Skocz do zawartości
Nargil

Wszystko O - Seagate Barracuda 7200.9

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem wyrzuciłes kase w błoto!!!!! Trzeba było wziac 160 a nie 200. Myslałem ze 200 bedzie wyciagała z 55mb/s a tu tylko 50. Na 160 co najmniej 60mb/s wyciagniesz. Dla mnie ten dysk to kicha tak samo jak 500 stara 400 jest znacznie lepsza. Jedyne dyski jakie seagate'owi sie udały z serii 9 to 160 i 80. SZKODA

pozdro

Najlepiej trzeba było wziąźć Samsunga 250 GB - 62,6 MB/s :rolleyes:

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...] Jedyne dyski jakie seagate'owi sie udały z serii 9 to 160 i 80. SZKODA

pozdro

Niedokładnie. Gęste talerze (i dzięki temu są szybkie) używają dyski 40, 80, 120 i 160 GB.

Modele o wyższej pojemności w serii 7200.9 nie zostały obdarzone w talerze nowej generacji

stąd ich gorsza wydajność.

 

Dzięki byk72 za wykresik. Jak oceniasz dysk pod względem głośności?

Edytowane przez PioMX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem sobie sprawić jakiś duży dysk i od tego przeglądania forum znowu nic nie wiem...

Odradzacie więc zakup tych większych Seagate'ów? Biorę pod uwagę tylko PATA. Przymierzałem się do zakupu jakiegoś 200/250GB. Pierwsza myśl - WDC - produkty tej firmy mam od zawsze i nie zawiodła mnie jeszcze ani razu. Mam tego 80GB, nie przeszkadza mi w nim nic; nie wiem jaką opinię mają - czy są głośne czy ciche, ja tam nic nie słyszę za specjalnie.

 

Zacząłem przeglądać forum i teraz są dwa obozy (albo i więcej) - niektórzy piszą, że Seagate to już nie to samo co kiedyś, teraz to o tym, że >160GB są słabsze. Już nie wiem co robić... Co byście polecali? Brać 7200.9 np. 250GB 8MB cache? A może z 16MB? Nie wiem też czy jest sens tyle dopłacać do tego cache'u - wydaje mi się to teraz sprzętem hi-end, więc zapłacę słono, za coś co za niedługo potanieje. No i czy w normalnym użytkowaniu zauważe te extra 8MB? Czy to raczej zbędny "bajer"?

 

A jeżeli nie Barracuda o takich gabarytach to co? (PATA)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem przeglądać forum i teraz są dwa obozy (albo i więcej) - niektórzy piszą, że Seagate to już nie to samo co kiedyś, teraz to o tym, że >160GB są słabsze. Już nie wiem co robić... Co byście polecali? Brać 7200.9 np. 250GB 8MB cache? A może z 16MB? Nie wiem też czy jest sens tyle dopłacać do tego cache'u - wydaje mi się to teraz sprzętem hi-end, więc zapłacę słono, za coś co za niedługo potanieje. No i czy w normalnym użytkowaniu zauważe te extra 8MB? Czy to raczej zbędny "bajer"?

 

A jeżeli nie Barracuda o takich gabarytach to co? (PATA)

Jeżeli nie Baracuda o tej pojemności to proponuje Samsunga. Będzie wydajniejszy.

Jeżeli zostajemy przy Seagate i pragniesz mieć najwyższą wydajność to proponuje zakup dwóch napędów 160GB, połączyć w RAID 0 co da 320GB.

Cena wyjdzie prawie taka sam jak pojedyńczy napęd 300GB, a wydajność na tą chwilę będzie bezkonkurencyjna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie doszły mnie słychy bo pokręciłem się po sklepach, że te 250-tki padają jak muchy i lepiej jest brać 160GB. Właśnie też wpadło mi do glowy, żeby kupić 2x160GB :-)

 

I przy tych ~250 nie ma reguły - padają wszystkie jak leci ponoć. Caviary są może ciut lepsze wg różnych opinii, a że ja ciągle trzymałem z WD to nie wiem czy tego bym nie brał teraz...

