Skocz do zawartości
marioking

[recenzja] Acer Aspire 3023wlmi

Rekomendowane odpowiedzi

Po długim poszukiwaniu tego jedynego najlepszego laptopa zdecydowałem się na Acera Aspire 3023WLMI. Zależało mi głównie na jak najlepszej wydajności 3D, oczywiście za jak najmniejsze pieniądze.

 

Miłym zaskoczeniem okazało się ze sprzęt mimo niewygórowanej ceny posiada praktycznie wszystko co może się okazać potrzebne, wiec nie zabrakło w nim karty Wi-Fi(b/g), DVD-RW DL(LiteON), Gigabit LAN, FireWire, Card Reader(6in1), podczerwieni czy TV-OUT o którym producenci tak często zapominają.

 

Laptop posiada kartę graficzna ATI x700 128MB VRAM(358/330), główny powód zakupu tego laptopa. Rzadko spotykany element w laptopach tej klasy cenowej. Nie należy zapominać o panoramicznej matrycy 15,4" WXGA CrystalBrite(1280x800) o szklanej powłoce. Mimo nienajlepszej powłoki antyrefleksyjnej czy właściwie całkowitym braku takowej, za nic nie wróciłbym do matowego LCD. Jakość obrazu przebija tradycyjne panele, w grach spisuje się świetnie, kąty widzenia nienajgorsze. Kłopot jest jedynie z ta szklana powłoką która przy dziennym świetle zamienia się w przysłowiowe lusterko, ale można się do tego przyzwyczaić jeśli nie ma się okna za plecami :D.

 

Przechodząc do podstawowych parametrów laptopa, wyposażony jest on w 512(2x256)MB RAM DDR333, szkoda tylko ze wykorzystano oba dostępne sloty. Największe obawy miałem co do procesora w jaki wyposażony został ten komputer, czyli Sempron Mobile 3000+(25W). Na szczęście procesor mimo przynależności do ekonomicznego przedziału okazał się całkiem wydajny i dobrze zrównoważony z reszta komponentów. Dysk wykorzystany w tym modele to 80Gb Seagate Momentus 4200. Warto też wspomnieć ze laptop działa w oparciu o chipset ATI XPRESS 200, dzięki któremu chyba zawdzięcza tak dobre wyniki w benchmarkach, ale o tym później.

 

Laptop dotarł do mnie w podwójnym fabrycznie zapieczętowanym opakowaniu. Po rozpakowaniu ukazał mi się całkiem zgrabny laptopik, spory postęp w stosunku do poprzednich modeli, raczej pękatych. Wymiary nie odbiegają od konkurencji, waga urządzenia średnia(3.07kg), w końcu posiada matryce 15.4". Pierwsze uruchomienie laptopa powoduje rozpoczęcie instalacji wybranej wersji językowej systemu Windows XP Home, oprócz tradycyjnej Polskiej i Angielskiej mamy do wyboru też Chorwacka :). Po tym wyborze wszystko juz idzie dalej automatycznie, cały proces trwa ok. 20 minut i otrzymujemy w pełni operacyjnego laptopa. Oprócz systemu dostajemy 90 dniowa wersje Norton Antivirus. Do czyściutkiego świeżo zainstalowanego systemu możemy szybko powrócić bez konieczności sięgania po płytki recoverycd, niestety kosztuje to trochę miejsca na dysku, które pochłania jedna ukryta partycja.

 

Zainstalowane głośniczki raczej nie wzbudzą zachwytu melomana, ale nawet na maksymalnych ustawieniach głośności dźwięk jest czysty jak na moje ucho. Pewnie spory udział ma w tym karta dźwiękowa ATI, mila odmiana po popularnie instalowanych układach AC'97.

 

Przejdźmy do benchmarkow które powinny budzić spore zaciekawienie zważywszy na tak ciekawy dobór komponentów. Na referencyjnych sterownikach z świeżo preinstalowanego systemu wyniki w 3dmark2001/03/05 to 13553/5496/2143. Po zainstalowaniu najnowszych Catalyst 5.9 wynik w 3dmark2005 wyniósł 2380, nastąpiła wiec znaczna poprawa. Zapuściłem tez program SUPERPI 1.1e by zmierzyć wydajność samego procesora. Obliczenie PI przy próbce 8M zajeło 09m38s. Dla porównania podam ze Pentium Mobile 1.6 ten sam test wykonał o 7 sekund szybciej z kolei Turion64 1600(ml28) o prawie minutę wolniej, wiec jak na Semprona wynik całkiem niezły.

