia izomorficznego definiuje wskaźniki sumacyjne. Ciała i pierścienie mają 1 różna od 0.

Ile będzie kosztować piwo Tyskie w Suwałkach na przełomie marca i grudnia?

 

 

Jasiek chodzi na imprezę co tydzień, Mariola co 16 dni. Znając okres cyklu miesiączkowego Marioli oblicz prawdopodobieństwo, że na wspólnej imprezie wpadną.

Oblicz prawdopodobieństwo, ze będą to bliźniaki.

Pyt. dodatkowe (+3 punkty) ile będą wynosić alimenty po 6 latach?

 

 

Robotnik wykonuje swoją pracę w 4 dni i 5 godzin. Pijany robotnik tą samą pracę w 7 dni i 8 godzin. Na budowie pracuje 7 robotników i 1 majster nadzorujący. Majster przychodzi trzeźwy na budowę co 3 dzień, a do sklepu monopolowego jest 13 minut biegiem.

Oblicz zysk sklepu monopolowego, gdy budowany jest dom dwukondygnacyjny?

 

:D

 

 

A teraz juz cos normalnego i latwego:

 

Jechał ojciec z synem samochodem. Mieli wypadek. Ojciec niestety nie przeżył, czyli umarł. Syn trafił w cieżkim stanie do szpitala. Od razu na blok operacyjny. Kiedy przyszedł chirurg oznajmił:

- Nie będę operować tego młodzieńca. To mój syn !!!

 

Pytanie: Kim jest chirurg dla operowanego młodzieńca???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz.. ja tez matme w czystej postaci mialem dosc dawno, ale do tego wcale nie trzeba doktoratu z matmy zeby to rozlozyc, ja wcale nie wymiatam z matmy.. i raczej mi do tego dalej niz blizej. Przy rozwiazywaniu nie uzywalem tez zadnych matematycznych [ciach!]l. Takze nie jest to zadanie dla matematykow :)

Z tego co pamietam nasza matematyczka tez miala z tym zadaniem problem ;]

 

Co do chirurga to doslownie wczoraj to slyszalem.. ale nie bede pisal, zeby nie psuc za szybko zabawy ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jechał ojciec z synem samochodem. Mieli wypadek. Ojciec niestety nie przeżył, czyli umarł. Syn trafił w cieżkim stanie do szpitala. Od razu na blok operacyjny. Kiedy przyszedł chirurg oznajmił:

- Nie będę operować tego młodzieńca. To mój syn !!!

 

Pytanie: Kim jest chirurg dla operowanego młodzieńca???

1672843[/snapback]

 

Matką... ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz.. ja tez matme w czystej postaci mialem dosc dawno, ale do tego wcale nie trzeba doktoratu z matmy zeby to rozlozyc, ja wcale nie wymiatam z matmy.. i raczej mi do tego dalej niz blizej. Przy rozwiazywaniu nie uzywalem tez zadnych matematycznych [ciach!]l. Takze nie jest to zadanie dla matematykow :)

Z tego co pamietam nasza matematyczka tez miala z tym zadaniem problem ;]

 

Co do chirurga to doslownie wczoraj to slyszalem.. ale nie bede pisal, zeby nie psuc za szybko zabawy ;]

1672860[/snapback]

Hehe, ajgon napisal, ze trzeba jakis kosmicznych wzorow, ale skoro mowisz, ze da sie to rozwiazac w bardziej 'cywilizowany' ;] sposob to hmm... ;]

 

 

A tutaj cos z seri OMFG. ;] (ja sie wylozylem jak zwykle ;] ).

 

Oto mały test.

.

.

.

.

.

Ale bez oszukiwania!!!

.

.

.

.

.

To potrwa tylko minutę, a efekt jest zaskakujący.

.

.

.

.

.

.

Twoje zadanie:

.

.

.

.

.

policz wszystkie "F" w poniższym tekście:

.

.

.

.

.

FINISHED FILES ARE THE RE-

SULT OF YEARS OF SCIENTIF-

IC STUDY COMBINED WITH THE

EXPERIENCE OF YEARS

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Gotowe? Czytaj poniżej, ale dopiero po policzeniu!