 

Nie miał człowiek kłopotu... :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie doszły mnie słychy bo pokręciłem się po sklepach, że te 250-tki padają jak muchy i lepiej jest brać 160GB. Właśnie też wpadło mi do glowy, żeby kupić 2x160GB :-)

 

I przy tych ~250 nie ma reguły - padają wszystkie jak leci ponoć. Caviary są może ciut lepsze wg różnych opinii, a że ja ciągle trzymałem z WD to nie wiem czy tego bym nie brał teraz...

 

Nie miał człowiek kłopotu... :/

To co piszesz jest bardzo bardzo dziwne i idę o zakład że dyski 250 padają tak samo jak 160,200,80,300,500 GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłem znaleźć informacji w tym topicu o wydajności pojemniejszych modeli "dziewiątek", szczególnie interesuje mnie 250GB. Czy osiągi tego modelu są zauważalnie gorsze niż cudownych 160-tek?

Weź Samsunga 250 - jest tak samo szybki jak Seagate 160 GB 7200.9 - z tego co wiem Seagate 9 ponad 160 GB mają średni odczyt ok. 50 - 55 MB/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja szukam sposobu na zmanę trybu cache dysku - sorki za off-topic ale dotyczy dysku jak w temacie

 

Wyjaśniam (troszkę długo):

ZTCW standardowo dyski mają włączony cache w trybie "write back". Znakomicie to zwiększa wydajność dysków, ale ....

 

Niestety jest to opcja troszkę niebezpieczna gdy danę są bardzo cenne. W momencie awarii zasilania dane zawarte w takim cache sa tracone bezpowrotnie. System operacyny "myśli", że dane sa zapisane --> HDD ma je w cache, za chwilę je zapisze na talerze i właśnie w tym momencie pada zasilanie i nie zdążył ich zapisać... --> dane zostaja stracone.

 

Wtedy stosuje się (tak jak w dyskach SCSI) zmiane trybu cache dysku na "write through" albo całkowicie wyłącza się cache dysku przy zapisie. Powoduje to spadek wydajności ale podnosi bezpieczeństwo danych.

 

 

Moje pytanie:

1. Jak zmienić lub wyłączyć cache dysku Seagate ST3160812AS ?

2. Jak zmienić lub wyłączyć cache (o ile takowy jest) w NF4 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja szukam sposobu na zmanę trybu cache dysku - sorki za off-topic ale dotyczy dysku jak w temacie

 

Wyjaśniam (troszkę długo):

ZTCW standardowo dyski mają włączony cache w trybie "write back". Znakomicie to zwiększa wydajność dysków, ale ....

 

Niestety jest to opcja troszkę niebezpieczna gdy danę są bardzo cenne. W momencie awarii zasilania dane zawarte w takim cache sa tracone bezpowrotnie. System operacyny "myśli", że dane sa zapisane --> HDD ma je w cache, za chwilę je zapisze na talerze i właśnie w tym momencie pada zasilanie i nie zdążył ich zapisać... --> dane zostaja stracone.

 

Wtedy stosuje się (tak jak w dyskach SCSI) zmiane trybu cache dysku na "write through" albo całkowicie wyłącza się cache dysku przy zapisie. Powoduje to spadek wydajności ale podnosi bezpieczeństwo danych.

Moje pytanie:

1. Jak zmienić lub wyłączyć cache dysku Seagate ST3160812AS ?

2. Jak zmienić lub wyłączyć cache (o ile takowy jest) w NF4 ?

A takie cos nie wystarczy :?:

Dołączona grafika

Mozna to zmienic dla kazdego dysku we wlasciwosciach sprzetu w panelu sterowania :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłem znaleźć informacji w tym topicu o wydajności pojemniejszych modeli "dziewiątek", szczególnie interesuje mnie 250GB. Czy osiągi tego modelu są zauważalnie gorsze niż cudownych 160-tek?