 

Miłym zaskoczeniem okazał się czas pracy na bateri, przeglądając www udało mi się osiągnąć ponad 3h przy pracy na Wi-Fi. Jako ze laptop nie jest idealny wymienię teraz jego wadę(aż jedna), która na dobra sprawę nie jest wielka, ani specjalnie zaskakująca. Grzeje się, o ile przy pracy na bateriach na minimalnym zużyciu energii jest cool, o tyle praca na pełnych obrotach powoduje nagrzewanie części obudowy laptopa, szczególnie w okolicach touchpada, co czuć podczas używania.

 

Na dobra sprawę to jedyny mankament jaki znalazłem, biorąc pod uwagę jego wydajność, konkurencyjną cenę o lepszego laptopa trudno.

 

Ostatnio przy okazji innego topicu przeprowadzilem jeszcze pare testow:

 

CPUMark 2.1

Test 1 - 720,3

Test 2 - 787,8

Test 3 - 3601,4

 

TOTAL SCORE: 3799,5

 

SiSoft Sandra 2005.10.10.69 SR3

 

CPU Aritthmetic Benchmark

Dhrystone ALU 8034MIPS

Whetstone iSSE2 3658MFLOPS

 

CPU Multi-Media Benchmark

Integer 16906 it/s

Floating-Point 18349 it/s

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marioking - Witam - i gratuluje recki oraz zakupu Notka :)

 

Słuchaj - mam prosbę - możesz sobie na nim zainstalowac speed fana lub zerknąć w Biobie jak mocno sie grzeje ?? Chcę przeznaczyc ostatecznie jednak ok 4k na notka +/- 200 - i zainteresował mnie włąsnie ten model jak i model Asusa A3E-5003/5018. I chciałbym je jakos do sibie porównać który z nich ??

 

podaj info jak np jakieś gry na nich śmigaja, co ?? jakieś fotki - bo ąłdnie Ci wyszły :) Dzięki z góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Mam pytanie w jakim sklepie z tych tutaj najbezpieczniej zakupić tego laptopa i czy na horyzoncie pojawiło sie od czasu tej recenzji coś tańszego z kartą x700 ?

 

ps. czy autor posta odpalał na nim Civ4 ?

Odpalalem ale sie rozczarowalem. Nie wiem czy to ze hdd jest zamulony czy system ale dziala tragicznie. w 1280x800, high detale i muli strasznie. kazdy ruch jednostki 5-10 sekund namyslu. Dopiero po zmianie na low mozna pograc mimo ze gra odpala ze sie kilka minut tak jak kazde odsavowywanie. Dysk po godzinej sesji mial 65 stopni. W tej gierce bardzie liczy sie ram od mocy grafiki. Zmienilem jedna 256 na 512 i zobaczymy jaki to przyniesie efekt. Zrobie reinstalki, przeforamtuje hdd. MOze to cos da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

'marioking':

tez mam Acer Aspire 3023 i jestem ciekaw czy u mnie temperaturki i wiatraczek sa ok:

jak siedze na necie i slucham muzy z winamp'a to mam jakies 55 stopni i wiatraczek sobie chodzi slyszalnie ale po cichu (tzn. jak slucham muzy to nie slysze ;D). Czasem jak wiecej sie dzieje to kolo 60 stopni jest. A w giercach to dochodzi mi do 80 stopni i wiatraczek mieli juz tak konkretnie, a giera i tak co kilka chwil zwolni na moment (Ultimate Spider-Man). To normalne wyniki ?? Jeszcze zastanawia mnie czy wszystko jest wporzadku ze zbijaniem temperatury bo np. skonczylem grac ok. 30 minut temu, a temp. caly czas 58 st. i nie bardzo chce schodzi nizej. A z tego co sie naczytalem to wywnioskowalem, ze wiatraczek powinien zbic temperature do jakiegos poziomu, wylaczyc sie, i jak temp. podskoczy to znowu sie wlaczyc zbic ja i tak cyklicznie, a u mnie non stop jest na chodzie a temperatury jak wyzej.... (Jak skonfigurowac ustawienia w tym lapku optymalnie pod giery??)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Widac zdjecia bo mi cos nie chce ich doczytac??

Niezła recenzja . Gratuluję !!

Ja równiez kupiłem to cudo. Szukam jakiegos schematu ( rysunku technicznego ) wewnętrznej zabudowy mojego ( Twojego ) Acerka i nigdzie nie mogę dostać. Jakie masz zdanie na temat wyjmowania baterii z tego lapka w przypadku prawie ciągłej pracy na zasilaczu ? I czy znasz dopuszczalne normy temperatury procesora ?