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

OK?

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Jaki wynik?

.

.

Trzy?

Błąd! W sumie jest ich sześć - to nie żart!

Przeczytaj jeszcze raz!

Rozwiązania szukaj poniżej...

.

.

Mózg nie zauważa "OF" . (Bo i po co?)

Fascynujące?

Geniusze widza wszystkie sześć; trzy to norma; cztery zdarza się rzadko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego się chyba nie da policzyć ale ja sobie rysowałem wagę lol i wychodzi tak.

Bierzemy dowolne 4 kule na lewą szalę i 4 na prawą (ważenie 1).

Przypadek 1)

Jest równowaga to wywalamy wszystko co było na wadze i kładziemy z postałych 4 kul po 2 na każdej szali (ważenie 2). Musi się przechylić na którąś stronę. Cięższa kula jest po tej stronie na którą się przechyli. Jedną z nich kłade na jedną szalę a drugą na drugą (ważenie 3) i mam tą cieższą.

Przypadek 2) Przechyla się na jedną stronę (tam jest cięższa kula). Z tej strony na ktorą się przechyli bierzemy po 2 kule na każdą szalę (ważenie 2). Musi się przechylić na jedną stronę. Tam jest cięższa kula. Z tej strony bierzemy i kładziemy po jednej kuli na każdej szali (ważenie 3) i mamy cięzszą.

Edytowane przez Mogiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ja napisalem ze trzeba na to kosmicznych wzorow ? ;] Napisalem tylko, ze jest na to cala teoria matematyczna ;) Da sie to spokojnie zrobic na logike, a zadanie uwazam za jedno z tych ciekawszych na "yntelekt" ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do pierwszego zadania z monetami , napisalem dosyc skrotowo , ale za pomoca mojej metody da sie znalezc te "prawdziwe" monety ..

 

Mogiel

to nie jest takie proste bo wcale nie wiadomo czy ta kulka jest ciezsza czy lzejsza i tu jest najwiekszy problem ...

 

EDIT : bielski : wyprzedziles mnie :D

Edytowane przez HaL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano Mogiel troche niedocenil powagi tego zadania :) Jesli bys to rozwalil w tak krotkim czasie to chyba bym Ci przyjechal osobiscie pogratulowac...

Swoja droga sporo kartek w liceum mi na ten cel poszlo.. ale przynajmniej sie wtedy nie nudzilem na zajeciach ;] A teraz to juz rozwiazania nie pamietam (ostatnio widzialem je jakies 4 lata temu, a przedostatnio z 7 czy 8 ;]), musialbym od nowa robic (choc pewnie teraz to uwinalbym sie znacznie szybciej, bo cos tam mi swita).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna to zrobic tak ze polozyc na wage po jednej monecie z kazdego wora i potem po kolei zdejmowac po jednej... jelsi raz ubedzie jedenascie gram to to bedzie moneta z wlasciwego worka...

1673160[/snapback]

eh :mur: :mur: tylko raz mozna zwazyc

 

rownie dobrze moglbym powiedziec: klasc osobno monete z kazdego worka

 

co to wogole za rozwiazanie? :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FiDO IMO tego zadania z kulkami nie da się zrobić, gdy ilość kulek jest większa od 9, a nie wiemy czy kulka szukana jest cięższa czy lżejsza. Twierdzisz, że rozwiązywałeś tę zagadkę parę lat temu. Może przez te lata zapomniałeś dokładne dane.

 

Jest to tylko moja opinia, ale rozwiązałem już parę zadań o kulkach(wydrążonych, wypełnionych itp.) i nie spotkałem się z takim.

 

Może jednak podano, o jaką kulkę chodzi? Albo było to 9, a nie 12 kulek.

 

Pozdrawiam!