 

ano są gorsze

mają talerze o mniejszej pojemności - co przy tej samej prędkości obrotowej pozwala na odczytanie/zapisanie mniejszej ilości danych w jednostce czasu ...

dopóki nie pojawią się większe dyski z talerzami po 160GB (np 320GB :D) doputy 160GB 7200.09 będzie najszybsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A takie cos nie wystarczy :?:

Dołączona grafika

Mozna to zmienic dla kazdego dysku we wlasciwosciach sprzetu w panelu sterowania :idea:

Nie testowałem tegop jeszcze - sprawdzę ale podejrzewam, że tych ustawień nie ma na dyskach z kontrolera SCSI RAID (np NF4). Sprawdzałem u siebie (K8VSEDX):

* na dysku podpiętym pod kontroler VIA taką opcję mam [lewy screen WDC WD400EB...],

* na dysku podpiętym od kontroler Promise (FastTrack 378) SATA@"SCSI" RAID 0 tej opcji brak [prawy screen Promise 1+0 Stripe...].

post-133503-1139747003_thumb.jpg post-133503-1139746982_thumb.jpg

 

Jakieś pomysły ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie testowałem tegop jeszcze - sprawdzę ale podejrzewam, że tych ustawień nie ma na dyskach z kontrolera SCSI RAID (np NF4). Sprawdzałem u siebie (K8VSEDX):

* na dysku podpiętym pod kontroler VIA taką opcję mam [lewy screen WDC WD400EB...],

* na dysku podpiętym od kontroler Promise (FastTrack 378) SATA@"SCSI" RAID 0 tej opcji brak [prawy screen Promise 1+0 Stripe...].

post-133503-1139747003_thumb.jpg post-133503-1139746982_thumb.jpg

 

Jakieś pomysły ?

ja tam sobie mysle ze to jest wylaczanie systemowego bufora zapisu (tzw windowsowego) - tego ktory jest zawarty w elektronice dysku nie da sie o tak wyaczyc z poziomu windowsa

Kiedys baracuda miala programik do wyciszania pracy acustic .... - moze istnieje jakis programik ktory wylacza w firmwarze dysku ten bufor bo chyba tylko poprzez firmware dysku da sie wylaczyc te cache

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]

Kiedys baracuda miala programik do wyciszania pracy acustic .... - moze istnieje jakis programik ktory wylacza w firmwarze dysku ten bufor bo chyba tylko poprzez firmware dysku da sie wylaczyc te cache

Dokładnie o coś takiego mi chodzi - problem w tym, że nie umiem znaleźć żadnego takiego softu.

 

Ktoś widział ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seagate has decided that we will no longer support AAM.

 

Our drives are extremely quiet while operating at the highest performance levels, so we believe the ability to switch between Modes is unnecessary. If you want a utility that will switch AAM modes you must procure it from a third party. Seagate cannot make any recommendations as to what third party utility you choose to use, nor do we in any way support the utilities. However you can perform an Internet search for Automatic Acoustic Management and select from the available 3rd party.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seagate has decided that we will no longer support AAM.

 

Our drives are extremely quiet while operating at the highest performance levels, so we believe the ability to switch between Modes is unnecessary. If you want a utility that will switch AAM modes you must procure it from a third party. Seagate cannot make any recommendations as to what third party utility you choose to use, nor do we in any way support the utilities. However you can perform an Internet search for Automatic Acoustic Management and select from the available 3rd party.

 

to jest polskie forum wiec moze przetlumaczysz w sposob taki aby kazdy zrozmial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest polskie forum wiec moze przetlumaczysz w sposob taki aby kazdy zrozmial

na szybko:

 

nasze dyski sa tak szybkie, a przy tym ciche, ze nie trzeba narzedzi do AAM, jezeli chcecie to mozecie uzyc narzedzi innych producentow

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie dysk faktycznie jest cichy ALE (!)

 

czy TYLKO moj egzemplarz wydaje po prostu wkur**iajacy dzwiek o bardzo wysokiej czestotliowsci ktory potrafi czlowieka o bol glowy przyprawic ??? Szlak mnie juz trafia (nowy nabytek). Czy moge cos z tym zrobic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie dysk faktycznie jest cichy ALE (!)

 

czy TYLKO moj egzemplarz wydaje po prostu wkur**iajacy dzwiek o bardzo wysokiej czestotliowsci ktory potrafi czlowieka o bol glowy przyprawic ??? Szlak mnie juz trafia (nowy nabytek). Czy moge cos z tym zrobic ?

 

 

 

Te typy tak mają i tak musi być. Mam ten dysk. Jest szybki, ale warczący niestety.

 

Jedyne rozwiązanie to włączenie AAM, ale trzeba trafić na soft, który to potrafi włączyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj tydzień, bo jest możliwe że łożyska się dopracują.