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezła recenzja . Gratuluję !!

Ja równiez kupiłem to cudo. Szukam jakiegos schematu ( rysunku technicznego ) wewnętrznej zabudowy mojego ( Twojego ) Acerka i nigdzie nie mogę dostać. Jakie masz zdanie na temat wyjmowania baterii z tego lapka w przypadku prawie ciągłej pracy na zasilaczu ? I czy znasz dopuszczalne normy temperatury procesora ?

Pozdrawiam :)

Na teamt bateri to sa dwie szkoly i kazda mniej wiecej tyle samo wyznacow :D U mnie procek po intesywnym giercowaniu ma ok.65 stopni. Podobnie dysk :( A tak to nie wiem jakies sa maxymalne dopuszczalne normy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalalem ale sie rozczarowalem. Nie wiem czy to ze hdd jest zamulony czy system ale dziala tragicznie. w 1280x800, high detale i muli strasznie. kazdy ruch jednostki 5-10 sekund namyslu. Dopiero po zmianie na low mozna pograc mimo ze gra odpala ze sie kilka minut tak jak kazde odsavowywanie. Dysk po godzinej sesji mial 65 stopni. W tej gierce bardzie liczy sie ram od mocy grafiki. Zmienilem jedna 256 na 512 i zobaczymy jaki to przyniesie efekt. Zrobie reinstalki, przeforamtuje hdd. MOze to cos da.

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

 

u mnie civ4 1280x800 detale na max + AAx4 i gra jest plynna.

 

i 65stopni na dyku to bzdura czujnik ci zle zczytuje. Ja mialem max 38 stopni, chyba ze ci gdzies CPU nagrzewa HDD

 

edit.

 

podczas surfowania po necie i pusczania mp3 nie mam wiecej niz 38 stopni, to chyba za to te ciezkie pieniadze za intela ;) chociaz mozna kupic wypasionego acerka za 5700 z centrino 1.7 (ktore podkrecic do 2.0ghz to pikus) 1gb ram 100gb dysk, tuner TV, i x700 256mb

Edytowane przez kurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na teamt bateri to sa dwie szkoly i kazda mniej wiecej tyle samo wyznacow :D U mnie procek po intesywnym giercowaniu ma ok.65 stopni. Podobnie dysk :( A tak to nie wiem jakies sa maxymalne dopuszczalne normy

hmmm.... to procek u Ciebie duzo mniej sie grzeje. u mnie jak sztywno go ustawie na 1.8GHz, PowerPlay na maxa i giera to kolo 75-78 stopni jest :/. za to dysk to max jaki mialem to chyba 58 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

 

u mnie civ4 1280x800 detale na max + AAx4 i gra jest plynna.

 

i 65stopni na dyku to bzdura czujnik ci zle zczytuje. Ja mialem max 38 stopni, chyba ze ci gdzies CPU nagrzewa HDD

Wiesz z tego co sie orinetuje takie tempy nie sa czyms niezwyklym w tej serii, u mnie pod winem dysk ma 55, a wystarczy troche pokopiowac/rozpakowwywac i juz sie robi 57-60. za to na procku nie widzialem jeszcze 70, raz chyba mialem 68.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm.... to procek u Ciebie duzo mniej sie grzeje. u mnie jak sztywno go ustawie na 1.8GHz, PowerPlay na maxa i giera to kolo 75-78 stopni jest :/. za to dysk to max jaki mialem to chyba 58 stopni.

jezu maria jakie wy macie temperatury! :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no u mnie jest cisza jak surfuje chodzi mi non stop na 0.7volta i wentylator uslyszalem z 2 razy na 1.5 godziny i to nie na max obroty, ot ledwo slyszalny szum

 

OK nie bede juz robil OFFTOPIC

Edytowane przez kurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komp wyglada identyczne jak moj 5024wlmi. Mozna wiec zrobic ctrl+a -> ctrl+c -> ctrl+v ;) i jest recenzja aspire 5024wlmi, z ta roznica, ze jest mniej cache'u i nie ma obslugi instrukcji 64-bitowych. To nie jest jednak wielki problem, bo nie ma ani windy, ani normalnego softu na te 64 bitow. A szkoda :(

Karte i procesor "skrecilem", ale komp sie w dalszym ciagu grzeje. Jest to tem przeklety dysk twardy. Kiedy zapodaje kopiowanie, czy gram, to najbardziej grzeje sie dysk. Proc na 1400 i grafika na 200 MHz nie przekraczaja specjalnie tych piecdziesieciu paru stopni, a dysk jest sporo cieplejszy. Kiedy licze super pi, to az tak go nie bierze, bo nie pracue bardziej. Pod pokrywa dysku jest zamocowana blacha (jako radiator), ktora odbiera cieplo z innej blachy, przyklejonej tasma dwustonna do dysku.