 

PS. Jeśli się mylę, to wielki respect dla tego kto to wymyślił i dla tych, którzy to rozwiązali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zna ktos roziwazanie tej zagadki to niech powie czy jest wogole takowe abysmy niepotrzebnie nie siedzieli nad nia ? (chodzi o ta z monetami)

Przeciez bylo podane 2x ;]

 

Z tym liczeniem "efów" wyszło mi 5, mimo ze policzyłem je praktycznie jednym spojrzeniem, i "ofy" akurat zauwazyłem :P Czyli nic nadzwyczajnego :P .

1673228[/snapback]

Jednego of'a pominales :P Ja tez wylapalem 5, ale ostatniego of'a to ze swieca szukalem :)

 

virus120: oczywiscie sie mylisz :) zagadke podalem jak najbardziej prawidlowo, wierz mi ze niezle mi sie wyryla w glowie po tamtych kilkunastu dniach w liceum ;) takze pamietam ja caly czas ze szczegolami.

Tez bylem pewien, ze nie da sie tego zrobic, ale potem sie okazalo ze jednak sie da. Za drugim razem juz na uczelni zrobilem to nawet w trakcie trwania zajec (pamietalem tylko pierwszych kilka krokow, reszte musialem znowu zrobic..), ale za pierwszym razem to byl hardcore.

Potem mi nawet ten wykladowca (swoja droga swietny gosc.. luzaczek, na laborkach czesto mielismy lajcik i od czasu do czasu wlasnie jakies zagadki) powiedzial, ze zadaje ta zagadke na kazdym roczniku i bardzo niewiele osob podalo mu rozwiazanie, takze nie jest to jakies byle co..

 

Narazie wstrzymam sie z podawaniem odpowiedzi, bo bylo zdecydowanie za malo czasu na jej rozwiazanie.. moze za pare dni jak nikt nie da rady to sprobuje podejsc do tego jeszcze raz i podam rozwiazanie.

Edytowane przez FiDO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednego of'a pominales :P Ja tez wylapalem 5, ale ostatniego of'a to ze swieca szukalem :)

Własnie nie of'a - ofy wszystkie na pierwszy rzut oka zauwazylem :P Przegapilem f w scientific :P Edytowane przez und3r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obie zagadki sa do roztrzaskania. Zagadka z monetami jest prosciutka, z kulkami duzo trudniejsza. Jak ktos ja zrobi, to niech sprobuje tego samego ale z 13 kulkami (tak, da sie ;]).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 13? ale kusisz ;p

 

---edit po minucie ;]

w sumie to juz wiem.. jak juz sie ma rozwiazanie dla 12 to dla 13 to jest praktycznie to samo, takze faktycznie da sie :)

Edytowane przez FiDO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta bardzo potrzebna i szeroko korzystna rzecz. Waha się w granicach 15 - 18 cm długości. Jest po to by dawać zadowolenie i chęć do życia

zarówno mężczyznom jak i kobietom. Przeważnie wisi to swobodnie luźno dyndając się....ale odrazu jest gotowe do szybkiego użycia.

Z jednego końca przyozdobione jest mała kępą włosów a na drugim końcu posiada mała dziurkę. Przy użyciu, wkładane jest dość szybko czasami powoli ale zawsze z największa rozkoszą w ciepły, wilgotny i mięsisty otwór gdzie szybko jest poruszane ruchem posuwisto - zwrotnym... do przodu i do tylu... całości towarzysza wijące się ruchy ciała. W połączeniu z rytmicznym i pulsującym dźwiękiem... wynikającego z płynnej i śliskiej pracy owego przyrządu trwa to tak długo aż do

pojawienia się gęstej zawiesiny, która zaczyna przelewać się na

zewnątrz.

Po skończeniu zamierzonej funkcji i po wyciągnięciu na zewnątrz...

otwór z którego wyciągnięta została dana rzecz oblepiony jest biała,

święcąca i lepka substancja jak i sam przyrząd na całej jego długości.

 

Na sam koniec, po dokładnym umyciu i opłukaniu powraca to do swojego

pierwotnego luźno zwisającego położenia gotowe do ponownego

użycia... dwa, trzy razy dziennie, jakkolwiek używane jest to

zazwyczaj tylko raz :-(.

 

Odrazu mowie, ze to nie [ciach!]. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...