Jak nie to walcz z reklamacją.

 

miejmy nadzieje...

 

Te typy tak mają i tak musi być. Mam ten dysk. Jest szybki, ale warczący niestety.

 

Jedyne rozwiązanie to włączenie AAM, ale trzeba trafić na soft, który to potrafi włączyć.

Co to jest tak w skrocie i czy nie zwalnia to pracy dysku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie dysk faktycznie jest cichy ALE (!)

 

czy TYLKO moj egzemplarz wydaje po prostu wkur**iajacy dzwiek o bardzo wysokiej czestotliowsci ktory potrafi czlowieka o bol glowy przyprawic ??? Szlak mnie juz trafia (nowy nabytek). Czy moge cos z tym zrobic ?

Witam,

 

Niestety zmagam się z tym samym problemem. Dysk wydaje wyraźnie słyszalny "świst" o wysokiej częstotliwości, wcześniej w Baracuda 7200.7 PATA 80GB takiego dżwięku nie było. Porównywałem 4 egzemplarze ST3160812AS 7200.9 160G i jeden 80Gb ST380817AS 7200.7 - wszystkie generują ten sam irytujący dźwięk. Na próbę podłączyłęm również Samsunga HD080HJ (80G SATA) i (być może będzie to jakimś pocieszeniem ;) ) jest jeszcze gorzej. Również pocieszam się teorią o docieraniu łożysk, choć powiem szczerze - powątpiewam w nią. Jedyną nadzieją może być to, że na starość nieco przygłuchnę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

podpinał ktoś dysk ST3120813AS (baracuda 120 GB 7200.9 SATA II) do płyty abita KV7 ?

to jest na kt600, byłyy z tym jakies problemy zeby posatwic windowsa na tym dysku? Kupiłęm w piątek takiego nówke na allegrro. jeszcze go nie mam ale chce wiedziec wczesniej co i jak wiec jesli mozecie to napiszcie co i jak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno pytanie:) Miał ktoś jakies broblemy z tymi dyskami? ze np siadła elektronika?

Byłem dzis w sklepie komputerowym i tak z ciekawosci chciałem sie zapytac ile kosztuje taki dysk to mi mówią ze wogóle ich nie zaamawiają tylko polecają samsungi jakies jj. gosciu mówił ze starostwo powiatowe ostatnio zazkupiło te dyski (80 GB, 120 160 i 200) i jakies 30 padło i wszystkim zdechła elektronnika. słyszał ktos cos na temat awaryjnosci tych dysków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

troche sie rozpisze....posiadam ta barrakude 7200.9 160gb i za cholere nie moge zaistalowac na niej windowsa xp z sp2.

Za kazdym razem po restarcie w trakcie instalacji wyskakuje "Bląd ładowania systemu", tym bardziej nieznośny ze napisany

z jakimis krzaczkami zamiasy polskich znaków :]

Jest tym dziwniejsze ze dysk jest wykrywany zarówno w biosie jak i w instalatorze

(bez F6-instalacji sterownikow i bez zworkowania na dysku).

ponadto XP-ek na innym dysku tez go widzi (średni read w hdtach 62,4MB/s takze wszystko w porzadku).

Potrzebowalem na szybko zgrac dane bo sprzedawalem stary dysk no i

utworzylem na tej 7200.9 partycje i sformatowalem przez PM8. Nie wiem czy to wlasnie nie jest problemem.

Więc mam pytanko -w jaki sposob kompletnie "wyczyscic" dysk, zeby zalozyc na nim partycje od nowa.

Dodam ze oprogramowania seagate-a tez uzywalem do ponownego rozpartycjonowania dysku i dalej kicha.

 

Aha, zapomnialbym dodac, plyta to Asus K8N4-E, wersja nie-deluxe, czyli kontroler sata jest z nforca,

zadnego dodatkowego nie ma

 

Dzieki za wszelkie sugestie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj od najprostrzej rzeczy.Zacznij od nowa instalację systemu i instalatorem windowsa zlikwiduj wszystkie istniejące partycje,a nastepnie też instalatorem utwórz tylko jedną partycje systemową i na niej instaluj winde.

Tym sposobem będziesz miał pewnośc ,że nic ci się nie gryzie z windowsem. :D Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...