O ile wiem, to ram lepiej miec w jednej kosci. Roznice sa takie, ze przy jednej kosci opoznienia odczytu sa mniejsze, a co wazniejsze, mniejsze jest zuzycie energii i wydzielanie ciepla.

Pozdrawiam

 

PS. Jezeli chodzi o gry, to lepiej miec wiecej ramu, bo dysk twardy jest wolniejszy niz w blaszaku i lepiej, jesli nie musi zbyt wiele doczytywac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

ja mam prosbe do ktoregos z uzytkownikow tego sprzetu.. mianowicie po zainstalowaniu na drugiej partycji drugiego windowsa zostal zmodyfikowany MBR.... efekt jest taki ze od tamtej pory nie moge skorzystac z odzyskiwania systemu z ukrytej partycji.... niby nic ale wolalbym miec zawsze przy sobie taki recovery system bez koniecznosci noszenia plyty... poza tym czas odzyskiwania z plyty jest strasznie dlugi i nie mozna tez zrobic backupu przy uzyciu acer recovery.

przechodzac do sedna czy ktos kto posiada fabrczne ustawienia partcji na dysku 80GB seagate'a momentus 4200 moglby zrobic backup swojego MBR i wyslac mi go na maila: achillo@o2.pl bede wdzieczny

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

ja mam prosbe do ktoregos z uzytkownikow tego sprzetu.. mianowicie po zainstalowaniu na drugiej partycji drugiego windowsa zostal zmodyfikowany MBR.... efekt jest taki ze od tamtej pory nie moge skorzystac z odzyskiwania systemu z ukrytej partycji.... niby nic ale wolalbym miec zawsze przy sobie taki recovery system bez koniecznosci noszenia plyty... poza tym czas odzyskiwania z plyty jest strasznie dlugi i nie mozna tez zrobic backupu przy uzyciu acer recovery.

przechodzac do sedna czy ktos kto posiada fabrczne ustawienia partcji na dysku 80GB seagate'a momentus 4200 moglby zrobic backup swojego MBR i wyslac mi go na maila: achillo@o2.pl bede wdzieczny

pozdrawiam

Witam

1) ja mam dysk SAMSUNG HM100JC (93 GB, IDE)

2) bakup chyba jest na tyle duzy, że nieda się go wysłac na skrzynkę pocztową.

3) nie wiem czy dobrze zrobiłes z tym drugim windowsem? - najlepiej odinstaluj go i powróć do popzredniego , masz płyty od producenta

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

1) ja mam dysk SAMSUNG HM100JC (93 GB, IDE)

2) bakup chyba jest na tyle duzy, że nieda się go wysłac na skrzynkę pocztową.

3) nie wiem czy dobrze zrobiłes z tym drugim windowsem? - najlepiej odinstaluj go i powróć do popzredniego , masz płyty od producenta

Pozdrawiam

potrzebuje czasem drugi system dla wiekszej wydajnosci... a backup MBR zajmuje 512b weic raczej nic. Chodzi mi o MBR do wersji 3023 z dyskiem seagate'a ST9808210A.

w tym MBR jest taki sektor ktory ma wpisana komende bootowania z ukrytej partycji po wcisnieciu alt+F10. niestety recznie nie potrafie tego przywrocic, a zabawa z tabela partycji moze sie zle skonczyc. pozdrawiam i dziekuej za kazda pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) ja mam dysk SAMSUNG HM100JC (93 GB, IDE)

Witam,

możesz zrobić backup MBR twojego dysku do pliku (mam taki sam) link MBR Tool

i mi podesłać

 

komenda:

MBRtool /BCK /DSK:0 /FIL:mbr_samsung

 

dzięki i pozdrawaim

CoNtRaDaNzA

Edytowane przez contradanza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

programik do tego to MBR Tool

tu do pobrania:

http://www.download.com/3001-2248_4-10252935.html

opis jak to zrobic jest w zalaczonej instrukcji

z góry dzieki

Wroce do domu to zrobie, bo tu gdzie jestem niemam dyskietki startowej

 

podaj maila to pchne ten obraz

Edytowane przez banan100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym monitorujecie temperaturki. Zainstalowalem speedfana 4.28 odczytywac cos odczytuje na starcie a pozniej nic sie nie zmienia (zadna z temperatur poza HDD). Mial a moze ma ktos taki problem?

Edytowane przez banan100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...